Ear Stream Sonic Pearl 2 ve Questyle CMA 800R Karşılaştırması

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' bölümünde witness tarafından 26 Nisan 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. witness

witness DSD Bilirkişi

Beğenileri:
    52
    Herkese merhaba,

Uzun süredir elde olmayan nedenlerden ötürü bir yoğunluktur gidiyor. Bu süre içerisinde müzikten kopmasam da eskisi kadar zaman ayıramıyorum maalesef. Ancak bu süre boyunca, forumdan dostlarla iletişimimiz kopmadı elbette. Hadi Abi, deneyebilmem için Ear Stream Sonic Pearl 2 amfiyi bana ulaştırdı. Ben de karşılaştırabilmek adına Baran’dan Questyle’ı isteyince, bir inceleme yazmak kaçınılmaz oldu. Her iki amfiyi de deneyip karşılaştırma imkanı veren iki dostuma da teşekkür ediyorum.

Zamanla elimdeki sistem epey değişip evrildi. Uzun müddet Zana Deux amfi, Hegel Hd20 dac ve Hd800’den oluşan sistemimde müzik dinledim. Sonra çeşitli karşılaştırmalar sonrası, en zayıf halka seçtiğim Hegel Hd20’yi elden çıkardım. Lector Digicode 2.24 dac ve Lector Digidrive Tl mk2 transporttan oluşan ikiliyi satın alınca, müzik dinleme alışkanlığım kökten değişiverdi. 24 bit arşiv, dsd, flac falan derken eski usul cd ile müzik dinlemenin verdiği keyfe vardım.

Lector seti ile ilgili detaylı bir inceleme yazmak istiyorum uygun bir zamanda. Ama kabaca, böyle stressiz ve müzikal bir sunum başka hiçbir kaynaktan duymadım diyebilirim. Tabi bazen içime kurt düşüp satmaya yeltenmedim de değil. Ama her seferinde daha iyi bir sesi duyamayacağımdan endişe edip cayıverdim.

Yıllarca yaptığım hatalar ve yanlışlardan yola çıkarak söyleyebilirim ki, müzikten keyif almayı sağlayan şey renkli balonlu son teknoloji değil, müziği olduğu gibi kabul etmeyi sağlayan bileşenlermiş. Müziği dinlemekten çok analitik yorumlamaya yol açan her detay aslında sistemin zayıf karnı olabiliyormuş. Bu açıdan hd800 gözüme batıp duruyor ama özellikle geniş orkestral eserlerde daha iyisine rastlamadım henüz.

İncelemenin konusu iki amfi hakkında teknik detaylar vermekten kaçınacağım. Bu bilgiler zaten internette mevcut.

Questyle CMA-800R internet sitesi: http://www.questyleaudio.com/product-cma800r

Earstream Sonic Pearl 2 internet sitesi: http://earstream.eu/page/54/Sonic Pearl standard/l/en

Hadi abinin yaptığı inceleme: http://www.6moons.com/audioreviews2/earstream/2.html

Adreslerinden erişilebilir.

Earstream Sonic Pearl 2 “Basit ucuz değildir”

Ear Stream sahibi Michal Wyroba olan Polonyalı küçük bir firma. Daha evvel bu firmaya ait black pearl amfiyi kullandım bir süre. O da fiyatına göre iyi performans veren ilginç bir amfiydi. Sonic Pearl merakım, daha ilk versiyonu çıktığından bu yana biraz da Hollanda’lı bir dostumun telkinleriyle uzun süredir vardı zaten. Hadi abi test için bir tane edinince fırsatı kaçırmayıp denemek istedim. Amfiyi merak edip inceleyenler daha ilk başta “son derece basit” iç tasarımına bakıp şaşırabilirler. Açıkçası ben de şaşırdım. Daha çok kocaman bir kasaya kondurulmuş bir cmoy amfi gibi görünüyor. Nette bu konuda yapılan haksız eleştirilere de rastladım. Açıkçası tasarımı ya da kapasitörlerinin “kaç kilo çektiği” beni hiç ilgilendirmiyor. Önemli olan elbette nasıl ses verdiği. Bu bağlamda, yüksek performanslı basit tasarımlı ürünler hep ilgimi çekmiştir. Neticede aynı sesi almak için ne kadar az parça kullanılırsa o kadar olumsuz etmenden sesi arındırırız gibi bir inancım var.

Amfi elime geçtiğinde epey şaşırdım; tamam büyük bir kasanın içinde basit tasarımlı bir amfi bekliyordum ama bu kadar da ağır olacağını tahmin etmemiştim. Sanırım 10 kilo civarında bir amfi. Oturduğu yerden kalkmayacak bir havası var. Genel olarak malzeme kalitesi vasat denilebilir. Hem devre işçiliği hem de dış tasarımı bir “Diy” amfi hissi veriyor. Amfinin giriş soketleri dışında bir de pre çıkışı var. Kendi mütevazı stereo sistemimde deneme imkanı buldum. Bence fiyatı düşünüldüğünde hiç fena değil. Amfinin ses podu kocaman. Hassas ayarlama yapmaya imkan veriyor. Potansiyometre kalitesi vasat. Daha iyi örneklerini gördüm ki bunlardan birisi questyle.

Questyle CMA 800R “Alman bakışlı çinli”

Questyle firmasını şöyle ucundan kıyısından daha önce duymuştum ama ürünleri hakkında bir fikrim yoktu. Açıkçası şu son 5-6 yılda o kadar çok Çin menşeli ürün piyasa çıktı ki hangisini takip edeceğimi şaşırdım. Dahası eski stratejilerinin aksine ucuz ya da “çakma” ürünlerle değil, yüksek fiyatlı ve üst seviye pazara hitap eden markalarla karşımıza çıkıyorlar. Altı çizilmesi gereken bir diğer nokta, bu ürünler her seferinde sağlam bir reklamla piyasa sürülüyorlar. Hal böyle olunca yabancı sitelerde yapılan “muhteşem”, “on katı pahalı ürünlerden daha iyi” gibi yorumlar beni şüpheye düşürüyor.

Ancak Baran’dan questyle’ı aldığım zaman epey şaşırdım. Kasa malzeme kalitesinde epey yol kat etmişler. Potansiyometresinin hissi çok iyi. Giriş çıkış birimleri sonic pearl’e göre çok daha zengin; balanced modu ve monoblock kullanılabilme imkanı var. Dokunuşu, işçiliği ister istemez vioelectric’i hatırlattı bana. Ama questyle kesinlikle daha havalı. Açıkçası earstream ile karşılaştırınca, Polonya’lı uzak doğulu çakma kaldı yanında. Hangisi Avrupalı hangisi Uzak Doğulu karıştırdım. Tabi earstream’in daha çok diy temelli, questyle’ın da endüstriyel bir ürün olduğunu tekrar hatırlatalım.

Ses Karakterleri

Sonic Pearl 2’nin ses karakteri daha önce dinlediğim hiçbir amfiye benzemiyor. Sıcak ya da analitik bir amfi değil. Tüm frekans bandı için doğal da diyemeyeceğim. Alt frekans tepkisi biraz renkli, orta frekans tepkisi olması gerektiği yerde ama sıkı olmayan baslarından etkileniyor, üst midleri biraz geride ama son derece şeffaf, tizleri ise doğal ve gerçekçi. Sanki Hd800 için ince bir ayar çekilmiş gibi.

Questyle biraz daha sıcak karakterli bir amfi. İnternetten araştırdığım kadarıyla modelindeki 800 ibaresi, Hd800 referans alınarak tasarlanması ile ilgili zaten. Alt frekans tepkisi biraz daha sıkı ve hızlı. Sahne kurgusu biraz daha yakın konumlu. Ancak sahne genişliği fena değil. Yalnız alt frekans tepkileri değil, genel olarak hızlı bir amfi. Sonic pearl’den de hızlı genel olarak. Detaylar sahne genişliği içerisinde kolayca seçilebiliyor.

İki amfinin de arka planı oldukça sessiz. Ama bana kalırsa questyle bu konuda dersine biraz daha çalışmış. Mikro detayları yakalaması daha kolay.

Hd800 ile sonic pearl’ü ilk dinlediğimde çok şaşırmıştım. Gerçekten lector takımıyla birlikte, harika bir sunumu olduğunu düşünüyorum. Üst midlerin rahatsız etmemesi, biraz renkli basları ve bana kalırsa referans seviyede pürüssüz tizleri ile öne çıkan bir amfi. Ama asıl sıyrıldığı nokta geniş enstrüman dağılımına sahip müzik türlerinde. Bu doğal olmayan frekans tepkisi güzel bir üç boyut etkisi yaratıyor. Zana deux ile yorucu bulduğum kayıtları keyifle dinleyebildim.

Questyle’ın tizleri sonic pearl’den bir adım geride. İkili dinlemelerde questyle’dan sonic pearl’e her geçişimde daha pürüssüz bir üst frekans tepkisiyle karşılaştım. Sonic pearl’ün basit tasarımı bu konuda işe yaramış gibi.

Questyle’ın yalnızca malzeme ve işçilik kalitesi değil, bence ses sunumu da vioelectric’ten izler taşıyor. Hatta daha sofistike bir V200 diyebilirim onun için. Yorucu olmayan biraz sıcak tarafta yakın bir sunum ama daha hızlı, daha detaylı ve daha yüksek çözünürlüklü.

İki amfiyi bir kenara koyup Zana Deux’a geçecek olursak, verdiği canlılık ve ritim etkisi; vurguları hala referans benim gözümde. Hangi tür müzik dinlerseniz dinleyin ilk taktığınız anda bir “wow” etkisi ister istemez oluyor. Zayıf karnı ise, vurgulu üst midleri. Bir süre sonra, konuklarımızın aksine yorucu olmaya başlıyor. Özellikle kemanların üst notalara çıktığı eserlerde uzun süreli dinlemeler için en iyi amfi olmadığı kesin. Ama caz müzikte duyduğum en iyi tınıyı zana deux verdi. Questyle da bu konuda epey başarılı bir amfi. Sadece canlılık hissi ve vurguları tarif ettiğim seviyede değil.

Sonic pearl ise, içlerinden caz müzik ve vokaller için son tercihim olurdu. Bunun iki nedeni var, birincisi enstrüman yerleşimi küçük orkestralarda biraz sırıtmaya başlıyor. Geride beklediğiniz bir ses öne çıkabiliyor ya da tam tersi olabiliyor. Vokallerde ise, alt seslerin midlere ufak müdahaleleri biraz doğallıktan uzaklaştırıyor sunumu.

Ama örneğin bir keman sesini dinlemek benim için sonic pearl ile gerçek bir keyif. İster eski, ister yeni kayıtlarda sanki bu iş için yaratılmış hissi uyandırıyor. Kapalılık hissetmeden böyle bir ses duyurmak gerçekten zor iş. İçlerinden en hızlısı olmasa da klasik müzikte birinci tercih Sonic Pearl2.

Questyle, biraz sıcak ama sırıtmayan sunumu, hızı ve mikro detaylardaki başarısı ile, Hd800 için vioelectric v200’den daha iyi bir referans. Klasik müzik odaklı olmayan tüm türlerde tercihim Questyle.

Zana deux, gerçek bir ağır abi. Ama sistem içerisinde dengelemesi zor. Kaynağın analitik olmaması gerekiyor. Kayıtların ise yüksek kaliteli. Zana Deux üzerine kurulmuş ve her parçası buna göre seçilmişse, elbette bir gömlek üstün bir amfi. Ama böyle bir sistem kurmanın maliyeti her iki amfiden de daha fazla.

Sonic Pearl, bana basit tasarımın “ucuz tasarım” olmadığını bir kez daha hatırlattı. Yapabildiği şeyleri gerçekten çok iyi yapıyor. Üst frekans bandının nitelikleri, kendisinden çok daha pahalı amfilerden bile iyi. Ama birazda tasarımının sınırları ile ilgili olsa gerek, alt frekans tepkilerinin questyle kadar sıkı olmaması her müzik türü için “referans” amfi olmasının önüne geçiyor.

Questyle da Hd800 için referans bir amfi değil elbette. Daha şeffaf tizleri ve üst midleri olsa heralde bu sıfatı hak edecek en iyi adaylardan birisi olurdu. Ama yine de kendi fiyat bandı için sınırlı sayıda birkaç tercihten birisi gibi duruyor.

Son olarak, iki amfide gerçekten çok başarılı. Belirttiğim eksikliklerin ya da avantajların birbirinin karşılaştırılması sonucu duyumsadığım farklar olduğunu hatırlatayım.

DrWhite, refuserQ, zekixx ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  2. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.999
    Eline saglik. Sonra fikirlerimi yazarim buraya

Sayfayı Paylaş