Earsonics SM64 İncelemesi

'Earsonics' bölümünde Engin tarafından 10 Haziran 2013 tarihinde başlatılan konu.

1. Engin

Engin Yönetici

Beğenileri:
    842
    Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımızda ülkemize giriş yapan ilk sm64'ü inceleyeceğiz. Kulaklıkla ilgili fikirlerimi çok daha önceleri paylaşmış olmam gerekiyordu ancak mücbir sebeplerden dolayı bu zamana kaldı. Daha fazla uzatmadan yazımıza girişelim.

[size=10pt]Tanışma[/size]

Earsonics meşhuuur sm3'ten sonra sm64 ile de iddialı. Daha doğrusu sm64 v2 ile iddialı.

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre sm64 v1 biraz agresif, sibilansa yatkın, midleri görece geride bir kulaklık imiş. Sm64 v2'de ise bu sorunların üstesinden fazlasıyla gelinmiş gibi görünüyor. O yüzden alım sırasında dikkatli olmakta fayda var.

Yukarıda da bahsettiğim gibi birinci versiyonda bahsedilen sorunlar kısa sürede çözülmüş. V2'de üst frekanslar daha kontrollü, orta frekanslar daha önde, alt frekanslar ise daha derin imiş. Bunların yanında enstrüman ayrımı ve sahne V1'de daha başarılı imiş.

V1-v2 Farkı nasıl anlaşılır:

(V2 üstte)

Teknik Bilgiler:

Sensibilité: 122 dB/mW
    Réponse en fréquences: 10 Hz -20 kHz
    Impédance: 98 ohms
    Driver: 3 drivers with new HQ 3 ways crossover with impédance corrector.

(İbret olsun diye kendi sitesinden direkt alıntı)

Ben aldığım, alacağım, hayalini kurduğum her şeyde esas cihazdan çok kutusuna, kutu içeriğine önem veriyorum. Sağ olsun Earsonics beni epey hayal kırıklığına uğrattı bu konuda. İnce, ucuz görünümlü bir kutu ve koyulması epey zahmet olduğu anlaşılan kutu içeriği...

Kulaklığımız ile birlikte klasik Earsonics koruma kabı, iki çift double flange uç, iki çift Comply uç ve kulaklık temizleme çubuğu çıkıyor. Özellikle uçların az ve çeşitsiz olması epey can sıkıcı oldu.

Neyse ki kulaklığımız şık… Bu sefer kasanın ön yüzü siyah, arka kısmı ise şeffaf. Bu şeffaf kısımdan iç organları görmek yine keyif verici.

Kasa malzememiz sert plastik ancak fazla kaliteli olduğunu söyleyemeyeceğim maalesef. Kasayla biraz haşır neşir olduğunuzda hafif çıtırtılar-tıkırtılar duymanız kuvvetle muhtemel.

Kablo olarak her zaman olduğu gibi "epic cable" kullanılmış. Hafif mikrofonik etki standart olmakla birlikte rahatlığı ve sağlamlığı da yine standart.

[size=10pt]Kasa-Konfor[/size]

Kasa sm3, w4 gibi kulaklıklardan biraz daha büyük yapıda. Diğer kulaklıkları sorunsuz kullananlar için Sm64'ün sıkıntı yaratacağını pek düşünmüyorum.

Sıkıntı yaratabilecek konu ise farklı uçların olmaması. "Nasıl olsa smX'leri hep double flange'larla kullanıyorlar boşa masraf yapmayalım." diye düşünmüş abiler. Double flange uçlar hem uzun hem de kalın olunca kulak kanalınız büyük değilse sorun yaşıyorsunuz. Kulaklığın ilk kullandığımda yalıtım ve rahatlık konusunda sorunlar yaşadım ancak bir iki zorlayınca alıştık birbirimize.

Uçlara alışma sürecindeyken Niyazi'den ödünç olarak aldığım Shure uçları ve Pfe uçlarıyla da denedim kulaklığı. Ses karakteri açısından bir farklılık hissedemediğimi söyleyebilirim. Konfor olarak oldukça rahat oluyor tabiki ama mübarek double flange'ları kullanmadan olur mu bu iş?

[size=10pt]Sürülme Meselesi[/size]

Bu konuya özel olarak değinmek istedim. Kulaklığın empedans değeri yukarıda gördüğünüz üzere 98 ohm. “Anam bu neymiş?” diye düşünmeyin, kulaklığın aşırı güç gereksinimi yok diyebilirim.

Kulaklığı devamlı olarak iPod’la kullanmaktayım, herhangi bir sürememe belirtisi sezmedim. Üzerine iPod Lod ve O2 ile yaptığım denemelerde kulaklığın amfiye de tepkisiz olduğunu fark ettim.

Yine Sansa Clip+ ile yaptığım kısa süreli denemede de kulaklığın sürülememesi gibi bir durum olmadı. Daha düşük çıkış gücüne sahip Fuze-Fuze+ gibi cihazlarda denememiş olsam da Fuze+ sahibi olan Baran’dan herhangi bir şikayet işitmedim. Fuze ile deneyen Boğaç ise cihazın ses şiddeti olarak bile yetersiz kaldığını söyledi.

[size=10pt]"Normal" Bir Kulaklık[/size]

Kulaklığımız geldi, kutuyu büyük hevesle açtık, zor da olsa kulağımıza taktık, bir süre dinledik. Soru gelir:

-Nasıl?
    -Güzel, normal bir kulaklık işte...

Geniş toplantılar olsun, küçük buluşmalar olsun, yeni bir kulaklık denediğim zaman genelde yorum yapmam, yalnızca güzel çalıyor derim. Yine aynı şeyleri söyleyince küfür yedim ama harbiden normal çalıyor bu alet.

Üst seviye olarak değerlendirilen aletlerde genelde bir yerler önde, parlak, sivri oluyor. Sm64'te şurası önde, şurası parlıyor ya da altlar çok boğuyor diye bir şeyler söyleyemedim.

Yine belirtelim ünlü Sm3 (Sm3 ünlü, karakter değil) karakteri yok bu kulaklıkta. Sm3'ün açık yapısı parlak mid'leri, şıkır şıkır tizleri değil; koyu arka planı, koyu mid'leri, parlak parlak beynimize işlemeyen tizlere sahip.

Dinleyenlerin ise mutabık olduğu konular: Tizlerin çözünürlüğü biraz daha iyi olsa, sahne de biraz daha geniş olsa tam bir kulaklık olurmuş. Peki, bunların eksikliği hissediliyor mu? Bence hayır..

Ses meselesine gelirsek;

Üst’ler

Üst frekanslarımız diğer frekanslara göre birazcık çekinik kalıyor gibi sanki. Sahne düzeninde üst frekanslara sahip olan aletler geride konumlandırılır da ses şiddeti olarak sıkıntı çıkartmaz ya, Sm64’ün tizleri de sahne düzenine fazlasıyla sadık ama ses şiddeti olarak bir tık daha fazla olsaymış diye düşünüyor insan.

Çözünürlük olarak çok çok üst düzey diyemem ancak oldukça tatmin edici. Tizler tane tane şekilde geliyor size; parlama, sibilans gibi can sıkıcı işler de yok. Bunun yanında tizler hafifçe geriden gelmesine rağmen önünde kesinlikle perde yok.

Tizlerimiz parlak değil dedik. Ama bu konu netlikten ya da kaliteden ödün verdiğimiz anlamına gelmesin. Yukarıda bahsettim, normal çalıyor işte.

Orta’lar

SM64’ün normal bir kulaklık olmasını sağlayan en büyük etken mid’leri bana göre. Mid’leri de aynen normal; ne açık ne koyu yapıda, üst mid’lerde parlama veya mid-bass kamburu yok.

Sıcak karakterli yormayan hatta kendisini özellikle dinleten mid yapısına sahip. Gr07’de çok sevdiğim tatlı, sıcak mid’lere bu kulaklık da sahip(dinamik sıcaklığında olmasa da). Üstlerinde parlama, altlarında uğuldama gibi aksiyonların olmaması da mid’lerimizi normalleştiren özelliklerden.

Orta frekanslarımız konusunda Sm3'e değinmeden geçmeyelim. Filtresiz Sm3'ün mid'lerini epeyce önde, detaylı ama kimi zaman parlak olarak nitelendirebiliriz. Sm64 mid'leri de yine önde, ancak Sm3'te olduğu kadar önde ve parlak değil; kararlı, gövdeli ve nispeten karanlık yapıda.

Alt’lar

Alt frekanslarımızı sıcak tarafta olarak değerlendirmek istiyorum. Yani “armatür bass’ları” değil de; tok, yeri geldiğinde fazlasıyla derinlere inebilen, hızlı pasajlarda sırıtmayan bir bass yapısı var. Elektronik şarkılarda, gerektiği üzere fazla fazla derine inebilen, uzayan bass’larımız, rock-metal ya da daha yavaş, entrüman yoğun müziklerde vuruşlara, hıza ayak uydurup belirli derinlikte kalabilmekte.

“Bass’lar üstün çıkıyor da tizler ondan mı çekinik kalıyor?” derseniz, “Hayır canım, ne münasebet!!1!” derim. Kulaklık dengeli yapısına sadık olarak alt frekanslarımız da gerektiği yerden gerektiği kadar çalmakta. Ne üst frekansların, ne de orta frekansların üzerine baskı kurma gibi bir niyet sezmedim.

Sahne ve Vokal

Yine yukarılarda bahsettim, “kulaklığın sahnesi biraz daha olsa” diye.. Bu cümleden sahnesi dar olarak anlaşılmasın kesinlikle. Yeteri kadar geniş yine; ama bir sm3, bir w4 değil yine de.

Sahnemizin derinliğini, genişliğinden daha iyi bulduğumu söylemeliyim. Bana göre bunun en büyük etkeni bahsettiğim üzere tizlerimizin hafifçe geriden gelmesi. Bu durum sahne derinliğine olumlu katkı yapıyor, bir anlamda enstrümanlar yerini buluyor.

Vokal yapımız ise ne yakın ne uzak koordinatlarının bir tık yakın kısmında bulunuyor. Mid’lerin önde ve belirgin olması da bunda büyük pay oynamakta.

[size=10pt]Filtresiz SM64[/size]

Bilgisayarsız, incelemeyi yazamadığım günlerde, hazır yazamıyorken kulaklığın filtrelerini çıkarayım da üç vakit de öyle kullanayım dedim. Üç vakit kullandım, sonra tekrar taktım. Neden?:

Filtreler çıktığında dikkati ilk çeken üst frekansların öne gelmesi, kendini daha çok belli etmesi oldu. Bunun yanında sahnede genişleme ve ses renginde açılma oldu. Ancak bu açılma kulaklığın dengesini bozdu, farklı bir karaktere bürüdü diyebilirim. O güzelim denge timsali kulaklık gitti, yerine parlak, kimi yerlere rahatsız edici bir kulaklık geldi.

Rahatsız etme meselesi özellikle üst mid’lerde meydana geldi. Hızlı pasajlarda, vokalin yükseldiği yerlerde önce şarkıyı değiştirmek, sonraki bir zaman kulaklığı çıkarmak zorunda kalınca filtreleri takmaya kara verdim.

Filtreler ilk takıldığında ses koyulaşıp sahne biraz daralıyor ama müzikal olarak katılan çok şey var..

Sonuç olarak;

500-600 dolar seviyesindeki kulaklıklar arasında sade, gösterişsiz ancak işini iyi yapan bir kulaklık olarak Sm64’ü öneririm dostlar. Üst seviye IEM’lerin birçoğunu denemiş şanslı kimselerden olaraktan denge timsali olarak bu kulaklığı rahatlıkla gösterebilirim. Bir yeri iyi yapmak yerine hepsini yeterince, kararınca yapan bir kulaklık SM64..

Yine teşekkür ederek kapatalım. Kulaklığı araştırmadan, bilmeden, fantezileri için bana aldıran, sonra “98 ohm’muş lan” diyen, yine kulaklığı edinmemde yardımcı olan Baran’a; büyük başkan Hasan’a ve Sayın Bilirkişimiz Tanık’a teşekkürlerimi sunarım.

Her zaman olduğu gibi sizlere de okuduğunuz için teşekkürlerimi sunar, 10 puanlarınızı takdim ederim.

©©© Engin ©©© ©©© Techno-Fi ©©©

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2014
    Adrian81, esTFyz, brsdrgn ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Engin'in yazdıklarına komple katılıyorum. Eline sağlık Enginciğim. :)

3. bLind

bLind FLAC

Beğenileri:
    113
    Ellerine kulaklarına sağlık çok güzel bir inceleme olmuş. Bass karakterini çok merak ettim dinlemek isterdim :)

4. chelaureux

chelaureux FLAC

Beğenileri:
    32
    Teşekkürler Engin bey.
    Peki sibilansa sm64 v2'mi yoksa pfe232'mi daha yatkın? Siz birini tercih etmek zorunda kalsaydınız hangisini tercih ederdiniz? Bu aralar geniş sahneli, sibilance sorunu olmayan, 3d etkisi verebilecek bir kulaklık almak istiyorum. Pfe232 düşünüyorum ama sm64 aklımı çeliyor hep.

5. tsn141

tsn141 DSD

Beğenileri:
    1.463
    En kısa dinleyenlerden biri olarak söyliyim PFE 232 daha yakın.
    Eline kulağına ve kesene sağlık.

6. puskuruk

puskuruk FLAC

Beğenileri:
    27
    İnceleme için teşekkürler çok faydalı olmuş fakat ayrıntıların ne durumda olduğunu belirtebilirseniz sevinirim :)

7. yam_tar

yam_tar MP3

Beğenileri:
    4
    İnceleme için teşekkürler.Emeğinize sağlık,kulaklarınız zeval görmesin. :)

8. Engin

Engin Yönetici

Beğenileri:
    842
    Teşekkürler arkadaşlar..

Tahsin'e katılmakla birlikte ekleyeyim: Uzun süreler Pfe'ye dinleyemiyorum ama dinleyenler de ses yükseldikçe özellikle tizlerden şikayetçi oluyorlar. Bununla birlikte sahnesi de çok çok geniş değil.

Yanlış hatırlamıyorsam trance müzik dinliyordunuz. Bass aradığınızı düşünerek Heir 5 sizin için daha mantıklı da olabilir. Enine, boyuna, yüksekliğine acayip de bir sahnesi var..

[hr]

Ayrıntı meselesini yazmadığımı biliyorum ama iyi diyebilirim yalnızca. Parlak bir yapısı olmadığı için her şey gözünüze girmiyor tabiki ama nefesleri, tellerin gıcırtılarını, gıy gıylarını duyabilmek de pek tabi mümkün..

9. chemist

chemist FLAC

Beğenileri:
    119
    Engin yine kendi mizacının dışına çıkmadan gayet yeterli düzeyde bi inceleme yapmışsın, eline sağlık :)

10. fosther

fosther Analog Moderatör

Beğenileri:
    1.707
    Eline sağlık engin.İşte kulaklık dediğin bu şekil müzik dinletecek adama.Ses değil!Rock dinlerken bas'lar geri çekilecek,trance dinlerken bas'lar kendini hissettirecek.Her tür müziğe uyum sağlayacak.Tekrardan eline sağlık,iyi günlerde kullan. :)

11. MTRMSK

MTRMSK FLAC

Beğenileri:
    361
    Eline sağlık abi. Çok akıcı olmuş inceleme. Ne yaptın da -100 yedin yahu

12. high-fidelity

high-fidelity DSD

Beğenileri:
    863
    Hocam elinize ve kulaklarınıza sağlık.Teşekkürler. :)

13. Siyah Nur

Siyah Nur WAV

Beğenileri:
    39
    Baran nasibini almış yine :yourock

Eline kulağına sağlık bu arada, bir çırpıda zevkle okudum. Senin incelemelerini okumayı ben çok seviyorum nedense :)

14. Typhoon

Typhoon FLAC

Beğenileri:
    6
    Teşekkürler güzel inceleme olmuş. :)

15. DarkTemplar

DarkTemplar WAV

Beğenileri:
    42
    Niyazi bir şey yapmadı mı ;D

Engin eline sağlık. Aslında tarzıma yakın bir kulaklık gibime geldi. 1-2 kulaklık gelecek bu aralar bana üst seviye. Onlara göre karar vereceğim ama sanırım bu SM64 te oldukça iyi bir seçenek benim için. Tekrar teşekkür ederim.

16. Engin

Engin Yönetici

Beğenileri:
    842
    Teşekkürler arkadaşlar.. :)

[hr]

Çağrı abi o konuyu açtığın iyi oldu, gerçek yüzünü gösterelim.

Hasan'ın evinde, Hasan, Baran, Niyazi ve ben yaklaşık 2 saat filtreleri çıkarmaya uğraştık. İlk filtreyi kısa sürede çıkardık ama diğeri nozzle'a nasıl tutunduysa epey uğraştırdı hepimizi. Sürenin sonuna doğru yine uğraşırken yanlışlıkla filtreyi toptan değil de, beyaz olan filtrenin sadece filtre kısmını çıkardım.

Balkonun kapısı açık olduğu ve rüzgar estiği için filtreyi iki kutu arasına koyup aralarını iyice daraltıp, uçmasını engelledim. O sıra Niyaziciğim filtreye doğru yaklaşıp incelemeye başladı. Şimdi uçuracan, dikkatli ol uyarılarımıza, nolacak yaa diye karşı atarda bulunduktan sonra, "Bu ne lan [size=16pt]P[/size]eçete gibi" diyerek filtreyi yere uçurdu. (Evet o P'ye öyle bastırdı işte)

Daha vahim olan ise yerde filtreyi ararken ekmek kırıntısını filtre diye yerden alıp masaya koymam oldu. Allah'tan hatamı erken fark ettim de zarar ziyan yaşamadan hallettik meseleyi.

Bu da böyle bi anımızdır işte. Burdan Peçeteci Niyazi'ye tekrardan saygılarımı sunuyorum..

17. DarkTemplar

DarkTemplar WAV

Beğenileri:
    42
    ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Niyazi Allah belanı vermesin Niyazi. Olum sen resmen çökmek için, ızdırap olmak için gelmişsin bu dünyaya ;D ;D

18. neo1990

neo1990 FLAC

Beğenileri:
    6
    Bak yine aklıma geldi anlamsızca guluyorum :gulme
    İncelemeyi okuyalım bari guldukten sonra

19. AxiAziz

AxiAziz WAV

Beğenileri:
    381
    Eline sağlık Hacı Abi. Gayet anlaşılır ve fikir verecek, kafada bir şeyler canlandıracak güzellikte olmuş.

Ben de bir gün param olunca se-846 alıp, katkıda bulunup, fikir vereceğim forum ahalisine.
    Ya da adilik olsun diye sadece fotoğraf koyarım. Bakarız.

Edith Piyaz; Model numarası düzeltildi. Alışmadık ağızda durmuyor demek ki.

20. high-fidelity

high-fidelity DSD

Beğenileri:
    863
    Onu da merak ediyoruz hocam.İyi olur aslında. :) TR'ye ne zaman geleceği ve fiyatı ne olucağı konusunda bir kaç bilgi var mı ? :)

Sayfayı Paylaş