Earsonics Velvet Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Earsonics' bölümünde baran88 tarafından 17 Mart 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. tsn141

tsn141 DSD

Beğenileri:
    1.463
    Yukarıda bir tartışma dönmüş teknik veriler üzerinden, haliyle kambersiz düğün olmaz diyip ben de bir iki şey yazayım;
    Birincisi ses ile ilgili bir çok ölçüm yapılır, hobiye ilk başladığım yıllarda ben de oldukça takıntılı şekilde irdelerdim. Ancak kazın ayağı böyle değilmiş. Yılar yılıdır odyofil camiasında da bu durumun tartışıldığını gördüm. Ancak, üst seviyede ölçüm işinden daha çok eğitimli bir kulakla yapılan dinlemenin makbul olduğu söylenir. Bunu diyenler sadece bu hobidaşlar değil, akustik dersi aldığım hocam, bu alanda profesyonel çalışan adamlar filan. Diyeceğim o ki, bu ölçüm grafik işlerini o kadar büyütmeyin :) Fikir verir ama hiç bir şeyi garanti etmez, kulağın hiç bir tarafı lineer değil çünkü.
    Fikir veren kısımlara gelince;
    1)Kare dalga grafiği verilmiş ve orası üzerinden bir tartışma dönmüş, hatırladığım kadarıyla(epey zaman oldu bunları araştıralı, unutmuşumdur) İlk çıkış yapıp sonra eğilen yani kabaca çizildiğinde doğrusal olmayan 30 hz kare dalga grafiği perdeli, fazla gevşemiş, çözünürlüksüz midlere delalet. Bu tam garanti değil ama işaret. Velvet de bu yönde bir davranışta ancak asla kesin hüküm veremem çünkü muhteşem midlere sahip olup benzer davranış veren kulaklıklar gördüm. Nasıl okuyacağınızı tarif edeyim:
    30 hz deki dikey çizgilerin uçlarını doğru ile birleştirin, daha sonra orijinal ölçümle doğrunun farklarına bakın;
    Eğer ölçümün sonucu oluşan eğrinin ortalaması(kendi içindeki zigzagların alınmış hali) doğru yerine 2.,3. dereceden bir eğri ise bu kulaklığın mid dalgalarını verişinde bir ayarsızlık var demektir. hepsi, eş zamanlı değil ve veya kör yerleri var. Zigzagların çok olması daha çok agresif sunum hatta etlilik sertlik vs gibi şeyleri verir diye hatırlıyorum.(extra enerji)
    -300hz de de benzer mantıktan sorun var, eğrinin ortalaması yani zigzagı alınmış versiyonu çizeceğiniz doğruyu takip etmiyor. Bu da metalik üst midlere, tizlere işaret(kağıt gibi) yine 300hz de göreceğiniz bir ilginç durum da zigzag eden frekanslar benzer, he400s ve hd650 deki 300hz eğrilerinde zigzag eden frekansların içerisinde, yüksek olanlar(hızlı titremeler) olduğu gibi düşük olanlar da var(daha geniş eni olan in-çıklar) bu da yine bir dengeye işaret. Velvette daha çok bir yığılma var yüksek frekanslarda.

Bunlara ilavetten;
    Olayı taa lisansta aldığım ME304 kodlu kontrol dersimize götürürsem:
    -Frekans cevap eğrileri, bizim hocalar "bode plot" diyorlardı- arada ağzımdan SPL diye kaçırdığımda ne diyo bu diye bakarlardı, hey gidi günler- dinamik sistemin kendi içerisindeki "kutupları" ve "sıfırları"(poles and zeros) hakkında fikir verir. Bunu şuna benzetebilirsiniz sistem aslında kendi içerisinde "band pass" ve "band stop" filtreler kombinasyonundan oluşmakta, merkezi olan yerlde band passlar piklere, band stoplar da diplere haizdir.
    Piklerin ve diplerin buradaki bilgiler ışığında yorumlanması ise bize sistemin ne kadar stabil olduğunu ve hangi bölgelerde yumuşak karınları olduğunu söyler. Bu bilgiler ışığında;
    -normalde kulaklık, hoperlör ölçümlerine bakarsanız, 20hz-1k aralığına bakarsanız genelde hep ya bir tane pik yada dümdüz bir eğri görürsünüz.(buna istisna olan örnekler var mutlaka, hatta ultrasone lar çoğunlukla bu güruha dahildir.)
    -Dolayısı ile ilk pik ve diğer dip alışık olmadığımız bir manzara; Sistem içerisinde sağlıklı olmayan bir kurguya işaret, hatta dip olan bölgede yumuşak karnını biz(en azından ben) kulağımızla duyduk.

Şimdi bence bir problem yok diyenler veya dediğin yanlış diyenler ortaya çıkacaktır;
    -Zaten sizin gibi problem yok diyecek bir kitlenin çıkacağını earsonics de tahmin etmiş ki bu ürünü çıkarmış ve satmış.
    -Bu dediklerim, kendi bilgi, fikir ve aklımla bulduğum şeyler, sizin de kendi bilgi fikir ve aklınızla bulduğunuz şeyler olabilir, başka adamların da bulduğu şeyler olabilir. Bunlar bana göre doğrudur. İsteyen kendi akıl süzgecinden geçirip kabul eder veya mantıksız bulur. Daha ötesinde fırsatım olursa yazarım, bakarız ;)

Son olarak bu aralar çok ağzıma dolanan bir söz ile bitireyim postumu;
    "İnsanın beyin tembelliğini gördükçe, her istediğimizi yapabileceğimizi anladık."
    Joseph Goebbels

Son düzenleme: 28 Mart 2016
    KaraSinek, zekixx ve Sechtdamon bunu beğendi.
  2. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    887
    Ben daha önce de @tsn141'e söylemiştim. Belli bir fiyattan itibaren hiçbir ürünü dinlemeden almadım. Bunun sebebi de head fi buluşmalarına gittiğimde, yorumuna güvendiğim adamların muhtelif ekipmanlarla ilgili yaptıkları yorumlara, aynı ekipmanları dinleyince katilmadığımı görmemdi. İşin teknik boyutu bir yana, naçizane tavsiyem, tamamen kendi kulaklarınıza güvenmeniz. Neticede zevk sizin zevkiniz :)

Göbbels gerçi o lafı başka şey için söylemiş, satanların teknik bazı kusurları allayıp pullaması için değil de, Hitler'i allayıp pullamak için ama olsun :)

Sent from my dish washer using Tapatalk

3. esTFyz

esTFyz MP3

Beğenileri:
    85
    Kulaklık, ekipman, teknik bilgiler açısından henüz çok amatör olduğumu bilmeyenler için baştan belirtmek isterim. Fakat inanıyorum ki kulağım fena değil ne duyduğunu anlıyor gibi, en azından çevremde bu yaşıma kadar edindiğim tecrübelere dayanarak bu sonuca varabilirim. İyi kötü sunuculuk, reklam seslendirme, haber spikerliği işleriyle önceden uğraşmış biri olarak aslında çok önceden girmem gereken (çünkü müzikten zevk alıyorum) Hi-Fi müzik dinleme olayına kendimce çok geç kalmış olsam da artık yavaş yavaş çalışmaya başladım kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Ve arzu ettiğim, hedefldiğim kulaklık kombinasyonunun 3x mid 2xbas 2xtiz şeklindedir bilgilerinize.

@fortress34 abi benzer şeyleri yaşadığımı belirtmek isterim aynen yazmak istediğim cümleleri tekrarlamışsınız hocam. Cihazı Mojo ile test ettiğimi belirterek başlıyorum. Elektronik müzikler yani genel olarak "yapay sesler" olduğu en başarılı alanlar bence, bası hoş doyurucu ve kulüpteymişsiniz hissiyatını verebiliyor bir derinliği var... Fakat mid ve tiz odaklı müziklere gelince çok güzel olacak bir kulaklıkmış gibi başlayıp devam edince entegre olamama problemi yaşadım en büyük problemim kulaklığın kendi yorumu var ve bu yorum bana olmadı, uyuşamadık. Bu bas, çözünürlük ve detayın "Velvet" yorumu olmasa güzel olurdu. Ve sanki incelemelerim sonucunda JH Rosie bana uyacak gibi sanki TOP IEM'im oymuş gibi duruyor en azından bugün için böyle.

Sanki bu güne kadar dünyadaki tüm kayıtlar A stüdyosunda kayıt edilmiş ama Velvet'ten çıkanlar yeni bir icat olan B stüdyosunda kaydedilmiş gibi. Yani aynı şarkı farklı bir renkte çıkıyor sanki biraz boş oda efekti var kayıt odasında duvardaki süngerler eksik gibi geliyor doğal değil, Velvet yorumlu...

Ek olarak mid bölgesi "artık" benim için önemli bir bölge haline gelmişken bu kulaklıkta mid bölgesinde verim alamadım Tight'a alındığında dahi bir şeyler eksik kulak tırmalıyor gibi oluyor bu seferde tabi benim artık önceliğim mid olduğu için söylüyorum mid'i bozuk, arızalı diye anlaşılmasın. Şöyle bir durum var ki bir hafta dinlesem alışırım ve yadırgamamaya başlarım fiyatına göre güzel bir kulaklık elde etmiş olurum belki fakat kendi adıma bunun doğru bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Squartro ve mattiadestro bunu beğendi.
  4. Aras

Aras FLAC

Beğenileri:
    519
    Rosie, Velvet'ın tune konusunda tersi bir IEM. Midbass'lı, kalın sesli, doğal, bası da daha arkada kalıyor. Velvet birkaç metre uzakta dev gibi bir sahne ile çalarken, Rosie 40cm yakınlıkta, yine büyük ama yakın bir sahne ile çalıyor. Aradığınız buysa gayet mantıklı olur.

Rosie'nin midbass'ı yüzünden yaptığı bu yakın sahne durumu kötü, perdeli, saçma sapan kayıtlarda sorun çıkarabiliyor ama. Bunu da belirtmek lazım. Velvet o kaydı uzaktan uzaktan düzleyip geçerken, Rosie kaydı olduğu gibi yakından çalıp Velvet'e göre daha kötü bir sunum verebiliyor.

Sent from my D6503 using Tapatalk

esTFyz bunu beğendi.
  5. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.999
    @esTFyz Rosie almadıysanız dinlemeden almanızı tavsiye etmem. Ya benim dinlediğim kulaklık bozuktu ya da Rosie oldukça başarısız bir kulaklık. Şuan vaktim olmadığı için yazamıyorum fakat doğallık, çözünürlük ve ayrım konusunda memnun etmeyecektir. Kulaklığı kulağıma taktığımda Velvet daha dinlenilir bir kulaklıktı diye tepki verdim ki ilk sayfada Velvet hakkındaki düşüncelerim ortada:)

6. esTFyz

esTFyz MP3

Beğenileri:
    85
    Bu kadar yüksek seviye paraları denemeden vermem zaten hocam huyum değildir, Velvet'i de dinlemeden karar vermek istemedim ki dinledikten sonra maalesef olumsuz sonuçlandı. Westone 4R'ın midleri fena değil ama bas çok eksik. Sony XBA-A3 midler geride bas fazla neye el atsam bir şeyler eksik :) HE400S'ten memnunum ve onun IEM'i Velvet'e tekabul ediyor diye bir yorum yapmış @Aras ama ben o havayı alamadım 400S doğal çalıyor fakat Velvet doğal çalmıyor. Çok değil bulurum ben o IEM'i dur hele bakalım :)

7. Aras

Aras FLAC

Beğenileri:
    519
    Tight modda, Spinfit'ler ile, çeşitli kablolarla ve gövdeli ses veren bir kaynak ile kullanınca Velvet subbass'lı, daha az tizi batan bir 400S'e dönüşebiliyor ama bir sürü mod, uğraş.

Şahsen, çok acayip bir şeyler(SEM-9, K10, U12, Oriolus vb...) tam bütçemin olduğu zaman şılak diye önüme atlamazsa ben Rosie ve Velvet ile IEM işini kapattım gibi duruyor. Birine gitmeyen diğerine mutlaka çok iyi gidiyor. Midbass. Tüm olay. :)
    Bundan sonra, o kadar yükü taşıyabilecek imkanları oluşturup kafaüstü ve stereo bakma zamanı. :angel:

leylines ve esTFyz bunu beğendi.
  8. elektronik müzik

elektronik müzik FLAC

Beğenileri:
    391
    Hacım sen velvete alışmaya bak :naughty aradığın nokta atışı sesi bulman zor olabilir :evl ülkemizdeki seçenekler belli :cheesy: daha öncede dedim inear sd2'de dene sonra tarafını seç 8)

esTFyz bunu beğendi.
  9. Xedos

Xedos Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Valla büyük oranda okudum bu konuyu. İnceleme için teşekkürler, emeğinize sağlık. Birkaç günümü aldı okumak ama iem önemli bir konu. Müzik dinlerken tek seçenek benim için. İyi ki de okumuşum çünkü farklı görüşler daha doğru fikir sahibi olmanızı sağlıyor. Hatta fikir de üretebiliyorsunuz. Mesela dayım artık yaşı ilerlese de bu ülkenin en önde gelen halk müziği sanatçılarından biri ve bağlama’nın aslında ne kadar sibilansa müsait bir çalgı olduğunu düşündürdü bana zamanında.
    Herneyse ben bıdırdamak yerine sizlere sorayım, uzmanı olmadığım bu konuda. Kısa bir süredir FLC8S kulaklığımı bulamıyorum ve bu nedenle de müzik dinleyemez oldum. MA750i ile dinlenmiyor bence, hiç alışamadım. Dah öncesinde e-q7 çok beğendiğim bir iemdi ama flc bana budur dedirtti. Çok beğeniyordum kulak konfou hariç. Elektronik tabanlı müzikler, pop ve lounge ağırlıklı dinleyen biriyim. Tizler her tondan daha önemli ve kick pesleri ki sanıyorum midbas olarak adlandırıyorsunuz, daha çok severim derinlere göre. Velvet sanki flc’nin bir üstü gibi bir imaj oluştu bende. Isındım aslında modele ama hiç denemedim sonuçta ve ucuz bir ürün de dğil. Buna göre ne önerirsiniz? Son nokta em9 derseniz ona da varım ama sanki ES bir yeni model daha çıkaracakken o kategoriye çıkmamak gerek gibi geliyor.
    Tavsiyelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

10. darkainu

darkainu FLAC

Beğenileri:
    655
    Em9 serinin geri kalaniyla yada Em10 ile pek alakali degil. Sm64'un upgrade'i tadinda daha cok.

Xedos ve tsn141 bunu beğendi.
  11. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    Flc 8s'den ( bass ve tiz) hareket edersem; Oriolus Forsteni ile yollar kesişiyor. Iki ieminde tiz uzamalari birbirine yakin.
    Forsteni'nin fit olayi flc'ye oranla daha iyidir.

Xedos ve moonstar bunu beğendi.
  12. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.999
    @Xedos Kulaklığınızı bulamamanız kötü olmuş, geçmiş olsun. FLC8 benim beğendiğim bir kulaklıktır, tizleri temiz ve uzayan bir yapıda ama rahatsız etmezler, midleri önde değildir ama temizdir. Bazen biraz daha sıcak olabilirdi dedirtiyordu. Velvet mi FLC8 mi derseniz benim tercihim FLC8 olurdu. Elektronik tabanlı müzik dinliyorsanız Velvet'i tavsiye ederim. Birbiri hakkında ki düşüncelerim bunlar.

SEM9 bu kulaklıklara göre bana göre daha başarılı bir kulaklık. Maddi imkanım olsa bu 3 lü arasından SEM9, FLC8, Velvet sıralamasını tercih ederim şahsen ama ben elektronik müzik dinlemiyorum:)

Xedos, karanehir35, refuserQ ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. Xedos

Xedos Yeni Üye

Beğenileri:
    1

Çok teşekkürler bilgilendirmeniz için öncelikle. Tam da soruma cevap olmuş mesajınız. Velvet’ı hiç dinlemedim şimdiye kadar ama sm3’ten bu yana earsonics bir devdir gözümde. Flc ise tam bir sürpriz yumurtaydı ve çok beğendim. Yine flc8 benim için tek kötü yanı kulak rahatsız eden konumda olması. Yoksa çok memnundum. Bir de olur ya bulursam elimde iki tane olmasını istemem. Elektronik müzik için de çok uygun demiş bir çok kullanıcı ve bu beni ister istemez velvet’a yönlendiriyor.

Oriolus biraz karışık. Sanırım menşeinin japonya olması çok ısıttı beni. İlk özel kulaklığım Hasan’ın tavsiyesiyle ortofon olmuştu ve o da japon idi. En azından üretim yeri. Kulakta rahat duracağını öğrenmem çok iyi oldu. Benim için önemli bir mesele. Şekli filan da çok kaliteli duruyor. Mesela flc çok ucuz durur bilirsiniz ama okudukça dağıldım. Çini, japonu, mk2 vs derken hem modeller karışık hem de doğrusunu bulmak güç.

Konuyu dağıttım özür dilerim. Bir-iki hafta daha araştırıp genel kısmından siz değerli kullanıcılara soracağım. Bütçe sınırı koymuyorum. IEM için değer.

baran88 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş