Earsonics VELVET [Kullanıcı Kulübü]

'Kulaklık Genel' bölümünde Synthyss tarafından 24 Ocak 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. Synthyss

Synthyss WAV

Beğenileri:
    1.750
    Earsonics Velvet
    Velvet'in kullanıcıları her geçen gün arttığı için böyle bir konuya ihtiyaç olduğunu hissettim. Bu başlık altında çeşitli modlar hakkında fikir alışverişi, kablo ve uç izlenimleri gibi kullanıcıya yararı olacak bilgiler paylaşılacaktır. Sizin de denediğiniz ve olumlu sonuç aldığınız bir aksesuar varsa paylaşmanızı rica ediyorum.

Kullanıcı Listesi
    @Synthyss
    @moonstar
    @Aras
    @bakieryigit
    @leylines
    @elektronik müzik
    @Turhan
    @florence
    @karanehir35
    @sertac
    @Ogulcan Demirgan
    @Teamo42
    @vanquish
    @SoundMeister
    @zalman_1
    *Listeye eklenmek veya listeden çıkmak istiyorsanız bana özel mesaj ile ulaşabilirsiniz.

Kablolar
    Estron Linum Music (SPC)

BaX'a oranla Midleri daha öne getiriyor ve basları geri plana atıyor. Bas hacmi BaX kadar değil ancak aynı çözünürlüğü koruyor BaX ile. Enstrüman ayrımı olarak BaX kadar iyi fakat BaX kadar gövdeli değil.

Estron Linum BaX (Silver Plated Copper)

Velvet'e yapabileceğiniz en ucuz yükseltmelerden biri. (62€) Özellikle alt frekansları artırıp genel olarak kulaklığa gövde kazandırıyor. Ufak bir çözünürlük artışından da bahsedebiliriz. Ayrım konusunda denediklerimin en iyisi.
    **Bas:8, Mid:7, Tiz:7, Çözünürlük:7 ,Hız:8, Ayrım:8, Sahne:7,5

Whiplash Twag v3 Litz (Pure Silver)
    Whiplash'in en iyi gümüş kablosu. (360$) Bu kablonun Velvet'e etkisi ise daha çok tiz ve sahne odaklı.
    Sahnede rahatça anlayabileceğiniz bir genişleme mevcut. Tizler stoğa ve linum'a kıyasla biraz daha uzuyor. Aynı zamanda daha canlılar. Transparanlıkta stoğa ve linuma göre daha iyi. Ayrım hızlı pasajlarda linumun gerisinde, metal dışındaki türlerde ise linumun ilerisinde. Bunun nedeni kablonun üst midleri öne itmesi. Çözünürlüğe gelirsek linum gibi ufak bir artış değilde daha bariz, taktığınız anda kolayca farkedilen bir artış mevcut.
    **Bas:7, Mid:8, Tiz:10, Çözünürlük:10, Hız:8, Ayrım:9(Metal için 7), Sahne:10

Audiominor Gold/Silver Hybrid Litz (Gold/Silver Hybrid)

Whiplash için söylediklerim Audiominor için de geçerli. Aralarında şöyle bir fark var, Whiplash tizleri midlere nazaran biraz daha geliştirirken Audiominor midleri ve tizleri eşit miktarda geliştiriyor. Onun dışında, Audiominor'ın basları biraz daha miktar olarak fazla. Sahne olarak ise Whiplash'ten hafif geride. Gövde olarak ileride.
    **Bas:8, Mid: 9, Tiz:9, Çözünürlük:10, Hız:8, Ayrım:9(Metal için 7,5), Sahne:9

Uçlar (Stok uçlar ile karşılaştırılmıştır)
    Spinfits

+Tizlerde iyileşme
    +Sahne artışı
    +/-Rahatlık (Subjektif)
    -Gövde kaybı
    -İzolasyon kaybı

RHA Dual Density

+Bas ve Tizlerde iyileşme.
    +İzolasyon
    +/- Rahatlık (Subjektif)

Shure Yellow Foam
    +
    İzolasyon
    +Mid ve tizlerde iyileşme
    +/- Rahatlık (Subjektif)
    -Gövde kaybı
    -Kullanım ömrü uzun değil.

Heir Audio Red Tips
    +Gövde kazanımı
    +Alt frekans miktar artışı
    +/- Rahatlık (Subjektif)

Shure Gray Thin Bore
    -Çözünürlük kaybı
    -Tizlerde sivrilme
    -Gövde kaybı
    +/- Rahatlık (Subjektif)

Modlar
    Sugru Durability Mod
    Bu mod Velvet'in kasasının tek kusuru olan arka taraftaki boşluğu kapatmak için tarafımdan uydurulmuş olup, kasa sağlamlığını artırmaktadır.
    Gerekenler: 1 Paket Sugru, Kesme Tahtası, Neşter, Cımbız, Kürdan. (Opsiyonel: Makro Lens)
    Öncelikle Sugru yapışkan bir madde olduğu için ellerimizi sabunluyoruz. Kuruladıktan sonra sugrunun paketini açıp hemen avcumuzda yoğurmaya başlıyoruz. 10-15 saniyede hızlıca top haline getirdiğimiz sugruyu ikiye bölüyoruz. Kesme tahtasına yatırıyoruz. Neşter ile iem kablosunun yarısı kalınlığında, 3-4mm uzunluğunda bir parça kesiyoruz. Daha sonra bu parçayı parmak ucumuza alıyoruz. Parça dağılıyorsa toparlama amaçlı bastırmadan geri-ileri yaparak sağlamlaştırabiliriz. Uzunluğunu bozmamaya gayret gösterelim. Bu parçayı tırnak ucu veya cımbız yardımı ile Velvet'in arka kısmındaki kasa bağlantı yerine koyuyoruz. Kürdan ucu yardımı ile boşlukları dolduruyoruz. Boşluğun tamamen dolduğunu düşündüğümüzde aynı işlemi diğer kulaklığa da yapabiliriz.
    Doldurmanız gereken yerler: http://i.hizliresim.com/m1g2JP.jpg

Kaynak Sinerji Listesi
    Chord Mojo - Dolgun, yumuşak, doğal, her türe giden müzikal bir sunum. 8.5/10
    Paw5000 - Toplu baslar, dengeli sunum. Çözünürlük olarak da gayet iyi. 6,5/10
    AK100 - Yumuşak, yormayan ancak Mojo'ya oranla detaysız bir sunum. 5/10
    iPhone 6S - Parlak, Dijital. Tight'da sivrilen tizler. Detaysız midler. 4/10
    Dacport Slim Massdrop Edition - Nötr sunum. Tight modda sivrilme varken balanced modda gayet iyi. Çözünürlük olarak Paw5000 semalarında. 6.5/10

Sony ZX2 - Çekinik midleri sayesinde Velvet'in U shape'ini V shape'e dönüştürerek EDM gibi türleri daha da eğlenceli kılıyor. İkili geniş sahnesi sayesinde Jazz ve Classic için de gayet başarılı. Rock ve Metal'de ise Mojo'nun gerisinde kalıyor. 8/10
    LG V10 - JetAudio'nun bongiovi "phoenix hp" adli filteri ile warm modda sinerjisi gayet basarili. High Gain'i de tetikleyebilirseniz performans biraz daha artiyor. Dap olmadigi icin puanlama yapmiyorum.
    Lotoo Paw Gold - Söyleyecek pek bir şey yok. Nina Simone ile vücudunuzu ritme göre hareket ederken buluyorsunuz. .. 10/10

Son düzenleme: 13 Ağustos 2017 07:45
    SoundMeister, prosedur33, DeadFoe ve diğer 12 kişi bunu beğendi.
  2. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.374
    Elinize sağlık Yağız hocam.Gayet faydalı bir konu olmuş.Ben de bir dönem Velvet kullanıcısı olduğumdan eski Velvet kullanıcısı olarak listenin en altına eklenebilirim.
    Velvet için hangi kabloyu tavsiye etmezsin deseler bakır kablo derim.Bakır kablo velvetle çok uyumsuz oldu.Velvet'i çok koyu ve boğucu bir kulaklık yaptı.Ayrıca Velvet'e fazla Bass kattığından diğer frekanslar için de olumsuz bir durum oluşturdu Bakır kablo.

Edit:Kablo Litz bakir kalın sarmal kabloydu.

Son düzenleme: 24 Ocak 2016
    prosedur33 ve Aras bunu beğendi.
  3. Aras

Aras FLAC

Beğenileri:
    516
    Velvet, Schiit Modi 2 Uber ve Schiit Magni 2 ile iyi uyum sağladı.
    Transparanlık, Çözünürlük, Smooth'luk, Bas ve Mid açısından kesinlikle çok güzel, doğal bir sesi var.
    Eksi olarak da; sahnesi küçük kalıyor, tizleri Velvet gibi bir kulaklıkta bile sibilansa meyilli ve kendisi normalde kafaüstü kulaklık amacıyla üretilmiş bir set olduğundan, kulaklığa fazla akım verdiği için Volume ayarı fazla hassas, ayarlaması zor.

edit: Sibilansa meyilli derken, sibilans yapmaya zorluyor ama sibilans ile sibilanssızlık arasındaki o ince çizgide kalıyor. Yani sibilans yapmıyor da denebilir. -ama zorluyor olduğu kesin. Schiit Stack neredeyse denediğim tüm kulaklıklar ile sibilans yapmış bir set. Bu da büyük başarıdır.

prosedur33, refuserQ, Turhan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. Turhan

Turhan MP3

Beğenileri:
    22
    Taşıma çantasını (içerisinde temizleme ve tunin çubuğu ile birlikte) kaybettim. Güzel bir hardcase arıyorum hatta çubuklara da ihtiyacım olacak. Tavsiyelere açığım. Double flangeler de biraz boğuyor ve uzun sureli kullanımda kulağımı acıtıyor. Bu konu gerçekten çok iyi oldu. İyi düşünmüşsün @Synthyss teşekkür ederim. Birkaç güne Noble 5 ile karşılaştırıp buraya yazarım düşüncelerimi.

prosedur33 bunu beğendi.
  5. elektronik müzik

elektronik müzik FLAC

Beğenileri:
    388
    Güzel bi konu olmuş bro, bol muhabbetli ve faydalı konu olacak inş...Stok uçları ön yargılı olmama rağmen beğendim, normalde ağaç gibi uçları kulağıma sokmazdım...

prosedur33 bunu beğendi.
  6. Synthyss

Synthyss WAV

Beğenileri:
    1.750
    Rica ederim arkadaşlar, yeter ki bilgi alışverişi olsun.

@Turhan RHA dual density tiplerden çok memnunum ben, tavsiye edebilirim her türlü. Onun disinda bu CASE iyi yorumlar almış. BU da öyle. Bakmak isteyebilirsiniz.

@karanehir35 Sektörde zibilyon tane bakır kablo olduğu için ve hepsinin etkisi aynı olmadığı için hangi kablo ile denediğinizi mesajınıza eklerseniz kullanıcılara daha çok yardımı dokunacaktır Ahmet hocam.

Son düzenleme: 24 Ocak 2016
    prosedur33 ve karanehir35 bunu beğendi.
  7. Aras

Aras FLAC

Beğenileri:
    516
    Stok uçlar aslında kötü değil, hatta çok güzel. Stok uçların sorunu 3 günlük kullanım sonunda şeklinin bozulmaya başlaması.
    Benim uçlar kafayı yedi, yuvarlaklığı gitti, şu an ezilmiş bir elipse benziyor, kulağıma takınca hava alıyor. Bu yüzden dün ebay'den RHA uç siparişi verdim. Stoklar 3 günden fazla kullanılmıyor. :D

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

prosedur33 bunu beğendi.
  8. dulty

dulty DSD

Beğenileri:
    1.440
    Trollemek serbest mi?

Velvet hype hacı, beş para etmez...

Muahhaahhahaaahaaaa :evl :testere :evl

Yağız bir gün dinlet artık şu kulaklığı merak ediyorum...

9. dulty

dulty DSD

Beğenileri:
    1.440
    Arkadaş dinletmiyorsunuz ki!! Ne kıymetli kulaklığınız varmış yahu, adam evde unuttum dedi resmen denemeyelim diye... @VirtuFortuna , dinletme K10'u bunlara abicim...

prosedur33 bunu beğendi.
  10. complete

complete FLAC

Beğenileri:
    915
    Böyle kritik ürünlere kritik yorum yapacağım denir mi?vardır bir bildiği muhakkak:b

prosedur33 bunu beğendi.
  11. Synthyss

Synthyss WAV

Beğenileri:
    1.750
    Mod ve Kaynak bölümü güncellenmiştir.

prosedur33, okty_k ve Turhan bunu beğendi.
  12. Turhan

Turhan MP3

Beğenileri:
    22
    Kesinlikle katılıyorum, özellikle Moonbeam, Duft Punk , Massive Attack, Portishead dinlerken bir başka oluyor. Trance/Elektronik/Trtip-hop çok yakışıyor ikiliye.

prosedur33 ve Synthyss bunu beğendi.
  13. bakieryigit

bakieryigit FLAC

Beğenileri:
    1.294
    Konu hayırlı olsun öncelikle , iyi olmuş.

Bende şöyle bir katkı yapayım , eartipslere önem verdiğim ve sesi çok etkilediği doğrudur yine mali olarak ta adamı etkiler dikkat :naughty

IMG_4738.JPG

Soldan sağa doğru gidelim;

Heir Audio tipsleri , Stok Earsonics Double Flange tips , RHA Double Flange tips , Rha Hybrid tips , Sony Hbrid tips , MEE Audio Trible - Double Flange - Hybrid tips , Jvc Spiral Dot M ve Ml eartips , Ortofon Eartips , Westone Stars Eartips , Spinfit Tips , Phonak tips , ------- Hifiman - heir -shure vs ve diğerleri.... şeklinde yazılabilir.

Hangisi beğeniyorum derseniz ;

Kulağınız da sıkıntı yaratmıyorsa stok gri tipsler bence başarılı tipsler.

Onun dışında spinfit - Rha - ortofon ve spiral dot , MEE Audio tipslerini dinleyerek kendiniz karar verin derim.

Mesela Earsonics Sem9 da Ortofon tipsleri kullanırken , şuan velvette spinfitleri kullanıyorum.

Spinfit ler sem9 da hiç hoşuma gitmezsen velvette gayet iyi mesela. Cihaza göre de bu tipslerin etkisi baya değişebiliyor.

Ortofon kullanmayanlar daha önce bu tipsleri es geçmesin yine tavsiyedir.

Bu kadar ürünü yan yana görmek kıyas yapmak zordur ben bulamamıştım , görsel anlamda işinize yarasın. Ayrıntılı olarak ta ileri de birşeyler karalarım , şunu bilin ama tips işine girerseniz çıkamazsınız sese etkisini fark ettiğinizde şunu da denesem bunu da denesem der durursunuz ki bu tarz kulaklıklar kullanıyorsanız bence size en uygunu için denemeniz gerekiyor , sese etkisi bence bazılarının oldukça yüksek.

zoso86, prosedur33, refuserQ ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  14. elektronik müzik

elektronik müzik FLAC

Beğenileri:
    388
    Ortaklaşa uç almak isteyen varsa ben varım
    kendim beceremiyorum yurtdışından almayı o yüzden alan varsa bende dahil olmak isterim :evl

Son düzenleme: 26 Ocak 2016
    prosedur33 bunu beğendi.
  15. sertac

sertac FLAC

Beğenileri:
    202
    Beni de listeye ekleyebilirsiniz :)
    genel manada çok begendim diyebilirim.
    su anda sadece telefonla dinleyebiliyorim htc m8

16. dulty

dulty DSD

Beğenileri:
    1.440
    Haha bu daha önce olmuştu, bir paket Comply bana patlamıştı... Artık hayatta girmem bu muhabbete :gulme

@bakieryigit MEE Audio şeffaf gibi ve toparlak olanlar değil mi? Çok methediliyor, merak ediyorum bende. Benim favorilerim spiral dots. Bir de derin fit seviyorsanız Fitear triple flange tavsiye ederim, hayatımda kullandığım ve rahat ettiğim tek triple flange.

prosedur33 bunu beğendi.
  17. bakieryigit

bakieryigit FLAC

Beğenileri:
    1.294
    @dulty Sony hbrid ile spiral dot arasındaki 3lü sıra MEE Audio tipsleri , en öndeki toparlak olan çok iyi evet tavsiye ederim kesinlikle bence sesi etkisi çok olumlu , ortofon tipslerden de alırsan çok memnun kalırsın , özellikle k10u da çok iyi olur kesinlikle. Spiral dots dan bence daha iyi bu ikisi :)

prosedur33 ve dulty bunu beğendi.
  18. elektronik müzik

elektronik müzik FLAC

Beğenileri:
    388
    Zamanında westone için aldığım compl lar paketinde duruyor hala :) bu sefer velveti satmıcam o yüzden tips alacağım...

19. sertac

sertac FLAC

Beğenileri:
    202
    kulakta duruşu ( şekilli) :)
    cameringo_20160131_121754_1.jpg

wadi ve karanehir35 bunu beğendi.
  20. elektronik müzik

elektronik müzik FLAC

Beğenileri:
    388
    Neymiş şu uç diye takayım dedim takmaz olaydım , 10 liralık kulaklıklardan farkı kalmadı :cheesy:

refuserQ, sertac ve Aras bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş