Eluvium - An Accidental Memory In Case Of Death

'Albüm incelemeleri / Sanatçı Tanıtımları' bölümünde delgren tarafından 8 Ağustos 2017 tarihinde başlatılan konu.

 1. delgren
  Çevrimdışı

  delgren MP3

  Katılım:
  1 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  225
  Beğenileri:
  90
  [​IMG]

  Yaz sıcağından bunaldığımız şu günlerde gözlerinizi kapattığınızda yarım saatliğine de olsa pencerenizden karlarla kaplı sokağı seyrediyormuşsunuz hissi verebilecek bir albümden bahsetmek istiyorum sizlere.

  Eluvium, Portland menşeili ambient müzik sanatçısı Matthew Cooper’ın sahne adı. An Accidental Memory In Case Of Death ise kendisinin debut albümü Lambent Material’dan sonra gelen ve 7 komposizyondan oluşan 27 dakikalık albümü.

  An Accidental Memory In Case Of Death, tek başına ele alındığında tipik bir neoklasik solo piyano albümü. Eluvium’u daha önce dinlememiş birisi için başlı başına hayranlık uyandırmaya yetecek bir albüm. 2 saatteb daha kısa bir sürede, tek bir mikrofon kullanılarak canlı olarak kaydedilmiş ve herhangi bir edit, mixing – mastering, post production yapılmamış. 26 dakika boyunca çıplak, saf, gösterişsiz ama her bir notanın gerçekliği ve içtenliği ile heyecan uyandıran bir albüm. Baştan sona doğrudan ruhunuzu hedef alan, çoğunlukla yoğun ve heyecan dolu, bazen ise sakin ve durgun sularda seyreden bir albüm. Günümüz müzik dünyasında sizi doğrudan enstrümanın çıplak sesiyle karşı karşıya bırakan bir albüme denk gelmeyeli epey olmuştu.

  Beni etkileyen ayrı bir nokta, Matthew Cooper’ın bir piyano virtüözü veya klasik müzik müzisyeni falan olmaması. Eluvium aslında zaman zaman post-rock’a göz kırpsa da bir ambient müzik projesi. Henüz ikinci albümünde ilk albümündeki elektronik altyapılardan, drone’lardan, shoegaze etkilerinden ve dijital efektlerden bu kadar uzak, bu kadar organik bir albüm yapması takdiri fazlasıyla hakkediyor. Daha önce Eluvium dinlememiş birine iki albümü art arda dinletseniz aynı kişinin elinden çıktığına muhtemelen inanmayacaktır.

  Neyse, lafı çok da uzatmayalım. Kimler dinlemeli? Karlı bir güne uyanılan Pazar sabahlarını özleyenler, Debussy severler, keşke Eric Satie’yi ilk kez dinliyor olsaydım diye hayıflananlar, birbirinin aynısı gibi görünen saniyelik anların arasında saklı güzellikleri arayanlar.

  Sevgilerimle.
   
  #1
  endia, Yedaself, ludwig bach ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 2. coolblue
  Çevrimdışı

  coolblue FLAC

  Katılım:
  26 Eylül 2012
  Mesajlar:
  648
  Beğenileri:
  431
   
  #2
  refuserQ ve delgren bunu beğendi.
 3. delgren
  Çevrimdışı

  delgren MP3

  Katılım:
  1 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  225
  Beğenileri:
  90
  Teşekkürler, nedense hiç aklıma gelmemişti youtube linki vermek :)
   
  #3
 4. cgtyguner
  Çevrimdışı

  cgtyguner WAV

  Katılım:
  23 Kasım 2015
  Mesajlar:
  651
  Beğenileri:
  2.207
  Philip Glass'a benziyor :)
   
  #4

Sayfayı Paylaş