Ether C-He500-He560 Planar İncelemeleri Alanı

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' bölümünde karanehir35 tarafından 9 Ocak 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    PicsArt_01-09-06.31.37.jpg
    Merhabalar,

Ether C-He500 ve He560 Planar incelemeleri için karşınızdayım tekrar.Uzun bir aradan sonra gördüm ki,özlemişim inceleme yazmayı.Umarım okuyan arkadaşlarımız beğenir.

Test Sırasında Kullanılan Sistemler

Ether C-He500 ve he560'ı 32 ohma 2100 mw veren Xduoo Ta-01 hybridt lambalisi ve Nuforce icon hdp ile test ettim.
    Yine arada test icin 32ohma 1000mw veren Smsl apiii amfisi,Darkvoice La Figaro Lambalisi,Chord Mojo ve Jds labs 02 ile odac ikilisinden de faydalandim.Kaynak olarak da laptop ve ipad air'i kullandım genelde.
    Gayet yeterli bir duzeyde surduler planarlari.

Ether C ile başlayalım:

Amerikan merkezli MrSpeakers şirketi; açık olan Planar Magnetig Kafaüstü kulaklığı Ether'den sonra,Ether'in kapalı bir versiyonu olan Ether C adlı Kafaüstü kulaklığını piyasaya sürdü.23 ohm değeri ile açık planarlara göre sürmesi daha kolay bir Kafaüstü Ether C.

Erher C'yi alanlara firma,kendi üretimi olan Dum kabloyu 200 dolar indirimle 100 dolara yanında veriyor.İncelemedeki kablo da bahsi geçen bu Dum kablodur.

MrSpeakers şirketi,Ether C'de V-Planar teknolojisini kullanarak yüksek seslerde ortaya çıkan bozulmaların önüne geçmeyi hedeflemiş.Aşagıda grafikleri de var zaten.Ben de test ettim,gerçekten yüksek seslerde öyle kolay kolay bozulmuyor.Bu konuda başarılı bir iş çıkarılmış.

1)Standart Planar Salınım Hareketi

2) V-Planar Salınım Hareketi

Malzeme Kalitesi
    PicsArt_01-09-06.22.02.jpg PicsArt_01-09-06.22.27.jpg PicsArt_01-09-06.24.14.jpg PicsArt_01-09-06.24.36.jpg

Ether C'nin pedleri dikdörtgen şeklinde ve kulağı tam saran bir yapıda.Pedler,kuzu derisinden imal edilmis,yumuşak ve terlemeye karşı dayanaklı.
    Kulaklıgın dış kasası karbon fiber malzemeden yapılma ve çok şık.Kafabandı ise hakiki deri.Yıllar boyu kolay kolay yıpranmaz.işçilik konusunda iyi iş çıkarmıs Mr speakers firması.

Ether C'nin kutusunun içinden çıkan deri taşıma çantası da hem şık hem de işlevsel olmuş.
    Malzeme kalitesi açısından bulundugu fiyat segmentinin hakkını veren bir planar olmuş Ether C.

He500/He560

Hifiman Dr.Fang Bian tarafindan 2007 yilinda kuruldu.Kurulusundan gunumuze kadar muzikcalar ve kulakliklar konusunda gercekten de onemli bir mesafe katetti.
    PicsArt_01-09-06.27.16.jpg PicsArt_01-09-06.27.50.jpg

He560,yuzde 30 oraninda he500den daha hafif.pedleri he500 gibi sert değil oldukça yumuşak.
    PicsArt_01-09-06.25.24.jpg PicsArt_01-09-06.25.55.jpg PicsArt_01-09-06.23.33.jpg

Pedlerin dışı sentetik deri,içi ise yumusak kadifeden imal edilmis.Kafabandı kısmı ise hakiki deri ve oldukca rahat,he500 kadar basınç uygulamiyor kafaya.He560'in ahsap taraflari gercek agac kabloma ve oldukca hos gozukuyor.Kisaca he500den he560'a malzeme kalitesi olarak önemli ve kayda deger bir yol katetmis hifiman.Gümüs kablo da oldukca kaliteli ve şık gözüküyor.

He500,metal,plastik ve derinin bir birlesimi.Hepsinden var.Uzaktan saglam degil gibi gozukse de oldukca saglam.Bu saglamlik beraberinde efsanevi bir agirlik da yukluyor kulakliga.Agirlik yaklasik 500 gram,ama dengesiz kafa bandi yuzunden bu agirligi daha fazla hissediyorsunuz.Bu agirliga alismak icin oncelikle he500un kafanizin sekline alismasi lazim.ilerleyen zamanlarda agirlik yine var ama etkisi plesebo etkisiyle azaliyor gibi gelebilir size.
    He500,he560 gore biraz sert pedlere sahip ama bir sure sonra yumusama egilimi gosteriyorlar.iscilik konusu ise karisik;bazi yerlerde iyi,bazi yerlerde ise vasat.kesin olan bir sey var o da ses kalitesi.O yuzden hala vazgecilmezligini koruyor he500.

Ses Kalitesi

Basslar (Ether C)

Ether C,kapali bir kulaklik olmasinin dezavantajini bass bolgesinde iyi bir avantaja ceviriyor.Basslar saglam,hizli ve kulak titreten hatta yanak titreten cinsten.Dagilma ve uzamalari iyi seviyelerde.Bassheadlere her yonden yetecek bir bass siddeti,miktari ve sertligine sahip bir planar olmus ether c.
    Ozellikle elektronik alt yapili muziklerde basslarini begendim ether c'nin.Çekic gibi kafaya kafaya vuran sert ve yeri geldiginde de gayet yumusak basslari var.Bass ayrintisi olarak belki acik planarlari yakalamayabilir ama bass derinligi konusunda açık planarlarla başabaş bir grafik cizgisi var.Yüksek seslerde bile bozulmayan bir bass yapısı var Ether C'nin.Basslar,en az kendisi kadar güçlü olan midleri örtemese de,az geriden gelen yumusak tizleri çözünürlük yönünden-enstrüman netligi/belirginligi ve ayırt edilebilirligi noktalarında çok fazla olmasa da örtebiliyor/perdesi altına alabiliyor.
    Alt bass uzantısı noktasında da iyi bir iş çıkarıyor Ether C.Basslar roll-offa kesintiye ugramadan altlara kadar uzanabilmekte ve kontrollü bir sekilde dagılabilmekte.Hem kapalı bir kafaustu hem de planar olmasının avantajını bass bölgesinde cok iyi hissettiriyor Ether C.İtiraf etmeli ki,simdiye kadar hicbir kapalı kafaüstünde böylesi zirve basslara denk gelmemiştim.Sürekli elektronik muzik dinleyesi geliyor insanın Ether C'de.
    Yine itiraf etmeli ki,basslardaki bu nirvanalık ayrıntıları tizlerde de verebilseydi Ether C,fiyatına bakmaksızın alacagım son kafaüstü kulaklıgım olabilirdi.
    Ama ben elektronik harici genelde metal ve alman/italyan ve rus klasik batı muzigini dinliyorum.

Basslar (He500)

Hifiman he500,subwofer tarzı sıkı,saglam ve genis bir yüzeye dayanan bass yapısına sahip.Kulaklık hızlandıkca,basslardaki:siddet, miktar ve derinlik de artıyor.Basslar,genis bir ses alanindan geldiklerinden,bass karmasası yüksek ses harici nerdeyse yok.Bass bölgesinden hafifce sıcak caliyor he500.
    Yine hifiman he500,bass ayrıntısı,bass kalitesi,şiddeti ve derinligi noktalarında kendi fiyat segmentinin zirvelerinden sayılabilir.
    Miktar olarak öyle aşırı fazla basslarının olmamasi he500'e her ture gidecek bir al rounder sifati kazandırıyor.Kesinlikle bass yeterliligi konusunda tam kıvamını tutturmus diyebilirim he500 icin.Yeri geldiginde sertlesen,yeri geldiginde yumusayan ve asla ayrintisindan taviz vermeyen bir bass cizgisi var he500'ün.Dinlemesi de gayet keyifli.Özellikle he500'ün bass bölgesi güce aç oldugundan,bu bölge ne kadar iyi beslenirse kulaklıkta o kadar iyi çalıyor.Bunun icin he500'ü iyi ayarlanmis bir hoparlör amfisiyle kullananlarin sayısı da epey fazla.

Basslar(he560)

He560,tasarım/rahatlık ve hafiflik olarak cok üst düzey bir kafaüstü.Bunu belirtmek gerek.
    He560,bass miktarı olarak he500 kadar cömert davranmıyor.
    Basslar belki de en zayıf noktalarından biri he560'ın.Bundan he560 bassız zannedilmesin.Kesinlikle yeri geldiginde derine inen ve kulak titreten bir yapısı da var ama miktar ve sertlik olarak beklentileri karsilamayabilir.
    He560; bass olarak yeterli bir altbass derinligine inse de bu derinligi bass bölgesinde sertlikle birlestiremedigi icin basslar yumruk denilen o sert vuruslari yapamiyor,sertlesmesi gereken yerlerde basslar gayet yumuşak vuruslar yapiyor.Kisaca yeterince sertlesemiyor basslar ve he560 bassları bu yuzden yumusatarak veriyor. Alt bass uzantısı dogru olsa da tizlerden kaynaklanan bastirilma'lardan dolayı basslar,yukarılara dogru cogalamiyor.Yani basslar,alt basslardan yukarilara dogru ciktikca seviyesi düsüyor,hızı azalıyor.Ama bass detayında büyük kayıplar yok yine de.Dikkatli dinlemelerde he560'ın bass kalitesinin ne kadar iyi oldugu gözükse de önde,atak ve parlak tizlerden kaynaklanan bastirilma durumlarini net olarak görmek ve duymak da mümkün.

Bass Karşılaştılmaları
    (Ether C-He500-He560)

Ether C her ne kadar kapalı bir planar olsa da bass miktarı olarak he500'den önde ve he560'dan ise bu konu da daha çok önde.
    Ether C,bass derinligi konusunda he500 ve he560 ile başa baş bir grafik ciziyor.3 planar da bass derinligi noktasında iyi iş cikardiklarindan farklar cok cok az.Su planar derinlik de sundan daha iyi diyemiyorum o yuzden.
    Çok yüksek seslere çıkıldıkca ether c ve he500'de bass bozulması cok azken,bu oran he560'da tiz varlıgından dolayı daha yüksek.
    Ether C,bassları tek bir noktada toplayıp cekicle kafaya indirirken,he500 daha genis bir alanda toplayip kafaya yumruk seklinde indiriyor.He560 ise derinlere cok iyi inerken,üstlere cıktıkca sertligi azaldigindan basslari tokat seklinde yumusak olarak kafaya indiriyor.
    Bass ayrıntısı olarak 3 planar da kendisinden bekleneni yerine getiriyor diyebilirim.Bass hızı olarak gücünün tam bir sınırı olmamasindan ve güc aldikca daha da hızlanmasından dolayı bu noktada he500 önde diyebilirim.

Midler(Ether C)

Ether C,hafif sıcak ve gayet yumusak calan,dinlemesi keyifli midlere sahip.Özellikle vokal tarzına önem verenler bu sunumdan hoslanacaklardır.
    Sahnesi he500 ve he560 kadar genis olmasa da enstrüman ayrımı senfoni gibi genis sahne gerektirmeyen türler dışında,kapalı bir kulaklık olmasını da göz önüne alırsak gayet başarılı.Sahneyi yüzde 25 daha genis tutabilmis olsalardi eger,cok az bir rakibi olabilirdi diye düsünüyorum.
    Ether C'nin midleri analitik düzlemde yer almasa da planar olmasından dolayı gereksiz kolorasyonlara/renklendirmelere sahip olmamasi da bir avantaj olmus.Kısaca Ether C'nin midleri,hafif sıcak,dogal ve müzikalitesi yuksek.Belki açık planarlar kadar yüksek bir mid detayı yok ama keyif ve müzikalite detayı da onlardan daha iyi.Özellikle jazz parcalarını dinlerken büyük keyif aldım.Vokallerin güçlü,yumusak ve dogal olması beni sevindirdi.
    Ether C,elektronik,pop ve jazz da yüksek bir basarı oranına sahip.
    Midler;bassların altında ezilmiyor.Midler ne cok fazla önde ne de geride.Konumları insan kulagına göre iyi ayarlanmış.Vokalin sesini cok net ve canlı duyuyorsunuz.Arada herhangi bir perde olmadıgı belirgin sekilde anlasılıyor.
    Saatlerce sıkılmadan gayet keyifli muzik dinleyebilirsiniz Ether C ile.
    Arka planının yeteri derecede karanlık olması,Ether C'ye temiz ve çözünürlü ses ile enstrüman ayrımı acısından avantajlar saglıyor.Ether C,sadece senfoni gibi genis sahne isteyen türlerde enstrüman ayrımını tam yapamıyor,bu da belli bir karısıklıga sebep oluyor,cunku o kadar enstrumanı konumlandırıp araya yeterince boşluk koyamıyor,bu da kapalı bir kulaklık olmasından kaynaklanıyor.Senfoni harici elektronik,jazz,akustik gibi türlerde bu ayrımı iyi yapıyor.
    Özellikle elektronik ve jazz performansı benden tam not aldı.
    Metal performansına tiz bölümünde deginecegim.Ama metal icin he500 kadar da uygun bir planar olmadigini da dusunuyorum.

Midler (He500)

He500,nötrün hafif sıcagında çalan gövdeli ve yakın bir mid sunumuna sahip.Dinlemesi gayet keyifli ve bassların altında ezilmeyen nitelikli midleri var.
    Yeterli bir sahne genisligine sahip oldugundan enstrüman ayrımı ve mid detayı iyi bir planar.
    He500'ün he560 dan en önemli farkı elektronikden metale,ordan jazza gecerken bu gecisleri iyi vermesi ve all rounder hepsi bir arada kulaklik konseptini size her zaman hissettirmesi diyebilirim.
    Hifiman firmasının hem daplarında hem de planarlarında mid bölgesini her zaman begenmisimdir.Bu gelenek he500'de de bozulmadı.
    He500'ün midlerdeki tek zayıf noktası midlerin tizlere yakın olan bölümü üstmidlerdeki çekiniklik diyebilirim.

Üst mid bölgesi her firmanin baska baska önlem aldıgı hassas ve sorunlu bir bölge.
    Etymotic er4s'de mesela üst midlerin hem frekans araligi acik hem de tizler cok önde oldugu icin üst mid parlamasi ve parlak çalma durumlari yasanabiliyor.
    Yine hifiman,he500'de üst midleri açarken tizleri bir tık geriye alarak parlaklıgın önüne gecmisse de detaydan da bir parca taviz vermis oluyor.
    Kısaca vokalin ve enstrümanların aynı anda yüksek tiz frekanslarına cıktıgı bölümlerde parlaklık yok ama detay kaybıyla beraber kısa süreli de olsa belli bir enstrüman karmaşası durumları var.Ama butun bunlar dikkatli dinlemelerde gözlemlenen durumlar.Yoksa he500 ile müzik dinlerken geriye sadece keyif kalıyor.Açıkcası inceleme yazarken hep hata aradıgımdan buldugum hatayı da notlarım arasına ekliyorum.
    Yoksa ilk kez he500 seviyesinde basarili bir planar dinleyen bir dinleyici,onda belki hata bile bulamayacak ve bu ses karsisinda epey de büyülenecektir.

Midler( he560)

Hifiman he560,simdiye kadar dinledigim hifimanlar icinde geleneksel hifiman ses dizilimini bozan belki de ilk planar.Geleneksel hifiman ses diziliminde basslar miktar olarak yeterli,midler önde ve yakın,tizlerse bir parca geride olurken,bu dizilim he560'da ilk kez bozulmus diyebilirim.
    He560'da tizler önde ve parlak,midler cok az geride ve basslarsa hepsinin gerisinde olmasiyla beni şaşırtırken,sahip oldugu üstün teknik çalma ve muthis tiz detayıyla beni bir hayli de mutlu etmisti.

He560,mid tonlaması olarak da he500'den ayrılan farkli bir hifiman planarı.He500 nötrün hafif sıcagında calarken,he560 tizlerden kaynakli parlak ve analitik sese daha yakın calıyor.
    Midler çok az geriye alınarak senfoni gecislerine yetecek genislikte guclu bir 3 boyutlu sahne algısı ve hacmi yaratılmıs.
    Ferah calma noktasında he500 ve ether c'den önde.
    Enstrüman ayrımı noktasında he500'den epey önde he560.
    Hicbir enstrümanı ve detayını atlamadan veriyor.Bunu bariz bir sekilde gözlemledim.
    Enstrümanlar arasi uzaklık ve bosluklar iyi ayarlandıgından ve yine bu bosluklar gereksiz fiiovari sıcaklıklarla doldurulmadıgından detay seviyesi gercekten cok yüksek he560'ın.Bu noktalarda he500 ile kıyas yapmak bile gereksiz bence.
    Eger enstrumanlar arası bosluk ve uzaklıgı kıvamında ayarlamayıp bunları birbirinden epey uzakta tutmus olsaydi he560; ortaya Akg Q701'de yasadigim enstruman kopuklugu cıkardı,kısaca hangi entsrümanın nereden gelecegi büyük bir sürpriz olurdu bana.
    Aynı sekilde he560;analitiklikle muzikalitenin tam ortasında duran son derece dogal ve canlı bir vokal sunumuna sahip.Vokallerin cok yakın olmamasi,ferahlıgı ve uzun saatler dinlenebilirligi artıran ögelerden.Özellikle gercek enstruman performanslarına dayanan muzik türlerindeki vokaller gercekten de cok etkileyici.

Mid Karsılaştırmaları
    (Ether C-He500-He560)

Ether C gerek entrüman ayrımı gerekse enstrüman detayı noktalarında he500 ve he560'dan geride bir planar.
    Vokal gücü olarak 3 planarı da basarılı buldum ben.Yakın ve sıcak vokal sunumunu sevenler Ether C ile he500'ün sunumunu he560'a göre daha cok seveceklerse de,parlak ve analitige yakın vokal sunumundan benim gibi hoslananlar da he560'ı daha cok seveceklerdir diye düsünüyorum.
    Yine he560,3 boyutlu sahne algısında,üst düzey enstruman ayrimi,konumlandirmasi ve detayında he500 ve ether c'den epey önde.
    He560,hem üst mid frekansını acıp hem tizleri öne alarak,parlamaya hic düsmemesi ve detaydan da taviz vermemesinden dolayı he500 ve ether c'den önde bulunuyor.
    Kısaca he560,teknik düzeyi yüksek bir planar.

Tizler(Ether C)

Ether C, bass ve midlere oranla bir tık geride ve yumusak bir tiz sunumuna sahip.
    Tizler,uzama ve detay olarak ortalamanın üstüne cıkamıyorlar.
    Bu tiz seviyesi diger turlerde gayet yeterli olurken tiz vurgusu ve siddeti isteyen metal gibi turlerde yeterli gelmeyebilir diye düsünüyorum.Özellikle metalde ;basslardan da kaynaklanan perdeleme yüzünden tekli ve coklu alt zil vuruslarinin duyulabilirligi ve netligi yetersiz gelebilmekte,yine hızlı ve sert calınan üst piyano tuşları,yan flüt v.b enstrümanlarda tiz parlaklıgına engel olamamakta Ether C.
    Kapalı bir planara göre bass ve midlerde iyi bir detay seviyesi yakalayan Ether C,bu basarisini tizlere de yansıtabilmis olsaydi eger,segment lideri kapalı bir planar olabilirdi.
    Yine sanirim ether c'nin tasarım amacı elektronik gibi yapay bassli ya da jazzla akustik gibi az enstrümanlı türler oldugu icin bu türlerde daha başarılı.

Tizler(He500)

He500,üst mid cekinikligi dısında ortalamanın üstünde tiz detay ve sunumuna sahip bir planar.
    Tizlerin az geriden cok hızlı ve detay kaybı yasamadan gelmesi he500'ü metal gibi türlerde hala vazgecilmez yapan etkenlerden biri bence.
    Tizler uzama,vurgu ve siddet olarak gayet yeterli düzeyde.Hafif sıcak ve gövdeli midlere karsılık,he500 tizleri gayet nötr bir kıvamda.
    Tekli ve coklu üstle alt zil ve bateri/davul vuruslarında tiz uzaması ve vurgusu yeterli oldugundan tiz yapısması/tiz grenligi/perdeliligi gibi durumlar mevcut degil.Bütün enstrümanlar gayet net ve yüksek cözünürlüklü.
    He500'ün her türe iyi giden ne cok genis ne de dar ama gayet ortalama sahnesi onu metal muzik icin de eşine az rastlanır kılmakta.özellikle he500,bass bolgesinden ne kadar fazla güc yer ve de hızlanırsa tizleri de o kadar iyi uzuyor.
    Bazen firmaların teknik yönden gecse de muzikalite yönünden gecemedigi kulakliklari vardir.He500 de bunlardan bir tanesi.

Tizler(He560)
    Ve he500 ile karsılastırmalar

Geldik günün açık ara tiz sampiyonu he560'a.
    Öncelikle re0-er4s gibi parlak ve analitik kulakliklardan he560'a gecenler aynı karakterin benzerini bu planarda da göreceklerinden benim gibi he560'ı daha cok sevecekler ve simdiden listelerine alacaklardır.
    He560 gercekten de önde ve atak tizlerinden dolayı parlak ve aynı zamanda da gayet ferah çalan ve sibilansa hic düsmeyen cok nadide bir planar.Özellikle bass bölümünde he560'ın var olan eksikliklerini de dile getirdigimden yazmaktan her zaman daha cok hoslandigim tiz bölümünde bu degerli planarın sahip oldugu büyük tiz varlık ve detayindan uzun uzun bahsedebilirim.
    Öncelikle he560,hem üst mid frekansini acıp hem de tizleri öne alarak parlak calip da nasil sibilansa/parlamaya düsmüyor ve aynı zamanda yüksek bir ferahlık/ferah çalma çıtasını yakalıyor, gercekten hayret ediyorum.

Agirlikla klasik muzik/senfoni ve metal dinledigimden; mesela klasik de He560 zor enstrumanlar olan keman,cello,yan flut,piyano v.s.de hem parlama yapmiyor
    Hemde hicbir enstrumani atlamiyor.
    Bir senfonide ayni anda 10 keman,7 cello yuksek frekanstan calarsa,kulaklik ya parlar ya da bu enstrumanlari fazla bassa bogup karisikliga neden olur.
    He560da bunlar yok.
    Belki de o yuzden he560 referans duzeyinde benim icin.

Yine cok sevdigim metal türü icin he560'ı he500'e göre ele alırsam burada biraz da begeniler devreye giriyor diyebilirim.Metal sevip de tizlerin önde ve parlak olmasindan hoslanmayanlar he500'ü bu açıdan daha cok seveceklerdir.
    Ama benim gibi tizlerin önde,parlak ve biraz da agresif olmasını sevenler he560'a tam da bu yuzden dört elle sarılacaklardır.
    Yine he560,gerek bateri/davul,gerekse alt-üst zillerle gitar distorsiyonlarinda detay/cözünürlük ve enstruman uzama ve netligi noktalarında he500'den önde diyebilirim.

Ether C,tiz konusunda hem he500'den hem de he560'dan her konuda geride oldugundan bu bölümde uzun uzadiya ether c'yi işin icine sokmak istemedim.

Sahne/Ses Alanı/Ve Şahsi degerlendirmeler

Ether C,kapalı bir planar olarak genis bir sahneye sahip degil ama sahnesi cok fazla dar da degil.Belli muzik turlerine yetecek kadar sahnesi ve iyi düzeyde bir enstrüman ayrımı var diyebilirim.
    Ama sahne derinligi olarak sahne genisliginden daha fazla sey vaadediyor Ether C.
    Örnegin en arkada calinan enstruman ile en önde calınan enstruman arasindaki mesafeyi/uzakligi duymak ve tahmin etmek mumkun.
    Kapali bir planar olarak Ether C,derinlik haricinde he500 ve he560'dan sahne konusunda epey geride.Acik planarlar bu yapilarindan dolayi hava giris cikislarina zemin de hazirladiklarindan dogal sahneleri genis oluyor.Ama Ether C'de yalıtım konusunda he500 ve he560'a epey fark atıyor tam da bu yüzden.

He500,çok enstrümanlı senfoniler haricinde hemen her ture yetecek ortalama bir genis sahneye sahip.
    Ama he560 ile kıyaslayınca sahne genisliginde,derinliginde ve yüksekliginde he560'ın dogal olarak gerisinde kalıyor he500.
    He560,cok enstrumanlı senfonilerde bile hicbir enstrümanın sesini ve detayını kacirmadıgından ve üflemeli calgilarda da parlamaya hic dusmediginden benden tam not aldi bu konuda.

Ether C,sahip oldugu 23 ohm degeri ile kolay sürülen bir planar.Mojo ile yaptıgım denemelerde son sese cikmadan ether c'yi rahat sürebildim/besleyebildim.
    Bu acidan bir avantajli Ether C.
    Yolculuklarda,sahip oldugu izolasyon sebebiyle dinlenilebilecek/tasinabilecek yapida bir planar olmus Ether C.

He500 ve he560 ise kendi fiyat degerleri kadar iyi bir amfi ve dac yatırımı isteyen planarlar.Hatta önce amfi ve dacı alip sonra he500 ve he560 ikilisinden birini almak daha mantıklı.Acıkcası vaktiyle cok istememe ragmen elimde he500'ü sürecek güclü bir amfim olmadigi icin he500'ü elimden kacirmistim.

He500 ve he560'ı incelemem ve denemem icin bana gönderen sevgili @PureSound Tolga'ya cok tesekkur ediyorum.
    Yine Ether C'yi bana gönderen sevgili @Submariner2 Mustafa Kaptana da cok tesekkur ediyorum.

Okuyan butun arkadaslarima tesekkur ediyorum.

Son düzenleme: 9 Ocak 2016
    DrWhite, çaylak, osman59 ve diğer 23 kişi bunu beğendi.
  2. wadi

wadi FLAC

Beğenileri:
    329
    Ellerinize sağlık. HE-500 ve HE-560 için hangi amfi ve dac kullanıldı acaba?

3. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    Okuduğum en detaylı incelemelelerden biriydi Ahmet hocam, tebrik ediyorum. HE-560'ı da tiz performansından dolayı kesinlikle denenecekler listesine eklemiş oldum. Hifiman'in HE-5 ve HE-6 sını dinleme fırsatı bulabildiniz mi? Çünkü frekans grafiklerinde özellikle HE-6 ile HE-500 bass, sub bass ve mid bolgelerinde neredeyse aynı. Ama tizlerde HE-6 daha genis plato seklinde cikişlar yaparak fark yaratıyor.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Submariner2 ve PureSound bunu beğendi.
  4. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    Bir ekleme daha yapmak gerekirse, Mr. Speakers'in reklamını yaptığı bu v planar teknolojisi ufak, önemsiz bir detay gibi gözükmekle beraber büyük değişiklikler yaratıyor olabilir. Arafaki diyaframın daha bütüncül hareketi basslardaki başarının altinda yatan sebeplerden olmalı diye düşünüyorum. Ama bu hareket şekli bir şeylerden de ödün veriyor olabilir, hep bir trade-off durumu ortaya çıkar zaten. Buradaki trade off ise tabiri caizse ince dokunuşlar gerektiren tizlerde detay eksikliği olarak kendini gösteriyor olabilir.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Submariner2 ve PureSound bunu beğendi.
  5. PureSound

PureSound MP3

Beğenileri:
    106
    Ahmetcim hayatımda hiç bukadar detaylı ve güzel anlatımlı sonuna kadar kendini okutturan bir inceleme okumadım. Seni tebrik ediyorum bu foruma verdiğin katkılardan ötürü.
    Mustafa kaptanımla buluştuğumuzda bende Ether c ile HE 500 karşılaştırması yaptım ve tamamen sana katılıyorum. Bass detayları ve biraz basslarda uzama var sanki Ether c de. Kapalı olması buna neden zannedersem. Kulaklık kendi kasası içinde bir rezonans yapıyor olabilir.Ether c nin midlerini çok beğendim klasik, jazz için çok iyi.Tiz konusunda biraz çekinik geldi bana Ether c yada basslar perdeliyor olabilir. HE500 de tizler değilde üst midler biraz geride zannedersem yüksek ses de parlamasın diye ayarlamış hifiman. Söylediğin gibi HE560 ise Hifiman in ilk defa bass perdelemesi ve parlama vs gibi şeylerin çok düzgün ayarlandığı ve hiçbirşeyi kaçırmayan bir kafaüstü.Ben biraz basslar geride olarak tarif edecektim Gustard H10 alana kadar , 32ohm empedansa 2000mw güç verebilen bir üst seviye amp ile iş değişiyor.Demek Hifiman basslar perdelemesin diye geriye çekmemiş hakkıyla sürerseniz basslar yerinde olur ve hiçbirşey birbirinin üzerine basmaz demek istemiş.

Submariner2 ve karanehir35 bunu beğendi.
  6. o_kan

o_kan MP3

Beğenileri:
    37
    @karanehir35, Ellerinize saglik cok detayli bir inceleme olmus.
    @PureSound, Size katiliyorum. Ben de gustard H10 ile kullaniyorum ve basslardan yana bir sikayetim olmadi hic. Kabloyu ekstra mi aldiniz?

7. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    Tesekkurler Ali hocam.
    He500 ve 560'ı 32 ohma 2100 mw veren Xduoo Ta-01 hybridt lambalisi ve Nuforce icon hdp ile test ettim.
    Yine arada test icin 32ohma 1000mw veren Smsl apiii amfisi,Darkvoice La Figaro Lambalisi ve Jds labs 02 ile odac ikilisinden de faydalandim.Gayet yeterli bir duzeyde surduler planarlari.

Tesekkurler Cagatay hocam.He-6 benim de merak ettigim ama hic dinlemedigim bir planar.ilerde onu da dinlemek kismet olur belki.

Cok tesekkurler Tolga ve @o_kan hocam.
    inceleme senin sayende yazildigi icin sana bir kez daha he500 ve 560 ikilisinden dolayi tesekkurler Tolga hocam.

Genel olarak he560 basslari herkese yeter ve yeri geldiginde 50khz de kulaklari tir tir titretse de son vuruslari sert olarak yapamiyor.Kısaca bass sertlesememesi disinda fazla bir eksik yok he560'da.

Son düzenleme: 9 Ocak 2016
    Submariner2 bunu beğendi.
  8. coolblue

coolblue FLAC

Beğenileri:
    433
    Detaylı incelemeniz için teşekkürler.

Ben de HE-5 kullanmıştım bir süre EF-5 kulaklık amfisiyle beraber ve HE-500 ile karşılaştırdığımda HE-5'i daha açık ve detaylı bulmuştum.

Kullandığınız amfilerden hangisi daha verimli oldu hifiman'ler için? Bir de test sırasında hangi şarkıları kullandığınızı merak ettim .

9. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    Tesekkkur ederim Yigit hocam.
    Amfilerden,hybrit bir lambali olan ve 32 ohma 2100mw veren ta-01 lambalisi surme ve besleme konusunda daha verimli oldu hifimanlar icin.
    32 ohma 1000mw veren amfiler de genel olarak surduler ama en az 2100mw degerinde guc istedigini de anlamis oldum hifimanlarin.

Submariner2 ve coolblue bunu beğendi.
  10. refuserQ

refuserQ WAV

Beğenileri:
    1.004
    İnceleme baya sağlam olmuş ellerinize sağlık...
    Acaba fostexle kapışması nasıl olurdu ether c'nin :)

karanehir35 bunu beğendi.
  11. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.884
    @karanehir35 Ahmet Hocam inceleme için ciddi bir emek harcamışsınız, bu çok belli oluyor. Görseller de çok hoş olmuş. Okurken sizi taktir ettim. Ether C tam benlik bir kulaklığa benziyor (HE500 kilodan kaybediyor :) ) Teşekkürler...

12. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    Tesekkurler Gurkan Ve Gokhan hocam.
    Aslinda tam sizlik Ether C ;
    Onunla -ki surmesi de kolay oldugundan-keyifli saatler gecirmeniz garanti Gokhan hocam.

refuserQ, Submariner2 ve moonstar bunu beğendi.
  13. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.884
    Eminim ki öyledir. Bir de bunun gibi ekipmanların fiyat etiketleri bu kadar uçuk olmasa :)

refuserQ ve Submariner2 bunu beğendi.
  14. Submariner2

Submariner2 MP3

Beğenileri:
    258
    Sevgili @ karanehir35 Ahmet Hocam , bu kadar zaman , emek vererek yapmış olduğun bu mukayeseli ve çok detaylı inceleme için kulaklarına ve eline sağlık , benim yalnız odyofil değil ama aynı zamanda şair vasıfları da olan entellektüel kardeşim . Bu detaylı ve yararlı incelemen tüm Techno fi üyelerine olduğu kadar , sanırım özellikle bu kafa üstü kulaklıklara sahip olmak isteyecek dostlarımıza her yönüyle çok yardımcı olacak bir rehber niteliğinde olmuştur . Böyle yararlı ve güzel yorumlarının tekrarını diler kalbi şükranlarımı sunarım sevgili Ahmet hocam .

Sent from my iPad using Tapatalk

15. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    Cok tesekkur ederim bu guzel sözlerin icin sevgili Mustafa Kaptanım.
    Ether C'yi denemek ve dinlemek gercekten de guzel bir firsat oldu benim icin de.Planar teknolojisi giderek daha sasirtici islere imza atıyor,bunu V-Planar teknolojisi olarak Ether C'de de gördüm.Cok yüksek seslerde bile bozulmayan saglam bir bass tepkisine sahip.

16. Submariner2

Submariner2 MP3

Beğenileri:
    258
    Asıl ben sana teşekkür ederim sevgili Ahmet hocam , en azından elimde olan bu ETHER C kulaklığın imkan ve kabiliyetlerini tanıma açısından yapmış olduğun değerli katkıların için , iyi ki varsın sevgili Ahmet hocam .

Sent from my iPad using Tapatalk

17. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.999
    Elinize sağlık inceleme için, oldukça emek harcamışsınız.

18. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    Tesekkur ederim Baran hocam.
    Sagolsun arkadaslar inceleme icin ekipman gönderiyorlar.Bu da bu forumun guzel ozelliklerinden biri bence.Hifiman'ın eger bir yerde denk gelirse he1000 modelini de dinlemeyi cok isterim dogrusu.

Submariner2, baran88, refuserQ ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  19. leylines

leylines FLAC

Beğenileri:
    535
    Okuduğum en güzel ve detaylı incelemelerden biri, ellerinize sağlık.

20. bakieryigit

bakieryigit FLAC

Beğenileri:
    1.299
    Ayrıntılı inceleme için sağolasın @karanehir35 Ahmet hocam , bu tarz kıyaslamalı incelemeler artması dileğiyle..

Üzerinde emek harcanmış herşey değerlidir ki epey uğraşıldığı görülüyor. :ok

Sayfayı Paylaş