Fidue A73 İncelemesi

'Fidue' bölümünde Yabguz tarafından 11 Mayıs 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. Yabguz

Yabguz FLAC

Beğenileri:
    910
    Fidue Acoustics, Benny Tan tarafından kurulmuş, kendisinin kulaklık tasarlayıp geliştirmekte 20 yıllık bir tecrübesi varmış. Dunu’nun ismi gibi, Fidue ismi de bir akronimden geliyor:

F: Fidelity (Sadakat)

I: Inspired (ilhamlı, yaratıcı)

D: Durable (Dayanıklı)

U: Unique (Özgün)

E: Enjoyable (Eğlenceli)

Şu zamana kadar çıkardıkları kulaklıklarla neredeyse her fiyat seviyesinde potansiyeli olan kulaklıklar üreten bir firma benim gözümde. Bu sahip olduğum ilk Fidue ama okuduklarımdan anladığım kadarıyla şu ana kadar bu alanda başarılı sayılırlar.

Elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım kulaklıkları ise 10 mm’lik dinamik sürücü ve 1 armatür sürücüye ev sahipliği yapan, A83’ün ufak hibrit kardeşi Fidue A73.

1.jpg

Teknik Özellikler:

Φ10mm Dinamik & Dengeli Armatür Sürücü

Frekans Aralığı: 13-27,000 Hz

Hassasiyet: 107dB

Maksimum Güç: 20mW

Distorsiyon: <1%

Jak: 3.5mm stereo, Altın Kaplama (MP3, iPod, iPhone & iPad Destekli)

Kablo Uzunluğu: 1.3 m

Mikrofon Hassasiyeti: -42+-3db

Mikrofon Sinyal/Gürültü Oranı: >55db

KUTU İÇERİĞİ

Kutu içeriği açıkçası, pek zengin değil. 1 tanesi double flange olmak üzere 4 silikon uç ve yaka klipsi ile geliyor. Ayrıca, kulaklığa iliştirilmiş şekilde bir de Dunu Titan 1’dekine benzer kablo sarma “eklentisi” var. Eklenti dedim çünkü Dunu’lardaki gibi sabit değil, kulaklığın kablosundan çıkabiliyor. Bir de ufak boyutlu bir taşıma çantası mevcut. Kullanmadığım için atlamışım, bir de yaka klipsi var.

2.jpg

KABLO/YAPI

Kablo açıkçası bana GR07’nin kablosunu anımsattı. Onunki gibi şekil almaya meyilli; kablo gece kendi kendine yılan gibi etrafında dönmüş de izleri kalmış gibi oluyor, gece gece gömlek mi değiştiriyor anlamadım. Kutusunda gümüş kaplı OFC kablo olduğundan söz edilmiş, bir de Hi-End’miş..Onların yalancısıyım. Kulak üstünden takılmak üzere tasarlandığından mikrofoniklik biraz azaltılmış ama yine de hiç yok diyemem. Kabloda chin slider (yaka kaydırgacı :p) bulunmuyor, sanırım mikrofonlu bir model olduğu için yer bulamadılar.

Yapı olarak ise, diğer hibrit ağabeyi A83’ün tasarımından izler taşımakta. Dış gövdesi gümüş renkli plastik ile, iç gövdesi de hafif şeffaf(ımsı) kırmızı renkli bir plastik ile kaplı. Titan 1’deki gibi nozula yakın bir yerlerde her iki kulaklık üzerinde birer tane delik bulunuyor.

3.jpg

Nozul demişken, kulaklığın nozulu bi’ acayip. O acayip görüntü, uçları takınca daha da tuhaflaşıyor. Uçları sanki gereğinden fazla nozula iliştirmişsiniz gibi duruyor, halbuki normal bir şekilde takılı vaziyette. Nozulun boyu biraz sıska kalmış, bundan dolayı da uçlar ses karakterini inanılmaz şekilde etkileyebiliyor. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi Minyon’lar bile “öyle nozul mu olurmuş?” gibisinden kulaklığa şaşkın şaşkın bakabiliyor.

4.jpg 5.jpg

Kulaklık hem Android’de hem de İOS’ta telefon görüşmesi yapmayı sağlayan mikrofona sahip. Üzerindeki tek tuşa uzun basılınca iPhone’da Ses ile Kontrol özelliği açılıyor( Android’de de aynı). Çağrı geldiğinde bu tuş ile aramayı cevaplayıp sonlandırabiliyorsunuz. iPhone’da müzik olmadığı için müzik menüsünde nasıl bir işlevi var, emin değilim. iTunes ile bu telefona müzik aktarmak/silmek bana göre tam bir Çin işkencesi çünkü (sürükle-bırak’ın canı mı çıkmış?). Android’de durdurup başlatma gibi bir işlevi var, onda da aynıdır diye tahmin etmekteyim. Mikrofonun saç kurutma makinasıyla çekilmiş fotoğrafı aşağıdaki gibidir efendim.

6.jpg

FİT/İZOLASYON

Fit konusunda gerçekten çok rahat. Kulağınıza takıp unutabilirsiniz. Ancak kutuda kulak halkası olsa fena olmazmış, çünkü kablo kulağınızın arkasında sabit durmuyor; dikeliveriyor, dikelek oluyor :) İzolasyon anlamında bu sefer, o dolmuş senin bu dolmuş benim şeklinde gezemedim maalesef; bir şey diyemeyeceğim bu konuda, ama Titan 1’den çok daha iyi bir ses yalıtımına sahip. Dışarıya pek ses vermiyor.

SES

Genel anlamda sesini tek kelimeyle tanımlamak gerekirse bu “eğlenceli” olurdu. Bunun dışında, “detaylı, havadar ve enerjik” aklıma gelen diğer kelimeler. Nispeten sıcak midlerinin etrafı, yine sıcak karakterli baslar ve fiyatına göre iyi uzayabilen belirgin tizlerle çevrilmiş bir sesi var diyebilirim. Üst mid ve tiz bölgesinde kamburu olduğu belli. Üst midlerdeki çoğunlukla sibilansa yol açarken, tiz bölgesindeki de özellikle yapay enstrümanların baskın olduğu şarkılarda sesin normalden daha parlak olmasına sebep oluyor. Bu tiz sunumu, aynı zamanda da Titan 1’dekine benzer bir şekilde havadar bir ses üretimi de sağlıyor. Bu arada, mid ve baslardaki sıcaklık, çoğu zaman çözünürlüğe herhangi olumsuz bir etkide bulunmuyor.

Ses olarak bir hibrit olduğunu fazlasıyla hissettiriyor (driverlar sorunlu demek değil niyetim). Yani detaydan ödün vermeden bas da verebilen bir hali var. Yüksek seslerde ve parlama potansiyeli yüksek kadın vokallerde (ve nadiren erkek vokallerde) sibilansa düşen hali ve Dunu Titan 1’den daha parlak tizleri haricinde alt mid ve bas bölgesinden gelen bir sıcaklık var. Yalnız bu sıcaklık bir GR07 tadında değil tabii ki. “Beni kısık seste dinleyin” diyen bir komutan edası var kulaklıkta.

BAS

Baslar genel olarak kontrollü . Miktar olarak nötralin üzerinde olduğu kesin, ancak burada 1 tık 2 tık diyemeyeceğim çünkü bu miktar konusu çok subjektif. Bunun dışında, popüler türler için bas miktarı fazlasıyla yeterli. Örneğin, pop müzik için Micheal Jackson’ı örnek verecek olursam, gerek Smooth Criminal’da gerek Billie Jean’de baslar son derece kontrollü ve eksikliğini hiç hissettirmeyen bir yapıda. Etki anlamında iyi işler yaptığını söyleyebilirim. Alt baslar hemen vurup dağılan, midbaslar ise köşeli ve sıcak yapıda. Bu köşeli halleri, müziğe gövde katarken aynı zamanda diğer frekanslara bulaşmıyor. Alt basların derine inme yeteneği Dunu Titan 1’den azcık daha iyi ve genel olarak baslar miktar olarak da Titan 1'e göre fazla.

Kayıtta gerçekten fazla miktarda midbas varsa kötü zamanlar yaşayabilirsiniz, ancak bu halde bile sapıtma durumu söz konusu edilemez. Midbass’ta sapıtma olup olmadığını Jülide Özçelik- Sebep şarkısıyla test ediyorum ve herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmadım. Yine de, bazı türler için bu bas miktarı biraz fazla. Örneğin, Klasik için bas miktarı fazla gelebilir ya da fazla sıcak gelebilir. Bunun dışında kalan türlerde baslar gerçekten keyif veriyor. Hız anlamında ise yavaş diyemem, ama bir armatür sürücülünün sunduğu hıza da erişemiyor. Bas severlerin hoşuna gidebilecek bir yapısı var genel olarak.

MİD

Şu zamana kadar piyasaya çıkan tüm hibritlerin genelde ortak özelliği midlerin çekinik olup v-şekilli bir ses imzasına sahip olması. Ancak bu, neyse ki, A73 için tam olarak geçerli değil. Bu kulaklığa tamamen v-şekilli diyen kör olur. Midler yine tiz ve basların gerisinde ancak alt midlerinin sıcak yapısı, tam olarak geride ve cılız olmamasını sağlıyor. En azından, Dunu Titan 1’deki gibi cılız ve nispeten soğuk değiller. Kutudan ilk çıktığı zamanlarda, hep bir sesi açma isteği oluşturan midler, zamanla yerli yerine oturarak bu ses açma ihtiyacını sonlandırıyor(Sanırım 100 saatin üzerinde bir burn-in geçirdi). Açıkçası, midlerin geride olduğunu hissetmiyorsunuz. Dunu Titan 1’deki buna benzer durum, A73 için de geçerli. Vokallerde herhangi bir perde bulunmamakta, midlerin sıcak yapısından dolayı erkek vokaller gövdeli duyulabiliyor. Bayan vokallerde ise, yine kayıta ve dinlediğiniz ses seviyesine göre sibilans sıkıntısı olabiliyor. Örneğin, Tracy Chapman –Give Me One Reason adlı şarkıda sibilansın “s”si yokken The Cardigans – For What It’s Worth’de sibilans size yakından el “sss”allayabiliyor. Köpük uçlarla sibilans neyse ki engellenebiliyor, ama havadar ses yapısı da ona göre bir miktar azalıyor. Sibilansa düşmediği durumlarda, -kadın olsun,erkek olsun- vokal konusunda bence iyi işler başarıyor. Tını anlamında ise yine Dunu Titan 1’deki gibi akustik müziklerde daha başarılı; ondan farklı olarak notalar, daha kalın ve sıcak geliyor. Sonuç olarak, midler ve baslar A73’ün güçlü olduğu taraflardan.

TİZ

Tizler, gayet belirgin. Hatta fazlasıyla. Soğuk yapıda değiller. Tizler için sivri, pürüzlü (peaky) bile denilebilir. Sıcak bir kaynak ile eşleştirildiğinde daha uysal olsalar da bu pürüzlü dediğim durum yine kendini gösteriyor. Tizler genel anlamda sert değiller. Bol ve hızlı zillerin çaldığı metal şarkılar için olmadığı kesin. Birsen Tezer, Jehan Barbur, Ceylan Ertem gibi daha yavaş müziklerdeki zillere daha uygun yapıdalar. Orta tempoda seyreden şarkılarda da bir sıkıntı vermiyorlar.

Tizlerin belirginliğinden dolayı da Dunu Titan 1’in açık ses yapısını andırıyor. Ancak Dunu Titan 1, açık yapısını üst midlerin belirginliğine borçluyken; A73’teki açıklık hem üst midlerden hem de tiz bölgesindeki belirginlikten kaynaklanıyor. Atıyorum Titan 1’in tizleri 6 khz’de zirve yapıyorsa A73, 9 khz’de zirve yapıyor. Bu yüzden tizleri biraz daha dijitalleşmeye müsait, Titan 1’e göre daha açık tonlu çalıyor. Tizler; elektronik, pop, jazz müzikte keyif verirken; konu metal müzik olunca biraz afallama geçirebiliyor. Afallamadan kastım, ritim hızlandıkça yapışkanlık oranı da artıyor. Kulağınız metal müzik dinlerken, “kulağına ne taktıysan onunla daha yavaş ritimli müzikler dinle beyim” diye komut verebiliyor bu gibi durumlar için. Metal müzik hiç dinlenilmiyor demek istemiyorum ama tizlerin güzelliği nispeten daha yavaş türlerle ortaya çıkıyor.

Tizlerin tane tane olma durumu yukarıda da bahsettiğim gibi, müziğin temposuna ve dinlenilen ses seviyesine bağlı. Ses karakterine her ne kadar bazı artılar getirse de (mikro detay, sahne genişliği, berraklık vb…) bazen can da sıkabiliyor. Tizlerini yeniden Titan 1 ile karşılaştırmak gerekirse; Titan 1, A73’ün yanında kesinlikle pürüzsüz (smooth) kalıyor. Uzama konusunda bence iyi işler başarıyor, ancak burada yine Titan 1'in gerisinde. Titan 1'deki o dağılarak tane tane uzama olayı A73'te, cümbür cemaat toplu halde uzamaya dönüşüyor.

SAHNE

Bir iem için geniş sayılır ve bence en iyi yaptığı işlerden biri de konumlandırma. Neyin nerede çaldığını kafanızda canlandırabiliyorsunuz. Aynı şekilde, enstrüman ayrımı da fiyatına göre iyi seviyelerde. Karanlık bir arka plandan söz edilemese de enstrümanları birbirinden ayırmakta pek zorlanmıyor. Sahne derinliği açısından fena değil, Dunu Titan 1 ile hemen hemen bu konuda.

EŞLEŞMELER

Headfonics’teki incelemeleri sevmemin esas nedeni bu bölüm; çünkü bu bölümde, artık ne inceleniyorsa, atıyorum bir kulaklığın falanca dapla uyumunu/uyumsuzluğunu söyleyip ona göre tavsiyede bulunuluyor. Ekipmanların ne olduğunun dışında, aslında birbirleriyle eşleştiklerinde ortaya çıkan sinerjiyi duyuyor olmamızdan dolayı, bu eşleşmeler bölümünü incelemeye dahil etmeyi uygun buldum.

HİFİMAN HM650

IMG_9985.JPG

Amacınız müzikal bir sunumla müzik dinlemekse ve dinlediğinizden gerçekten keyif almak istiyorsanız, bu ikili tam size göre. HM650’nin ses potunu biraz aşağılara çekin (2-3 arası iyidir), gain ayarını da high’a getirin ve enstrümanların tınılarının keyfini çıkarın. Bu kadar keyif vermesindeki en önemli etken bence kısık seste bile dinamizmden ödün verilmemesi. Enstrümanların tınıları olduğu gibi kulaklarınıza doluyor ve aynısı özellikle erkek vokaller için de geçerli. Tiz detayı anlamında biraz eksiklik hissi var (özellikle DX80’den sonra); ancak bu, o keyifli sunuma olumsuz bir etki yapmıyor. Bu durumda sahnenin zaten yakına kurulmuş olması da etkili. Midbass sunumu ise sese yeterince gövde verirken herhangi bir rahatsızlık hissi doğurtmuyor. HM700 ile A73’ü dinleyince bu dediğim rahatsızlık ön plana çıkabiliyor. Tabii ki kişisel zevkler farklı, ancak; eğer aradığınız müzikal çalan bir dap ve ona yine müzikal şekilde eşlik edebilen bir kulaklıksa, kesinlikle tavsiye edebileceğim bir ikili. Sadece sesi fazla açmadığınızdan emin olun.

iBasso DX50

7.jpg

HM650’deki müzikal sunum ve dinamizm, ilk andan itibaren eksikliğini hissettiriyor. Tizler biraz daha açık çalmaya başlıyor ve sahne az daha geriye yaslanmış oluyor. Özellikle alt frekanslarda bir boşluk sezinledim (HM650’ye göre). Midler, Hifiman’deki gibi can alıcı ve dolgun değil. Tizler daha canlı, daha açık ve parlamaya biraz daha müsait. Midbasslar sanki roll-off’a takılmış gibi, tek başına DX50 ile A73’ü dinlemek, bu anlamda yeterli gelir; ancak HM650’den sonra bu eksiklik bariz ortaya çıkıyor.

SONUÇ

Fidue mühendisleri A73’ü geliştirirken tıpkı sürücülerinin hibrit olduğu gibi, kullanım alanını da (müzik türü anlamında) hibrit yapalım demiş olacaklar ki hem kuvvetli bir bas tepkisini hem de bunu yaparken detaydan ve müzikaliteden ödün vermeyen mid performansını , canlı tiz sunumu ile birlikte tek pakette sunmuşlar.

Sibilans sıkıntısına sıcak bir kaynak ve köpük uçlar ile dur denilebiliyor dediğim gibi. Dunu Titan 1 biraz daha dinamik olsaydı, basları daha canlı, daha gür olup midler de O’na göre sıcak olsaydı diyen eğlenceli sese aşina kullanıcıların seveceğini tahmin ediyorum. Öte yandan, tizlere ve sibilansa karşı zaafı olan ve basların daha az sıcaklığa sahip olmasını isteyen yüksek seste dinleme alışkanlığı olan kullanıcılar mırım kırın etmekte sonuna kadar özgürler.

Daha çok, doğal enstrümanların kullanıldığı müzik türleriyle iyi gitse de yapay enstrümanların kullanıldığı müzik türlerinde de başarımı fena değil. Sonuç olarak, kendisi fiyatına göre güzel bir kulaklık; ancak beni Dunu Titan 1 kadar etkileyemedi, orası da bir gerçek. Tiz bölümü biraz daha az sorunlu olsa, gönül rahatlığıyla önerebileceğim bir kulaklık.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, herkese iyi akşamlar dilerim.

Son düzenleme: 11 Mayıs 2016
    SE_GuRu, refuserQ, fosther ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. Elano68

Elano68 FLAC

Beğenileri:
    474
    Guzel ve detayli olmus Yavuz abi
    Eline saglik.Forumda bayadir inceleme gelmiyordu iyi oldu.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yabguz bunu beğendi.
  3. Yabguz

Yabguz FLAC

Beğenileri:
    910
    Teşekkür ederim Ömer :)

Uzuun zamandır yayınlamaya vakit bulamıyordum, kısmet bugüneymiş.

Elano68 ve karanehir35 bunu beğendi.
  4. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    Eline saglik Yavuz.
    Evet Hifimanin oyle bir olayi var.
    Enstrumanlari asillarina daha uygun sekilde veriyor.
    Ayni durumu, en ust noktaya goturen Hm901s ve fiyatinin cok ustunde calan shozy aliende de gozlemlemistim.

5. Yabguz

Yabguz FLAC

Beğenileri:
    910
    Teşekkür ederim Ahmet abi. Böyle giderse tını manyağı yapacak beni :)

Sayfayı Paylaş