Fidue A83 İncelemesi

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' bölümünde ardacumhur tarafından 15 Temmuz 2015 tarihinde başlatılan konu.

1. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    Fidue A83 İncelemesi

Merhaba Techno-Fi ailesi, bu yazıda sizlere Fidue markasının A83 modeli Hibrid kulaklığını anlatmaya çalışacağım.

Fidue Firması Çin menşeili olup ünlü kulaklık tasarımcısı Benny Tan imzası taşımakta. Benny Tan 20 yıllık zengin deneyimini bu marka üzerinde ustalıkla gösteriyor. Markanın isimlendirme modeli de oldukça etkileyici.

F – “Fidelity”(Tutkunluk) Natural original voice of high Fidelity(Doğal sese olan büyük tutku)

I – “Inspired”(İlham Almış) The resonance of soul (Ruhun tınısından ilham alan)

D – “Durable” (Dayanıklı) Long-lived quality (Uzun ömürlü kalite)

U – “Unique” (Eşsiz) The unique design (Eşsiz tasarım)

E – “Enjoyable” (Eğlenceli) Enjoy happily (Mutlu eden, eğlendiren)

Firmanın bir çok ürünü mevcut, A83 ise Fidue ürün gamında yer alan en üst seviye cihaz olarak flagship ünvanını alıyor.

Kulaklığı LendMeUrEars sitesinden 318 dolara sipariş edebilirsiniz.

Ergonomi ve Yapı Kalitesi

Fidue A83, 2 armatür ve 1 dinamik sürücüye ve 3 yollu bir sisteme sahip. İçerisindeki malzeme çok net olmamakla birlikte şeffaf renkli kasası sayesinde biraz görülebiliyor. Kulaklık ne çok büyük ne çok küçük. Ancak yapısı görmeye alışık olmadığımız bir kasa türünde ve bazı kulaklar için yerleşim konusu sorun yaratabiliyor.

Ayrıca kulaklığın sığ bir yerleşimi var, kısa olan nozzle yüzünden derin bir yerleştirme söz konusu değil. Bu iki dezavantajı beraberinde getiriyor, dış ses yalıtımı düşük ve kullanıcılarda kulağa oturma ile ilgili sorunlar yaratabiliyor.

Ancak fit konusu bence yönetilebilir bir düzeyde ve ben hiç sorun yaşamadım, aksine derin olmasındansa sığ yerleşim daha rahat ettirdi. Çene hareketlerinizden etkilenmediği için daha rahat bir dinleme imkânı sunuyor.

Kulaklığın earhook denilen ve memory wire kaplı bir kısmı kulağınızı sarıyor, sonrasında ise Y ayrımına kadar kaplamalı bir kablo devam ediyor.

Kulaklığımızın kablosu oldukça yüksek kaliteli, gümüş kaplı bakır kablo kullanılmış ve dış örgüsü çok üst düzey bir kablo hissiyatı veriyor.

Y ayrımında eski modellerde bulunmayan ve fidue’nin geri bildirimlere istinaden eklediği yeni bir özellik olan chin-slider yer alıyor.

Kablosu değiştirilebilir olan Fidue A83, standard MMCX yerine özelleştirilmiş ve dönmeyi engelleyen bir MMCX yapısı tercih ediyor.

Mikrofonik etki yok diyemeyiz, alt kısımda olmasa da Y ayrımından kulaklığa kadar olan kısımda mevcut.

Kutu İçeriği:

Ürünümüz standart karton bir kutuda geliyor ve içinde köpüklere sarılı şekilde Fidue Pelican Case ile geliyor. Bu kutu içerisinde de özel olarak hazırlanmış bir köpük mevcut, bu köpüğe Fidue A83’ün kasası yerleştirilmiş ve kablosu etrafına dolanmış olarak görüyorsunuz. Taşıma güvenliği üst düzey olarak anlaşılabiliyor.

Yine yeni bir uygulama olarak Fidue kutusundan orijinal Comply foam kulaklık uçları çıkıyor. Ayrıca double flange ve standart silikon uçlardan yer alıyor. Bir de uçak adaptörü ve 7.5mm jack bulunuyor.

Gelelim bu kulaklığın sesine:

Kutu açıldıktan sonra takıyorum ve hep dinlediğim Briel(24/96) kaydı dinlemeye başlıyorum. Henüz pişmeden ilk çalıştırıldığındaki ses izlenimi kalın notalı, alt frekansların kendini gösterdiği ve sibilanslı bir kulaklık. Tizler sert ve kontrolsüz.

Bu incelemede kullandığım kaynaklar: 2014 Dell Latitude notebook, Nokia Lumia 920, Lotoo Paw 5000.

Sonra diyorum ki bunu pişirmeye bırakalım, kısık ateşte 15 dakika dercesine pişmeye bırakıyorum ve bundan sonraki ses izlenimlerimi 75 saatlik bir pişme süresinin sonrasına bırakıyorum.

Dinamik sürücünün de etkisiyle hafif sıcak çalan(ama gerçekten hafif), kalın notalı, çok geniş olmayan bir sahne ile bizlere sunumunu yapıyor. Sonradan fark ediyorum ki sesler çok doğal, temiz çözünürlüğü yüksek, şeffaf ancak birazcık renkli bir seslenişe sahip. Referans sınıfına yakın olarak adlandırabiliriz. Çok parlak olmamakla birlikte açık/ferah çalan bir kulaklık. Analitik olmak ile müzikal olmak arasında bir yere konumlandırabiliriz.

Sanılanın aksine hibrit bir kulaklığın aslında V şekilli ses imzasına sahip olmadan da ses verebileceğini bu kulaklık ispatlıyor ve bunu size gösterebilmek için elinden geleni ortaya koyuyor.

Ses yüksekliği olarak Paw 5000 low gain'de 25/30 seviyesinde dinleyebildim.

Alt Frekanslar:

Alt frekanslar gayet güzel bir şekilde derinlere inebiliyorlar, burada dinamik sürücünün etkisinin olduğunu düşünüyorum. Bas kafa kulaklığı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. En alt frekanslara tamamıyla hakim olmasalar da alt frekanslar derinlere çok rahatlıkla inebiliyorlar ve vuruşları sert, sıkı, hızlı, kontrollü ve güçlü bir kulaklık. Davul sesleri ve kontrbas sesleri detaylı ve yüksek çözünürlüklü olarak sunuluyor. Çözünürlüğünün yüksek olduğunu kontrbas tellerinin titreşimini size hissettirebilmesinden çok rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Şeffaf olarak duran alt frekanslar orta-alt frekansları da hafifçe destekliyor ancak diğer frekanslara saygıda kusur etmiyor ve hiç sınırlarından çıkmıyor. Ses tonu olarak Fidue A83 yine doğal ses üretmeye çalıştığını burada gösteriyor.

Dinamik alt frekans sunumu olan bu kulaklığın, gerektiği yerlerde gerektiği kadar alt frekans üretmesi müzik ile kulağı doldurmaya ve genel sunumu gövdeli hissetmenize olanak veriyor.

Orta Frekanslar:

Vokaller. Tüylerinizi diken diken edecek şekilde, yumuşak, duygulu şekilde size yakın bir sunumla gövdelerini gösteriyorlar. Kalın notalı sunum mevcut. Analitik olmayan doğal olan bir sunum var. Sahnenin ortasından birazcık öne konumlandırılmış orta frekanslara sahibiz. Bir UM3X kesinlikle değil. Perdeli değiller, şeffaflar ve detaylı, yüksek çözünürlüklüler. Orta frekansların dokusu ve gerçekçiliği tam olması gerektiği gibi. Gitar sololarında gitar ile aramda hiçbir şey yokmuş gibi hissediyorum ve gözümü kapattığımda yerini tam olarak bulup dokunabileceğimi hissediyorum.

Ancak sanki üst orta frekanslarda, özellikle kötü kayıtlarda tuhaf bir hissiyat oluşturuyor. Detay üzerine kurulu olmasa da affediciliği düşük bir kulaklık.

Üst Frekanslar:

Bu yorumu yaptığım için endişeliyim ancak tizler çok çok az orta frekansların gerisinde konumlandırılmasına rağmen canlı ve belirginler. Üst kısımlarda fazla enerjik olup kontrolden çıkabiliyorlar, özellikle kaynağınız da tizleri canlı sunuyorsa.

Sıcak ve örtülü tizler tarzım değilmiş bunu anladım, bu kulaklıkla tiz sunumları bana asla sesi kıstırmadı.

Tizler doğal, rahatsız edici değil ve burada da hayretler içerisinde duyabildiğim detaylı şekilde sunuma sahipler. Belki biraz köşeli olabilirler. Orta frekanslardaki kalın notalı durum burada söz konusu değil. Çok tiz sevmeyen kulakları rahatsız edecektir. Kötü kayıtlarda da sibilans mevcut. Tizler hızlılar, adeta tane tane seçilebiliyorlar ve temizler. Herhangi bir sıcak hava dalgası belirtisi yok.

Bu tizler ayrıca genel sunuma ferahlık ta katıyor. Tizlerimiz gayet rahat bir şekilde uzayabiliyorlar, detaylarda bile temiz ve çözünürlüklü olarak kendilerini göstererek tiz sunumlarını gerçekleştirebiliyorlar.

Sahne / Sunum:

Enstrüman ayrımı ve konumlandırması konusunda çok başarılı. Hangi enstrüman nerede, aralarında ne kadar boşluk var(az da olsa) rahatlıkla anlayabiliyorsunuz ve derinlik hissiyatı başarılı.

Yatayda geniş bir sahnesi yok, biraz ortadan çalmakla birlikte yüzünüze de orta frekanslar geliyor. Alt orta frekansların da sahneyi sıkıştırdıkları bir gerçek. Ancak ben bir kulak içi kulaklıktan daha da geniş sunum beklemezdim açıkçası.

Burada iki durum söz konusu, yapay geniş bir sahne yok tamam ancak klasik müzik severlerin senfoni hissiyatı büyük sahneli bir oda konserine dönüşebiliyor. Kulak üstüymüşçesine bir genişlik söz konusu değil. Kesinlikle dar gelmeyen, rahat ve ferah, havadar hissedebileceğiniz bir alan mevcut.

11 ohm’luk beslenme ihtiyacı kolaylıkla karşılanabilirken, güçlü kaynaklarınızı da memnuniyetle karşılıyor ve asıl potansiyelini güçlü kaynaklarda sergiliyor.

Son Sözler:

Fidue A83 kullanıcısını çok mutlu edebilen, neredeyse her tür müziğe ayak uydurabilecek, sağlam ve kaliteli yapısıyla tercih edilebilir bir cihaz. Ses kalitesi fiyatından büyük işler başaran, üst sınıfa göz kırpan bir ürün.

Teknik Özellikler:
    • Sürücüler: 10mm dinamik sürücü ve 2 adet armatür sürücü
    • Frekans Aralığı: 9-31, 000 Hz
    • Empedans: 11 Ohm
    • Hassasiyet: 104 dB
    • Maksimum güç girişi: 30 mW
    • Bozulma: <1%
    • Giriş: 3.5mm stereo, altın kaplama
    • Kablo: 1.3m, gümüş kaplama
    Kendimce kulaklık hakkındaki izlenimlerimi aktardım, resimler alıntıdır.
    Sürçülisan ettiysek affola.

Son düzenleme: 16 Temmuz 2015
    kayisikent, VirtuFortuna, DefinitioN ve diğer 19 kişi bunu beğendi.
  2. refuserQ

refuserQ WAV

Beğenileri:
    1.004
    Elinize sağlık... İnceleme için teşekkürler :)

erenn bunu beğendi.
  3. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    Çok teşekkürler, umarım işe yarar bir inceleme olmuştur.

Bu arada yönetici arkadaşlardan rica ediyorum, Fidue için bir alan açıp içine bu incelemeyi koyabilirlerse çok sevinirim.

4. jamesdean0701

jamesdean0701 MP3

Beğenileri:
    69
    Baştan sona zevkle okudum.İnceleme için çok teşekkürler.

5. Italoman

Italoman WAV

Beğenileri:
    951
    Vokal için biraz geride konumlanmış deniyordu. Tizleri qa360'la daha kontrollü hal alabilir. Neyse testten sonra konuşuruz :)

6. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    Vokalin geride olmasına çok katılamayacağım, belki geride midleri olan bir kaynakla durum değişebilir.

Geride derken pozisyon olarak diyorsanız alt frekansların belki biraz gerisinde olabilir ancak dediğim gibi bu çok çok küçük bir fark olur

7. çaylak

çaylak MP3

Beğenileri:
    75
    eline sağlık hacı abi , sen kaptın bu yorumlama işini. Bu arada alet ateş ediyor , o paraya nasıl bi malzeme kalitesi o öyle :)

refuserQ bunu beğendi.
  8. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    Eyvallah Furkan, ustalardan göre duya yapıyoruz bir şeyler :)

Alet yakışıklı ya ben tasarımını çok seviyorum

9. florence

florence FLAC

Beğenileri:
    582
    Elinize sağlık, güzel bir inceleme olmuş.

Housing yapı malzemesi plastik sanırım? Resimlerde sırıtıyor açıkçası.

10. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.999
    Elinize sağlık inceleme için

11. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    Rica ederim umarım hoşunuza gitmiştir
    Rica ederim beğenmenize sevindim
    Evet plastik malzeme, sanırım biraz daha iyi kalitelisinden ;)
    Rica ederim, foruma bir katkım olduysa ne mutlu bana

12. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    Elinize sağlık,faydalı bir inceleme olmuş.Anlayabildiğim kadarı ile tizler,böyle bir kulaklık için iyi ve sınıfını geçecek cinsten.Bu özelliğiyle metal müzik de iyi gider gibi gözükmekde.Metal müzikde denediniz mi hiç,metal müzik dinleyenlere tavsiye eder misiniz.Teşekkürler.
    .

13. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    Teşekkürler, metal müzik kültürüm yoktur ancak özellikle dinlememi istediğiniz varsa bir parça yazın, yorumlayabilirim

karanehir35 bunu beğendi.
  14. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    Megadeth'in Holy Wars şarkısı ya da herhangi bir şarkısı da olabilir.İlginiz için teşekkürler.

15. asinan

asinan MP3

Beğenileri:
    2
    Eline sağlık, güzel inceleme :)

16. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    Teşekkür ederim, benim için iyi bir upgrade oldu
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 16 Temmuz 2015 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 16 Temmuz 2015 ---
    Merhaba

İki farklı elektro gitar takip ediyoruz şarkıda, ziller çok hızlı kullanılmış açıkçası bu tarza uzak olduğum için güzel bir deneyim oldu.

Vokal bir adım önde, zilleri takip ederken bas vuruşlarını da takip edebiliyorsunuz, alt frekanslarda kayıp yok. Ayrıca davuldaki bir kaç farklı tonu ayırt edebilecek tını mevcut. Hangi enstrümana odaklanırsanız onu dinleyebiliyorsunuz. bir süre davul bas takip ettim, sonra zilleri takip ettim özellikle yapışmasına baktım. Sonra Elektrolar geldi önce tekti sonra ikili oldular farklı notalar takip ettim. Sanırım davul seti oldukça geniş, sağ sol ziller geniş bir alandan geliyor ve sıralamaları şöyle:
    En önde vokalimiz, sağ ve sol hemen arkasında elektrolar, bunların tam ortasında ama arkada davulcu var.

Ziller kesilmiyor uzamaları duyulabilir seviyede. Hız açısından GR07BE'de yaşadığım yapışma olayı mevcut değil.

Ses düzeyi olarak klasikten direk geçiş yaptım ancak sesi kısma ihtiyacı hissetmedim, tabi ki çok daha yüksekti ses ancak rahatsız olmadım.

Sahne derinlemesine daha iyi, sanırım grup çalarken çok etrafa dağılmamışlar, bir senfoni havası yok haliyle :)

Ancak konumları dar alanda da olsa ayırt edilebilir seviyede.

Country, akustik, klasik müzikten buralara gelince bi tuhaf oldu ama iyi oldu :)

Umarım izlenimlerim yeterli olmuştur.

Son düzenleme: 16 Temmuz 2015
    refuserQ ve karanehir35 bunu beğendi.
  17. fosther

fosther Analog Moderatör

Beğenileri:
    1.712
    Eline sağlık Arda :) Bende bi ara alacaktım ama tizlerinin fazla olması ve bassız olması korkutmuştu beni.Sanırım tam olarak öyle değilmiş.Elektronik muzikte iyi performans veriyor mu?

18. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    Teşekkürler, GR07BE'den sonra alt frekansları bana fazla bile geldi, tizleri fazla maalesef. Kontrolü çabuk kaybedebiliyorlar özellikle kaynağınız parlaksa veya Paw 5000 gibi enerjik/canlı tizleri varsa yüksek ses çekilmez oluyor.

Benim dinlediğim türlerdeki tizler nispeten yumuşak çalan tizler.

Elektronik müzikten bir örnek verebilirseniz onu da deneyebilirim, ancak bu güne kadar hiç takip etmediğim bir tür olarak yorumlayacağım.

elimdeki en elektronik Decaf - White Clouds Instrumental Bass versiyon :)

19. fosther

fosther Analog Moderatör

Beğenileri:
    1.712
    Gramatik-balkan express :)

20. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    Derin alt frekansların desibeli bir hayli düşük, takip edersiniz ancak kulağınıza tekme atan bir tepkisi yok. EQ ile güzel oldular. EQ'suz sesi açmanız gerekiyor, o zaman da diğerleri çok geliyor.

Tizler beklediğimden iyi geliyor şimdilik, rahatsız etmeden uzayan güzel ziller var. Orta frekanslarda her zamanki gibi, sıkıntısız.

Eksiği derin alt frekanslarda sanırım, EQ olmadan veya koyu çalan bir müzik çalar olmadan tatmin etmez elektronik sevenleri.

Aynı albümdeki Cool Thieves parçasında alt frekanslar tamam ancak tizler çok parladı.

@fosther izlenimlerim şimdilik bu kadar umarım yardımcı olabilmişimdir :)

refuserQ ve fosther bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş