Fidue A83 İncelemesi

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' bölümünde ardacumhur tarafından 15 Temmuz 2015 tarihinde başlatılan konu.

1. fosther

fosther Analog Moderatör

Beğenileri:
    1.712
    Öyle bi anlattinki sanki dinlemiş gibi oldum :)

2. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    Umarım yardımcı olabilmişimdir, dinlemediğim tarzlar olunca ne duyuyorsam aktarmaya çalışıyorum :)

Bu arada Fidue A83 ile ilgili bazı yerlerde Driver Flex diye bir şeyler gördüm, daha önce Brainwavz M5'te yaşıyordum bu durumu ancak Fidue'de hiç yaşamadım, sanırım eski sürüm fidue'lerde karşılaşılan bir sorun bu.

Ayrıca eski sürüm fidue'lerde kulaklık kasasındaki kablo girişindeki problemden dolayı ses kesilmesi meydana gelebiliyormuş, son 2 ayda yapılan yeni ürünlerde MMCX girişini imal eden tedarikçi değiştirilmiş ve sorun giderilmiş.

refuserQ bunu beğendi.
  3. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    Yine ben :)

Bugün @çaylak ile buluşmamızda QLS QA360'ı Fidue A83 ile test etme imkanı buldum. Kısaca aklımda kalanları sizlerle paylaşmak istedim.

QLS çok hızlı bir cihaz ve güçlü. Aynı zamanda da ağır bir cihaz. 24bit olan kayıtlarımı wav'a çeviremediğim için dinleyemedim Antonio Sanchez ve Manu Katche kayıtlarını maalesef dinleyemedim ancak diğer türlerde -akustik(Chris Jones, Allan Taylor, Antoine Dufour, Don Ross), jazz(Dave Weckl), Klasik(Shostakovich, Mendelssohn)- denedim.

Alt Frekanslar:
    QLS ve Fidue burada gayet iyi anlaştılar, QLS'nin alt frekansları çok derine inmese de Fidue'nin desteklediği alt frekans sunumu ile gayet sert, sıkı bir tepki ortaya koydu. Ben özellikle davul sololarında vuruşların sertliği ve buna rağmen ölmeyen detaylarını sevdim. Davul'un, kontrbas'ın uğultusu yerine titreşimlerini duyabilmek çözünürlüğü ve şeffaflığı konusunda iyi yorumlar yapabilmemize olanak sağlıyor. İki cihaz da bas-kafa ekipmanı olmadığından daha çok doğallık üzerine odaklanmış. Temiz, olması gerektiği gibi bir sunum vardı diyebilirim.

Orta Frekanslar:

Fidue'nin perdesiz, sahne derinliği ile ortada konumlu orta frekansları ile QLS'nin Fidue kadar kalın notalı olmayan, nispeten ince olan ancak ikisinin uyum içerisinde doğal çalabildiği bir orta frekans sunumu gördüm. Sibilans konusunda çok sert üst orta frekans sunumu olmadığından(Fidue'nin kalın notaları ve QLS'nin hafif incelen sunumu dengelendi) rahatsız edici bir durum yoktu. Ancak enstrüman ayrımı, ferahlık ve sunumun çözünürlüğü ortalamanın üzerindeydi. dinlediğim türlere güzel uyum sağladı. Yine de kötü kayıtlarda sibilans olması muhtemel. Ayrıca hem detaylı, hem perdesiz, hem ferah hem de sibilanssız olan çok fazla birleşim bu güne kadar neredeyse hiç görmedim. QLS ve Fidue dinlediklerim arasında en iyi kontrole sahip ikili oldular.

Üst Frekanslar:

PAW 5000 gibi belirgin sert tizleri yok QLS'nin. QLS'nin tizlerini ben çok sevdim çünkü canlılar ve sivrilip rahatsız etmiyorlar. Genel sunumda tizler biraz öne çıkıyor çünkü Fidue de QLS de tiz sunumlarına güveniyorlar ve bu frekanslara biraz daha odaklanıyorlar. Fidue'nin kalın notalarına QLS'nin incelen nota yapısı eşlik ediyor ve analitik olmayan müzikalliğini koruyan güzel bir tiz başarımı ortaya konuluyor. Enerjik sunum ne çok fazla belirgin tizlerle kulak deliyor ne de diğer frekanslar tarafından gölgede bırakılıyor. Diğerlerinden az farkla önde olarak sunuma hareket ve en önemlisi ferahlık katıyorlar.

Enstrüman Ayrımı ve Sahne:

Sahne iki cihazda da yatayda geniş değil, ikisi de derinlemesine sunumda nispeten daha iyi ve bu sayede enstrüman ayrımı ve konumlandırma güzel sonuçlar veriyor. Ayrıca iki cihaz da ferah çalmaya ve doğal tonları yakalamaya özen gösterdiğinden gerçekçi ses üretiyor.

Fidue'nin fiyatına göre çok çok iyi bir seçim olduğunu da QLS QA360 ile daha net anlıyorum.

Görüşlerim kişiseldir, yanlış yorumladığım yerler olabilir, kısa bir deneme süresinde elimden geldiğince dikkat ettiğim, gözlemlediğim noktaları sizlere aktarmaya çalıştım.

Özellikle merak eden @Italoman 'a sevgilerimle.

Son düzenleme: 18 Temmuz 2015
    kayisikent, VirtuFortuna, refuserQ ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  4. djalimarmaris

djalimarmaris FLAC

Beğenileri:
    340
    Sağlam bir inceleme olmuş.
    Tasarımı güzel gerçekten

5. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    Teşekkürler, tasarımını ben de çok seviyorum, sesi de en az tasarımı kadar güzel ;)

6. Italoman

Italoman WAV

Beğenileri:
    951
    @ardacumhur Eline sağlık Arda, inceleme için teşekkürler. Q360 ile daha iyi ikili olmuşlar PG5000'e göre. Az çok uyumunu tahmin ediyordum, bu kulaklığı alsaydım da olurmuş. Havi ile de harika sunum yakalamıştım.

7. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    Rica ederim, bence QA360 ile genelde de güzel bir ikili oldular.

Esas dinlemek istediğim parçaları dinleyemedim, inşallah daha sonra onları da dinleyebilirim. Tizleri tahmin ettiğiniz gibi PAW 5000'e göre daha kontrollü ve belirgin oldular.

8. Ouroboros

Ouroboros MP3

Beğenileri:
    78
    Re 272 ve fidue a83 dinleyen varsa bi karşılaştırmasını yapabilir mi?

9. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    2.465
    Hocam elinize sağlık. Kısa ve öz, kulaklığı çok iyi açıklayan bir inceleme olmuş.

Kalın notalı deyince gözümde kalpler çıktı, derken sibilans lafı geçince suratım düştü direk. :))

Bir de biraz stil için fitten ödün verilmiş gibi geldi bana.

10. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    @VirtuFortuna Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

Cihaz ferah çalıyor, bildiğim kadarıyla sizin seveceğiniz türden bir kulaklık değil. Alt frekansları mevcut ancak sunum genelinde bir karanlık yok, üstler parlamaya müsait, kontrolü kolay kaybedebiliyor kötü kayıtlarla veya açık çalan müzik çalarlarla.

Fit konusunda derin bir yerleşim söz konusu değil ancak dış kasa yapısından dolayı herhangi bir şekilde rahatsızlık vermiyor. Sadece nispeten kısa nozzle yüzünden sığ bir yerleşim sağlıyor.

refuserQ ve VirtuFortuna bunu beğendi.
  11. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Re-272'nin üzerinden çok zaman geçti aklımda kaldığı kadarıyla; A83 re272' den çok daha fazla basa sahip. Midleri de re 272 kadar uzak değil. Re272 sahneyi enlemesine kurarken A83 daha 3 boyutlu elips şeklinde kurmakta. Re272 daha analitik ve cılız çaldığından birini seven diğerinden nefret eder muhtemelen.

refuserQ ve Ouroboros bunu beğendi.
  12. Ouroboros

Ouroboros MP3

Beğenileri:
    78
    Acaba fidue alsam upgrade yapmış olur muyum diyodum fakat istediğimi pek alamayacağım demekki :( Birinde bulursam dinlemek isterim ama :D teşekkür ederim Umut abi :)

13. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Rica ederim. Son 1-2 yıldır sahibi olduğum ürünü satmadan iyi-kötü yorum yapmamaya hatta önermemeye dikkat etsemde bir değişiklik yapayım senin için. Yükseltme yapmak istiyorsan Flc8 seni uçuracaktır muhtemelen. Bol şans.

Ouroboros ve refuserQ bunu beğendi.
  14. FERHAT YILDIRIM

FERHAT YILDIRIM MP3

Beğenileri:
    13
    a81 ile farkı çok mudur? satmaya değer mi sizce?

15. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    Malesef A81 dinlemediğim için yorum yapamayacağım.

Sanıyorum ki o daha sıcak karakterli, koyu çalan ve daha V şekilli bir frekans eğrisine sahip. Okuduğum yorumlara göre.

16. FERHAT YILDIRIM

FERHAT YILDIRIM MP3

Beğenileri:
    13
    teşekkür ederim; a81 dinliyorum ama sizin gibi müzik kulağım iyi değil; amatörce dinliyorum

Sayfayı Paylaş