Fiio F9 İlk İzlenimler

'FiiO' bölümünde Cyril tarafından 28 Eylül 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. Cyril

Cyril MP3

Beğenileri:
    210
    Forumdan @fastfalcon, Selçuk Bey'den aldığım F9 için ilk izlenimlerimi yazmak istedim. Burn-in, farklı kablo ve uç denemelerinden sonra daha ayrıntılı bir yazıya dönüştürmek istiyorum bunu.

(Bu arada kendisinin ilanları bazen biraz karışık olabiliyor çok fazla ürün sattığı için. F9 satıyor yani, arayan varsa:)))

Henüz dinlemeye başlayalı 2 saat ancak olmuştur, yazılanları buna göre değerlendirirseniz sevinirim.

Kaynak HTC 10 (Boomsound kapalı)

Kullanılan dosya türleri: 320 kbps Mp3 ve 16 bit / 44. 1 kHz kendim riplediğim FLAC dosyalar, Spotify (320 kbps)

Öncelikle kutu içeriği ve malzeme kalitesi bu fiyat için ortalamanın çok üstünde. 2 farklı uç genişliğiyle toplam 6 çift (S, M, L x2) silikon kulaklık ucu, su geçirmez, küçük, sert taşıma kabı, mikrofonlu kablo ve 2.5mm balanced kablo çıkıyor kutudan. Balanced kabloların ölüsü Çin'den 25-30 dolara alınabiliyor sanırım, bu bile alma sebebi olabilir. Fakat bir iki çift köpük uç da olsaydı iyiydi, verirdik parasını... Mikrofonlu kablo standart, silikon bir yapıda, balanced olan ise örme, daha şık bir kablo. Mikrofonlu kablonun ses açma, kapama, şarkı değiştirme vs özellikleri Android telefonlarda ve bazı fiio dap'larda sorunsuz çalışıyor. Mikrofon kalitesi ortalamanın yine üstünde. Apple ürünleriyle deneme fırsatım olmadı henüz. (Denedim, ama atıl durumdaki bir iPhone 3G ile. Ses sorunsuz geliyor fakat hiçbir tuş çalışmıyor. Sonraki modellerde jak girişindeki kutup dizilimi aynı kalmışsa onlarda da çalışmaz diye düşünüyorum.)

Kulaklığın kasası ise alüminyum, oldukça hafif ve fazlasıyla sağlam duruyor. İlk düşmede elinizde kalmayacağı kesin. Nozzle'lar, şu an rakam veremeyeceğim ama, standart bir uzunluk ve çapta. Shure, Westone ürünleri gibi ince değil, standart Sony boyutu diyelim. Nitekim şu an Sony Hybrid uçlarla dinliyorum kendisini. Nozzle uçlarındaki çıkıntı hep güzel düşünülmüş bir uygulamadır gözümde, uçların olur olmaz yerlerde çıkıp kaybolmasını engelleyecektir.

Taşıma kabı ise Pelican modellerine benziyor. Onlar kadar sağlam olup olamayacağını zaman gösterecek, fakat kulaklık, yedek kablo, yedek uçlar vs içine rahatlıkla sığar.

İlk izlenimde sesten çok bahsetmek istemiyorum ama çözünürlük ve enstrüman ayrımı fiyatına göre ortalamanın üstünde, izolasyonu bir hibrit için yine fazlasıyla yeterli. Sıcak kaynaklarla daha iyi uyum sağlayacak, nispeten parlak tizleri var, midler çok geride kalmıyor, baslar da şarkıya göre derine inebiliyor. Hafif bir U şeklinde diye tanımlayabilirim genel eğriyi, tizleri baslardan bir tık (bir tık ne demekse?!) daha yukarıda. Baslar midlere bulaşmıyor diye düşünüyorum.

Sibilans ve parlak tizlerden ölesiye nefret eden bir insan olarak 6 ve 8 khz arasını 1-2 desibel aşağı çekmeyi düşünüyorum, geri kalan yerlerde oynama ihtiyacı hissetmeyecek gibiyim. Yine farklı kablo ve uçlarla denemelerimi yaptıktan sonra burayi düzenleyeceğim.

F/P olarak çok başarılı, "3000 dolarlık iem'lerle Topkapı'dan (Ulus, Basmane, siz doldurun yaşadığınız yere göre) dolmuşa binmeyeyim" diyenler için biçilmiş kaftan diyerek ilk izlenimi noktalayayım.

İki hafta sonra karşılaştırmalar ve fotoğraflarla daha ayrıntılı bir incelemede görüşmek üzere.

Edit: Bir süre daha zaman geçirdikten sonra son düşüncelerim özetle şu şekilde:

(Bunların tamamen şahsi görüşlerim olduğunu tekrar belirteyim.)

Artıları:

+ Kasanın malzeme kalitesi
    + Fit / Ergonomi
    + Balanced kablo
    + Taşıma kabı
    + Geniş ve derin sahne
    + Fiyat / Performans oranı

Eksileri:

- Kablolarda gerilim azaltma kısımlarının yetersiz ve kısa olması
    - Kabloları sarmaya yarayan zımbırtının kablolardan çıkarılamaması
    - Mikrofonlu kablonun dolaşmaya yatkın olması
    - Jakların, yeterli gerilim azaltma olmamasına rağmen düz olması
    - Kablo demiş miydim?
    - İzolasyon (Köpük uçlar bile büyük fark yaratmıyor.)
    - Alt tizlerin baskınlığı (Köpük uçlar burada biraz işe yarıyor.)
    - Kutu içeriğinde köpük uç olmaması:)
    - Alt frekanslarda doku ve çözünürlük yetersizliği

Fotoğraflar:

IMAG0193.jpg

IMAG0194.jpg

IMAG0195.jpg

IMAG0196.jpg

IMAG0201.jpg

IMAG0202.jpg

IMAG0204.jpg

IMAG0205.jpg

IMAG0206.jpg

Son düzenleme: 11 Ekim 2017
    prostheticwhim, mfya, Synthyss ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  2. mfya

mfya MP3

Beğenileri:
    48
    Ben de geçen hafta @fastfalcon Selçuk Beyden aldım. İzlenim yazmak için biraz daha dinlemeyi bekliyordum lakin başlığı görünce dayanamadım o yüzden affınıza sığınarak ben de bir şeyler karalamak istiyorum.

F9, herkesin bildiği gibi hakikaten tam bir fiyat/performans ürünü.
    Resmi sitesinde de belirtildiği üzere fazladan bir "SE" versiyonu var. Ben normal düz versiyonunu tercih ettim farklarını birazdan açıklayacağım.
    İlk olarak karton kutusunun tasarımından, kendi özel plastik kutusuna kadar ilk açılışta her şey, fiyatının hakkını fazlasıyla veriyor. Fiio yine gözümü iyi boyadı diyebilirim :)

Resmi kaynaklara göre bahsettiğim her iki versiyon da ses olarak tamamen birebir aynı. Farklılık temelde kablodan kaynaklanıyor. SE versiyonda balanced kablo değiştirilemiyor ve 3,5 mm L tipi jak kullanılmış. Fakat diğer versiyonda MMCX bağlantılı 1 tane 3,5mm düz jaklı, kumanda ve mikrofonu bulunan, normal kabloyla beraber; 1 tane de 2,5mm düz jaklı balanced kablo yer almakta.
    Aslında iki versiyon arasındaki bence en önemli fark kablonun değişebiliyor olması.

Paketin içinden çıkanlarla sizi daha fazla meşgul etmeyip, @Cyril hocama da daha fazla saygısızlık etmeden yaklaşık 20 saatlik tecrübemi aktarmak istiyorum.

Kulaklık şekli itibariyle alışması biraz zor lakin bana göre ağır bir kulaklık olduğu için kablonun kulak kepçesi üzerinden dolanıyor olması fitlik açısından kullanışlı olmuş. Benim kulaklarım biraz büyük olduğu için fazlasıyla rahat geldi.

Ses konusuna gelince;
    Başlangıç olarak tizlerden bahsetmek gerekirse öncelikle eski kulaklığım olan Sennheiser CX 3.00 kulaklığın sibilansından sonra (kendisi ultra düzeyde V karakterli olup derin tizleri ve bassları yarışa girmiş bir kulaklık) bass ağırlıklı ve tizleri biraz geride bir kulaklık aramaktaydım. Elimdeki Cayin N3 DAP ile düşününce F9'un kataloğunda gördüğüm frekans diyagramı tam bana göre diye düşünmüştüm ancak hiç de sandığım gibi çıkmadı. Abartılı olmamakla beraber grafiğe göre tizleri hayli yüksek bir sesle karşılaştım fakat kesinlikle sibilansa uğrayan, parlayan (maksimum ses haricinde) veya birbiri üzerine binen tizlerle karşılaşmadım. Örnek vermek gerekirse Rammstein-Mein Teil şarkısının Flac kaydı, giriş seviyesi bir çok kulaklıkta çılgınlar gibi çatlamış, birbiri üzerine binmiş tizlerle dolup taşar. F9 da elbette yüksek dB dinlemek isteyince tizleri bozdu ancak Fiyatına göre gayet iyi idare etti diyebilirim.

Midlere gelince kulaklığın en iyi başarım noktası olduğunu düşünüyorum. Çok açık ve ferah bir hissi var. Buna açık kapsül olmasının etkisi çok olsa gerek. V karakterine rağmen tizlerin gerisinde kalmayıp, bass gitar seslerini kolay ayırt edebiliyor. Vokallerde ve özellikle doğal çalgılarda kesinlikle kayıp yok. Birbiri üzerine binen sesler yok. Arkadan arpej yapılırken öndeki ana çalgıyı da ayrı ayrı duymak mümkün diyebilirim.

Bass konusunda bassheadler için hayal kırıklığından ibaret olsa da referans seviyesi için fazlasıyla hisli bir dinamiği var. Midbassları yoğun ve kesinlikle kamburluk yok. Şarkıya göre ne kadar uzaması gerekiyorsa uzuyor. Bunun yanında gövdeli yapısı yeri geldiğindi en düşük frekanslarda bile beyninize çivi çakar gibi vurup kaçabiliyor.

Sahne konusunda fiyatının ürünü diyebilirim. İnsanı rahatsız etmeyecek darlıkta demek doğru olur. Bununla beraber stereo kalitesi de düşük demek mümkün. Mono kayıtlı çalgıların olduğu parçalarda geçişler zevk vermiyor.

Son olarak kulaklığın sınırını görmek için Fiio Q1'i AMP ve DAC olarak iki şekilde de kullandım ve işte burada fiyatına göre muhteşem bir kulaklık olduğunu anladım. Ortalama karakterdeki parçalarda dinleyebildiğim maksimum ses seviyesinde hiçbir bozulma göremedim. Benim buradan çıkardığım; kolay sürülebilir bir kulaklık olmasının yanında, güçlü DAC' lara da iyi tepki verebilecek olması.

Sürçü lisan ettiysem, hatalarım olduysa özür diliyorum ayrıca vaktinizi çaldım o yüzden affınıza sığınıyorum. Herkese kaliteli müzikler dilerim...

*Fotoğraflar için de ufak bir not düşeyim; kutudan çıkan su geçirmez plastik kutunun içine kulaklık ve Cayin N3 fit olarak sığdı. Çantada valizde vs. kullanmak için biçilmiş kaftan. Sırf bu bakımdan bile gönlümü fethetmeye yeter :)

IMG_20170920_202452.jpg
    IMG_20170920_204018.jpg

IMG_20170920_203953.jpg

Son düzenleme: 29 Eylül 2017
    Mustafa ALKAN, mavi, prostheticwhim ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  3. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.344
    Elinize sağlık guzel inceleme olmuş.
    N3 u de cuk diye oturtmuşsuniz kaba :D

mfya bunu beğendi.
  4. Cyril

Cyril MP3

Beğenileri:
    210
    Fotoğraflar ve son görüşlerimi de yukarıya ekledim. Saygılarımla.

Sayfayı Paylaş