Fiio X3 3. Nesil Techno-Fi Turu

'Fiio' bölümünde mavi tarafından 5 Kasım 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. mavi

mavi MP3

Beğenileri:
    626
    Herkese merhaba.

Bazılarımız duymuştur, Fiio bu yaz ilk müzikçalar serisi X3'ün 3. neslini duyurdu. Bu seriyle birlikte X3'e Bluetooth desteği, çift DAC ve 2.5 mm'lik dengeli çıkış gibi özellikler geldi.

Fiio ile konuşmamız sonucu, tıpkı bu yaz gerçekleşen X5 turu gibi, X3 için de bir Techno-Fi turu düzenlemenin olumlu olabileceğine karar verdik.

X3 III an itibariyle elimde ve tura hazır. Katılım şartları standart, aşina olduğumuz kurallar.

- Özellikleri açısından zengin ve dolayısıyla incelemesi çok da kolay olmayan bir müzikçalar olduğu için katılımcıların X3'ü denemek için bir hafta vakitleri olacak.

- Kargolama, gönderici ödemeli olarak yapılacak.

(Buradan tura dair desteği dolayısıyla Fiio'nun yetkili Türkiye dağıtıcılığını yürüten @fastfalcon Selçuk Bey'e teşekkürlerimi ileteyim)

content_X3--EN_01.jpg

Son düzenleme: 6 Kasım 2017
    djalimarmaris, mfya, DefinitioN ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    180
    Ben dahil olabilirim.

mavi bunu beğendi.
  3. zoso86

zoso86 FLAC

Beğenileri:
    521
    allayıp pullayıp yeni versiyonlarını çıkarıyorlar. bu alet balanced olsa kaç yazar. gerçek 16 bit resolution verebiliyor mu ondan bile şüpheliyim :)

4. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.602
    Sizi IsmetÖzelvari derin bir yol agzinda gördüm hocam (Alayina isyan modu)..

Denemeden-dinlemeden-kiyaslamadan bilinmez. Önyargilar her alanda oldugu gibi bu alanda da bizim en buyuk yoldan cikaranimizdir.

Bu guzel ve islevsel tur icin @mavi Ceyhun'a tesekkur ediyorum.
    Ozellikle dap almayi dusunen arkadaslar icin cok faydali bu turlar.

fastfalcon, refuserQ ve mavi bunu beğendi.
  5. furkan kocyigit

furkan kocyigit MP3

Beğenileri:
    56
    ben de varım

mavi ve Elano68 bunu beğendi.
  6. mavi

mavi MP3

Beğenileri:
    626
    Piyasadaki portatif müzikçalarların ulaşabildikleri çözünürlük değerlerinin, ciddi masaüstü sistemlere göre anlaşılır ölçüde geride olduğunu düşünmek haksız değil.

Fakat bu aletleri kendi uzayları içerisinde, güç kaynağı ve özellikle ebatsal kısıtlamaları içerisinde düşünmek gerekiyor.
    Zira elektriğini şebekeden alan ve hacim / güç tüketimi konusunda teoride herhangi bir kısıtlaması olmayan üst seviye parçalar kullanabilen masaüstü sistemlerin örneğin 20 bit çözünürlüğün üzerine rahatça çıkabilen başarımlarını bu cihazlarda beklemek pek gerçekçi olmaz.

Ben daha ziyade şuna bakıyorum.

a) Bu aletler müzik dinlemek üzere özelleşmemiş, çok fonksiyonlu akıllı telefonlardan daha üstün bir ses performansı ve daha geniş kulaklık desteğine sahipler mi?
    - Evet.

b) İlerliyorlar mı?
    - Kesinlikle.
    Bolca övülen 2. nesil X3'ü denemedim, fakat örneğin bu müzikçalar Fiio bu seriyi 2013'te ilk piyasaya sürdüğünde aldığım 1. nesil X3'ten ses başarımı olarak belirgin ölçüde üstün. Ve bu ilerlemeyi Astell & Kern, Hifiman, Sony veya Ibasso gibi pek çok müzikçalar üreticisinin modellerinde de aynı şekilde gözlemliyorum.

Dolayısıyla, portatif aletlerdeki yukarıda belirttiğim kısıtlamalara rağmen ses kalitesinde süreğen bir yukarı gidiş oluşu bizim açımızdan son derece olumlu bir durum.

Şu an (Schiit Yggdrasil gibi) kalburüstü bir masaüstü DAC'in verdiğine yakın bir çözünürlüğü bundan diyelim ki on yıl sonra bir DAP'ta görür müyüz bilmiyorum ; lakin fizik yasaları elverdiğince özellikle Sony'nin şu S-Master'ından epey ümitliyim : )

İkinci önemli durum ise -belki biraz "popüler akım"a uyarak da olsa- ses sinyalinin tek-taraflı üretimine göre kağıt üzerinde belirgin bir üstünlük sağlayabilen dengeli çıkışın artık yavaş yavaş bir sektör standardı haline gelmeye doğru ilerlemesi.

Öyle ki, şu an hafif hafif Sony'nin yalnızca 4.4 dengeli çıkışa sahip ve parçaları yalnızca bunun için seçilmiş bir Walkman üretmesine dair "kamuoyu yoklamaları" başlamış gibi görünüyor.
    Belki önümüzdeki sene bize hoş bir sürpriz yapabilirler : )

7. zoso86

zoso86 FLAC

Beğenileri:
    521
    Hocam fiio x3 III balanced diyor ama bu bana 24/192 tarzında bir pazarlama stratejisi gibi geliyor. Eskiden 24/192 ilgi çekiyordu ve şimdi standart haline geldiği için artık tüketicinin gözünde balanced tasarımın bir albenisi oluştu. Fiio gibi firmalarda bunu görüyor ve bunu kullanıyorlar.

Önyargılı olmak çok kötü ama onun da kötüsü var hocam. O da anlık çıkarımlarda bulunmak :) Mesela AK70 için beş para etmez dediğimi biliyorum :) Sonra buluşmada Shanling m3s, Cayin N3 gibi dapları dinledim ve AK70 gerçekten iyi bir dapmış dedim kendi kendime. ;D

mattiadestro bunu beğendi.
  8. Resat3D

Resat3D Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Henüz 4 gün önce Selçuk Bey'den fiio x3 II aldım.Şuan halen denemelerim notlarım devam ediyor.Genel itibariyle çok memnunum.Mark 3'üde denemek II ile karşılaştırmak isterim.

mavi bunu beğendi.
  9. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    2.331
    Açıkçası X5III turunda balanced çıkışın çok daha iyi olduğunu duymuş biri olarak Balanced'ın sadece marketing olduğunu düşünmüyorum. Kullandığım WM1A Walkman'de de Balanced çıkış önemli ölçüde daha iyi.

Portatif cihazlardaki sürekli gelişime de aynen katılıyorum. 2,5 yıl evvel AK380 ilk çıktığı dönem dinlediğimde "vay be artık bunun ötesi olmaz heralde" diye düşünürken WM1Z ortaya çıktı. SP1000 lansmanında Bircom'da AK380 ile WM1Z'yi kıyasladığımda, ilk dinlediğim zaman "wow"
    dedirten AK380 WM1Z'nin yanında sönük kalınca artık meselenin ne boyutlara ulaştığını anlamış oldum. Aynı şekilde SP1000 de 380'in üzerine belirgin bir fark koydu.

Bu arada tura ben de dahil olmak isterim @mavi. Shanling M3S ile kıyaslayabilirim. Bu fiyat seviyelerinde araştırma yapanlara yardımcı olacaktır.

Son düzenleme: 6 Kasım 2017
    karanehir35, fastfalcon, moonstar ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  10. BlackburN

BlackburN Yeni Üye

Beğenileri:
    14
    Ben de olsam bari

Sent from my iPhone using Tapatalk

mavi bunu beğendi.
  11. mfya

mfya MP3

Beğenileri:
    141
    @fastfalcon Selçuk Bey ve @mavi hocamın emeği için teşekkürler. Son dönemlerde FiiO ürünlerini forumda daha sık görür olduk maşallah. Yer olursa tura katılmak isterim. Elimde ciddi olarak kıyaslanacak sadece X5iii var. Tecrübe ve benzer cihaz açısından daha mantıklı katılımcılar olursa katılmamayı tercih ederim.

mavi, refuserQ ve moonstar bunu beğendi.
  12. Bulls Head

Bulls Head Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Forumu düzenli aralıklarla takip eden biri olarak ürünlerin Techno-Fi turları konularını hep gönderilecek kişiler belli olduktan sonra gördüğümden şimdiye kadar hiç başvuramadım. Konuyu görünce hemen yazmak istedim.

Ekipmanımın yettiği ölçüde audiophile sayılırım :) Müziklerimi iPhone ve Macbook pro'm ile flac kayıtlar olarak dinliyorum. Yıllardır DAC mı alsam yoksa DAP mı almalıyım diye ara ara araştırmalara girerim.

Mobil cihazın benim için daha önemli olduğunu düşündüğüm sıralar Fiio x3 ilk nesilinden beri hep karşıma çıkar ve almaya karar verip son anda neyine yetmiyor ki Macbook, mobil olup ne yapacaksın David Guetta , Calvin Harris, Kygo reisler bile bu alette yapıyor müziklerini diye vazgeçerim hep :) Bu aralar mobilde iPhone artık batmaya başlamasından dolayı tekrar arayışa girmiştim.

Fiio X3 Mark III ü deneyip, izlenimlerim ürünün hedef kitlesi benim konumumda olan çoğunluk insanın hayatında neler değiştireceğini veya değiştirmeyeceğini aktarmak isterim.
    Benim açımdan ise "artık DAPa geçmelimiyim yoksa aynen devam mı etmeliyim"in net kararını verebilmek için tura dahil olmak isterim.

DefinitioN, refuserQ, mavi ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    180
    Birinci jenerasyon x3 bile iphone gibi xihazlardan bariz üstündü. Özellikle kafaüstü kulaklıklarda fark öyle büyük ki işitme kaybı yoksa herkes anlar.

David guetta filan macbook ile yapıyor alabilir. Ama macbook un mikrofonu ve ses girişini kullanmıyordur. Arada en kötü bir apogee vardır.

Dinlemek başka bişey...

refuserQ, moonstar, Bulls Head ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  14. mavi

mavi MP3

Beğenileri:
    626
    An itibariyle tur katılımcı listemiz :

@ilkercom
    @furkan kocyigit
    @Resat3D
    @VirtuFortuna
    @BlackburN
    @Bulls Head (@Bulls Head, profilinize ulaşmakta güçlük çekiyorum, bana özelden yazarsanız sevinirim)
    @TheMadcap
    @cngnstr
    @Zenetic
    @mfya
    @djalimarmaris
    @mumcu716
    @zaquda

X3'e ilginç bir şekilde az talep gösteren oldu diye düşünüyordum ki halihazırda yedi (bu satırların yazarıyla da sekiz) kişi olmuşuz.
    (Edit : On kisiye ulasildi!)

Bu hafta Fiio X3'ü kargoya vereceğim bir terslik olmaz ise. Bu sıralama herkes için uygun mudur arkadaşlar?

Son düzenleme: 7 Aralık 2017 22:00
  15. Resat3D

Resat3D Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    benim için uygundur hocam..

16. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    180
    Sabırsızlıkla bekliyorum.

17. mfya

mfya MP3

Beğenileri:
    141
    Sitenin azizliğine uğradık galiba... Liste benim açımdan uygun. Tahmin ettiğim tarihlerde bool bol kurcalarım. 7 kişi olması garip olmuş. Şahsen ben farklı kaynaklara bakınca merakım iyice arttı.

18. TheMadcap

TheMadcap MP3

Beğenileri:
    184
    Geç olmadıysa ben de bu tura katılmak isterim.

mavi bunu beğendi.
  19. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    2.331
    Cihaz ne kadar süreyle kalacak katılımcılarda?

@mavi

20. furkan kocyigit

furkan kocyigit MP3

Beğenileri:
    56
    siteye zor giriyorum, benim için de uygun

Sayfayı Paylaş