Flc Technology Flc 8 İncelemesi

'Flc Technology' bölümünde UmutecH tarafından 28 Eylül 2015 tarihinde başlatılan konu.

1. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Flc Technology Flc 8 ( 320$ )

Herkese merhabalar,
    Sadece meraktan aldığım kulağıma takana kadar sesinin nasıl olduğunu tahmin bile edemediğim bir ürün olan Flc8'in bende yarattığı izlenimleri sizinle paylaşmak istedim. Alalı 2 ay olsa da yoğunluktan oldukça az kullandığımdan incelemede gecikti haliyle. Bu vesile ile de inceleme bekleyen arkadaşlardan özür diliyor, direk konuya giriyorum.

Yapı: Bir adet dinamik ve 2 adet dengeli armatür sürücü barındıran kasa hem özgün bir tasarıma sahip hem de oldukça küçük boyutlarda. Dinamik sürücünün ihtiyaç duyduğu hava oranı ile oynamamıza sağlayan tıpalar ve değiştirilebilir boğaz kısmı ile 36 farklı ses imzasına ulaşabiliyoruz. Tabi siz 36 ayrı dünya beklemeyin yinede :) Kısaca bahsetmem gerekirse havanın giriş ve çıkış deliği bas ve sub bas' a etki ederken değişik filtre ve yapıdaki boğazlar ( nozzle ) ise sesi geneline etki etmekte. Yapı kalitesi olarak çok üst kaliteden bahsedemesem de herhangi bir sıkıntısı da gözüme çarpmadı. Yapı kalitesinde benim beğenmediğim tek yeri kablosu. Bu ürüne gerçekten yakışmayan yapıda bir kabloya sahip olsa da değiştirilebilir kabloya sahip olması da çok önemli bir artı benim gözümde. L şekilli altın kaplama jack da oldukça sağlam ve kullanışlı.Yalnız saçmalığı uzakta aramaya gerek yok normal 2pinli soketlerden biraz ince soket kullanılan Flc8 için ya özel kablo yaptıracaksınız ya da yükseltme kablonuzun soketlerini uygun soket ile değiştireceksiniz.

Konfor: Az da olsa sert ve kaplaması fazla mat olan kabloya rağmen oldukça rahat bir kullanım deneyimi yaşadığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Kasa yapı itibari ile oldukça ergonomik olmasının yanında kablonun soketlerinin de yapısı konforu oldukça üstlere taşımakta. Fazlasıyla kişisel bir konu olduğu için kıyaslamaya gerek var mı bilmiyorum ama Pfe232 kadar rahat bir kulaklık olduğunu söyleyebilirim rahatlıkla. Hatta kablosunun Pfe232 gibi inatçı olmaması da Flc8'i bir adım öne taşımakta.

Yalıtım: Dış ses yalıtımı bakımından vasat bir performans sergilemekte ürün. Fidue a83 ile hemen hemen aynı yalıtıma sahip diyebilirim. Kablonun belki de tek iyi tarafı mikrofonik etkiye sahip olmamasıdır sanırım. Hiç yok diyemesem de neredeyse yok diyebiliyorum.

Teknik Özellikler:

Teknik özellikleri ve kutu içeriğini Türkçe'ye çevirmeye gerek yok sanırım.
    • Driver unit: 8.6 mm dynamic driver + dual balanced armature
    • Rated Impedance: 11 Ohm
    • Sensitivity: 93 dB/mW
    • Frequency response: 20Hz- 20KHz
    • Plug: 3.5mm gold-plated plug
    • Cable: 1.30m TPU cable

Kutu İçeriği:

• 3 pairs of silicon tips (S,M,L)
    • One pair of silicon ear hook
    • One small leather bag
    • 1 pair tweezers
    • Low frequency tuning plug: nine (three groups, one group of three)
    • Ultra-low tuning plug: nine (three groups, one group of three)
    • Tuning catheter: eight (four groups)
    • Tuning accessories box: one

Kutu içeriğini de bir fotoğrafla destekleyeyim.

SES:

Aşağıdaki yorumlarım ürünün kutudan çıktığı hali ile yapılmıştır. Maalesef 36 ayrı ayarı deneyip yazacak enerjim de yok vaktimde. Ayarlarla ilgili tek diyebileceğim çok kısa süreli bir deneme yapsam da özellikle boğaz değişimi seste ciddi farklar yaratabilmekte. Yaklaşık 200 saat yaktığımı ve geniş ağızlı stok uç kullandığımı da belirtmek isterim. Geniş ağızlı stok uçla herkes rahat edemeyebilir ben aşağıdaki uçlarla yeterli performans aldığımı eklemek isterim. Özellikle Ultimate Ears uçlar ile zaten üst seviye olan konfor zirve yaptı. Son not, Sony hibrit son çareniz olsun.

Flc8 geniş ağızlı
    Ultimate Ears
    Phonak Pfe
    Sony Hybrid

Bas:
    Ayrıntılara inmeden öncelikle uçtan bahsedeyim bu uç bası öldürebilen tizleri nispeten belirgenleştiren bir uç ancak hem ses kalitesi yönünden beğenmem hem de stok uç olduğundan incelemeyi yazana kadar hep bu ucu kullandım.
    Alt frekanslar miktar olarak fazla değiller. Gümbür gümbür bas istiyorsanız FLc8 pek de iyi bir seçenek olmayacaktır sizin için. Kulaklık stok ayarda alt frekanslarda derin-alt basları yansıtmakta zorlanabiliyor. Roll- off diyemesemde ciddi desibel düşüklüğü derin basları duymanızı zorlaştırıyor. Ancak eko ile oynamayı seven biriyseniz veya çok baslı kaynağa sahipseniz roll-off’ a girmediğinden yeteri kadar bas tepkisi alabileceğinizi söyleyebilirim. Bu ayarda mid bas tarafı yeterince belirgin olsa da parlak karakterden de aldığı güçle genele bakarak cılız denebilecek bir yapıda altlar. Ancak tekrar ediyorum kaynağa kayıta yeterince tepkili kayıttaki bas’ı öldürmese de açık karakter her zaman kendini belli etmekte. Üretim teknolojisi bas üretimini muhtemelen dinamik sürücüye vermiş ancak dinamik sürücü denince akla gelen bas üretimi bu kulaklıkta yok.Alt frekanslar yakın ve miktar olarak bol olmasalar da oldukça detaylı ve kontrollüler. Bu bölgedeki yüksek çözünürlük kulaklığı fiyat bandında oldukça üstlere çıkarmakta. Kısaca toparlarsak; Flc8 stok ayarlarla miktar olarak çok olmayan midbas’a kadar parlak ve nispeten sert olmakla beraber yüksek çözünürlüklü kontrollü alt frekanslara sahip.
    Fidue a83’ün karşısına koyduğumuzda miktar ve kapladığı alan olarak çok çok daha az kalan flc8, hız-kontrol ve çözünürlükte galip gelmekte. Fidue a83’ün basları koyu ancak metalik tonlarken Flc8 açık karakterde olduğu halde daha doğal seslenmekte ancak Flc8’in de bazı bölgeleri de gereksiz parlattığını düşünmekteyim. Hifiman re600 tarafından baktığımızda da flc8’in daha yüksek çözünürlüklü daha doğal ve özellikle daha perdesiz kaldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Miktar olarak pek bir farkları olmasa da Re600’ün metalikleşen alt frekansları can sıkabilir Flc8'den sonra.

Mid: Baskın, yoğun koyu gibi terimlere zıt karakterde midler. Vokal oldukça yakın olduğundan enstrümanlar kendini olduğundan daha geride hissettirmekte. Enstrüman vokal ayrımı oldukça üst düzey olsa da yoğun mid sunumunu seven arkadaşlar için cılız midlerden bahsedilebilir. Westone Um3x, Earsonics sm64 gibi ürünlerin karakterinden ziyade Ath ck10, Etymotic Er4s tarzı çalan bir kulaklık desem daha açıklayıcı olacaktır sanırım. Kabaca boğuk denilen kulaklıkları sevmeyenler tapabilir flc8'e. Vokaller yukarıda dediğim gibi yakın ve detaylı ve oldukça netler, bu noktada eleştirim parlamaya yol açabilen bir yapıda olmalarınadır. Biraz daha koyu vokallere sahip olmasını yeğlerdim kendi zevkim dahilinde. Ayrıca yakın vokali sevmeyenler için yorucu olabilecektir.
    Geride kalmayan, ezilmeyen midler kulaklığı analitik bir yapıya sokmakta ve üst midlere doğru miktar çoğalmasının yanında açık karakterli bir kulaklık olduğundan ciddi sbilance sorununa yol açması gerekirken sbilance' a yol açmaması da büyük başarı benim gözümde. Yalnız kulaklık hemen hemen her bölgede oldukça transparan takılmaya çalışıyor ki kayıttaki sbilance'ı da gözüne sokacağı unutulmamalı.

Tiz: Üst frekanslar oldukça belirginler aynı zamanda da oldukça geniş alanı kaplamaktalar. Üstlerin belirginliği kulaklığa ferahlık katarken detayı da arttırmakta haliyle. Fiyatına baktığımızda çok üst düzey bir çözünürlük sunan ürünün tizleri genele bakarak açık-parlak karakterde ancak karakterine rağmen metalikleşmenin minimum oranda kalması takdire şayan. Genelde nötr- transparan takılan kulaklık bu bölgede az da olsa coşabilmekte. Kayıtta olmayanı verecek değil tabi yalnız üstlerin belirginliği dikkat çekici.
    KArşılaştırmak gerekirse, Re600’ün yanında miktar-çözünürlük-uzama gibi konularda daha iyi iş çıkaran Flc8 re600’den sonra daha yorucu kalmakta. Fidue a83’den de daha kontrollü ve daha yüksek çözünürlüklü olduklarını da rahatlıkla söyleyebilirim.

Diğer: Sahne oldukça ferah- havadar bir yapıda. Sahne enlemesine konumlandırılırken çok geniş veya derin bir sahneden de bahsedemem. Arka plan oldukça sessiz ve yüksek çözünürlükten de alınan destekle enstrüman ayrımı oldukça üst düzeyde. Karışma üst üste binme vb. sorunları yaşatmıyor. Aynı zamanda iyi-kötü kayıt farkını gözünüze fazlasıyla sokacak bir üründür Flc8.

Genel: Öncelikle inceleme tekniğimi anlatayım. Genelde inceleme yazmadan önce notlar alırım ve o notları toplayıp incelemeye çeviririm ama bu sefer bir değişiklik yapıp Flc8'le sadece müziğimi dinledim. Sonra aklımda kalanları oturup yazıya döktüm. En sonda da alıcı gözle dinleyip! yazdıklarımı okuyup ters gelen birşey yoksa yayınlayacağım. Doğruluğu tartışılabilir ancak ses ile ilgili bölümler başlı başına bir hayal zaten :)
    Flc8'e dönersek temiz ve ferah çalan analitik karakterde bir ürün olduğu izlenimi kaldı bende. Hibrit denince genelde akla gelen V şekilli, üst midlerin- sbilance'ın coştuğu, odaklanmanın zor olduğu bir karakterde olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Ayrıca pek müzik türü seçen bir üründe değil, örneğin thrash metalden elektronik altyapılı türlere geçince performansı oldukça şaşırtmıştı beni. Çok üst düzey dış ses yalıtımı beklemiyorsanız, karakteri de size ters değilse en azından şu an için fiyat bandında pekte rakibi olmadığını düşünüyorum Flc8'in.

Okuduğunuz için çok teşekkürler. Sevgiler, saygılar.

Black, Sechtdamon, Quattro ve diğer 21 kişi bunu beğendi.
  2. AxiAziz

AxiAziz WAV

Beğenileri:
    381
    İnceleme için teşekkürler. Eline sağlık.

İncele(n)meyi hakeden, kaliteli, değişik ve iddialı bir kulaklık.

refuserQ ve UmutecH bunu beğendi.
  3. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.883
    İnceleme için ben de teşekkür etmek isterim. Bu arada uzun zamandır beklediğim bir yazıydı :)

Yeni S modeli ile eksiklikler (kablo, malzeme kalitesi) giderilmiş gibi görünüyor. Bas bölgesi miktar olarak nispeten az olması sebebiyle bende biraz hayal kırıklığı yaratmış olsa da, Mid ve Tiz bölgesi, benim gibi ferah ve açık karakterli kulaklıkları seven biri için oldukça ilgi çekici cazip geldi.

4. refuserQ

refuserQ WAV

Beğenileri:
    1.004
    İnceleme için teşekkürler... Bu kulaklık aklımı çelmiyor değil ama ilk önce telefon almam lazım :D :D :D

UmutecH bunu beğendi.
  5. fortress34

fortress34 WAV

Beğenileri:
    469
    Çok teşekkürler Umutcuğum, merakla beklediğim bir incelemeydi, güçlü bas beklentisi olmayanları memnun edebilecek gibi görünüyor..

6. Daywalker

Daywalker MP3

Beğenileri:
    63
    Teşekkürler, emeğinize sağlik. Bu arada Ultimate Ears uçlari nasil temin edebiliriz acaba ?

UmutecH bunu beğendi.
  7. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Herkese teşekkürler :)

@Daywalker Ben Ue100 almıştım o uçlar için. Yalnız çapı oldukça geniş çoğu kulaklığa büyük gelir dikkat edin. Selamlar.

8. Xedos

Xedos Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Kaybettiğim için çok üzüldüğüm ve en beğendiğim iem oldu benim için bu. Türlü sennheiser’ler, rha ve e-q7 sonrası en iyi bu dediğim ürün. İncelemenize aynen katılıyorum, elinize sağlık. Tabi daha üst sınıf iem denemediğim için de bana en iyi geliyor. Denemeler sonrası bulduğum bir tıpa kombinasyonuyla işte bu demiştim. Elektronik müzik dinlerken de piyano solo için de çok iyi tepki aldım flc8s´den. Bence önemli bir sorunu var yalnız. Kulağımda hiç rahat edemedim bunlarla. E-q7 ne kadar konforlu olduysa benim için, bunlar hiç rahat ettirmedi. Yarım saatte ağrıttı kulağımı.

Sayfayı Paylaş