Grado SR80 Kafaüstü Kulaklık İncelemesi

'Grado' bölümünde noXious tarafından 12 Temmuz 2007 tarihinde başlatılan konu.

1. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10

Gecikmiş SR8o incelememi sonunda sizlerle paylaşıyorum. İncelemeye geçmeden önce resimler konusunda bir kaç
    noktaya değinmek istiyorum. Kutunun ve kulaklıkların arkadasında pikem var kusura bakmayın :)

1) Kullanım ve Konfor: Kullandığım diğer cihazların aksine driver'ların olduğu kısım kendi ekseni etrafında
    dönebilmekte bu açıkçası kablonun bükülmesi açısından çok da hoşuma gitmedi biraz özen ve alışmak gerğkiyor.
    Kulaklarınız her halükarda 1 saatten sonra pedlere kötü tepki veriyo çünkü konfor açısından iyi değiller. HD414
    pedleriyle modlanmaları şart. Kablo yapısına gelince PX1oo den sonra fiber optik gibi geliyor. Kablo boyu gayet
    yeterli aslında, portatif bir ürün olarak görmediğim için. Dışarda kullanılması biraz sıkıntı yaratabilir ama ev için boyut ideal. Ne çok uzun nede çok kısa. Beni mutlu eden bir nokta girişin 225 in aksine 3.5mm olması, telefonun yada ilerde alacağım player ın üstünde gereksiz yer işgal etmeyecek. Genel olarak kullanımı gayet kolay fakat modlandıktan sonra daha güzel olacağı kesin. Ama salt haliyle konfor konusunda yada 555 ile mukayese
    edilebileceği kanaatinde değilim.

2) Performans: Hoca forumda bin kere söylemiştir Gradonun olayı gitarlı parçalar diye, açıkçası ben bunun farkına
    başlarda varamadım çünkü gitarın yoğun kullanıldığı solo tarz bir parçada SR8o'i denemedim. Hoca ile SR225/SR80
    denemelerimizi yaptığımız bir gün bana gitarın yoğun kullanıldığı bir kaç parça dinletti ve kendi kendime bu ne
    yahu dedim :) Gitarı çalan eleman yanımdaymış gibi. Bu kadar temiz ve güzel gitar sesi veren kulaklık
    kullanmadım. Bir an için iç dinamiklerim oynamaya başladı, acaba müzik kültürümde revizyona gitmelimiyim
    diye (sadece şaka) :) Bu arada test ettiğim şarkılar rodrigo ve gabriela ya ait güzel parçalardı(parçalara ait
    bilgilere hocadan ulaşabilirsiniz) Diğer orta seviyedeki Grado'lara göre SR8o bass seslerdeki üstünlükleri ile
    forumlarda konu olmuşlardır, buna sonuna kadar hak veriyorum çünkü basslar boğmadan gayet tok vuruyor diğer
    frekanslarıda kapatmıyor. Aslına bakarsanız basslar ön planda olmasına rağmen dengeli bir kulaklık. Tizleri
    yapaylıktan uzak gayet güzel. Midleri ise orta karar fakat gerekli yerlerde kendisini yeterince belli ediyo eksikliğini şu ana kadar görmedim. Sahne derinliği daha iyi olabilirdi ama bu kötü olarak değerlendiriyorum anlamına gelmesin. Beni en fazla şaşırtan ise kulaklığın eq ya verdiği tepki oldu, her farklı eq da SR8o farklı bir kimliğe bürünebiliyor her ne kadar flat sese artık alışmış olsam da bir yandan şeytan dürtmüyor da değil :)

2. erman

erman MP3

Beğenileri:
    1
    agzina ellerine saglik hocam guzel bir inceleme merakımı giderdin acaba ne zaman yapacaksın diye bekliyordum bende ;D

demek gercekten elektronik muzikte tatmin etti seni .acaba filmlerde falan senden gecer alır degil mi

3. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    Filmler Grado'nun pek sevdiği bir türev değil. Çok rahat bir fit almadığınız sürece film izlemek bir yerden sonra acı verici bir tecrübe dönüşebilir. Bence film izlemek için dünyanın en rahat ve keyif verici kulaklığı Beyer DT770 ya da 880 olabilir. Tabii isteyen 990'u da alabilir. :)

4. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    @noXious

Ellerine sağlık gerçekten çok güzel.. Ayrıca resimleri de kaliteli makinayla çektiğin belli oluyor... :gulme Beni en çok görüntüsü etkiliyor.. Çok güzel bir görünümü var bence :)

5. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    İlk resmi Grado ya yollasam bi plaket verirler zaten :gulme Rica ederim arkadaşlar elimden geldiğince cihazı size tanıtmaya çalıştım. erman hocanın da dediği gibi film için çokda uygun deiller.

6. erman

erman MP3

Beğenileri:
    1
    direkt film icin degil de hani sende var simdi bu grado filmde izliyeyim desen zevk alırsın herhalde o tarz demistim ben masraf olmasın diye :gulme

7. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    O açıdan iş görür merak etme ama biraz sancılı olur 1 saati aşınca :)

8. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Hayırlı olsun :)

9. hammerusta

hammerusta Guest

Bravo beyler...
    Amma üretkensiniz yahu :ok
    Son dönemlerde çok orjinal ve merak ettiğimiz kulaklıkları arka arkaya test edip bizimle paylaşıyorsunuz...
    Yalnız merak ediyorum bu kadar kulaklığı ne yapıyorsunuz ? :)
    Çünkü herbirisi çok kaliteli ve kesinlikle piyasa kulaklığı değil...
    Eskiyecek veya modası geçecek kulaklıklar değiller...
    Bizim şirkette arkadaşlar ipod veya sony erikson kulaklıkları muhteşem olarak nitelendirdiklerine göre bu kulaklıkların hangi seviyede olduğu daha iyi anlaşılıyor... :)
    Neyse güle güle kullanın...
    Sayenizde Grado'yu da , westone'u da ve bilimum kulaklığı da öğrenmiş olduk...
    En azından ben kendi adıma , para veren ve tecrübeleri bizimle paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim...

10. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    @hammerusta

Bana ipod'un dandik kulaklığının Vibe'dan daha iyi olduğunu söyleyen bile çıktı.. Tabi ağzımla değil başka bi tarafımla gülüyorum :gulme

11. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    @hammerusta

Bu kadar kulaklıkğı ne yapıyorsunuz sorusuna şöyle cevap verebilirim, hepsinin farklı işlevleri var örneğin SR80 evde kullanımda daha yüksek performans verirlen PX100ün dışarda kullanımı daha zevkli(izolasyondan yana sıkıntısı olsada) iem dünyası ise izolasyonu beraberinde getirir, yani hepsinin verdiği fark başka fakat headphone dünyası apayrı. Güzel düşüncelerin için teşekkür ederim :wink

12. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Bu kulaklıklar kayıpsız müzik severlerin giriş seviyesi kulaklıklarıdır aslında [Sr80, HD485, HD555 vs.]. Ülkemizde kayıpsız müziğin ne olduğu hakkında önce insanların bilgi sahibi olması gerekir, daha sonra profesyonel kulaklıklar ilgi görmeye başlar. Ama zaten dünyada da bu derece önemsenmiyor müzik genel olarak, bizim garipliğimiz herhalde dünyada bu işi bu kadar kafasına takanlar olarak. :)

13. sserkogss

sserkogss FLAC

Beğenileri:
    412
    ellerine sağlık hocam şahane olmuş ama px100 ün sahne derinliğinin önde olması hoşuma gitti yaw yeni px100 aldım bende grado almayı düşünmüştüm emrenin tavsiyesiylen aldımdı iii almışım o zaman valla arkadaşlar ii varsınız tabiki bizde ii varız :gulme

14. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Güle güle kullan sserkogss PX100 fiyatını kesinlikle hakeden bir kulaklık.

15. wolderon

wolderon MP3

Beğenileri:
    2
    Sr 60 ı merak ederken, sr 80 incelemesi çok hoş oldu benim için. Öncelikle hayırlı olsun.
    Birkaç sorum olacaktı; Sanırım vibez ile kullanıyorsun. 32 ohm olması nedeniyle sorun olacağını sanmıyorum ama vibez ile uyumu nasıl? Rahatlıkla besleyebiliyor mu? Sr 60 ile aralarında ne gibi farklar var? Kullanıp kullanmadığını bilmiyorum ama teorik bilgi de bana yeter. Son olarak nasıl temin ettiğini öğrenebilir miyim?

16. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Teşekkür ederim wolderon, SR60 hakkında çok fazla bilgim yok ama f/p cihazı olduğunu biliyorum ve SR80 e göre daha dengeli yani SR80 de bass lar biraz daha ön planda ama SR60 da bu şekilde değil diye biliyorum. Bu arada player olarak kullandığım cihaz N91 ve zen touch oldu. Telefonumda daha çok elektronik müzikler ile dinledim ama hocanın zen touch da rodrigo ve gabriela nn parçalarında mest etti beni tabiri caiz ise.

17. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    vibez ile uyumlarını daha deneyemedik; ama SR-60 yapısı gereği çoğu cihazla sinerji sağlayabilen bir alet. Beslemesinde sorun olacağını sanmıyorum çünkü gayet verimli bir kulaklık SR-60'da. SR-60'ın basları SR-80 kadar yoğun değil fark olarak.

18. wolderon

wolderon MP3

Beğenileri:
    2
    Cevaplar için teşekkürler, son olarak nasıl temin ettiğini tekrar sorayım. Aldığın fiyat gayet uygun geldi. O fiyata muhtemelen birisi vasıtasıyla gelmiştir ama yine de sorayım. :)

19. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Doğru tahmin ettim dayım gelirken getirdi :wink

20. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Hocanın sipariş verdiği 414 padleri geldi ve gidip aldım, padleri kulaklığa takarken şunu gördüm sanki sennheiser bu padleri grado için yapmış bu kadarmu güzel oturur :) Sonuç olarak gradonun en büyük eksisi olan konfor sıkıntısı kökünden çözüldü diyebilirim ohh be :)

Sayfayı Paylaş