Heir Audio HISO İncelemesi

'Heir Audio' bölümünde myloo tarafından 30 Temmuz 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. myloo

myloo FLAC

Beğenileri:
    714
    Merhaba arkadaşlar, bu yazımda Heir Audio'nun HISO isimli ieminden bahsedeceğim. Bu firmanın 2.ai isimli eski bir kulaklığını uzun süredir memnuniyetle kullandığım için bu modelin ses başarımını da merak etmiştim. Kulaklığı bana denemem için gönderen @VirtuFortuna Oğulcan hocama katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

Kutu İçeriği, Sunum, Yapı Kalitesi

Öncelikle fiyatı yazmakla başlayayım. Ürün 329 $ etikete sahip. Heir'in özelleştirilebilirliğini ve verdiği premium hissini hep takdir etmişimdir. Firma bu üründe de white shadow, smoke rings ve blue agate şeklinde üç renk seçeneği sunuyor. Oğulcan hocamın bana gönderdiği blue agate rengi ve gerçekten çok güzel bir görüntüsü var.

Cihazda driver olarak iki adet balanced armature kullanılmış. Biri yüksek frekanslar, diğeri ise düşük frekanslar için. Resimde görebileceğiniz üzere kasa şeffaf ve driverlar dışarıdan görülebiliyor. İnce detayları yansıtan güzel bir tasarım olmuş. Kasanın malzeme kalitesinden ve şeklinden oldukça memnun kaldığımı söyleyebilirim. Küçük olduğu için gayet konforlu bir fit imkanı sağlıyor.

Kutu içeriğinden bahsedecek olursak resimde görebileceğiniz şekilde şık bir saklama kabı, uçlar, temizleme çubuğu ve yukarıdaki resimde olmayan Heir Audio yazılı iki adet plastik kayıştan oluşan bir içerik sunulmuş. Yeterli sayılabilecek bir kutu içeriği var diyebiliriz. Ancak sunum konusunda başarısız olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Hiçbir albenisi olmayan düz ve özensiz bir kutu tasarımına sahip. Kutu üzerinde el yapımı olduğunu belirten bir ''hand crafted'' yazısı mevcut. Daha güzel bir kutu tasarımıyla kullanıcıya ürünün özel olduğunu hissettirebilecek bir sunum yapmalarını beklerdim açıkçası.

Cihaz bana kablosuz halde gelse de Heir 2.ai ile gönderilen kablonun bu modelde de tercih edildiğini gördüm. Bu kablo oldukça esnek ve rahat bir kullanımı var. Uzun süredir kullanıyorum ve fit konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadım bu kabloyla. Kısacası kablo seçiminin hem kalite, hem ergonomi, hem de sağlamlık açısından çok başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

İzolasyon

İzolasyon açısından kendi kullandığım modelde olduğu gibi bu modeli de çok takdir ettim. İçeri ses almıyor ve dışarı ses vermiyor. Bu açıdan üst seviyede bir rahatlık sunuyor. Heir bu konuda çok başarılı gerçekten.

Sahne

Kulaklığın ortalama bir sahnesi var. Çok geniş ya da çok dar diyemeyiz. Bunaltan bir sahnesi yok kısacası.

Altlar

Şunu söylemeliyim ki cihazın alt frekansları bende hayal kırıklığı yarattı. Çok bass arayan biri olmasam da bu frekans bağlamında eksik bir şeyler olduğunu fazlasıyla hissettim. Oysa ki 2.ai'de bu frekans kontrollü ve vurgusu da gayet yeterliydi. Vurgusuz ve derine inmeyen bassları olduğunu söyleyeyim.

Midler

Cihazın midleri geride konumlanmış ve perdeli. Heir'in midleri bir miktar perdelidir ancak 2.ai'de perdeyi bu denli hissetmemiştim açıkçası. Midlerin biraz daha yakın ve yüksek çözünürlüklü olmasını şahsen bu fiyat aralığındaki bir ürün için beklerdim.

Üstler

Cihazda beni en çok şaşırtan kısım burası oldu. Daha önce hiçbir iemden alamadığım tiz performansını bu iemde deneyimlemiş oldum. Tane tane, her detayı fazlasıyla hissettiren çözünürlüğü yüksek tizlere sahip. Bu denli vurgulu tizler bazı kişileri rahatsız edebilir belki ancak ben çok beğendim.

Son Sözler

Arkadaşlar son sözlerime ürünün Wizard'ın firmadan ayrılmasından sonra üretilen bir ürün olduğunu söylemekle başlayayım. Sahip olduğum kulaklıktaki ses başarımını bunda da bulabilecek miyim, üzerine neler konulmuştur acaba düşüncesi beni çok heyecanlandırmıştı ve kulaklıktan beklentim gerçekten çok yüksekti. Ancak Wizard'dan sonra firmanın biraz geriye gitmiş olduğunu hissettim. Daha üst segment ürünlerinde durum nedir bilemiyorum ancak bu ürünün performansının çok daha iyi olacağını düşünüyordum. En azından başarılı olan tiz frekans sunumunu daha iyi bir mid sunumuyla destekleseler yine durumu kotarabilirlerdi ancak fiyatının hakkını veren bir ürün olmamış açıkçası. Hele hele dolar bu seviyelerdeyken pek alınası değil. Yine de 150 dolar civarında bulunabilirse alınabilir diyerek sözlerimi bitireyim. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleme: 30 Temmuz 2017
    Chaturanga, baran88, doğan özen ve diğer 11 kişi bunu beğendi.
  2. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    743
    Eline sağlık Bilal hocam

Chaturanga, karanehir35 ve myloo bunu beğendi.
  3. myloo

myloo FLAC

Beğenileri:
    714
    Rica ederim hocam :) Forumda bulunsun istedim. Umarım beğenmişsinizdir.

Chaturanga, karanehir35 ve Nazım bunu beğendi.
  4. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.457
    Guzel inceleme olmuş hocam listeden eledik bunu da :D

Chaturanga, karanehir35 ve myloo bunu beğendi.
  5. mattiadestro

mattiadestro WAV

Beğenileri:
    1.710
    hacı eline sağlık.

wizard olmadan bence işleri zor. ancak ellerinde olan tasarımları devam ettirebilirler diye düşünüyorum.

myloo, Chaturanga ve karanehir35 bunu beğendi.
  6. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    Eline saglik Bilal.
    Heir olunca ben de merakla okudum ama gosterdigi dusuk performans acikcasi beni de sasirtti.
    Wizard gitti isler bitti olmus Heir audio'da.

myloo, Chaturanga ve mattiadestro bunu beğendi.
  7. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    Ben de geçen hafta yaptığımız buluşmada kisa süre dinleme imkanı buldum ama heir 2 ai'ye göre daha geride kaldı. Modelin ismi bir șeyin kısaltması falan mı? "hiso" adının bir anlamı varmış gibi geldi bana.

myloo, Chaturanga, refuserQ ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  8. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.883
    Eline sağlık Bilal güzel bir inceleme yazısı olmuş. Daha evvel hiç Heir marka IEM kullanmadım çünkü 2ai gibi birkaç modeli baya sevilmesi rağmen sürekli perdeli sıcak gibi yorumlar gelmesi beni uzak tutmuştu. Hiso galiba tiz hariç tırt çıktı :)

myloo, Chaturanga, refuserQ ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  9. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    perdeli değil adeta panjurlu çalıyor :D

myloo, Chaturanga, Elano68 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  10. refuserQ

refuserQ WAV

Beğenileri:
    1.004
    Pembe panjurlu gibi mi ? :D

myloo, Chaturanga ve cgtyguner bunu beğendi.
  11. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    Yok ya.. Baya da koyu bir tonu var pembe açık kalıyor. Lacivert ya da siyah panjurlu olabilir.

myloo, Chaturanga ve refuserQ bunu beğendi.
  12. myloo

myloo FLAC

Beğenileri:
    714
    Aynen öyle kanka ben de öyle düşündüm bu ürünü görünce. Tabii yine de bilemeyiz diğer ürünlerinde durum nasıl.

Evet abi Wizard'ın firmada büyük işler yaptığı çok açık. Tuning işi ona aitti demek ki. Hani bu durum sadece bu üründe olsa, diğer ürünleri başarılı olsa bile firmanın imajına ters bir ürün olmuş. Bu fiyattaki bir ürünün böyle çalma şansı olmamalı bence.

Abi 2.ai'deki perde tolere edilmeyecek bir perde kesinlikle değil. Asıl tercih sıcak ve koyu sesin sevilip sevilmemesi konusunda yapılmalı 2.ai'de. Yoksa onun haricinde bir miktar mid bass fazlalığı hariç her frekans göze batmayacak kadar başarılı.

:D

karanehir35, cgtyguner ve mattiadestro bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş