Hisound Audio Rocoo P İncelemesi

'Hisound' bölümünde ta2mtf tarafından 13 Şubat 2012 tarihinde başlatılan konu.

1. AxiAziz

AxiAziz WAV

Beğenileri:
    381
    Naçizane bir iki bir şey de ben diyeyim; (öyle uzun uzun yazayım, vs. s9 yapayım, kıyaslayayım falan dedim önce, sonra geçti ama sakinleştim...)

Bu güne kadar genelde iriver ve cowon player lar kullandığım için, onlarla kıyaslayarak örnekleyeceğim;

1. Cihaz bass olarak bana göre zayıf. Bir basshead olmamakla birlikte, az bass kulaklıkta da, playerda da alışabileceğim bir şey değil.
    Elektronik müzik için belki yeterli denebilir, kayıt itibariyle zaten yeterince bass içeriyor çünkü ama mesela metal dinliyorsanız bass duymanız zorlaşıyor. Duyuyorsunuz ama benim için az.
    Bana se535 le az gelen bu bass, kulaklık olarak tf10 yada player olarak iphone kullanan vatandaşlarımıza yetecektir. (Cümle saçma gibi görünebilir, mantıklı görünene kadar tekrar okuyun.)

2. Sahne genişliği ve enstrüman ayrımı spinn den de, s9 dan da daha iyi. Net.

3. Arayüz konusunda bir şeyler demek isterdim ama bir arayüz yok zaten. Böyle saçma sapan bir ekran, ayar ve kişiselleştir(eme)me olamaz.
    Eqo. kapalı kullanıyorsunuz, manüel eqo. zati yok, olan 5-6 tane kayıtlı eqo. nun herbiri birbirinden kötü.
    Bazı arkadaşlar manüel eqo. olmasa da olur makamından gelebilirler ama eğer olsaydı, bass ı biraz açarak birinci maddede yazdıklarımı değiştirmeyi deneyebilirdim.

4. Bilgileri çok düzgün girilmiş, 80-100 tane şarkıyla kullanırken bir sabır imtihanı havası yarattı. Çünkü; o bir cm2 ekranda aradığınız şarkıyı zaten okuyamıyorsunuz, önce söyleyeni gösteriyor, yani pc de nazıl görünüyorsa öyle. Dolayısıyla öyle hızlı hızlı kayarak şarkı aramak falan yok yani. Şöyle 700-800 tane birazda tag leri düzgün girilmemiş şarkı atın bakın bakalım ne oluyor. (Sırf bu yüzden benim asla alacağım bir cihaz değil.)

5. Amasya'nın plaka kodu. (İnanın bunu yapmak istemezdim ama öbür türlü de çok kısa olacaktı.)

6. Player a şarkıları random çal dediniz ya mesela, bu öyle kolay değil; zira bunu hep böyle kullanıyorsanız, bunu her açtığınızda sevgili playerınıza hatırlatmanız gerekiyor. Veya dinlerken başka bir şarkı dinlemek geldi aklınıza, eğer şansınız yaver gider de bulabilirseniz, tekrar o shuffle olayını ayarlamanız gerekiyor. Çünkü bu hareketinizden sonra nedense playerımız düz çalmaya geçiyor. Ha bu arada zaten shuffle açmanız da pek bir şey ifade etmiyor, cihazın içinde onlarca şarkı varken siz bir şarkı sonra aynı şarkıyı tekrar dinleyebiliyorsunuz. Gerçi bu yazılımla çözülür ama zor, gerçekten zor, bi' tanısanız siz de anlarsınız.

7. Cowon ve iriver playerlardan kesinlikle daha doğal ve pek tabii daha az eğlenceli bir ses.

Sonuç: Her ne kadar son maddelerde kötülemiş gibi olsam da, öyle değil; Eğer sizin için player sadece ses chipsetinden oluşuyorsa ve hifiman alacak paranız yoksa, kesinlikle bu cihazı alabilirsiniz. Sanırım 110-120 USD gibi bir fiyata bulunabiliyormuş, ki işte bu fiyatlara duyabileceğiniz en iyi seslerden birini almış olursunuz. Ama mesela benim gibi arayüz, kullanım kolaylığı, kişiselleştirme gibi şeyler sizin için önemliyse, sesle de cihazla da kafama göre oynarım, prodigy dinlerim, akabinde judas priest a geçerim falan diyorsanız, aman diyim. Aman.

furkan kocyigit bunu beğendi.
  2. Engin

Engin Yönetici

Beğenileri:
    842
    Eline saglik +rep

Ankarayda beklerken halini gordukten sonra ertesi gun beni arayip meizuyu isteyecegini dusunmustum ama bravo, epey sabirliymissin:)

3. Siyah Nur

Siyah Nur WAV

Beğenileri:
    39
    Aziz Abi'den keyif deolu bir inceleme daha. :ok Bu kadar eğlenerek bir inceleme okuduğumu hatırlamıyorum. :gulme

4. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Aziz eline sağlık olay budur bence :)

5. devoker

devoker FLAC

Beğenileri:
    11
    Aziz abinin dediği gibi arayüz olayı sıkıntı. Benim gibi koca listeden zor şarkı beğenen adama tek tek aramak işkence geliyor. iPod'dan hiç ayrılamıcam sanırım :D

6. AxiAziz

AxiAziz WAV

Beğenileri:
    381
    Sağolasın. Ben de sırf fikir edineyim diye sabrettim zaten, bu gün yarın s9 a dönerim zaten.

[quote author=Siyah Nur link=topic=3133.msg48744#msg48744 date=1334602005]
    Aziz Abi'den keyif deolu bir inceleme daha. :ok Bu kadar eğlenerek bir inceleme okuduğumu hatırlamıyorum. :gulme
    [/quote]

Sağ olasın, Ayhan. Yok hacı ben bilmez inceleme falan, "eşin dostun haberi olsun" mantığı benimkisi.
    İşin garibi ben de yazarken kendi kendime falan gülüyorum, öyle uzun harbi inceleme yazmaya kalksam, toparlayamam. :)

Sağolasın Umut, böyle bir-kaç bir şey yazmak için senin 602 ye koncam bir ara ;D
    Yok yok, şaka, sen iyice bir hevesini alda ondan, o arada ben de bir şey almış olurum paslaşırız.

7. ozgurozt

ozgurozt FLAC

Beğenileri:
    2
    Bu düşüncelerin tam tersine HM801 dinledikten sonra hiçbir cihazdan haz almayan bendeniz bu cihazı dinledikten sonra "Oooo, valla çok güzelmiş" şeklinde bir tepki vererekten hemen Hasan kardeşimle iletişime geçip bir adet almak için sabırlı bir bekleyişe geçtim. Ama Aziz kardeşimin ses için yaptığı yorum dışındaki diğer tüm maddelere katılıyorum. Bu arada iphone kelimesinin geçtiği 1. maddeyi okurken de "yaw harbiden bu aralar sadece iphone'dan dinlediğim için de bunun sesi bana iyi gelmiş olabilir" gibisinden bir şüpheye de kapılmadım değil.

Uzun lafın kısası bu gidişle ben yine HM-801'e döneceğim ya da Sony X serisinden birini alıp "En azından bu daha taşınabilir bir cihaz" şeklinde kendimi avutacağım...

8. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Sağolasın Umut, böyle bir-kaç bir şey yazmak için senin 602 ye koncam bir ara ;D
    Yok yok, şaka, sen iyice bir hevesini alda ondan, o arada ben de bir şey almış olurum paslaşırız.
    [/quote]

Ben zaten kullanmak için almıyorum bu ürünleri biliyorsun deneme,yanılma yöntemi benimki,her an herşey olabilir :wink benim ipod5,5'la sm3'üme bulaşmayın yeter :love:
    En son görüşmemizde dediğin gibi inceleme olsun yeter,ama adam yazarken 10 yaş yaşlanıyor ya.
    Neyse bu arada benim cihaz 602 değil 601 :)

Özgür abi sen ve hm801 özdeşleşmişsiniz bence al bir tane daha gitsin :)

9. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    İnceleme süper olmuş. İnsanın daha uzun olsa da, daha çok okusam diyesi geliyor.

Bana fena bir alet değil gibi gelmişti Rocoo P. Ama dediğin gibi arayüz benim gibi müziklerini "albüm albüm, değiştirmeden" dinleyenler için uygun..

10. neo1990

neo1990 FLAC

Beğenileri:
    6
    katiliyorum yorumuna :ok kafaya koymustum almayi ama dedim shuffle nolcak

11. ozzy

ozzy MP3

Beğenileri:
    14
    Merhaba arkadaşlar.

Umut Abi, Aziz Abi ve diğer saygıdeğer üyelerin bu kadar yorumundan sonra inceleme falan dememem lazım diye düşünüyorum. Sadece ufak tefek eklemelerim olacak. Öncelikle bir kaç görsel:

Sony ile olan fotoğrafları boyutu hakkında fikir sahibi olunması amacıyla ekledim. Zira ben çok daha tuğla bir cihazla karşılaşacağımı umuyordum.

İster istemez a845 ile kıyaslama yaptım. Çünkü son beş altı aydır müziği çoğunlukla onunla dinliyorum. Gerek kullanım, gerek ses olarak iyice alıştım.

Genel olarak bakacak olursam, batarya ömrü için 10 saat civarı yazmalarına rağmen, flac şarkılarla dinlediğim halde şimdiden 12-13 saat civarı gidiyor. Zamanla artar mı bu süre azalır mı bilemeyeceğim. Micro sd okuma olarak, 8 gb class 6 tamamı flac albümle dolu olan kartı ilk taktığımda 10 saniye civarlarında okuyor. Ama kapatıp açarken bu süre 2 saniyeye düşüyor. Şarkı geçişlerinde takılma falan yok.

Cihazın arayüz, menü ile ilgili sıkıntılarda Aziz Abi'ye katılmamak mümkün değil. Tag konusunda kafayı yemiş bir insanım. 16 gb Sony'de bir tane unknown artist yok :) Öyle olduğu halde rocoo ile şu şarkıyı dinleyeceğim demek insanın sinirlerini bozabiliyor. (Özet geç mode on: Aziz Abi'nin yazdıkları. Kendimi tutamayıp aynı şeyleri yazıyorum hala!)

Rocoo'nun problemli yanları olsa da, tercih edilmesini sağlayacak özellikleri de fazla. Öncelikle gücü bence en önemli etkenlerden biri. Sony Hp1000'i süremezken, Rocoo' da hiç sıkıntı olmuyor. Yani portatif kullanım olarak cep amfilerini taşımaya ihtiyaç bırakmıyor.

Ses olarak ise Sony ile ilk gözüme çarpan farklılık daha düz, renksiz bir ses. Ama sony'ye o kadar alışkın olmama rağmen keyifsiz bulmadım ben. Sony ile en beğendiğim şarkıları dinleyerek kıyaslama yaptım. Beğenmemek ve biraz daha zaman geçtikten sonra elimden çıkartmaya çalışmak için resmen uğraştım. Anladığım kadarıyla sony bakır, rocoo gümüş kablo tadında. Birinde daha gövdeli, sıcak bir ses varken, diğeri daha düz, daha açık, ayrıntı olarak az farkla daha önce ve özellikle tizlerde daha net vurguları olan bir kulaklık. Tiz de bahsetmeye çalıştığım olayı Bon Iver'in Holocene şarkısının girişinde iyice farkettim. Sony biraz yuvarlıyorken, rocoo daha keskindi. Sahne olarak fazla farkları yok, ikisi de gayet geniş.

Kısaca ses kalitesi olarak kesinlikle biri daha iyi diyemem. Tamamen tercihe kalmış farkları var ve ikisi de benim için fazlasıyla tatmin edici.

Sonuç olarak diğerleri gibi artıları eksileri olan bir cihaz. Ben menüsüne alışmaya başladım. Eq'ı uzun zamandır hiç kullanmıyorum. Şarkıları da nadiren seçerek dinlerim, genelde bir albümü açıp, sırayla sonuna kadar dinlemeye çalışırım. Kısacası ben artılarını daha fazla bulup gittikçe daha fazla seviyorum. Yine de bu eksikliklerin hayati olduğu gerçeğini inkar etmiyorum. Yanlış anlaşılma olmasın. Tamamen kişisel görüşlerim.

Eksiklik ve hatalar olmuştur, kusura bakmayın. Gözlemlediğim değişiklikleri zamanla eklemeye çalışırım. Vakit ayırıp okuyan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2014
  12. ozzy

ozzy MP3

Beğenileri:
    14
    Bu arada rocoo ile amfinin performansı karşısında sony + amfi solda sıfır kalıyor. Dt 880' i randımanlı olarak sürebildiklerini iddia etmiyorum tabi. Demek istediğim Rocoo'nun gücü ve dolayısıyla çok daha tatmin edici bir ses verdiği.

Sayfayı Paylaş