iAUDIO 7 incelemesi

'Cowon' bölümünde SUN tarafından 3 Mart 2009 tarihinde başlatılan konu.

1. SUN

SUN Guest

Cowon i audio 7 incelemesi

Buradaki tek fanatik iaudio 7 kullanıcısı olarak forumdaki bu kadar vibez tutkunu arasında yazmaya biraz çekindim açıkçası.
    Ama yine de yıllardır kulaklıkla müzik dinleyen ve kulaklıkla müzik dinlemeyi çok seven biri olarak (aynı zamanda bu model ile ilgili görüş talebi olduğundan) düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Cihazı alalı 1 seneden biraz fazla zaman oldu, aldıktan 1 ay sonra LCD ekranı bozuldu, güya Amerika garantili olarak gelmişti ama garantiyi devreye sokamadım, Panatel kendilerinden alınan bir model olmadığı için yardımcı olamayacağını söyledi. Bu arada aleti ekranı olmadan da kullanabildiğimi, her türlü ses ve equalizer ayarını yapabildiğimi fark ettim. Küçücük ekranında video izlemek gibi bir niyetim de olmadığı için çok problem etmedim ve bu zamana kadar ekransız olarak kullandım □ □. Genellikle shuffle modunda kullanıyorum, belli bir şarkıyı bulmakta da zorlanmıyorum. Bir gün tamir ettiririm düşüncesiyle bugüne kadar bu şekilde geldim, 2008 yıl ortasında aldığım Sennheiser HD595 ile beni alemlerde uçurdu aylardır.

İncelemeye gelirsek;

2008 yılı başlarında kaliteli bir mp3 player almaya karar verdim. Pil ömrü, hafıza, radyo, ağırlık, boyut ve tabi en önemlisi ses kalitesi konusunda internette bir kaç hafta boyunca yaptığım araştırma sonucu tereddütsüz bir şekilde iaudio 7' de karar kıldım (16 gb flash hafızalı modeli). Bu arada sadece müzik özelliklerinden bahsedeceğim (ayrıca çok ilgilenmediğim (ekrandan dolayı zaten ilgilenemeyeceğim de diyebiliriz) bir dolu özelliği var: çok miktarda video formatı desteği var, line-in desteği var/buradan ve radyodan 128 kbps mp3 kaydı yapılabiliyor, metin dosyası okuma desteği var, vs..)

Bu seviyedeki ürünlerin yanında gelen kulaklıkların kendilerine kıyasla oldukça "dandik" olduğunu bildiğim için Amerika’dan siparişi verirken aynı anda Türkiye' de Sennheiser ie4 ve px 100 siparişi de verdim. Bu arada ilginç bir şekilde İAUDİO 7 Türkiye' de hala bulunmuyor, burada hala eski modeli olan iaudio 6 var. Bildiğim kadarıyla 7'den farkı hafıza olarak flash yerine hdd kullanması ki hdd tercih edeceğim bir şey değil, hdd olduğu için haliyle pil ömrü 20 saat (iaudio 7' de 60 saat), ve ses çıkışı biraz daha güçlü.

Px ıoo kulaklığım iaudio 7 ' den yaklaşık bir hafta önce geldi ve Pioneer müzik setimde ve bilgisayarda bolca dinledim, oldukça da memnun kaldım, iaudio 7 elime ulaştığında önce kendi kulaklığıyla denedim, tahmin edeceğiniz gibi vasat bir sesi vardı, ama pxıoo' ü taktığımda gerçekten çok şaşırdım. Hayal kırıklığına uğrama ihtimalinden korkuyordum ama daha ilk dakikada iyi bir iş yaptığımı anladım, iaudio 7' den gelen ses (Pioneer) müzik setimden ya da creative ses kartımdan gelen sesten çok daha dolgun, canlı, güçlü, berrak ve detaylıydı. Zaten güçlü olan baslar mach3bass ile biraz oynayınca inanılmaz seviyelere çıktı. Bir "basshead" değilim ama sesin güzelliği px 100 bas performansı ile birleşince bir an kulağımdan çıkartamayacağımı sandım. Ürünün (hoş görünümlü, berrak sesli ama yetersiz) kendi kulaklığını kaldırdım ve bir daha kullanmadım. Böylece Cowon' a olan aşkım o dakikada başlamış oldu .

Bu modelin ses çıkışı fabrika verisi olarak 26+26 mW (D2 modelinde ise 37+37mW).

px 100 ile sesini sonuna kadar açmayı denediğimde mp3' ün kayıt seviyesine de bağlı olarak bazı parçalarda sonuna kadar açılabiliyor. Ses seviyesi 40 seviyeden oluşuyor, yüksek ses ile dinlenmek istenirse px 100 ile 37-38 seviyeleri genellikle yeterli oluyor. Ama sürekli bu seviyede dinlemeyi başaramıyorum, bir süre sonra 30-32 gibi normal seviyelere çekmek durumunda kalıyorum.

Px 100 ile beraber iaudio'nun ses ayarlarıyla, equalizerı ile bbe, mach3bass, vs. gibi özellikleriyle bir süre oynadıktan sonra sıkılarak bütün özelliklerini kapatıp flat seste uzun süreli dinlemeye başladım. Bu arada arşivimin %8o-90'ı 320 kbps mp3, son dönemde aradaki farkı çok az da olsa algılamaya başladığımdan dolayı bütün arşivimi losslessflac olarak yeniliyorum.

Cowon modellerinin seslerinin biraz metalik tonda olduğu söylenir (baslar hafif artırılmış, tizler hafif keskin), gerçekten de flat ayarlarda da olsa seste hafif bir efekt hissediliyor, beni fazla rahatsız etmedi ve kulağıma hoş geldi, ancak gerçek audiophile ses arayanlar için hoş bir durum olmayabilir. Bununla ilgili olarak, olayı rakamlara dökmek amacıyla bu sitede http://rev;ews.cnet.com/8^oı-i2qiQ 7-QQ6S448-4Q.html bir inceleme yapılmış. Frekans tepkisi en iyi olan mp3 player Creative Zen çıkmış, ancak sayfanın en altında grafiği oldukça sapan Cowon D2 nin kötü frekans tepkisine rağmen kulağa güzel geldiğini ve tadına doyulamadığını belirtiyor. D2 dinlemedim ama onunda iaudio 7 ile benzer ses rengine sahip olduğunu tahmin ediyorum.

Ses kalitesinden memnun olarak her gün 1-2 saat dinlememe rağmen, aynı zamanda iaudio 7 ile de kullanabileceğim bir high-end kulaklık arayışımı da sürdürüyordum. Sonunda Sennheiser' in HD515-HD555-HD595 serisinin en üstü olan HD595' i aldım. HD580-HD600-HD650 serisindeki kulaklıklar üzerinde de çok düşündüm ama bu serideki kulaklıklar çok kaliteli amfi ihtiyaçları, üst seviye kaynak (cd/sacd player) ya da çok kaliteli bir DAC gibi kendilerinden pahalı ekipmanlara ihtiyaç duyduklarından onlara yaklaşamadım, zaten o kalitedeki kulaklıkları Cowon ile kullanmaya kalksam (amfiye bağlı da olsa) eminim ki beni döversiniz.

Bol miktarda para saydığım HD595' i ilk olarak Cowon'da denedim ve çok büyük hayal kırıklığına uğradım. Ancak moral bozukluğu ile equalizer vs. ayarlarıyla bir kaç saat oynadıktan sonra güzel sesler yakalamaya başladım ve aslında sorunun o sırada açık olan bir kaç ayarda (kesin olarak belirtmek gerekirse mach3bass ve.mp3 enhance) ve bu seviyedeki bir kulaklığın sesine alışık olmamamdan dolayı olduğunu anladım. Ses daha önce hiç duymadığım bir sahne duygusu ve detayda gelmeye başlayınca bu sefer hayal kırıklığım yerini bir iç rahatlaması ve tatmin duygusuna bıraktı.

HD 595, 50 ohm dirence sahip bir kulaklık ve yüksek direncinden dolayı iyi bir ses kalitesine ve ses seviyesine ulaşamayacağımdan çekmiyordum. Ama tam tersine PX100' den daha yüksek, kaliteli ve canlı bir ses yakaladım (hassasiyetin ses yüksekliğini dirençten fazla etkilediğini ilk defa bu forumda gördüm, bunu farklı kaynaklardan da teyit edeceğim).

Bu kulaklıkla fark ettim ki sesi güzelleştirmeye yönelik olarak eklenen mach3bass, mp3enhance, BBE, 3D surround gibi özelliklerin hepsi aslında daha düşük kalitede kulaklıklar için koyulan özellikler ve gerçekte ses sinyalini bozuyorlar. İyi bir kulaklıkta bu özelliklere ihtiyaç yok hatta hepsi kapatılmalı. Px1oo ile çok keyif aldığım mach3bass özelliği bile tizlerin temizliğini ve sahneyi bozuyor (px1oo ile fazla fark edilmiyor).

Bu kulaklık ile denediğimde iaudio'nun ses kalitesi diğer bütün kaynaklardan aldığım seslerden daha iyi (creative ses kartı, sevgili Pioneer müzik setim, kuzenimin High-end Denon amfisi, arkadaşların creative zen' i, ipod'u). Bütün bu denediğim sistemler içinde Cowon'u ayıran en büyük farklar derin bas seslerinin güzelliği ve "basspunch", hiç birinde olmayan güzellikte bir sahne, ve başka hiçbir yerde duyamadığım detaylar (müzisyenin yerinde kımıldanmasının hışırtısı, flüt çalarken derin nefes alması, gitar telindeki titreşimler, pena sürtmesi, elin gitara çarpması, dudağın hafifçe mikrofona çarpması, vs.vs.).

Sesin dokusu çok güzel, gözlerinizi kapattığınızda adeta sesi elinizle tutacağınızı hissediyorsunuz. Müzikle uğraşanların, bu isi bilenlerin de doğrulayabileceği gibi, müzik sistemlerinde parçalar arasında uyum olmazsa, kendi başlarına ne kadar iyi olurlarsa olsunlar ortaya iyi bir sonuç çıkmaz. Bu açıdan i Audio 7 ve Sennheiser HD595 mükemmel bir ikili oldu.

Ancak şunu da belirtmeliyim ki bir süre yüksek sesle dinledikten sonra özellikle tizlerden dolayı kulağım rahatsız olmaya başlıyor. İlk başta güzel gelen sesin canlılığı, bu seferde kulağı tırmalamaya başlıyor, tizler equalizer’dan kısılmadıkça (ki tercih etmiyorum), hem HD595'te hem de pxıoo' de rahatsız edici boyutta oluyor. Bu problemi özellikle düşük bitrate'e sahip mp3'lerde ve ayrıca belli albümlerin kayıtlarında yaşıyorum. Cowon ve 595 ile müzik dinlemeye başladıktan sonra, stüdyoda kayıt, düzenleme ve mixleri yapan adamların ne kadar önemli olduklarını da öğrendim . Albüm kaydı kötüyse şarkılar ne kadar güzel olursa olsun böyle bir setup ile kulağa hoş gelmiyor.

Gelelim iaudio' nun en sinir bozucu problemine (ekranının bozulması dışında). Ön yüzündeki tuşlar (play/pause, track atlama) hiçbir mekanik parça içermiyor ve tamamen dokunmatikler. Ama bu tuşlar bazen takılıyor (özellikle şarjdan sonraki ilk kullanımda), durup dururken parça atlamaya başlıyor, cihazı kapatıp açtığımda düzeliyor ancak özellikle şarj sonrasında üst üste 2-3 defa kapatıp açmam gerekebiliyor. Cihaz ile ilgili baştan beri yaşadığım en büyük sıkıntı bu, firmanın sitesinde yayınlanan firmwareler fayda etmedi, internette benzeri bir sorun yaşayan başka birini göremedim, belki de bendeki cihaz komple problemli.

Pil ömrü 60 saat olarak veriliyor. Bildiğim kadarıyla bu süre çok kısık bir ses seviyesinde ve LCD ekranı kapatılarak ve sürekli playback yapılarak elde ediliyor. Ben pil konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamadım, süreyi ölçmedim ama zaten en son şarj ettiğim zamanı unutuyorum çünkü sanırım yaklaşık iki hafta geçmiş oluyor. USB' den şarj oluyor, yaklaşık 3,5- 4 saatte pil tamamen doluyor. 

Cihaz ile birlikte gelen USB kablosunu bilgisayara ilk kez taktığınızda "mass storage device" yani harici depolama cihazı gibi tanıyor ve birkaç saniye içinde otomatik yükleme yaparak kullanılır hale geliyor. Ürün ile gelen yazılımlar arasında jetaudio gibi winamp benzeri çok beğenilen bir program, jetshell isimli kendi dosya paylaşım ve yönetim programı var. Ben direkt bilgisayarım’dan cihazın flash diskine girerek "Music" klasörüne parçaları istediğim gibi kopyalıyorum, yani yanında gelen programları hiç kullanmadım. Ben aynı fikirde olmasam da bir inceleme sitesinde cihazın dosyalama sisteminin ilkel olduğu, iPod gibi tamamen Idtag bazlı bir dosyalamanın daha iyi olacağı belirtilmişti. Halbuki benim bu cihazı tercih etme sebeplerimden biri de buydu, dosyalama sisteminin (parça seçimi vs.) ipod gibi değil windows klasörleri gibi olmasını tercih ederim.

Bu arada kulaklık amfisi olarak ampli-fi (yerli üretim) ve corda move sahibiyim, corda move daha kaliteli bir cihaz, ama fiyatı da göz önüne alınırsa ampli-fi'nin de fiyat/performans olarak aşağı kalır bir yanı yok (move 6-7 kat daha pahalı). Her iki cihazda cowon'da (ve diğer kaynaklarda da) aldığım derin basları ve sesin doğallığını azaltıyor. Özellikle Corda Move' u büyük beklentiyle daha yeni almıştım, ama sesi iyileştirmek bir yana derin ve punch basları azaltması (evet doğru, artmadı, azaldı) ve sahneyi iyileştirmek yerine uzaklaştırması sebebiyle pek memnun kalmadım. Sadece ses yükseltmek için bir süre tutmayı düşündüm çünkü bunların dışında ses kalitesi oldukça iyi, detaylarda bir kayıp olmuyor (ama artma da olmuyor). Ama bir süre sonra sanırım elden çıkaracağım.

Oldukça uzun bir yazı oldu ama hiç bir detayı atlamak istemedim. Tavsiye konusunda gelince, Creative Zen, Trekstor Vibez, Rio Karma, i-River Clix gibi "ipod killer" cihazların hepsi kullanıcılarının hayranlığını kazanmış ve belli bir imajı ve kullanıcı kitlesi olan ürünler. Gözlemlediğim kadarıyla, bunlardan herhangi birine sahip olan kişiler, hangi marka olursa olsun müzik konusunda belli bir tatmin yaşıyor. İyi bir kulaklık ile eşleştirilirse gerçek performansını gösteren Cowon iAudio 7'nin de bunların arasına rahatlıkla girebilecek kalitede ve sağlamlıkta olduğunu düşünüyorum. Yalnız en büyük sıkıntı, ürünün Türkiye' de satılmaması ve yurtdışından getirtince de benim gibi problemler yaşayabilirsiniz. Ben şu anda yeni bir player alacak olsam yine aynı modeli düşünürüm, o da ayrı bir konu.

2. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Bekliyoruz hadi bakalım. ;)

3. nikbin

nikbin MP3

Beğenileri:
    0
    Özledik dap incelemelerini.Güzel olur.

4. deaddy

deaddy MP3

Beğenileri:
    1
  5. compicat

compicat DSD Sponsor AudioMinor

Beğenileri:
    1.075
    eline sağlık.

6. wakinyan

wakinyan Guest

eline sağlık;)

7. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    Güzel ve ayrıntılı bir inceleme olmuş Sun, eline emeğine sağlık.

Fanatik, tutkun vb. kelimeler aslında bizim forum ile pek örtüşmeyen kavramlar. Trekstor vibez -bir kaç kişinin hariç herkesin ki bozuluna kadar- uzun dönem üstünde konuştuğumuz ve takdir ettiğimiz bir cihazdı. Onun dışında Trekstor'a bağlı bir kurum olmadığımız için, o sebepten çekinecek bir şey yok.

Amacımız, herkesin yorumlarına, incelemelerine subjektif yerine objektif yorumları ile gerçekçi katılımlarda bulunması. Yoksa piyasa da ki tüm forumlar da fanatizm başını almış gidiyor. Hele ki bunu çıkış noktamız olan Head-Fi'da bile görmek üzücü.

8. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Eline sağlık SUN inceleme güzel olmuş, ürünün artılarını ve eksilerini aynı hassasiyette incelemen bizim için çok daha güzel ve aslında olması gerektiği gibi objektif.
    Bu forumda azami özen gösterdiğimiz en önemli husus iyiye iyi kötüye kötü diyebilecek arkadaşlarımızla bu ortamda fikir alış verişi yapıyor olmamız. Marka tutukunu arkadaşlar ne yazıkki bu ortamda barınamazlar buna müsade etmeyiz. Burada fikilerimizi ürünler hakkındaki izlenimlerimizi objektif şekilde paylaşıyoruz çünkü kimse yanlış yönlendirilmek istemek ve tabi hiç kimsede buna vesile olmak istemez.
    Ayrıca inceleme konusunda mevcut prosedürü uyguladığın için teşekkür ederiz ;)

9. SUN

SUN Guest

Arkadaşlar rica ederim, amaç genel olarak bir fikir vermek. Genel olarak cihazdan memnun olduğum için paylaşmak istedim.

Tutkun kelimesini çok önemseyerek kullanmamıştım, biraz sempati katmak istemiştim. Kusura bakmayın.

noXious, prosedür ile ilgili olarakta rica ederim. En üste yazdığınıza göre bir bildiğiniz vardır diye düşündüm :)

Sayfayı Paylaş