IEM'ler Hakkında Genel Bilgi (Gelişmeye açık...)

'Rehber Konular' bölümünde valdez tarafından 19 Mayıs 2012 tarihinde başlatılan konu.

1. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Tamam be tamam! ;D

2. GoreGrind

GoreGrind MP3

Beğenileri:
    21
    Foruma yeni girer girmez ilk bu konuyu okudum. Çok teşekkürler. Anladığım M3'ten sonraki kulaklık tercihim Armatürlü olacak.

3. high-fidelity

high-fidelity DSD

Beğenileri:
    863
    Güzel konuymuş hem geliştirilebilir hemde öğretebilir.Hayırlı olsun :)

4. Qwarx

Qwarx MP3

Beğenileri:
    18
    Ellerine sağlık. :yourock

5. svideoz@hotmail.com

svideoz@hotmail.com Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    armatür bir kulaklık deneme firsatım hiç olmadı yahu bu tarz kulaklıklar istanbulda nerde satılır satılmıyorsa neden satılmaz???

6. A Dying Wish

A Dying Wish WAV

Beğenileri:
    10
    Cümleye büyük harf ile başlamaya özen gösterin.Yeni arkadaşların bir çoğu buna dikkat etmiyor.İnat ettim her gördüğümde yazıcam bunu :)

7. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    [quote author=A Dying Wish link=topic=4079.msg104889#msg104889 date=1379269057]
    Cümleye büyük harf ile başlamaya özen gösterin.Yeni arkadaşların bir çoğu buna dikkat etmiyor.İnat ettim her gördüğümde yazıcam bunu :)
    [/quote]

Amaç satış olunca ne yazık ki gerisi teferruat. En azından biz öyle görüyoruz.

8. ı like sennhesier

ı like sennhesier Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Benim içinde aydınlatıcı ve hayli detaylı ve özenli hazırlanmış bir çalışma olmuş. Elinize sağlık sadece yorumlara bakınca şunu yazma gereği duydum. Herseyi Türkçeye çevirme ve uygulamaya çalışırken DİSKJOKEY ye tekerçalar: :testere Deme ,durumuna düşmeden derim ,naçizane. Hepinize sevgi ve saygılarımla

9. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Önemli bir konu. Oldukça ayrıntılı yazılmış. Çok ekleyecek birşeyim yok, ancak şahsi deneyimimden bahsedebilirim: ER-4P ilk çıktığında alıp kullanmıştım birkaç ay. Kulağıma en uygun uç sünger olandı. Midrange ve tizler süper. Ancak bass yok. Birçok insan bass var ama dengeli vs. demiş. Ancak ben katılamıyorum. Bass yok derecesinde zayıf. Etymotic'ten sonra Shure piyasaya yayıldı. Daha güzel görünümlü ve birkaç driverlı modeller ürettiler. Orta halli bir modelini denedim, onda da bass yoktu. "Bana göre değil bunlar" diye bıraktım.

Ben kış uykusundayken Sennheiser dinamik driver'lı IEM'ler üretmiş, üzerinden birkaç jenerasyon geçmiş. Uyanınca farkedip bir IE80 edindim. Bass var :) Hatta biraz fazla var. Ancak full size kulaklıklar kaliteli ses elde etmek için bence çok daha uygun ve hesaplilar.

Denemediğim bir istisna: Bir sürü irili ufaklı şirket custom IEM üretiyor. Doktora kulağınızın şeklini aldırıp yolluyorsunuz. Sert plastik yahut silikondan size özel IEM yapıp yolluyorlar. Mesela JHLabs'in pro modellerinde kulaklık başına 8 balanced armature driver ve iki crossover var, dördü sadece bass için. Önceki negatif tecrübelerin üzerine, memnuniyetsizlik durumunda iade kabul edilemeyeceği için böyle bir kumara girmek istemedim. Ancak arada bir aklımı kurcalamakta.

10. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Gördüğüm kadarıyla custom IEM'ler çok fazla işlenmemiş. Birkaç foto (jh16pro):

11. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Customlar işlenmemiş derken? :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

12. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Konu olarak fazla üzerinde durulmamış bu başlıkta demek istemiştim.

Sonuçta IEM olayında ses kalitesi ciddi şekilde kulağa ne kadar iyi oturduğuyla ilgili. O yüzden IE800 istisna olmak kaydıyla tüm high end IEM'ler custom.

13. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Iemlerde kulağa oturması altları iyilestirdigi gibi ses imzasının farklılaşmasına da yol acar. Kulaklığın kalitesini değiştirmez. Nice iemler var, custom olmayan ama en az iyi bir custom kadar is yapan, mesela tralucent gibi.. Tralucent custom degil tam olarak mesela.. Customun yegane avantajı öncelikle yalitimdir.

Ya da universalde extra sürücü icin yeterince yer olmamasına bağlı olarak firmalar custom yaparak yer acarlar..

Sent from my iPhone using Tapatalk

14. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Yazdığınız benim yazdığımla çelişmiyor. Ancak bahsettiğiniz markanın custom kadar iş yapması yine takan kişinin kulağına ne kadar iyi oturduğuyla alakalı. Eğer düzgün yalıtım sağlamıyorsa muadili IEM'lere göre en büyük avantajı olan bass response yok olacaktır.

IE80 benim sol kulağıma bir türlü oturmadı. Sağ tarafta bass süper, sol tarafta yok. Gelen uçların hiçbiri işe yaramadı. Eli mahkum Comply kullanmaya başladım. Hem çabuk bozuluyor, hem de pahalı. Takıp çıkarmakta süper kolay değil. Birini duyamayınca öyle hemen 1 saniyede çıkarıp takayim yapamıyorsunuz. Denediğim tüm sünger uçlar bir süre sonra kulak içini rahatsız ediyor, kaşındırıyor, Comply dahil.

Custom avantaj. O yüzden belli fiyat üzeri custom olması mantıklı. Piyasa da öyle zaten.

15. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    IE80 zaten kasa yapısından dolayı kolay oturacak bir kulaklık değil. Tralucent'i kim otursa lak diye oturuyor. Hatta doğru düzgün tasarım yapan bir çok marka öyle. IE80'in eksikliği aslında bu biraz.

Comply ise belli bir seviyeden sonra kullanılmaması gereken bir uç zaten. Kulaklığı seviye düşürüyor.

Custom konusu zaten apayrı bir dünya. Kötü birşey söyleyemem haklarında. Ama universallerin haklarını teslim etmek gerek.

16. high-fidelity

high-fidelity DSD

Beğenileri:
    863
    Kesinlikle katılıyorum Hasan Bey'e.Şuan da en uçta ki üniversal kulaklıklar (IE800,Tralucent,Shure SE846,TOGO 334 gibi) çoğu custom kulaklıklardan daha çok beğeniliyor.Daha çok konuşuluyor.Ben de IE800'ü almadan önce Head-Fi'ı alt üst etmiştim.Okumadığım sayfa kalmamıştı.

Ve yorumları okurken şaşırıyordum,IE800 için.Çoğu customdan iyi diye yazmışlar custom kullananlar.Karşılaştırmışlar vs.Bazları Unique Melody Miracle modelinden bile daha fazla beğenmiş IE800'ü.Daha iyi olduğu yönünde yorumlar var.Ve Miracle'da en iyi customlardan biridir şuan da.Ben de bir ara konusunu açmıştım hatta burada.Sonra vazgeçmiştim customdan.

Demek istediğim bu kadar iyi universal modeller varken,custom almaya ne hacet.Ama zevk ve isteğe bağlı bir şey bu.Belki bende bir gün alırım custom.

IE80 konusunda da katılıyorum ergonomi olarak çok kötü bir yapıya sahip.Ben de bir süre kullandım.Ve ürettiği bass titreşimi yüzünden bile sürekli kendini dışarı atıyor kulaklık.

17. AxiAziz

AxiAziz WAV

Beğenileri:
    381
    Custom la uğraşmak özellikle sizin olduğunuz ülkede yapılmıyorsa çok zor.

Kalıp aldıracaksın, göndereceksin, tam olmazsa bir daha uğraşacaksın, satması zor ve satman gerekirse çok değer kaybedecek vs.
    Tamam, %100 performans alınırsa çok güzel ama pratikte çok meşakatli ve negatif yönleri bol bir süreç.

Universal şahane, ucunu değiştire değiştire optimum noktayı bul, sonra devam et.
    Satması daha kolay. Değer kaybı görece daha az vs.

18. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Custom IEM satmak imkansiza yakin. Silikonsa zaten "re-shell" etmek mumkun degil.

Tabii ki driver'lar ve teknoloji ses kalitesini belli ediyor. $500'a custom IEM var, kalitesi de ona gore. Custom IEM kullananlar yalitim ve rahatlik konusunda custom'larin ustun olduguna hemfikir. Takip cikartmak da cok daha kolay. Denemek lazim herhalde.

19. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Rahatlık derken hangi IEM'lerin baz alındığı öneml ne yazıkki. Mesela um3x veya um 30 şaşırtan bir rahatlıkta kulakta duruyor, um 10'u şu anda gece yatarken kulağıma ses tıpası yapıp yatıyorum, o denli rahat. Ama mesela bir tf10la böyle şeyler yapamazsınız. Veya diğer çoğu iemle de keza.

20. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Kendim denemediğim için birinci elden bilemiyorum. Anladığım kadarıyla custom IEM'lerin herhangi bir uca ihtiyacı olmaması başlı başına bir rahatlık oluşturuyor. Sonuçta universal IEM'lerin hepsinde yalıtım için yumuşak bir uç var, ve az da olsa yalıtım için kulağa baskı yapıyor, ve rahatsızlık veriyor bir süre sonra. Deneyenler genelde bunu dile getirmişler. Gariptir, sert akrilik olanları daha rahat bulup tercih etmişler.

Sayfayı Paylaş