IEM'ler Hakkında Genel Bilgi (Gelişmeye açık...)

'Rehber Konular' bölümünde valdez tarafından 19 Mayıs 2012 tarihinde başlatılan konu.

1. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Custom kullananlar genelde iyi dizayn edilmiş universallerin daha rahat olduğunu söylüyorlar benim bildiğim. Yeni silikonlar kasalar çok daha rahatmış ama.

2. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Günlerdir okuyorum, böyle bir yoruma rastlamadım. Custom mold'u düzgün olmayıp kulağa rahatsızlık verenler olmuş. Böyle olunca geri yollayıp düzeltilmesi, yahut yeni kulak ölçümü yapılması gerekiyor. Acaip kıl bir iş. Bereket çok az insanın başına gelmiş. Problem kulaklıkta değil, ölçümü yapan doktorda. O yüzden büyük şehirlerde bu işi düzgün yapan tecrübeli doktorların listelerini yayınlamışlar.

Herşey düzgün yapıldıktan sonra insanlar müthiş memnun. Özellikle taktıktan bir süre sonra vücut ısısına ulaşınca kulakta olduğunu bile hissetmediklerini yazmışlar.

3. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Doğrudur hocam. Ben custom kullananlar arkadaşlardan aldığım bilgileri aktardım sadece.

4. expander

expander FLAC

Beğenileri:
    78
    Bi süre custom kulaklık kullandım, kalıp iyi alındığından sanırım kusursuz oturuyordu kulağıma, bir sürü kulaklık kullandım tralucent ie800 de dahil, en iyi konforu UM custom'dan almıştım, tizler o kadar geride olmasa hayatta yok pahasına satmazdım, custom iyi hoşta genelde karanlık karakterdeler sanırım, bana uymuyor :naughty

5. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    İyi yapılmış bir silikon iyi yapılmış bir akrilikten daha iyidir. Akriliğin sert malzeme olması herhangi bir kalıp hatasında sıkıntılar yaratırken, silikon bir custom yumuşak olduğu için daha az acı verir. Ayrıca malzemenin sertliğiden kaynaklanan düşme kırılma gibi durumlar da akriliklerde rastlanıtken, silikon kırılgan olmadığı için de daha avantajlıdır.

Kulak da zaman içerisinde kilo alıp vermeye dayalı olarak kalıp değiştirebilir. Böyle zamanlarda da custom rahatsızlık vermeye başlar. Universallerde böyle bir sıkıntı yok.

Silikon custom'un reshell olmadığı kanısına nasıl vardınız bu arada? :)

6. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Biri yazmıştı, lakin eski bir post'muş. Sonradan sırf re-shell üzerine yoğunlaşan şirketler bile türemiş.

Silikonda problem, eğilip büküldüğü için çıkarıp takması daha zor yazmışlar. Ama dediğiniz gibi takınca daha rahatmış, özellikle çeneyi hareket ettirince. Bir de bazı silikon kasalar zaman içerisinde çekme yapabiliyormuş.

7. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Sanırım bu şirketten şirkete değişiyor. Mesela Heir sadece high frequency değil, bir de ultra high frequency driver eklemiş. Bazıları Jh16pro'nun tizlerinin kuvvetli olmasından şikayet etmiş. Ne olursa olsun, o kadar yatırım yaptıktan sonra yüzde yüz memnun kalmamak kötü bir durum var tabi. Yoksa eminim çok daha yaygın olurlardı.

8. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    İsterlerse mega high frekans için de sürücü ekleseler de, bana biraz reklam gibi geliyor. 3 veya 2 sürücü ile mükemmel işler başarıldığına şahit olduk. Az sürücü olsun, ses mükemmel olsun. Yoksa transfer piyasası gibi oluyor..

9. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    İki normal balanced armature sürücüyle tüm frekans bandini yeterli seviyede desteklemek mümkün mü? Ben frekans aralıkları dar diye biliyorum.

Çok sürücü problem. Crossover vs. eklemek de iyi olmuyor anlaşılan. Bir de sürücüler değişik pozisyonlarda yerleştirildiklerinden farklı frekansların kulağa farklı zamanlarda ulaştığını ölçmüşler. Millet JH Labs'in yeni freqphase teknolojisini övmüş. Gaza geliyorum yavaş yavaş :)

10. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Silikon custom'lar akriliklere göre çok daha rahat. Oturtması da bence pek farklı değil.

Ben silikon custom'ın rahatlığını en iyi olarak görüyorum. Akrilik customlar ve universaller arasında modelden modele rahat veya değil diyebilirim. Bazı universaller bence custom'dan daha rahat. Rahat derken özellikle kalp atışı hızlandığında, tansiyon çıktığında veya bazı çene/kafa pozisyonlarında akrilik customlar rahatsız edebiliyor.

Onun dışında az sürücü ile de güzel şeyler başarılabiliyor. İş mühendislikte bitiyor. Sürücü savaşları bence psikolojik daha çok.

11. djalimarmaris

djalimarmaris FLAC

Beğenileri:
    340
    Elinize sağlık, gerçekten faydalı bir konu olmuş.:ok:yourock:ok:cheesy:

Sayfayı Paylaş