IFI Pro iCan Kulaklık Amfisi İncelemesi

'Amfi, DAC ve Ekipman ݝncelemeleri' bölümünde MikePortnoy tarafından 30 Kasım 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Merhaba arkadaşlar,

Bu yazıda elimden geldiğince iFi Audio Pro iCan amfisini incelemeye çalışacağım.

Öncelikle ürünü tarafıma yollayan iFi Audio Türkiye distribütörü Dükkan Hifi ve sahibi Hakan Burkut’a teşekkürlerimi sunuyorum.

iFi Audio, İngiliz menşeili bir firma. Birkaç yıl önce F/P noktasında ciddi bir atılımda bulundu ve oldukça sevildiler. Ürünlerini bu hobi ile ilgilenip duymayan kalmamıştır zannedersem. Tabii bunda ürünlerin başarısının yanında AMR firmasının gücünü ve pazardaki karizmasını da unutmamak gerekiyor.

Pro-iCAN-01.132.png

Malzeme Kalitesi/Teknik Özellikleri:

Cihaz sunduğu özelliklere göre gerçekten oldukça kompakt bir yapıda. Hem solid state hem lambalı, pre amfisi olan bir ürünü bu boyutlarda tutabilme başarısından dolayı mühendislerini tebrik etmek gerekiyor.

Malzeme kalitesi olarak iyi bir noktada ancak 1700$ etikete sahip olan bir cihazdan daha iyisini bekleyebilirsiniz. Kasanın ana malzemesinin kalınlığı fazla değil ve bu sebepten hissiyat olarak ben buradayım diyemiyor tam olarak. Yanlış anlaşılmasın, kasa kaliteli, ancak daha iyisi de var bu fiyat bandında. Fiziksel tuş kalitesi ise oldukça yüksek, sorunsuz bir yapıda.

Boyutlarının yanında ağırlığı da çok fazla değil(1,93kg). Kasa yere ayaklar üzerinde değil kaliteli ve plastik bir parça ile oturuyor. İlk defa bu şekilde bir ürüne rastladım, ama başarılı bir şekilde oturduğunu da belirtmek gerek.

Teknik özellik anlamında, cihaz gerçekten piyasada çok nadir belki de tek olma özelliğine sahip. Öncelikle cihaz hem solid state hem lambalı bir biçimde kullanılabiliyor. Piyasada birçok kulaklığın SS ve lambalı amfiye farklı tepki verildiği bilinirken bu özelliği oldukça faydalı buldum.

Pro iCan üzerinde de birçok kulaklık girişini barındırıyor;

Balanced özellikli XLR 3pin x 2, XLR 4pin, 6,3mm x 2, 3.5mm TRRS, Single Ended özellikli 6,3mm ve 3.5mm çıkışlara sahip. Görüldüğü gibi oldukça zengin.

Piyasada birçok amfi XLR 4pin olarak sunduğu kulaklık çıkışını Pro iCan aynı zamanda gerçek balanced olarak XLR 3pin x 2 olarak sunuyor.

Ön yüzünde kulaklık çıkışlarının yanı sıra açma/kapama tuşu, input seçme potu, ses potu, gain ayarı anahtarı, ss/lamba ayar anahtarı, XBass potu, 3D efect potu ve tabii ses kontrol potu bulunmakta.

Gain ayarı olarak 3 kademe mevcut: 0db, 9db, 18db. Kulaklığın ihtiyacına göre ayarlayabileceğiniz bu seçenekler amfiyi daha da kullanışlı hale getiriyor.

Ön yüze bu kadar çok tuş ve çıkış koymalarına rağmen rahat bir kullanım sunulması da takdiri hak ediyor. Bu yüzeyde yer alan tuşlar, anahtarlar ve potların kalitesi oldukça yüksek tutulmuş.

Arka yüzünde ise 3 çift rca giriş, 1 çift xlr giriş, 1çift rca çıkış, 1çift xlr çıkış, 1 adet ESL-Link ve cihazın güç girişleri bulunmakta.

Gerçekten piyasada bu kadar özelliği aynı kasaya toplayan cihaz bulmanız zor. IEM de, güç isteyen bir kafaüstü de kullanıyor olsanız Pro iCan ihtiyaçlarınıza cevap verecek özellikleri bünyesinde barındırıyor.

iFi_ProiCan_Photo_Rear.jpg

Ses Meselesi:

Dürüst olmak gerekirse, cihazda çok fazla özellik var ve bunları yazıya dökmeye çalışmak insanı zorlayabiliyor. Elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım duyduklarımı;

Cihazda özelliklerde de yazdığım üzere solid state, tube ve tube+ modları mevcut.

Solidstate üzerinden yazıp diğer özellikleri bu modun üzerinden tarif etmeye çalışacağım.

Alt Frekanslar:

Solidstate modunun alt frekansları keskin şekillendirilmiş. Her an ortaya fırlayan kendini belli eden bir yapısı yok ancak gerektiği yerde görevini oldukça iyi bir biçimde yere getiriyor. Vurduğu alanın genişliği, çok bass meraklısı insanlara keşke biraz daha olsaymış dedirtebilir. Ancak vurgunun içi dolu ve oldukça kaliteli. Sıkı bir alt frekans duymak isteyen kullanıcıları mutlu edecektir.

Mid Frekanslar:

Midler oldukça temizler ve sahneye rahat bir biçimde yayılmayı başarıyorlar. Özellikle derinlemesine yayılma olarak oldukça başarılı. Katmanları yormadan başarılı bir biçimde sunuyor. Çıkan her detay kaçırılmadan duyulabiliyor ve enstrümanların önünde herhangi bir perdelenme olmuyor.

Vokaller sahne üzerindeki konumlandırmada biraz öne yaslı şekilde duyuluyor. Sahneye biraz yakın oturuyorsunuz gibi düşünülebilir. Temizliği oldukça üst düzeyde ve bu sayede oldukça detaylı. Ancak bir miktar kuruluk da var. Duygusallıktan ziyade teknik biraz daha ön planda. Sibilans konusuna gelecek olursak kayıtta var ise veriyor, yok ise girmiyor bu alana. Kendinden bir şeyler katıp kayıttaki hataları yok etmeye çalışmadığı gibi parlama da yapmıyor. Kullanıcıların memmun olacağı bir performans gösteriyor denebilir.

ProiCAN_Headphone-Connections_en.jpg

Üst Frekanslar:

Cihazın üst frekansları, genel ses karakteri ile benzer olmakla beraber, çözünürlüğü ve ayrımı yüksek. Konum olarak biraz önde çalan yapısı var. Bu sayede küçük detayları bile kolaylıkla duyuluyor.

Üst frekanslar sahne konumundan kaynaklı olmakla, biraz ortaya toplanıyorlar ve zaman zaman bir miktar yorucu olabiliyorlar. Ancak bu durum sibilans olarak nitelenmemeli, zaten böyle bir sorunu da yok. Kurulukla beraber uzun süre dinlediğinizde keşke biraz daha geride olsaydı tam kıvamında olurdu dedirtebiliyor. Tabii bu durum uzun zaman dinlemeyle ve kullanılan kulaklıkla da alakalı bir durum.

Genel olarak belirttiğim eleştiri dışında cihazın üst frekansları gerçekten başarılı. Uzaması, sibilans yaratmaması, hız ve ayrım gibi konularda oldukça başarılı ve fiyatının hakkını veriyor.

Sahne ve Enstrüman Ayrımı:

Cihazın sahnesi derinlik anlamında, yatay sahneden daha başarılı. Arka arkaya olan enstrümanları oldukça rahat bir biçimde katmanlandırıyor. Arkada çalan alt frekans detayları etrafa bulaşmadan görevlerini gayet iyi bir şekilde yerine getiriyor. Bu sayede odaklanma problemi yaşanmıyor.

Sahnesi ise dar olmasa da derinliği kadar başarılı değil. Enstrümanlar birbirine biraz yakın çalıyor ama keskinlik başarımı ile beraber hiçbir şekilde karışmıyor. Birbirlerine yakın olsalar da her enstrüman kendi alanında konumlandırması seçilebilir şekilde yayılıyor sahneye.

Genel olarak büyükçe bir sahneye sahip ve imaging dediğimiz olayı başarılı bir biçimde yansıtıyor.

Extra Özellikler:

XBass:
    Bu özellik tahmin edileceği üzere fazladan alt frekans isteyen kullanıcılar için koyulmuş. İlk birimi bence uygun ve dinleyicilerin tercih edebileceği kıvamda tutulmuş. Alt frekanslar alanı çok daraltmadan artıyorlar. Küçük dokunuş olarak tercih edilebilir ama ötesindeki ayarlamalar bence frekansın kalitesini bozuyor ve ayrım/çözünürlük gibi konulara olumsuz yansıyor.

3D efekti:
    Açıkçası başarılı bulduğumu söyleyemem. Kullanmaya başladığınızdan itibaren sahne ilginç bir hal alabiliyor. Midler geriye çekilirken tiz ve baslarda artış meydana geliyor ama arka planı bozuyor fikrimce. Ekolu bir ses meydana çıkıyor. Sevenler olabilir ama sesle çok oynadığını düşündüğüm için tercih etmediğimi söylemeliyim.

P10039.jpg

Tube Modu:
    SS ile arasında çok büyük farklılıklar yok, ses fazla sıcaklaşmıyor. Küçük dokunuşlar mevcut ve bu dokunuşlar biraz daha sıcak sese doğru yönelten bir yapıda. Sahne konumlandırması ve yapısı benzer. Alt frekanslar alanda biraz daha yer buluyor ve bu durum ayrımı çok etkilemeden gerçekleşiyor. Sahnesi yine benzer; SS tarafı biraz daha rahat çalıyor sadece. Midler bir miktar kalınlaşıyor. Aslına lambalı bir amfiye yaklaşıyor ancak karakter çok fazla değişmiyor, klasik lambalı denebilmesi zor.

Genel olarak avantajı seven için biraz daha gövdeli ve alt frekansı bol bir sunumu mevcut. Eksi olarak sibilansa biraz yatkın hale gelebiliyor.

Tube+ Modu:
    Tube modundaki sibilans yaktınlık burada yok. Vokaller biraz daha geriye gidiyor ve sibilansa girmiyor. Üst midlerde yumuşaklık hissediliyor. Bu avantajın karşılığında ise keskinlik ve vokal detayından biraz ödün veriyor.

Genel olarak bir farklılık da sahnede yaşanıyor. Normalde derinliği daha başarılı iken, bu modda cihazın yatay sahnesi genişliyor ve üst frekanslar sağa sola açılıyorlar. Tabii bu durumla beraber üst frekans notaları biraz daha uzaklaşıyorlar.

Tube+ modu yatay sahneye odaklandırırken, tube modu derinlemesine sahneye odaklandırıyor. Alt frekansların vuruş kalitesi SS ve Tube modunda daha yüksek denebilir. Totalde ses biraz daha yumuşarken keskinlik ve detaydan biraz feragat edebiliyor.

Questyle CMA800R Karşılaştırması:

Sese gelmeden önce malzeme kalitesi ve sundukları opsiyonları şöyle bir kıyaslayabiliriz sanırım.

CMA800R malzeme olarak daha kaliteli hissettiriyor. Kasa daha kalın ve daha kaliteli bir yapıda, ancak genel olarak ikisi de sıkıntı çıkartmayacak bir pozisyondalar. Pro iCan daha yüksek bir yapıda iken CMA800R yatayda net şekilde daha uzun. Kullanım alanına göre tercihler değişecektir.

Sunduğu özellikler açısında Pro iCan çok daha avantajlı. CMA800R 2*6.3mm çıkış ve 1*XLR 3Pin barındırmakta. 1 tane 3Pin XLR kullanmasının sebebi bir tane daha CMA800R alıp gerçek XLR kullanmanızdan kaynaklanıyor. Bu durum Pro iCan’de doğrudan mevcut. Bunun dışında CMA800R’de 3.5mm kulaklık çıkışı barındırmıyor. Gain ayarı da yok. Tabi bu şekilde yazınca kötü gözükebilir ancak CMA800R özellik olarak kötü değil, tersine Pro iCan çok iyi bir noktada.

Ses karakteri anlamında birbirlerinden biraz farklılar. CMA800R’nin basları sahneye daha fazla yayılan bir yapıdayken, Pro iCan daha sıkı baslara sahip.

Vokallerde Pro iCan daha teknik çalıyor. Buna mukabil, CMA800R daha duygusal çalıyor ve sahnedeki yatay sahnedeki avantajından dolayı daha rahat bir sunumu var.

Üst frekanslarda, CMA800R yine yumuşak yapısını koruyor ve yatay sahnede daha iyi yayılıyorlar. Pro iCan ise tizleri daha ortaya toplayarak çalarken arkaya doğru yayılan tizlerde daha rahat bir sunum gerçekleştiriyor. Bu farklar cihazların sahne yapısından kaynaklanıyor.

İki cihaz sahne pozisyonlamasında tamamen birbirinin zıttı. Pro iCan derinlemesine olan sahnede avantajlı iken, CMA800R yatay sahnede. Bu sebepten dolayı örneğin üst frekanslar Pro iCan’de derinlemesine daha başarılı, CMA800’de ise yataya yayılma konusunda. CMA800R daha büyük notalı çalarken Pro iCan daha keskin ve sıkı çalıyor.

Son olarak ikisi de başarılı cihazlar, Pro iCan özellik ve teknik yönü ile ön plana çıkarken CMA800R duygusal yapısı ve bu yapıdayken teknik başarıdan çok ödün vermemesi ile ön plana çıkıyor.

Son Söz:

Ifi ICan Pro, sesi temiz, keskin, ayrımı yüksek, iem’de de zorlu kafaüstünde de yüksek performans verecek ve üzerine konulan kulaklık çıkışları sayesinde her kablonuzu rahatlıkla takıp kullanacağınız bir amfi olmuş. Seste değişiklik yapmak isterseniz bunun için ayarlama imkanınız da mevcut. Pro iCan’in en büyük avantajı her işi belli bir kalitenin üzerinde yapabilmesi. Cihazın Türkiye'deki fiyatı ise bugünkü kur ile yaklaşık 9.600 TL.

Cihazı satın almak ve daha fazla bilgi edinmek için:

http://www.dukkanhifi.com/p-4974-iFi-Pro-iCAN.html

mfya, Italoman, Pascalci ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
  2. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.315
    O paraya sesi eşsiz bir amfi olması gerek, aksi kurtarmaz. O paraya bir solid state amfi, bir lambalı amfi, yanına iemler için ayrı bir mobil amfi alırım, üzerine daha param kalır.

mfya, Chaturanga ve ahmet çekirdek bunu beğendi.
  3. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek MP3

Beğenileri:
    246
    Hibrit bir amfiye benziyor,giriş lamba çıkış transistör.100 de 100 lambalı olamaz.

Chaturanga bunu beğendi.
  4. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.877
    Eline sağlık abi, detaylı bir inceleme olmuş.

@Mikrobiyolog Abi mesela neler alırdın o paraya:)?

Chaturanga bunu beğendi.
  5. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.315
    Para olunca seçenek çok abi :)

O parayı hobiye harcayacak olsam bunlardan bazılarını almak isterdim:

Solid state:

Single ended: https://emotiva.com/product/a-100/

Balanced: http://www.audio-gd.com/Pro/Headphoneamp/NFB1AMP/NFB1AMPEN.htm

Bu da Balanced, ama benim tercihim yukarıdaki olurdu sanırım: https://tr.aliexpress.com/store/pro...t-IDAC-6-Decoder-IHA6/206256_32689952134.html

Iem için mobil:

İemci değilim ama sanırım ben bunu alırdım: http://www.dukkanhifi.com/p-5157-iFi-Nano-iDSD-Black-Label.html

Alternatifler: https://www.amazon.com/OPPO-HA-2SE-Portable-Headphone-Amplifier/dp/B01LYKI8XQ

https://www.amazon.com/Electronics-ultimate-Headphone-Amplifier-Coaxial/dp/B016W1X94O

Lambalı:

Bu bende var, single ended: https://www.sahibinden.com/ilan/iki...mleri-lambali-kulaklik-amfisi-406566259/detay ben bunun fiyatını 1100 lira olarak kabul ediyorum

Bunu da illa balanced lambalı isteyen için koyayım, merak ettiğim bir ürün ama yukarıdaki varken almam. : https://tr.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20171201055419&SearchText=XDUOO TA-20

Ama işin aslı, o kadar parayı elime saysan, herhalde gider Hugo2 alırım :)

Picasso16 bunu beğendi.
  6. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.877
    @Mikrobiyolog Abi Pro Ican dinledin mi? Ben dinlemedim ama verdiğin örneklerin hangisi ses kalitesi olarak sence yaklaşacak ki? Amaç ürün almak mı kalite almak mı:)? Kıyaslamada CMA800R kullanılmış ve benzer kalitede görülmüş ses kalitesi olarak. Amfiyi bildiğim için 1500$ bandında alınabilecek en iyi amfilerden biri olarak geçer ve iyidir gerçekten. O kaliteyi almak istediğimizde gümrüğü de katarsan 7200 liraya gelir. Ayrıca Pro Ican full balanced olan bir amfi ki CMA800R'yi bu şekilde kullanmak isteyen 14000 civarında ücret ödemesi gerekiyor(bu şekilde de övülüyor)

İncelemeden anlaşılan kadarı ile cihaz tek noktadan zaten fiyat seviyesindeki ürünlerle benzer bir ses kalitesine sahip duruyor. Dolayısı ile ekstra özellikleri hanesine + olarak yazdıracaktır. Bu fiyatlara ürünleri gereksiz vs görürsün anlarım ama aldığın 3 amfinin toplamının bu cihazın vereceği ses kalitesine çok yaklaşabileceğini düşünmüyorum. Örneğin SDF Audio'nun klon amfisinin yapılması için kendisine gönderilen cihaz benim amfimdi ve CMA800R ile arasında uçurum var:)

7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.315
    Böyle bir cevap bekliyordum :)

Yok abi dinlemedim, sedef dışındaki diğerlerini de dinlemedim. Ne dediğini ve bakış açını tamamen anlıyorum, ama benim pozisyonum aynı. Bunun çeşitli sebepleri var:

Ürünün buradaki gayet güzel incelemesini ve diğer bazı ingilizce incelemelerini okudum. Hiç kimse bu ürün için "işte budur" demiyor. Bu fiyata iyi hoş bir alternatif diyor. Ses kalitesinden çok özelliklerinin çokluğu ön plana çıkartılıyor. O özelliklerinin başında şüphesiz lambalı modu geliyor, ancak herkesin dediği bu modun seste çok fark yaratmadığı. Benim için en temel hayal kırıklığı bu. Solid state'e itube bağlamışım gibi etki ediyorsa gider itube alırım zaten (yok almam, elimde itube var :) ).

Lambalı modu, lambalı gibi ses vermiyorsa elimizde balanced, solid state bir amfi kalıyor. Henüz balanced deneyimim ve merakım yok. Zaten balanced DAC'ım da yok. Balanced bir amfinin, balanced tarafının, single ended tarafından daha güçlü ve iyi olacağından şüphem yok. Ama aynı düzey balanced bir amfinin, single ended bir amfiden daha iyi olacağından şüphem var. Misal 500 dolarlık balanced amfinin balanced tarafı, 500 dolarlık single ended amfiden illa iyi olur mu?

Sonuçta amfinin beni kesmeyecek (lambalı tadı istersem gider bir lambalı dinlerim) bir lambalı modu, kullanmak için çok masraf yapmam gereken şu haliyle kullanmayacağım bir balanced özelliği var. Elimde kalan, benim kullanacağım, single ended solid state amfi modu. Büyük ihtimalle yanlış düşünüyorum ama belirli bir düzeyden sonra, iyi solid state amfiler arsında büyük farklar olmaması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta iyi olanların hepsi class A olacak, hepsi güçlü olacak, hepsi frekanslar arasında dengeyi bozmadan, bir karakter katmadan aldığı sinyali kusursuzca yükseltecek, hepsi temiz bir arka plan sunacak. Bu bağlamda solid state bir amfi olarak ifi pro, acaba 450 dolarlık audio gd'nin ne kadar ötesindedir ki?

(Hatta 33 ohm'a kanal başına 12watt veren ucuz emotiva'nın ne kadar önündedirler çok merak ediyorum, sanırım 2018 de emotiva'yı alıp kendim göreceğim saf kas gücü neler başarıyor)

Sedefle CMA800 arasındak uçuruma gelirsek, belli olmaz uçurumun diğer tarafında kalma isteyen de olabilir. Sonuçta lambalı meselesi zaten tamamen kişisel zevk ve tercih meselesi. Ben 250 liralik sedef seIII'ü yerine göre 300 küsur dolara aldığım violectric hpa90'a tercih ediyorum.

Ve işin bir de hobi kısmı var. Almak, beklemek, gelince sevinmek, kutu açmak, dinlemek, burn in yapmak, karşılaştırmak vs vs. Burada da daha çok ürün, daha çok eğlence oluyor :)

Herkes elindeki parayı dilediğince harcamakta özgür. Hobi de belirli bir noktaya gelmiş birisi için ifi pro mantıklı bir alım olabilir. Ama benim pozisyonumda o kadar parayı başka türlü değerlendirmeyi tercih ederim. ifi pro ilgimi çekmiyor mu, çok çekiyor ancak almam için 4 sene sonra yeni versiyonu çıkıp bunun 2. elde 5 bin lira falan olması lazım :)

baran88 bunu beğendi.
  8. wadi

wadi MP3

Beğenileri:
    313
    Öncelikle inceleme için @MikePortnoy'un ellerine sağlık. Büyük bir kısmına katıldığım, keyifle okunan bir inceleme olmuş. Sonra da @Mikrobiyolog'un bazı sorularına cevap vermek isterim.

Hatırı sayılır miktarda amfiyi test etme şansını yakalayabilmiş biri olarak belirli bir fiyat bandı ve performansın üzerinde hiçbir ürün için işte budur denilebileceğini düşünmüyorum. Zevkler karar verdiren faktör oluyor daha çok. Konusu açılmışken de bu amfinin solid state modunun benim için çok kuvvetli bir "işte budur" adayı olduğunu belirteyim.

Lambalı amfileri doğru anlamak lazım. Yine belirli bir fiyat bandının üzerindeki iyi dizayn edilmiş (OTL hariç tutuyorum) lambalı amfinin sesini referans bir solid state'ten en azından sesin sıcaklığı/soğukluğu bakımından ayıramayabilirsiniz. Her lambalı amfinin sesi sıcak olacak diye bir durum yok. Dolayısıyla sizin anladığınız lambalı tabirini evet bu amfide bulmanız pek mümkün değil. Fakat Tube+ modunun negative feedback'i minimuma düşürmesinden mütevellit stok HD800 dinletecek kadar rahat sunumu da bulamayacağınız onlarca lambalı amfi sayabilirim.

Kastınız NFB-1 ise iki amfiyi de uzun süre kullanmış biri olarak Ican Pro'nun solid state modu ile NFB-1'in alakasının olmadığını söyleyebilirim. Audio-gd amfilerinde negative feedback kullanmadığından rahat çalan amfiler üretiyor. Tube+ modu ile belki ilişiklendirebilinir.

baran88, DrWhite, refuserQ ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  9. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.315
    Zaman zaman bilip bilmeden konuşup, söyleyecek sözü olanları kışkırtmak gerekiyor galiba, güzel paylaşımlar, faydalı bilgiler geliyor.. :D

refuserQ bunu beğendi.
  10. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.877
    @Mikrobiyolog Abi biraz geç oldu anca fırsat buldum kusurabakma. Senin mantığını demek istediklerini anlıyorum zaten ama yazdığın şeyin düşündüğün noktaya çıktığını düşünmüyorum açıkçası:)

Ben yurtdışındaki incelemelere ilk çıktığı zamanlar göz gezdirdim ve bana çok uymayacağını düşündüm. Ancak bana uymaması demek cihazın kalitesinin kötü olacağı anlamına gelmediği gibi senin eleştirdiğin noktanın da haklı bir eleştiri olduğunu düşünmüyorum:) Buradaki incelemeyi de okuduğumda ortalama fiyat bandı ile benzer kaliteye sahip olduğu ve bunlara ek olarak + özellikleri olduğu söylenmiş. Anlatmak istediğim cihaz 5x birimlik çalıyor ama özellikleri ile 17x birim istenmiş gibi bir durum gözükmüyor. 17x lik bir performansı varken yandan ekstra özellikleri sunuyor duruyor. Aksi olsa senin eleştirine kesinlikle hak verirdim.

Senin yazında da görülen, genel olarak insanların kafasında olan bir duruma da birşeyler yazayım:) Lambalı amfi sıcaktır, duygusaldır, baslıdır gibi bir düşünce hakim. Bir lambalı amfi gayet açık çalabilecekken SS bir amfi de gayet sıcak, duygusal, baslı çalabilir. Bu tasarımla alakalı bir durum. CMA800 ile SDF ile arasındaki farkta SDF tarafında kalmak isteyen kişilere gelince tamamen kişisel zevk mevzusuna göre tercih olur ama sesi kişisel zevke göre tercih ediyoruz diye cihazlar arasındaki kalite farkları yok olmuş olmuyor. Ayrıca CMA800'ü dinlersen sesinin sıcak, baslarının bir miktar fazla, tizlerinin önde olmadığını göreceksindir. Cihaz lambalı sesi olarak tabir edilen şekilde çalıyor ss amfi olarak:) Genel olarak SS-lambalı ses karakterleri eskisi gibi belirgin temeller üzerine oturmuyor. O yüzden cihaz bakarken genel düşünce zihninizde ss-lambalı bile olsa yorumlarına bakmanızı tavsiye ederim. Violectric V90 açık bir ses karakterine yakın çalarken V200 modeli lambalı gibi çalıp lambalıların sorunlarından olan üst mid parlaklığına sahip olmadığı için HD800 için uzun süre en iyi F/P amfisi olarak anıldı.

refuserQ, Mikrobiyolog ve mattiadestro bunu beğendi.
  11. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.315
    Estağfurullah abi ne kusuru, tam tersine verdiğin faydalı bilgiler için teşekkür ederim. :ok

Anladığım kadarıyla sınırlı deneyimlerim içinde bir takım ürünleri yanlış değerlendiriyorum, daha doğrusu 1-2 tanesini duyduğum ürünlerin hepsi böyle zannetme hatasına düşüyorum. ???

Ben ifi pro'yu daha piyasaya çıkmadan haberini almış ve tek bir gövdede hem solid state hem lambalı olarak düşünmüştüm. Lambalı tarafı daha güçlü bir ürün bekliyordum yani. Çıktığında tam böyle olmadığını anlayınca istediği paranın hakkını teslim edemediği gibi bir algı oluştu bende. Ama yukarıda yazılanlar doğrultusunda durumun pek de öyle olmadığını düşünmeye başladım. Yine de benim için çok pahalı...

Not: Yalnız tariflerin sonucunda CMA800 bende bayağı merak uyandırdı, onu da söyleyeyim. 2. elde kaçtan gidiyor bu alet? :gulme

refuserQ ve baran88 bunu beğendi.
  12. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.877
    @Mikrobiyolog Abi bu durum sadece senin için geçerli değil, piyasa da oluşmuş bir algı var, ondan kaynaklanıyor zaten. Lambalı sesi aa, SS sesi bb tarzındadır gibi. Zaman içinde oluşmuş tanımlamalar var tabii ki ve bu ürünü tarif ederken işe yarayacak her zaman. Örneğin ben CMA800 için lambalı karakterine daha yakın şeklinde tanımlayabiliyorum veya açık bir lambalı tarifi için daha çok SS tarzında denebilir tabii ama bu her SS amfinin açık, her lambalı amfinin de sıcak olacağını göstermiyor. Eskiden bu tanımlamaları almasını sağlayan daha belirgin farklar vardı.

CMA800 için Ankara'ya gelirsen evde dinletebilirim, gelemezsen uygun bir zamanda yollayabilirim dinlemen için:) Ben satmayı düşünmediğim için ikinci eline bakmadım açıkçası uzun zamandır.

mattiadestro, refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş