J-Phonic K2 SP Inceleme Kıvamında Karşılaştırma

'J-Phonic' bölümünde Siyah Nur tarafından 4 Şubat 2012 tarihinde başlatılan konu.

1. Siyah Nur

Siyah Nur WAV

Beğenileri:
    39
    İyi geceler, hayırlı kandiller arkadaşlar.

Yine yarın vedalaşacağım çok sevdiğim kulaklığımın gitmeden bir göz gezdireyim dedim. Umarım faydası dokunur. Karşılaştırma olarak SM3 ve EX1000 ile aklımda kaldığı kadarıyla karşılaştıracağım.

Sensaphonics firmasının modeli olan kulaklığı firma Japonya dışına satışını durdurdu yaklaşık 2 ay önce. İngilizce site de yayından kalkmış.

Kulaklık genel malzeme kalitesi olarak çok iyi. Sağlamlık hissi veriyor elinize ilk aldığınızda. SM3 gibi değil yani. Kablosu Y split'e kadar örgü şeklinde, split'ten sonra ise tek kablo halinde ve sağlam bir yapıda. Uzun vâdede idare eder yani.

Kulağa oturması gerçekten çok iyi. Özellikle benim gibi kulak kepçesi ve kulak deliği küçük olanlar için çok rahat. Kablo zaten kulağa dolanan tarafta kendiliğinden -yapı olarak- earhook yapısında olduğundan oturma ve kulakta durma açısından çok iyi. Uzun süreli kullanımlarda kesinlikle yormuyor. SM3'ün kabini kulağımı acıtıyordu, tam sığmıyordu. EX1000 zaten bende Allah'a emanet duruyordu. ;D

Ses olarak mid-tiz ağırlıklı diyebiliriz genel olarak. Tizleri mükemmel. Kadifemsi, yumuşak. Gerçekten harika. CK10'u dövebilir bu konuda (karşılaştırması yapılacaktı ama nasip değilmiş. :knuppel2:) Hız olarak çok iyi. Tepkileri anında iletiyor, gecikme yada yamulma yok. Bateri zillerindeki en ufak uzayış, ton değişimini hemen veriyor. Üstelik parlak yapıda yada keskin değil. Şiddet olarak tam kararında. Tiz konusunda SM3 ve EX1000'den daha iyi. Aynı şekilde doğallık olarak da SM3'ten iyi. Yüksek seste bir karışma yada çığırından çıkma yok, ama SM3'te yüksek seste beni rahatsız ediyordu tizler. Ses rengi olarak EX1000'den daha açık olduğu için tizlerin doğallığı olarak EX1000'den iyi diyebiliriz, olmasa da kafa kafaya kapışabilir.

Midler, SM3'le beraber dinlediğim en temiz midler. K2'de midler vokalin önünde. Ama bu durum Shure Olive'lar ile düzeltiliyor ve dengeli bir hale geliyor. Aslında vokal de temiz ama Comply'ler ve silikonlar ile (Double-Single) midlerin gerisine düşüyor. Özellikle metal parçalarda bu durum hoş olmuyor. Ama dediğim gibi Olive'lar bu sorunu çözüyor. Clieos'u şimdi anlıyorum neden Olive'larla denemiş. :wink

Enstrüman ayrımı olarak EX1000'den kesinlikle daha iyi. SM3'te ise şu durum oluştu; SM3'te duyup da K2'de duymadığım bir ses olmadı. Belki SM3 eğlenceli sesinden dolayı biraz daha iyi gibi gelebilir ama bence bu durum müzikal sesinden kaynaklanıyor.

Sahne orta düzeyde. Bu konuda kimseyi üzmez. Hatta geniş bile diyebilirim. Çünkü klasik müzikteki performansı beni gerçekten şaşırttı. SM3 sahne olarak daha iyi K2'den, bu su götürmez bir gerçek. K2 de EX1000'den iyi.

Geldik K2'nin kaybettiği noktaya. Basslar... Evet, bu konuda gerçekten kaybediyor, çünkü çok dengesiz bassları var. Dengesizden kastım nerde nasıl davranacağı belli olmuyor. Mesela La Trio Joubran'ın Roubbama parçasındaki def'in girdiği kısımda def'in tonunu, sesinin derinliğini, bassların uzamasını çok iyi veriyor. Ve ses olarak çok doğal. Bizzat karşımda gerçekten çalıyormuş gibi hissettim. Ama bir Sagopa'da mesela derin bass vermesi gerekn yerde tak tak vurup geçiyor. Bazı metal parçalarda bass gitarın uğultusunu diyeyim artık, çok iyi verirken, bazı parçalarda bass gitar tır tır titriyor sadece ve telleri duyuyorsunuz sadece. Ben şöyle bir kanıya vardım; doğal ebasslarda yada direkt enstrümanlardan gelen basslarda başarılı ancak yapay basslarda sapıtıyor. Ama bu durum müziğe bir engel teşkil etmiyor, çünkü basslar şiddet olarak az. PFE'nin basslar daha şiddetli diyebilirim. EX1000 bass konusunda kesinlikle K2 ve SM3'ten daha iyi. Zaten bu iki kulaklıktan sonra SM3'ün basslarının çok yapay ve aşırı olduğu anlaşılıyor.

Aslında ben bass konusunu biraz da SP (Stage Performance-Sahne Performansı) modeli olmasına bağlıyorum. Pek anlamam bu işlerden ama vokalist müziği duysun diye bassları kısmış olabilirler. Yanılıyor da olabilirim.

Doğallık konusunda EX1000>K2>SM3 sıralaması yapabilirim. Dediğim gibi bu ikisinden sonra SM3 çok yapay geliyor. Özellikle bass konusunda. İlk ikisi arasında çok fark yok ama SM3'ten bir gömlek (EX1000 daha fazla) üstünler.

Kalitesiz kayıtları hemen ele veriyor ve özellikle bayan vokallerde hafif sibilance yapıyor.

Toparlarsam;

K2 SP;

+ Doğal ve dengeli ses
    + Muhteşem tizler
    + Mükemmel konfor, kaliteli malzeme
    + Çok iyi enstrüman ayrımı
    + Parasını hak etmesi
    - Arada saçmalayan ve şiddet olarak az basslar
    - Vokallerin -görece- geri olması
    - Kısa kablo

EX1000;

+ Muhteşem doğal sesler
    + Malzeme kalitesi çok iyi
    + Basslar güzel
    - Konfor
    - Dar sahne, zor enstrüman ayrımı
    - Diğerlerine göre koyu karakterde ses

SM3;

+ Enstrüman ayrımı çok iyi
    + Sahne
    + Müzikal, eğlenceli ses
    - İri Kabin -Görece-
    - Malzeme kalitesi
    - Yapay basslar (Bir müddet sonra yoruyor)
    - Yüksek seste rahatsız eden ve birbirine giren tizler -Görece-

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2014
  2. thehadi

thehadi Guest

Eline sağlık. Güzel karşılaştırma olmuş

3. Siyah Nur

Siyah Nur WAV

Beğenileri:
    39
    Abi gene mi nöbettesiniz? ;D Yazar yazmaz gecenin bir vakti yakalamışsınız hemen. ;D

Teşekkür ederim bu arada. :)

4. pea

pea WAV

Beğenileri:
    312
    Eline kulağına sağlık. Şu saatte inceleme yapmışsın, çok da açıklayıcı bilgilendirici olmuş.
    Niye vedalaşıyorsun bu arada? Baslar yüzünden mi

5. thehadi

thehadi Guest

[quote author=Siyah Nur link=topic=3036.msg37626#msg37626 date=1328321575]
    Abi gene mi nöbettesiniz? ;D Yazar yazmaz gecenin bir vakti yakalamışsınız hemen. ;D

Teşekkür ederim bu arada. :)
    [/quote]

Nöbetteyim evet ;D

6. Siyah Nur

Siyah Nur WAV

Beğenileri:
    39
    Aslında basslardan bir şikayetim yok. Benim için sorun değil. Eskiden basskafa olmama rağmen şuan memnunum.

Artık sıkıldım portatif sistemden. Denemediğim/kullanmadığım kulaklık-player kalmadı. Anladım ki bu işin sonu var ve beni kesmiyor. Orta derecede bir portatif sisteme geçeceğim. Maddi olarak müsait olduğum zaman da masaüstü sisteme geçeceğim. Portatif benim için öldü artıkın. ;D

Yarın iPod Touch 4g+PFE alıyorum. Artık onlarla devam edeceğim. :)

@thehadi; Kolay gelsin abi. :angel:

7. thehadi

thehadi Guest

[quote author=Siyah Nur link=topic=3036.msg37629#msg37629 date=1328322024]
    Aslında basslardan bir şikayetim yok. Benim için sorun değil. Eskiden basskafa olmama rağmen şuan memnunum.

Artık sıkıldım portatif sistemden. Denemediğim/kullanmadığım kulaklık-player kalmadı. Anladım ki bu işin sonu var ve beni kesmiyor. Orta derecede bir portatif sisteme geçeceğim. Maddi olarak müsait olduğum zaman da masaüstü sisteme geçeceğim. Portatif benim için öldü artıkın. ;D

Yarın iPod Touch 4g+PFE alıyorum. Artık onlarla devam edeceğim. :)

@thehadi; Kolay gelsin abi. :angel:
    [/quote]

Teşekkür ederim. Sana da yeni sistemin hayırlı olsun :)

8. pea

pea WAV

Beğenileri:
    312
    Çok iyi, çok doğru düşünmüşsün bence. Hadi hayırlısı bakalım :)

9. ozgurozt

ozgurozt FLAC

Beğenileri:
    2
    Çok güzel inceleme olmuş. Teşekkürler Ayhan kardeşim...

10. fosther

fosther Analog Moderatör

Beğenileri:
    1.707
    sabah sabah iyi geldi inceleme eline sağlık.artık masa üstu sisteme geç ayhan bellı sıkılmışsın iemlerden hd 600_650 çok iyi gider sana ya da ne bileyim eger butcen varsa dx1000.. yanlış anlasılmasın ama kafa üstuler hep 2 adım onde

11. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    594
    Eline sağlık Ayhan. Şukunu verdim ;D

12. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.991
    Eline sağlık Ayhan...

13. Titanium

Titanium MP3

Beğenileri:
    0
    eline sağlık Ayhan. kulaktan kulağa fark var işte, bunun kanıtıdır ki; ben de çok parlak ve -bazı yerlerde- rahatsız edici buluyorum üst frekansları. bass'lardan daha önemli bir eksi(-) benim kulağıma göre.
    inceleme kıvamında karşılaştırma deseydin keşke. ya da karşılaştırma kıvamında inceleme :)

14. Siyah Nur

Siyah Nur WAV

Beğenileri:
    39
    Tamam panpa seni mi kırcam. :wink

15. Siyah Nur

Siyah Nur WAV

Beğenileri:
    39
    Hepinize teşkkür ederim bu arada. :)

16. zarkabul

zarkabul MP3

Beğenileri:
    0
    Eline sağlık Ayhan, güzel inceleme-karşılaştırma.
    Taşınabilirde zirve sayılabilecek bir noktada jübile yaptım diyorsun yani :)

17. Siyah Nur

Siyah Nur WAV

Beğenileri:
    39
    Teşekkür ederim abi, öyle de diyebiliriz. :wink

18. madmaxzek

madmaxzek MP3

Beğenileri:
    1
    Kulakta duruşu çoook güzelmiş :coolsmiley:
    İnceleme de güzel olmuş , görece gerideki vokal ve dengesiz bas olayı biraz bozmuş , zaten bu kulaklığı nerden bulup alacaktım ki :idiot2:
    Buna benzer görünüşte, kulağa giren bi kulaklık yok mudur ? ???

19. Siyah Nur

Siyah Nur WAV

Beğenileri:
    39
    Yeni gördüm mesajınızı, kusura bakmayın. :idiot2:

Westone'lar ve SM3 V2 kulağa oturma konusunda çok rahatlar. K2'nin güzel tarafı nozzle'ının uzun olmasıydı. Bu nedenle herhangi bir gevşeme yada kulaktan düşme yaşanmıyordu.

20. gronyar

gronyar MP3

Beğenileri:
    2
    Eline sağlık güzel inceleme olmuş.

Sayfayı Paylaş