Jays J-Jays Kulakiçi Kulaklık İzlenimlerim

'Jays' bölümünde katilimci tarafından 25 Ağustos 2007 tarihinde başlatılan konu.

1. katilimci

katilimci Guest

Uzunca bir inceleme yazmak zor şu anda ama almayı düşünenler için kısaca bi şeyler yazmak istedim j jays ile ilgili..
    evet gerçekten ilk planda bakınca tizleri az. ama bas ve midler gayet yeterli hatta bana göre midler fazla bile. vibez ile bir iki ayar yaptım buradan yazayım size ben biraz bas severim ona göre fikir sahibi olabilirsiniz. cx300 ile kıyasladımyüksek seslere cx300 den daha dayanıklı ve seste daha dolgun ve daha dik, kulak ta kesmiyor ama ayarlamak lazım.
    Vibez ile yaptığım ayarlar:
    ayar 1) (12,5>+10db), 4k>+4, 1k>-8, 160>-3, 40>+11 bu her zaman çekilmiyor (çok bas)
    filtre 1) 12,5|2,0, 4k|0,2 1k|4,0 160|1,0 40|4,0
    ayar 2) 12,5>+6 , 4k>+3, 1k>-8, 250>-11, 80>9
    filtre 2) 12,5k|2 , 4k|0,2, 1k|4,0, 250|1,4, 80|4,0

cx300 ise
    ayar2)
    12,5>-2 4>-4 1>-3 250>-6 80>+7
    12,5|2,0 4|0,2 1|4,0 250|1,4 80|4,0

ayar1)
    12,5>-6 4>-3 1>-8 160>-3 40>+11 heriki ayar da j jays kadar doygun olmuyor.
    12,5|2,0 4|0,2 1|4,0 160|1,0 40|4,0

yüksek sesler de j jays. orta se ve isteğe bağlı olarak doygun ama sert olmayan bas severler yine j jays seçebilirler. ama tizden hiç fedakarlık edemez iseler j jays yanlış tercih.
    yalıtımı da çok iyi değil. cx300 ü parmağınla tıkayınca bile dışarıya ses kesiliyor. j jays in sesi dışardan duyulabiliyor. ses te alıyor kısık sesler de. kablosu cx 300 den kalın ve biraz da parlak ve sertçe...

2. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    EQ ile denemelerin güzel olmuş fakat düz (flat) olarak denemelerin olmadı mı?

3. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Eline sağlık, izolasyon konusunda CX300 den kötü olması ilginç gerçekten.

4. katilimci

katilimci Guest

Flatta ve kısık sesler de cx300 avantajlı oluyor. Çünkü flatta j jays boğuk gibi. ama eq ile ayarlayıp daha yüksek ses te (vibez için 22-27 civarı, kayda göre değişir) iyi oluyor. Bas lar biraz daha karizmatik oluyor diyebilirim. Ama hayalimdedki bas değil:). Yüksek ses için ve daha güçlü ayarlar için cx300 bence uygun değil. düşük seste ve dengeli dinlemek için iyi. (Çok iyi değil) . Ama flat ve düşük ses ayarları için de jjays uygun değil.

Ben her zaman flat dinlemeMEme rağmen kulağım alışıyor, original kayıttan ne kaybediyorum diye kendi ayarım ile flat ı kıyaslamak amaçlı bunu yapıyorum. Bir süre hoşuma bile gidiyor. Ama j jays i hemen akabin de taktığımda yine flat eq da sanki ses boğulmuş gibi hissediliyor. Bu vibez için.
    s-603 ile de hatırladığım kadarıyla çok farklı değildi. Yalnız s-603 te basın hakkını j jays daha iyi verdi tabi. ve eq nun sağ tarafı (hangi frekanslar olduğu belli değil çünkü) tamamen tepeye çıkarmak gerekiyor. Bunu hatırlıyorum. Merak eden olursa tekrar deneyebilirim.

5. katilimci

katilimci Guest

sanırım cihazın kasası tek parça değil. bunun da tesiri olabilir.

6. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    Hmmm, ilginç j JAYS'in ie4'ten bile iyi olduğu söylenirken CX300 ile bile zor baş etmesi ilginç.

7. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    İzolasyon konusu gerçekten şaşırttı benide.
    Senin yüzünden ne zamandır gidemiyoruz elmasepetine :) telefonları bırakta bi gün gidelim :)

8. katilimci

katilimci Guest

evet ben maymun iştahlı biri olarak şimdi ie4 ü daha da merak ediyorum..
    bir arkadaş basları aynı ep635 ama midler ve tizleri daha kaliteli demişti. ep635 serisindeki baslar da en büyük eleştirim "oradan bir bas ses geliyor, tonu da yumuşak ama fazla yumuşak olduğundan olsa gerek bazen müzik karışık ise o bası duymak mümkün olmuyor". o zaman ne oluyor:uğultu. j jays biraz daha tizi de katabilseymiş işin işine, hatta midi de biraz geri çekebilseymiş tam süper olacakmış.

Bir de vibez sahibi arkadaşlardan alıştıkları kulaklıklara j jays teki ayar yada ayarları yapmalarını rica edeceğim. alıştıklarından ne kadar farklı ses alıyorlarsa onun asimetriği kadar da j jays farklı demektir. yani bu ayar onlara tiz geldi ise j jays boğuk demektir. Bas tarafı ile ilgili hipotez kurmuyorum, çünkü ben bası biraz zorlarım bu ayarlarda o zamanındır :) Ama demek istediğim anlaşılmıştır değil mi?

9. jordrock

jordrock Guest

Yaklaşık 2 yıl J-Jays kullandım.
    Ses izolasyonu konusunda incelemeyi yapan arkadaşa katılmıyorum. Jays ailesinin tüm kulaklıklarında ses izolasyonu çok üst düzey benim dinlediğim kadarıyla..
    J-Jays in zaten sitesinde de görüleceği üzere,içerdiği bass driverlar sayesinde kesinlikle çok güçlü ve parlak basslar ürettiğini söylemeliyim.. Ancak yukarılarda da denildiği üzere tizler biraz arka planda kalabiliyor. Eğer eq ayar imkanlı bir mp3 çalarınız varsa bassları biraz geriye,tizleri de ileriye çekerek bu problemi aşabiliyorsunuz. Yani geçici bir çare falan değil,gayet aşıyorsunuz.
    Ama J-Jays lerde gördüğüm temel problem ise biraz dikkatli kullanmak gerektiğidir. Zira elmasepeti.com gibi bir siteden alışveriş yapmanız tavsiyemdir. 2 kez kulağımdan çıkarırken kasanın ön tarafı içinden ayrıldı. Yalnız 2 kez de hiç sorusuz sualsiz değiştirdiler.. 3. kulaklıkta hiçbir problem yaşamadım.Tabi uzun zamanlı kullanım sonrası kablo deformasyonu hariç ama o problem her kulaklıkta yaşanır zannediyorum..
    Genel olarak kulaklıklardaki bass karakterini seven insanlara tavsiye edebilirim.. Yani biraz spesifik bir kulaklık olabilir J-Jays..

Sayfayı Paylaş