Jbl j33a, Awei TE850vi, Brainwavz Beta, Belkin PureAv006, Karşılaştırması

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' bölümünde hamikeles61 tarafından 13 Nisan 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. hamikeles61

hamikeles61 Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    Jbl j33a, Awei TE850vi, Brainwavz Beta, Belkin PureAv006, Karşılaştırması

Merhaba arkadaşlar, bu başlıkta Jbl j33a, Awei TE850vi, Brainwavz Beta, Belkin PureAv006 kulakiçi kulaklıkları karşılaştırıp incelemeye çalışacağım. Müzikde teknik bilgimin ve eğitimim olduğunu söyleyemem, İnceleme yapma ihtiyacı duymamdaki temel amaç; bir ürün almaya kalkıştığımda sürekli forumlardaki incelemeleri, açıklamaları ve unbox videoları takip ettiğimden, belki bu ürünlere sahip olmak isteyen yada fikir sahibi olmak isteyen arkadaşlara bir nebzede olsa yardımcı olmak, birde müzik dinlemekten keyif alıyor olmak var.J Bu ilk incelemem olacak ve incelemeyi kendi dilimce yapmaya çalışacağım. Eminim bu konuda teknik bilgisi olan arkadaşlar cümlelerimi daha iyi yorumlayacaktır.

Bu ürünlere nasıl sahip oldum biraz bahsedecek olursam, cep telefonum ile beraber gelen lg kulaklığın ses yetersizliğinden yakınıyordum. Sesi nasıl artırabilirim düşüncesiyle fiio markasıyla tanışıp E11 model cep amfisini satın aldım fakat bu amfi stok kulaklığı 1 haftada pert edince kulaklık arayışına girdim. Kendimce biraz araştırma yaparak, hakkında pek yorum bulamasamda markasının verdiği güven ve bass seven biri olarak jbl j33a kulaklığı yaklaşık 1 yıl önce satın aldım. Daha sonralardan bu ürünle ilgili kullananların sürekli şikayetçi olması, kimi arkadaşların “ kulaklığı nereye attığımı bile unuttum” şeklinde yorum yapması beni fazlasıyla meraklandırdı. Aslında kulaklıktan memnundum fakat kulaklığın sürekli eleştirilmesi beni piyasada övülen ve fiyat performans ürünü olarak adledilen ürünleri denemeye yöneltti. Başlıkdaki kulaklıkların genel iddaları da “biz iyi bass sesi sunarız” şeklinde olduğu için, bir arada karşılaştırılabileceğini düşündüm. Genel yapı olarak değerlendirmeye çalışacak olursam;

Brainwavz Beta: Kasa tamamen plastik, parlak bir gövdesi var ve hoş duruyor ancak kablosu felaket karışıyor ve çözmek için boğuşuyorsunuz. L şeklindeki 3,5mm jak güzel. Kutu içeriğinde dikak çeken comply silikonları hoş. Hafif ve kulağa güzel oturuyor. Üründe silikon denemesi yaparken metal ses perdelerinden birtanesi düştü japonla yapıştırdım. Birçok kişi bu sorunu yaşamış olduğundan üretim hatası olduğu söylebilir.

[​IMG] [​IMG]

Belkin PureAv006: Kasasının geneli plastik olsada gövdesinin arka tarafında metal kaplanmış ve üzerinde belkin logosu var. Kablosu mütiş karışıyor çözmek için uğraş dur. 3,5 jak L şekli desem değil, düz desen oda değil ikisinin arasında birşey, Eh işte denebilir. Ürünü onlarca çeşit farklı silikonla denesemde kulağıma oturtamadım. Açısını pek ayarlayamamışlar gibi. Kutu içeriğinde taşıma çantası çıkıyor ama bez yapıda.
    [​IMG] [​IMG]
    Awei TE850vi: Gövdesi çoğunlukla metal ve biraz soğukluk hissi veriyor. Bu his benim hoşuma gitti. Kablosu flat pek karışmıyor fakat heran kopacakmış gibi bir dayanıksızlık hissi veriyor incecik birşey ve kırılıyor . 3,5 jak L şeklinde ve güzel, kulağa güzel oturuyor. Metal gövdesi yüzünden diğer kulaklıklara oranla daha ağır olsada hareket halinde sorun çıkartmıyor. Kutu içeriğinde taşıma çantası çıkıyor, yakışıklı görünüyor fakat sert bir yapısı olsada aceleyle yapılmış bir hali var. Pek dayanacağını sanmam.
    [​IMG] [​IMG]
    Jbl j33a: Gövdesi plastik ama şık bir tasarımı var. Kablosu flat karışmıyor oldukçada kaliteli olsada fazla kalın ve ağır bir yapıda bu yönü kötü. 3,5 jak düz fakat kablo kırılmalarına karşı önlemi alınmış. Cep telefonu ile cebinizde taşırken kullanıyorsanız düz jaklar hep rahatsız edici oluyor L şeklinde jaklar herzaman daha kullanışlı. Kulağa güzel otursada diğer kulaklıklara oranda daha fazla çıkıntısı var doğru silikon ile kullanılması şart hareket halinde çıkabiliyor. Kutu içerisinden çıkan comply silikonlar ve çantası kaliteli yalnız comply silikon yapış yapış kulağa yapışması için düşünülmüş olsa gerek ama tozu pisliği de topluyor.
    [​IMG] [​IMG]
    Ses kalitesi olarak ürünleri karşılaştırmadan önce, kullandığım cihaz lenovo a7010 24bit ses çıkışı var. “Dolby Atmos teknolojisi daha iyi ses kalitesi için Wolfson WM8281 ile birleşti” şeklinde tanıtılıyor. Kullandığım player poweramp, ses dosyaları mp3 320kbps.

Bass sevdiğimden benim önceliğim bas olucak. Bunun yanında ses kalitesi ve yüksek seslerdeki performansından elimden geldiğince bahsetmeye çalışacağım.

Brainwavz Beta:

Bu ürünü audio technica cks77 ile aynı sürücüyü kullanıyor ve ondan daha iyi performansı var dedikleri için satın aldım. 13,5mm dinamik sürücüye sahip olup 10$ gibi bir fiyatı var. Basları ile övüldüğünü birçok kez okusamda ben aynı görüşte değilim. Sert basları olsada çok ön planda değil. Poweramp equalizer da bulunan hazır ön ayarlardan bass/tiz seçeneğini seçtiğimde, bazı şarkılada sesi bir tık geri plana atmasına rağmen verdiği bass beni tatmin etmedi. wofer basslara sahip birkaç şarkıda bası vermeye çalışırken sesi bozduğunada şahitlik ettim. Genelleme yaparsam Bas performansı eh işte denebilecek seviyede diyebilirim. Verdiği ses temiz olsada berrak değil flat bir sesi var. Sahne konusunda pek bilgi deneyimim yok fakat tercihen sesin biraz uzaktan gelmesi taraftarıyım bu kulaklıkta fazla yakın. Elbet daha teknik açıklaması vardır bu durumun fakat benim yapabileceğim yorum bunlardan ibaret :)) Fiio E11 amfi ile kullandığımda yüksek seslerde, sesin temizliğini koruyor fakat bazı basslarda diaframın titremesini duydum ve bu rahatsız edici geldi.

Belkin PureAv006:

Bu kulaklıkla tesadüfen tanıştım. Belkinin çok övülen aux kablosu aldıktan 2 gün sonra bozulup iade ettiğimde üründen kalmadığını söyleyip tercihen bu kulaklığı kablonun yerine gönderdiler. Bass konusunda iddalı olduğunu söylesede bu kulaklığı kim ne amaçla ürettiğini ben anlayamadım. Fazla bahsetmeyeceğim çünkü kulaklık kulağıma oturmuyor bile. Bas vermeye çalışıyor ama okadar kötü bir ses kalitesi varki, sesi birileri boğazlamışda zorla çıkarıyormuş gibi bir havası var. Berbat bir kulaklık. Almayın, aldırmayın.

Awei TE850vi:

“Ekstra bass power” olarak satılan bu ürünü forumlarda sürekli şiddetle övmeleri üzerine , başka bir modeli ön planda olsa da, son çıkan modeli olduğundan banggood dan 9$ a satın aldım. 13mm dinamik sürücüye sahip olan kulaklık, şarkılardaki bass seviyesi brainwavz beta ya oranla daha ön planda. Yine sert bir bass yapısında olup woofer etkisi göstermeye çalışsada, bu konuda başarısız. Equalizer flat ayarlarda tiz, mid bass ile beraber yokoluyor neredeyse duyabilmek için odaklanmanız gerekecektir. Beta da çok iyi olmasada mid ve tizi alabiliyorsunuz. Equalizer den tize yüklendiğimde tizi biraz dengeleyebildiğimi eklemek isterim. Equalizer ön ayarlardan bas/tiz yaptığınızda bas tepkisi başarılı birşekilde artıyor. Sesi temiz , betaya oranla daha detaylı bir sesi olsada genel olarak flat enstrüman seslerinin önünde bir kalın bir perde var gibi net sesi alamıyorsunuz. Enstrümanlarda bence beta daha iyi. Fiio E11 ile kullandığımda, yüksek seslerde genel olarak temizliği korusada, bazı seslerde acaip bir şekilde beklenmedik patlamalar yaptı ve kulağımı acıttı diyebilirim. Alkış sesinde patlama yapmasını hiç beklemezdim. Sonuç olarak betaya oranla bass da daha iyi, şarkı söyleyen arkadaşın sesi betaya oranla daha doğal gelsede enstrümanlarda ses net değil. Basın yoğun olduğu şarkılarda diğer sesleri boğuyor. Kulaklığa fiyat performans ürünü denilebilir fakat nekadar performans? Bence övüldüğü kadar yada beklediğim kadar değil.

Jbl j33a

Jbl i tanıyan zaten bass performansından bilir. Bende bu bilinçle yola çıkarak bu ürünü 1 yıl önce 240tl fiyatıyla d&r dan almıştım. Olumsuz yorumlar nedeniyle birçok fiyat performans ürününe yönelsemde yinede tahtını sarsmayı başaramadım. Jbl j33a bassları çok sert vermesede tam bir woofer canavarı diyebilirim. Basları çok başarılı uzatırken çok temiz bir bas sesi veriyor. Equalizerden bass/tiz ön ayarı seçildiğinde, bass seviyesi çok başarılı artarken, sesten hiç ödün vermiyor. Basın yoğun olduğu parçalarda diğer sesler bir tık geride olsada odaklanmadan çok rahat duyabiliyorsunuz. Enstrüman sesleride gayet net ve berrak. Diğer kulaklıklarda göremediğim bir diğer artısı ise sesler daha uzaktan geliyor. Yüksek ses müzik dinlemeyi sevdiğim için kulağımın dibindeki sesler uzun süreli kullanımlarda rahatsızlık verici oluyor. Tercihen olabilir tabiki ama bu özelliğini çok seviyorum. Fiio E11 ile kullandığımda, yüksek seslerde bass kalitesini korurken aynı şekilde diğer seslerde netliğini ve berraklığını koruyor. Basa yüklenildiğinde diğer sesleri bir tık geri atsada bozulma çatlama patlama vs. yaşamıyorsunuz. Tek sorun yaşadığım extra bası artırılmış şarkılar ve bu şarkılarda, bass harici diğer sesleri hissedilir derecede kısıyor. Peki kısmayan bir kulaklık varmıdır acaba? Onuda bilmiyorum merak ediyorum doğrusu. En iyi basa sahip kulaklık değildir yada berraklık olarak sahne olarak çok daha iyilerinin olduğunu tahmin edebiliyorum ama genel anlamda jbl j33a iyi bir kulaklık. İncelemeye çalıştığım kulaklık modellerini sıralayacak olursam;

Bass olarak;
    1-Jbl j33a
    2-Awei te850
    3-Brainwavz Beta
    4-Belkin PureAv006

Genel ses kalitesi olarak;
    1-Jbl j33a
    2- Brainwavz Beta
    3- Awei te850
    4-Belkin PureAv006 Şeklinde olabilir.
    Yaptığım fiyat performans ürünleri denemelerinden sonra, artık üst sekmentlere yönelmenin doğru olduğu kanısına vardım. Bass seven biriyim ve diğer sesleride basın yanında kaybetmek istemem. Pioneer cx9 ve JBL senkronlar s200 modellerini gözüme kestirsemde ha diyince alınabilen ürünler olmadığından seçici davranmalıyım. Bu konuda forumdan yararlandığım gibi, sizlerinde yorumlarını fazlasıyla önemsiyorum. Bilgi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız mutlu olurum. Farkettimde biraz uzun bir yazı olmuş :)) umarım değerlendirme yerli olmuştur. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Sorularınız olursa, bilgim kadarıyla cevaplamaya çalışırım.

fedayi _86, fortress34, Sechtdamon ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. fedayi _86

fedayi _86 Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Elinize sağlık, faydalı bir karşılaştırma olmuş. Ben JBL j33a 'nın vokal performansını merak ediyorum. Görüşleriniz nedir?

Sayfayı Paylaş