JBL J46bt İncelemesi

'JBL' bölümünde UmutecH tarafından 8 Temmuz 2015 tarihinde başlatılan konu.

1. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Jbl J46bt ( 79$ )

Merhabalar,
    Daha önce kablosuz kafaüstü incelemesi yapmıştım ancak o kadar kulaklığın arasında ilk defa 3.5mm jack'ı olmayan bir kulak içi monitör incelemesi yapmaya çalışacağım. Meraklısı çok olduğundan teknik vb detaylar ile başlayalım, kopyala/yapıştır yapıyorum Türkçe'ye çevirmeye gerek yok sanırım.

Teknik Özellikler:
    • Drivers 0.2" (6 mm)
    • Frequency Response 20 Hz to 18 kHz
    • Bluetooth Frequency Range: 2401 to 2480 MHz
    • Transmitter Power: < 4 dBm
    • Transmitter Modulation: GFSK,8DPSK,Ï€/4 DQPSK
    • Supports: BT 4.0, A2DP v1.2, AVRCP v1.4, HSP v1.2, HFP v1.6
    • Maximum SPL 105 dBSPL @ 1 kHz
    • Rated Power Rated Power Input: 3 mW
    • Microphone Sensitivity -37 dBV/Pa @ 1 kHz
    • Battery Charge Time: 2.5 hours
    • Music Playing Time: 2.5 hours
    • Talk Time: 5.5 hours

Özellikler:

• Bluetooth 4.0 Compatible
    • 6mm Drivers
    • Integrated Mic & 3-Button Remote
    • USB Rechargeable Battery
    • Up to 5 Hours of Power Per Charge
    • 3 Pairs of Silicone Ear Tips
    • 2 Pairs of Sport Cushions

Kutu İçeriği:
    - Şarj Kablosu
    - Taşıma Kabı
    - 2 Boy Kulak Sabitleyici
    - 3 çift Slikon Uç
    - Ürün Kılavuzları

Eki Görüntüle 1607

Yapı: Fotoğraftan da görüleceği üzere kasa oldukça büyük boyutlarda. Kulağın oldukça dışına taşmaktayken hem rüzgâr sesi yapabiliyor hem de benim gibi yatarak müzik dinleyen kullanıcılar için rahatsız edici olabiliyor. Tek dinamik sürücüye sahip olan kasa yapı olarak oldukça sağlam durmakta. Pilli bir ürün için ağır demek ne kadar doğru bilmiyorum ama yine de biraz da ağır :)) Kablo bildiğiniz gibi sadece 2 kulaklık arasında yani 3.5mm jack’a sahip değil, haliyle de bu ürünü sadece bluetooth taknolojisi ile birlikte kullanabiliyor.

Kablosuna baktığımızda ise yeni moda yassı yapıda ve oldukça sağlam görünmekte. Garip ve benzersiz şarj mekanizması ise pek hatta hiç kullanışlı değil. Micro usb kablo ile şarj olmaması da çok büyük eksi bence. Ürünü çok uzun süreler kullanmasam da pilinden şikâyetçi değildim açıkçası. Çok yüksek sesli müzik dinlemiyorsanız sürekli kullanımda 5 saat gibi bir süreye yaklaşacaktır sanırım. Bağlantı Bluetooth 4 protokolünü kullandığı için telefon veya tabletinizin de şarjını bitirir diye korkmayın. Kablolu kulaklıkla dinlemekten pek de farklı bir güç tüketimi mevcut değil ürünün. Bağlantı kalitesi ise sorunsuz diyebilirim yalnız manyetik alanlarda bağlantı kalitesi oldukça düşüyor. Örneğin alışveriş merkezinde yürürken telefon cebimdeyken birkaç kere bağlantı kesintiye uğradı. Sonra fark ettim ki hep aynı yerlerde kesiliyor, dediğim gibi bağlantı kalitesi dış etkenlerden fazla etkilenebiliyor.

Konfor: Kasa büyük, ağır ve kulağın oldukça dışına taşmakta ve çok rahat kullanım sunduğunu söyleyemem. Ancak rahat olmamasının belki de en büyük nedeni büyük nozzle ve kısa kablo bence. Daha açıklayıcı olarak örnek vermem gerekirse Ultimate Ears Triple Fi 10’dan daha rahat bir kulaklık olmadığını söyleyebilirim. Benim kablodan en büyük şikâyetim kısa olması ve sabitlenememesidir. Kısa derken devamlı sağa sola kayan bir kablo can sıkıcı olmakta haliyle. En büyük rakibi Jabra Rox’un mıknatıslı çözümü göze güzel gelmekte ancak kullanıma etkisi ne oranda bilmiyorum açıkçası.

Yalıtım: Büyük noozle’ın kulağa uyguladığı baskıya rağmen çok üst düzey bir dış ses yalıtımından bahsedemiyorum. Cx300 ve Vsonic Vsd, Westone Wx ve Earsonics Sm xx serisinden az, Pfe 122 veya Klipsch S4ii 2’den iyi diyebilirim dış ses yalıtımı başarısına.

SES:

Bas: Bas miktar olarak bir tık fazla ve oldukça geniş alana sahip. Derine inmede problemi olmasa da çoğu kulaklık gibi midbas bölgesinde yoğunlaşmakta. Çözünürlük olarak oldukça iyi iş çıkaran alt frekansların tonlamanın metalik olması haricinde pek de şikâyet edilecek bir tarafı yok açıkçası. Mid’lere yaklaştıkça enerjilerini kaybetseler de çözünürlüğün iyi oranda kalması başarılı bence. Vsd3s / Vsd5 kalitesinde bir orandan bahsedebilecekken onlardan daha yüksek çözünürlüklü miktar olarak da bir tık daha az diyebilirim. Tonlama olarak da Vsd serisi daha başarılı.

Mid: Diğer frekanslara oranla daha geride kalmaktalar ve diğer frekanslar tarafından kayıttaki duruma göre taciz edilmekteler. Tonlamada ki metalik / dijitallik midlerde de devam etmekte maalesef. Fiyat bandında detaylı midlere sahip olduğunu söyleyebilirim. Ses rengi avantaj olsa da nispeten uzak kalan midler detayı çok daha az duyurabilirdi. Üstlere doğru enerji ve canlılık artmakta. Ses rengi de daha çok açılınca sbilance ve parlama kötü kayıtlarda kendini rahat gösterebiliyor. Bu nokta kulaklığın en baskın olduğu yer olduğundan kulaklığın genel karakterini oldukça açmakta. Kısaca mid bölümü 100$ altı kulaklıkların çoğundan daha detaylıyken doğallık olarakda çok da kötü yerde değiller. Vsonic Vsd1, Brainwavz m3 gibi kulaklıklardan sonra oldukça dijital kalmaktayken Ostry kc06 veya Vsonic VSD5'den sonra pek de sırıtmayacak bir tonlamada midler.

Tiz: Üst midlerden başlayan yükselme tizlerde de devam etmekte. Oldukça parlak renkte ve yine metalikler. Midleri fazlasıyla taciz edebilecek kadar oldukça geniş alana yayılabiliyorlar. İyi uzayan tizler aynı zamanda da hızlı bölümlerde kontrolsüzde kalabiliyorlar.
    Hoparlörler de dahil olmak üzere bir çok bluetooth özellikli ürün kullandım veya denedim. Bluetooth özellikli cihazlarımın çoğunda üst mid / tiz bandında ciddi çözünürlük düşüklüğü ve kabul edilebilir sınırın çok üstünde distorsiyon duydum. Bu cihazda ilk dikkat ettiğim nokta buydu ve inanılmaz oranda başarılı bulduğumu rahatlıkla söyleyebilirim o konularda. Hatta bu yüzden kablosuz teknolojilere ilgim de arttı açıkçası. Bir Ostry Kc06 veya Pfe112'nin başarısına yaklaşamasada fiyat bandında çözünürlüğü ile başarılı üst frekanslara sahip olduğunu düşünmekteyim. En büyük sorun yine tonlaması ve bir çok kişiye miktar olarak fazla gelebilecek oranda olmasıdır.

Genel:
    Genel karaktere bakarsak üstlerin belirginliği ile parlak ve soğuk tabirleri yanlış olmayacaktır. Çözünürlüğü iyi sahnesi ise oldukça ferah bir yapıda. Sahne enlemesine yayılmış bir yapıda enstrüman araları çok boş olmasa da fiyat bandında sıkıntısı yok. Bluetooth’ dan mıdır nedir bilmiyorum ama kulaklığın metalik ses rengi haricindeki en çok sevmediğim yeri de arka planı oldu. Arka plan yeterince karanlık /sessiz değil. Bu aynı zamanda enstrüman ayrımını azaltan en büyük etkenlerdendir. Arka planın ne demek olduğunu soran olursa çok çok kabaca şöyle örnek vereyim. Sessiz bir ortamda müzik dinlemek mi gürültülü bir ortamda müzik dinlemek mi? Kısaca arka planın karanlık olması kalitedir :)

Açık söylemek gerekirse ürünle rahat edemeyince pek kullanmadım ürünü. Satayım dedim yurtdışında fiyat yarı yarıya düştü. Satışı da haliyle uzayınca bir süre kullanayım dedim. Bu arada tecrübeli tecrübesiz kime dinlettiysem şaşırdı ses kalitesine. İşin içinde bluetooth olunca ön yargıyla yaklaşılıyor haliyle. Tabi ses kalitesi yönünden bir 70$’lık Ostry Kc06 veya 50$’lık Vsonic Vsd1’e değişmem ancak 100$ altı o kadar kötü kulaklık varken ve şu an 50$ gibi bir fiyata bulunabilirken Jbl J46bt benim gözümde f/p’si yüksek bir ürün olmakta. Ancak karakteri itibari ile yorucu ve rahat bir kullanım sunmadığı da unutulmamalı.

Okuduğunuz için teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.

mess, cgtyguner, Stumaster ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  2. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    İnceleme için teşekkürler, görünüm itibariyle jack'ı olmayan bir kulaklık tuhaf duruyor :)

3. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.884
    Güzel inceleme ve görseller için teşekkür ederim.

Size bir sorum olacaktı. İncelemeler esnasında sabit olarak kullandığınız ve referans olarak kabul ettiğiniz, bir veya birden fazla müzik parçası var mı? Tecrübelerinize göre inceleme yaparken şu veya bu şarkıları kullanabilirsiniz şeklinde bir tavsiye verebilir misiniz?
    Teşekkürler.

UmutecH bunu beğendi.
  4. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Teşekkürler arkadaşlar.

@moonstar Ben ilk önce Metalica'nın Metallica/ black albümünü dinlerim. Kayıt çok kötü ve zor olduğundan kulaklıkla ilgili anlamam gereken noktaları daha kolay anlayabiliyorum. Ayrıca hemen hemen her tür müzikle de dinlemeye çalışırım. Ancak size şunu dinleyin diyemem vereceğim tek tüyo her notasını ezbere bilecek kadar çok dinlediğiniz eserler olsun elinizin altında. Ayrıca referansınız gerçek ses olsun. Selamlar.

refuserQ ve moonstar bunu beğendi.
  5. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.884
    @UmutecH Tüyo ve diğer bilgiler için çok teşekkür ederim. Selamlar..

UmutecH bunu beğendi.
  6. tuna_

tuna_ MP3

Beğenileri:
    13
    pioneerin kulaklıkda kı başarısını sanırım jbl de yakalamış .dızayn olarak da sony waterprooflara rakip olabılır

Sayfayı Paylaş