JDS Labs OL DAC Techno-Fi Turu

'DAC' bölümünde mavi tarafından 16 Haziran 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.457
    Harbiden hic inceleme gelmedi neden boyle oldu

karanehir35 bunu beğendi.
  2. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    743
    yazıp yazmama konusunda kararsızım, amfi olmadığı için bi tek stereo sistemde dinledim. stereo sistemde de bir yıldan fazladır da dijital kaynak yok. kenarlarda bi yerlerde bi dac bi de sacd player olacaktı ama bulamadım. işlevselliğinden bahsedebilirim ancak ses göreceli olur :D
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 4 Ağustos 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 4 Ağustos 2017 ---
    yerim yurdum olursa aklımı çelmiyor değil ama her açıdan sorunsuz bazı açılardan az eksik olmuş olsa da kusursuza yakın bir tecrübe yaşıyorsunuz.

3. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.422
    Aklımda arkadaşlar, bir kaç gün içinde bunu da fiio x5 iii'ü de yazacağım.. :ok

refuserQ, mattiadestro ve karanehir35 bunu beğendi.
  4. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    Kolay gelsin simdiden Turan hocam.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  5. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.422
    Evet arkadaşlar, JDS Labs OL DAC incelememle karşınızdayım.

Öncelikle düzenlediği tur ile bu incelemeyi mümkün kılan Ceyhun Bey’e ve bize bu güzel paylaşım platformunu sunan forum yönetimine teşekkürlerimi sunuyorum.

Gelelim incelemeye...

Önce şu notu düşmek istiyorum: Bu benim ilk DAC incelemem ve gördüğüm kadarıyla DAC incelemek, kulaklık ya da DAP incelemeye pek benzemiyor ve daha zor. Çünkü sanırım bu cihazların yakın fiyatlı modelleri arasındaki farklar gece-gündüz gibi olmaktan ziyade ufak nüanslar şeklinde. Ya da incelediğim OL DAC ile benim kendi masa üstü sistemimde kullandığım SMSL M8 DAC arasındaki farkları ben bu düzeyde saptadım. Detayları ses kısmında belirteceğim, şimdi kutu içeriği ve fiziksel özellikler ile başlayayım isterseniz…

Kutu içeriği olarak cihaz küçük bir kutuda, yanında 40cm civarında bir USB kablo ve AC adaptörü ile geliyor.

Fiziksel özellikler: OL DAC küçük ve hafif. SMSL M8’den biraz dar, ama biraz daha yüksek. Masa üstünde fazla bir yer kaplamıyor, çok da dikkat çekmiyor. Bir kenarda sessizce işini yapıyor.

Siyah alüminyum kasasının, ön tarafında açma kapama düğmesi, bir led ve USB-optik giriş seçicisi var. Arkada ise USB girişi, sağ ve sol analog RCA çıkışları, optik giriş ve 15 volt AC adaptör girişi var. Buraya küçük bir not düşersek, adaptörün arızalanması durumunda, piyasada AC adaptör bulmak DC adaptör bulmaktan daha zor oluyor bilginiz olsun. OL DAC’a dönersek, cihazın yanlarında ve üstünde giriş çıkış yok. Altında ise masa üstüne şaşırtıcı derecede iyi tutunan dört tane küçük, lastik ayağı var o kadar.

Cihazda koaksiyel dijital giriş ne yazık ki yok. Bu durum koaksiyel çıkışlı cihazları bağlamayı zorlaştırdığı gibi (dönüştürücülerle mümkün olabilir), aynı anda bağlanabilecek cihaz sayısını da kısıtlıyor.

Mesela ben kendi DAC’ım SMSL m8’i USB üzerinden Foobar asio ve Tidal masa üstü uygulaması için kullanıyorum. Optik girişe de windows’un diğer seslerini veriyorum, youtube ve netflixi optik ile kullanıyorum (Böyle yapınca foobar çalarken facebook’ta geziniyorsam mesela, videolar oynayabiliyor, sesini duymak istersem hemen kaynak değiştiriyorum). Koaksiyelden de CD çalar olarak kulandığım DVD player’ı bağlıyorum –ki bu cihazın zaten bir optik çıkışı yok.

Cihazda seçili kaynak, ya da çalan dosya türü, bit rate’i bilgileri görülebildiği bir ekran ya da led sistemi yok. (SMSL M8’in bunun için önünde küçük bir ekranı var örneğin.)

Kullanım: Cihazın kurulumu oldukça kolay; USB kablo ile bilgisayarınıza ve/veya optik giriş ile optik çıkışı olan herhangi bir cihaza bağlamanız ve adaptörü takıp cihazın açma düğmesine basmanız yeterli. Parazit ve gürültü açısından cihazın USB’den güç almaması bence iyi. Ancak lap-top ile taşınabilir olarak kullanmak açısından kötü.

Benim kullandığım Windows 10 bilgisayar, hiçbir sürücü yüklemesine gerek olmadan direk OL DAC’ı tanıdı ve kullanmaya başladı. Ne yazık ki bu sürücüsüz, tak-kullan sistemin bir bedeli var, o da USB bağlantının ancak 24/96kHz’a kadar değerleri desteklemesi. OL DAC 24-192 flac ve DSD gibi en yüksek çözünürlükteki dosyaları USB üzerinden native olarak oynatamıyor. Buraya bir parantez açarsak bu dosyaları resample ederek OL DAC ile dinlemek elbette mümkün. Yine de bu durumun pek güncel bir yaklaşım olduğunu iddia edemeyeceğim.

Diğer taraftan OL DAC optik bağlantı üzerinden 24/192Hz desteği sunuyor. Bu nedenle ve cihaz zaten DSD desteklemediği ve USB’den de güç almadığı için, imkân dâhilindeyse bilgisayarlar için de optik girişi kullanmak daha iyi bir tercih olabilir.

OL DAC, USB ve optikten aynı anda ses alabiliyor ve öndeki kaynak seçme düğmesi ile hızla iki kaynak arasında geçiş yapabiliyor. Ben denemelerimde her iki girişi de kullandım ama bir fark saptayamadım.

Bekleneceği üzere cihazın kasası, çalışırken bir miktar ısınıyor, ancak sorun oluşturacak düzeyde değil.

Değerlendirmeyi yaptığım set-up:

Masa sütü sistemimde sinyal zinciri şu şekilde:

Windows10 Pc (foobar2k-asio)-> SMSL M8’in yanında gelen USB kablo-> ucunda ifi ipurifier2->SMSL M8->ifi Micro itube pre amp-> Violectric HPA V90 Kulaklık Amfisi

Ayrıca SMSL M8’in güç girişide ifi DC ipurifier kullanıyorum.

Bu inceleme için itube’ı devre dışı bıraktım ve OL DAC’ı da, SMSL M8’i de direk kulaklık amfisine bağladım. Ayrıca OL DAC AC olarak beslendiği için, onu kullanırken ifi DC ipurifier’ı kullanmam mümkün olmadı. Kısa olduğu için OL DAC’ın kendi USB kablosunu da kullanamadım, SMSL’inkine bağladım. ifi ipurifier2’yi her iki DAC’la kullandım.

Bir DAC’ı söküp, diğerini bağlama süresi, ve yazılımsal ayarların yapılması birkaç dakika sürüyordu, o nedenle bir “tak-çıkar” inceleme yapamadım. Karşılaştığım zorluklardan biri buydu.

Dinlemelerimi en çok kullandığım ve sesine en aşina olduğum kulaklığım olan Hifiman HE400i ile yaptım.

Karşılaştırma için DSD ve flac dosyaların yanı sıra Tidal Hi-fi dinledim.

Ses ve karşılaştırma sonuçlarım:

Yukarıda da belirttiğim üzere cihazın sesini değerlendirmek benim için çok kolay olmadı.

Başta biraz zorlansamda, arka arkaya yaptığım, “sök-tak-aynı şarkıyı dinle” döngüleri sonunda iki DAC’ın ses karakterleri arasında şu farkları buldum. Bu arada bu farkların küçük olduğunu ve sadece birbirlerine karşı olduğunu lütfen unutmayın:

ESS ES9018K2M çipli SMSL M8’in tizleri daha ön planda ve daha sert. Tizlerin daha önde ve belirgin olmasından ötürü M8’in daha çok detay verdiğini hissediyorum. Ayrıca M8‘in basları da daha belirgin ve sıkı vuruyor. İlk vuruştaki etki daha iyi hissediliyor. Bu özellikler M8’i OL DAC’a göre V-Shape, daha dinamik ve aynı zamanda tizlerde daha yorucu kılıyor. M8 ile ekipman eşleştirmesinde tizleri sert kulaklıklardan ve parlak amfilerden kaçınmak gerek.

AK4490EQ çipli OL DAC’ın tizleri daha sakin, yormadığı, rahatsız etmediği gibi eksiklikte hissettirmiyor. OL DAC’ın midleri M8’e göre daha önde (Diğer frekasnlar M8'e göre bir tık daha geride oduğu için), yumuşak, ve alt midler yarım tık daha gövdeli. Baslara geldiğimizde bence M8 daha başarılı, OL DAC’ın basları daha rahat (gevşek kelimesinden özellikle kaçındım) ve yine yumuşak. Genel olarak OL DAC, M8 kadar dinamik değil belki ama sunumu daha yumuşak. Ekipman eşleştirmesi açısından daha kolay olacaktır, ya da sıcak ses sevenlere daha cazip gelecektir.

Yukarıda bahsettiğim tizleri sert kulaklıkların arasına benim kullandığım HE400i’yi de katabiliriz. Eğer DAC’ım M8 değilde OL DAC olsaydı, belki de ifi itube’ı alma ihtiyacı hissetmeyebilirdim. Çünkü OL DAC, HPA V90, HE400i sinerjisini gayet başarılı buldum ve SMSL M8, HPA V90, HE400i eşleşmesinden daha çok sevdim (Ancak bu sinerji işinin HE400i’nin özelinde olduğunu unutmamak lazım, denemelerimde tizleri kırpık bir kulaklık kullansaydım SMSL M8 daha iyi olabilirdi.).

Sahne vb gibi özelliklerden bahsetmedim çünkü buralarda iki DAC arasında bir fark hissetmedim. İkisi de başarılıydı.

Aynı şekilde arka plan karanlığı da iki DAC’ta da gayet iyiydi.

İfi İtube işin içine girince ne oldu derseniz, son gün de bunu denedim: Şaşırtıcı şekilde itube’lü karşılaştırmada farklar çok azalmıştı. Sanırım itube, SMSL M8’in tiz sivriliğini aldı, midlerini yumuşattı ve OL DAC’ın da baslarını sıkılaştırdı. Böylece zincire itube eklenince birbirine oldukça yakın (ama aynı değil, tizler hala M8’le daha önde) ses veren iki set up ortaya çıktı. İtube güzel alet :)

Sonuç olarak, OL DAC kuşkusuz Hi-Fİ bir DAC ve benim beğenimi kazandı. On board bir ses kartıyla arasında fiyatını rahatlıkla hak edecek kadar fark var. Eğer koaksiyel giriş, native DSD, USB üzreinden 24-192 desteği gibi ihtiyaçlarınız yoksa bu fiyata OL DAC’ı rahatlıkla tavsiye ederim.

Artılar:

Küçük

USB’den güç almıyor

Sürücüsüz tak-çalıştır

24-192 destekli optik giriş

Ses kalitesi

Fiyatı

Eksiler:

Üzerinde ekran ya da gösterge ledleri yok

USB den güç almaması taşınabilirlik için kötü

USB üzerinden sadece 24-96 desteklemesi

Native DSD desteği yok

Dijital Koaksiyal giriş yok

Aynı ada sadece iki cihaza bağlanabiliyor

Pax, cgtyguner, mavi ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  6. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.845
    @mavi Ceyhun hocam bu turdan affınızı rica edeceğim :) Katılmak isteyen başka bir arkadaş olursa hakkımı alabilir yada benim 3 günlük süremi de @karanehir35 Ahmet hocam kullanabilir. Şu anda yeterli vakti ayıramayabilirim artı bir başka konuda masaüstü bir sistemim olmadığından çok bir anlamı olmayacak gibi görünüyor, daha iyi inceleyebilecek arkadaşların daha uzun vakit ayırması ve ürün hakkında daha değerli bilgilerin oluşmasını tercih ederim.

Tur için tekrar teşekkür ederim.

refuserQ ve mavi bunu beğendi.
  7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.422
    Hayri Hocam selamlar, tabi zamanınız için bir şey diyemem ama Meridian Explorer 2 ile karşılaştırsaydınız ben ilgi ile okurdum.:ok

8. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.845
    Hocam sıkıntı şu ki benim bilgisayarım bile problemli şirket bilgisayarı her şeyi kuramıyoruz adminler tarafından kurulum yapılması lazım (driver bile kurulamıyor) öyle olunca muhtemelen geldiğinde vakit kaybıda yaşayacağım hakkını veremeyeceğim. O açıdan sonra mahcup olmaktansa Ahmet hocam 3 gün fazla detaylı incelese daha makbule geçer :)

Meridian'i göndereyim Turan hocam istersen sendeki DAC la bir kıyaslarsın görüşlerini paylaşırsın iyi olur.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  9. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.422
    Ehem, o kadar yazdık yani alet sürücü istemiyor, tak çalıştır diye...:wink

Neyse hocam, teklif var ısrar yok.:ok

Meridian teklifi için çok teşekkür ederim, dinlemeyi istediğim bir cihaz. İzne çıkıp döneyim bu teklifini değerlendirebilirim.:ok

Chaturanga bunu beğendi.
  10. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.845
    Sürücü istemiyor mu hmm unutmuşum :D Ama benim tercihim yine Ahmet hocanın incelemesi, sizler inceleyince ben daha çok şey öğreniyorum cihaz hakkında :D

Yanlış anlaşılma olmasın bu arada cihaz ilgimi çekmediğinden yada beğenmediğimden vazgeçmiyorum turdan tam tersine HD6XX için masaüstü AMP alacağım için (Hatta yine JDS nin Objective2 AMP ını alacağım) masaüstü DAC ını da merak ediyorum açıkçası ama şu anda çok üzerine eğilme ihtimalim yok boşa vakit kaybedilmesin.

10 Eylül gibi bende izinden döneceğim biraz uzun bir izin kullanacağım Ağustosun ortasında başlamak üzere :) O zaman haberleşiriz ME2 yi dönüşte gönderirim hocam.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  11. mavi

mavi MP3

Beğenileri:
    735
    Hayri Bey nasil arzu ederseniz.

Ileriki bir vakitte de cihazi incelemeniz icin gonderebilirim, illaki tur kapsaminda olmasa da olur : )

Bu arada OL DAC'a ilginc bir sekilde talep gosteren az oldu. Tura halen katilmayi arzu eden arkadaslar yazabilirler.

Chaturanga bunu beğendi.
  12. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.845
    @mavi Ceyhun bey çok teşekkürler. 18 Ağustos - 10 Eylül arası zaten tatilde olacağım. Bir de kafaüstü kulaklığımda yok böyle bir AMP ı IEM lerle değerlendirmek te anlamsız olur. Ocak ayında HD6XX gelecek nasipse, o geldiğinde cihaz halen elinizde olursa :D isterim.

JDS Objective2 AMP alacağım büyük ihtimalle HD6XX için cihazı göndermemiş olursanız ikisini beraber denemiş olurum.

Bu arada hazır yazmışken diğer konuyu aramadan yazayım, malum birde HIFIMAN in bir kulaklık turuna yazılmıştım sizin başlattığınız, hatta ilk sıradaydım. Kulaklık yurt dışından mı gelecek bilmiyorum ama eğer 14-15 Ağustos'a kadar bana ulaşma ihtimali yoksa bir sonraki arkadaşa gönderilmesini isteyebilir misiniz firmadan?

13. mavi

mavi MP3

Beğenileri:
    735
    Hay hay, ilerde zaman & ekipmaniniz uygun oldugu herhangi bir ara gonderebilirim OL DAC'i.

Hifiman Edition S'in ulasmasi rahat bir ayi bulacaktir tahminimce. Su anda firmanin kulakligi kargolamasini bekliyorum. Dolayisiyla iciniz rahat olsun, turun baslamasina epey var gorunuyor su anda : )

refuserQ ve Chaturanga bunu beğendi.
  14. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.845
    Anladım çok iyi o zaman muhtemelen ben döndüğümde ancak gelir.

15. mavi

mavi MP3

Beğenileri:
    735
    Merhaba arkadaşlar.

OL DAC turu henüz tamamlanmadı, fakat yakın gelecekte bir zaman darlığı içerisine girme ihtimalime karşı bu alet hakkındaki izlenimlerimi şimdiden paylaşmak istedim.

IMG_20170531_110543.jpg

Önceden belirteyim, piyasada oldukça popüler olsa da içerisinde preamfi, dijital-analog dönüştürücü (DAC) ve amfi barındıran tümleşik çözümlerin genel itibariyle hayranı olduğumu söyleyemem. Zira bunlardan herhangi birini değiştirmek istediğinizde - örneğin DAC terfisi yapmak istiyorsanız - duruma göre tüm aleti değiştirmeniz gerekebiliyor. Bu da esnekliği azaltabiliyor.
    Veya tümleşik cihazların kullanmadığınız bileşeni boş duruyor, fazladan yer işgal ediyor.

Öte yandan, değişik amfi ve DAC'ların ortaya çıkardıkları farklı sinerjileri denemek açısından da modüler çözümler oldukça çekici ve deneyimleme açısından eğlenceli olabilmekte.

Birkaç ay öncesinde yabancı donanım sitelerinde dolaşırken "ODAC'in terfi modeli" olarak ifade edilen JDS Labs OL DAC'a denk geldim. Birkaç yıl öncesinin tahminen fiyat / performans şampiyonu olan ODAC'tan sonra "terfi" sözcüğü doğrudan ilgimi çekti.
    Kısa bir araştırma sonrası OL DAC'in özellikleri, teknik açıdan kusursuz ses üretme iddiası (yani örneğin duyulabilir herhangi bir ses bozulmasından ve gürültüden muaf olma) ve 139 dolarlık fiyatının oldukça dikkat çekici olduğuna kanaat getirdim ve JDS Labs ile iletişime geçtim.

IMG_20170531_110313.jpg

Firmadan John Seaber ve Jude Hopper bir tur düzenlemem için bana bir inceleme örneği göndermeyi kabul ettiler. Buradan kendilerine - her ne kadar Türkçe bilme ihtimalleri Osmanlıspor'un bu sene UEFA Kupası'ını kaldırma ihtimali ayarında olsa da - teşekkürlerimi sunayım.

Ve başlayayım.

Öncelikle şunu belirteyim, OL DAC alüminyum şasisi içerisinde minnacık bir alet.
    Boyutu fotoğraflarda biraz daha büyük görünüyor. Evde kullandığım Mini-itx kutu-kasamın üzerinde dahi oyuncak gibi duruyor.

IMG_20170531_111343.jpg

Bu ufacık boyutuyla dahi, arkasına taktığım kalın & ağır kablolara rağmen yerinden oynamamakta. Bunu da OL DAC'in altına yerleştirilmiş dört adet silikon ayak sağlıyor.
    İyi düşünülmüş.

Ön tarafta analog açma / kapama ve optik & USB bağlantı seçici butonları, arkada ise altın kaplama iki RCA çıkışı, OL DAC'i evdeki pek çok alete (CD çalar, müzik seti vs) bağlayabilmek için bir adet optik giriş, B-tipi USB soketi ve 15V AC adaptör girişi bulunmakta.
    Fakat kendi fiyat skalası içerisinde rekabet ettiği Schiit Modi Uber 2 veya Topping D30 gibi ürünlerde bulunan koaksiyel giriş OL DAC'te bulunmuyor. (Koaksiyel çıkış, JDS Labs'in amiral gemisi DAC'ı olan 249 dolarlık EL DAC'ta bulunmakta)

Ergonomi olarak OL DAC son derece başarılı, fakat AC adaptörünün hafifçe büyük olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Bunun dışında OL DAC, endüstriyel tasarım açısından (aynı şasiyi kullanan Objective2 amfisi gibi) "Designed & Made in USA"den ziyade, fonksiyonun estetik tasarımı dışlamak pahasına ön plana çıkarıldığı bir Sovyet ürününe benzemekte.
    Masamın üzerinde yadigar Zenit fotoğraf makinemle yan yana durduğunda aynı kardeş gibiler tasarım açısından : )
    Sovyet ürünlerinin ne kadar dayanıklı olduklarını bilirsiniz. OL DAC de bu açıdan dayanmak üzere tasarlanmış gibi görünüyor.

Yabancı sitelerde genel olarak DAC incelemelerine dair bir eksiklik gözüme çarpıyor. Bu incelemelerde, elektronik aletlerin ömrünü ciddi oranda etkileyebilen "ısınma" faktörüne yeterince değinilmediğini görüyorum.
    Bu açıdan OL DAC'in termal tasarımı son derece başarılı.

Cihaz çalışırken hafifçe ısınıyor, fakat bu ısınma yazın en sıcak günlerinde, yaklaşık 28 - 30 derece oda sıcaklığında kullanırken dahi "tehlikeli" denebilecek seviyeye varmıyor.

Örneğin @Mikrobiyolog Turan Bey'in denemem için bana gönderme lütfunda bulunduğu SMSL M8 ısınma konusunda OL DAC'a göre biraz problemliydi (Fazla ısınmayı M8'in yeni versiyonu M8A'da çözmüşlerdir belki).
    Başarılı ısı dağıtımı, OL DAC'in uzun yıllar sorunsuzca çalışmasına yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

Kısacası yapım / malzeme kalitesi olarak ve tasarım olarak OL DAC'te herhangi belirgin bir problem bulamadım.

SES BAŞARIMI

OL DAC'i belirgin aralıklarla bir aydan fazla bir süre içerisinde dinledim.

Bu süre zarfında, kıyaslama maksadıyla müstakbel rakipleri Topping D30, Schiit Modi Uber 2 ve SMSL M8'e ulaşmaya çalıştım ; lakin yalnızca sonuncusunu bulabildim.
    Dolayısıyla ses performansı olarak OL DAC'in SMSL M8 ile olan kıyaslamasına değineceğim.

IMG_20170718_214839.jpg

Yöntem olarak, incelediğim cihazları olabildiğince farklı kombinasyonlarda deneyerek ses performanslarına dair bir ortalamaya varmaya çalışıyorum.
    OL DAC için de bu mantıkla benzer bir deneme yaptım. Cihazı Objective2 amfi ile eşleştirdim, USB üzerinden bilgisayara takarak Logitech hoparlörlerle 2 kanal üzerinden ses kartı olarak kullandım ve son olarak oldukça güvendiğim Yahama HS7 referans monitörlerime bağladım.
    O2 amfi ile sürülmesi kolay Sony MDR1-ABT, MDR-1000X ve Grado Ps500e kulaklıkların yanısıra 300 ohm'luk Sennheiser Hd650'yi de denedim.

Bu kulaklıklarla, OL DAC + O2 amfi ikilisinden yüksek çözünürlüklü, tertemiz, berrak ve herhangi bir kumlanma / gren emaresi olmayan dengeli bir ses sunumu aldım.
    OL DAC, onu kaynaktaki en ufak kolorasyonu bile gösterebilen Yamaha HS7'ye bağladığımda da nötr / kısmen renksiz ses sunumunu korudu.
    Yalnızca bu kombinasyonda, seste OL DAC'in kullandığı AK4490EQ DAC çipi ile alakalı olabileceğini düşündüğüm çok hafif bir sıcaklık vardı. Bu açıdan OL DAC'ın sesini "soğuk" olarak nitelendirmekten kaçınıyorum.

Analitik / kaydı çözme özellikleri tahmin edeceğiniz üzere pek kuvvetli olmayan Logitech hoparlörler üzerinden yaptığım dinleme testinde OL DAC, Realtek ALC887 ses çipine sahip bilgisayarın tümleşik ses kartına nazaran kolayca fark edilecek biçimde, teknik açıdan üstün ve "daha doğru" bir ses üretti.
    Öte yandan Realtek'in sesi belirgin biçimde daha renkli ve frekans tepkimesi olarak OL DAC'e nazaran daha az dengeliydi ; daha dijitaldi ve "ekolayzır eli değmiş" bir tadı vardı.
    Bu açıdan bilgisayara OL DAC bağlamak, ortalama hoparlörlerle dahi anakart üzerindeki (halihazırda ses kaliteleri fena sayılamayacak) ses çiplerine göre kolayca anlaşılır bir ses performansı artışı getirmekte.

Son olarak OL DAC & SMSL M8 kıyaslamasına geleyim.

SMSL M8, yeni modeli M8A'nın da çıkmasıyla beraber 200 dolar seviyesinde dolanan, OL DAC'ten belirgin ölçüde pahalı bir alet.
    Dinlemelerimde, bir "Sabire" ES9018K2M DAC-çipi-sever olarak ben SMSL M8'in ses performanısını hafifçe daha fazla beğendim.

Bu iki DAC'ı sırayla O2 amfi ile eşleştirip kulaklıkla ve bilgisayara bağlayarak Logitech hoparlörlerle dinlediğimde aralarındaki fark, M8'in hafifçe daha belirgin tiz sunumu haricinde yok denecek kadar azdı.
    Farkı biraz daha rahat anlayabildiğim kombinasyon ise bu iki DAC'i Yamaha HS7'ye bağladığımda oluştu.
    HS7 üzerinde, SMSL M8, OL DAC'a göre daha havadar ve saldırgan tizlerle yine hafifçe daha berrak bir ses üretirken OL DAC'in tizleri bir miktar daha kontrollüydü.
    Öte yandan SMSL M8, ürettiği ses az da olsa sıcaklık ihtiva eden OL DAC'e nazaran "soğuk / analitik" ses karakterine bir miktar daha yakın.

IMG_20170718_214617.jpg

Lakin buradan "SMSL M8 daha iyi bir DAC" sonucuna varmamaya dikkat ediyorum, zira bu cihazın hafifçe karışık bir durumu bulunmakta.
    Birincisi, SMSL M8'in, tizleri hafifçe belirgin sunumu itibariyle parlak amfi / kulaklıklarla eşleşirken OL DAC kadar dengeli bir ses üretebileceğinden şüpheliyim. OL DAC'in tizlerindeki kontrollülük bu açıdan cihazın genel ses uyumluluğunu arttımakta.
    İkincisiyse M8, enstrüman tasviri oldukça doğal olan OL DAC'e göre hafifçe dijital çalabilmekte.
    "Hafifçe" zarfını çok fazla kullandığım pek çok okuyucunun dikkatini çekmiştir, zira iki DAC'in ürettiği ses son derece yakın.
    Bunu bir kez daha vurgulamış olayım.

Son Olarak : OL DAC kimin için?

İlkin OL DAC kimler için uygun değil, ondan bahsetmeye çalışayım.

OL DAC, sahip olduğu RCA çıkış ve USB & optik giriş haricinde başka bir bağlantıya (örneğin koaksiyel) imkan tanımamakta. Dolayısıyla, kendisini aynı anda pek çok farklı cihaza bağlamak isteyenleri memnun etmeyebilir.

İkinci olarak, OL DAC, "benim DAC'im piyasadaki tüm bit oranlarını desteklesin, dönüşümsüz DSD çalsın" diyenler için değil.
    USB Audio Class 1'e (UAC1) desteğine sahip bir DAC olarak USB üzerinden 24 / 96 kHz ve optik bağlantı üzerinden 24 / 192 kHz'e kadar desteklemekte.
    Kısacası OL DAC, düşük bir maliyetle yüksek ses kalitesini amaçlayan dinleyicilere yönelik tasarlanmış bir ürün.

(bilgi notu : Genel itibariyle dijital-analog dönüştürücülerin, kendilerine bağlayarak kullandığımız kulaklık amfilerine göre fiyat / performans bazında bir farklılıkları var.
    100 dolarlık bir amfi ile 300 dolarlık bir amfi arasında oldukça belirgin bir fark olabilse de aynı fark DAC'ler söz konusu olduğunda bu ölçüde geçerli değil.
    Yani, görevleri kabaca kendilerine dijital olarak 1 ve 0'lar şeklinde iletilen ve müzik datası içeren bit'leri analog müzik verisine temiz ve gürültüsüz biçimde dönüştürmek olan DAC'ler, fazladan kendilerine ödenen meblağın karşılığını giderek daha da yavaşlayarak artan bir performans olarak döndürmekteler.

Bu açıdan 139 dolarlık OL DAC, tahminen 500 dolarlık bir DAC'in performansının büyük bir yüzdesini verecektir.
    Dolayısıyla bütçe kısıtlaması olan bir dinleyiciye benim şahsi (ve öznel) tavsiyem, OL DAC gibi güvenilir ve problemsiz bir DAC alıp, bütçesinin daha büyük bir bölümünü amfiye yatırmak üzere ayırması olacaktır.)

Bu arada JDS Labs'in sitesindeki "B-Stock Sale" kısmına da bir göz atılmasını tavsiye ederim. Ufak kozmetik kusurları olan ürünleri, buradan bir miktar indirimle almak mümkün olabiliyor. Örneğin 139 dolarlık OL DAC'in B-stok fiyatı 124 dolara düşmekte.

Artılar :

* AK4490EQ DAC çipi
    * Yüksek ses kalitesi
    * Gürültüsüz, temiz arkaplan
    * Yüksek malzeme kalitesi ve serin çalışma
    * Herhangi bir yazılım / kurulum gerektirmiyor
    * Elektriğini şebekeden alıyor
    * Uygun fiyat

Eksiler :

- Koaksiyel girişi yok
    - Adaptörü hafifçe büyük

Ürün Sayfası :

https://www.jdslabs.com/products/176/ol-dac/

Son düzenleme: 13 Eylül 2017
    prostheticwhim, emrecinar1979, endia ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  16. Synthyss

Synthyss WAV

Beğenileri:
    1.842
    İzlenimler

Öncelikle Ceyhun Bey'e turu düzenlediği için teşekkür ederim. Techno-fi'ın bu gibi turlarla inanılmaz zenginleştiğini düşünüyorum..

JDS Labs'i duymayan yoktur diye düşünüyorum, nispeten butik denilebilecek bir üretici statüsünde olan bu çılgın insan topluluğu geçmişte de pek çok güzel işe imza atmıştı. Herkesin odyofil serüveninde mutlaka denk geldiği "Objective 2 Amp" buna güzel bir örnek.

Giriş adı altında fazla gevezelik etmeden ürüne geçeyim. Ürünümüzün ismi OL DAC. Bana direkt bu "OL" ibaresi "OLD" kelimesini anımsattı. Muhtemelen farklı bir anlamı vardır "Obmutescently Largifical" falan olabilir. Neyse.

OL DAC'ın yapı kalitesinin oldukça hoşuma gittiğini söylemeliyim. Cihaz tamamen metalden oluşuyor. Form ve faktör güzel, masa üstünde çok yer kaplamıyor. Butonlar ve switchler sağlam, çin-vari değil. Bu noktalarda tam puan aldı diyebilirim.

Cihaz kullanıcıya bu fiyatta sunulmayan pek çok seçenek sunuyor. Optik çıkış gibi. USB'ye alışan bizlere iyi bir haber bu. Optik vs USB biraz tartışmalı bir konu olsa da ben olabildiğince Optik kullanmaya çalışıyorum. OL DAC'da ikisini de test etme şansı yakaladım.

Öncelikle cihaz usb'den bağlıyken ekran kartım (1080ti) yük altında çalıştığında OL DAC'da jitter/noise denilen sese yol açtığını farkettim. Herhangi bir işlem yapmıyorken bu sorun sadece ara ara olmakta. Aynı sorunu geçmişte AQ DF Black ile de yaşamıştım.

Yukarıda bahsettiğim olay cihaz optikten kullanıldığında gerçekleşmemektedir. Bu bana özel bir şey de olabilir, anakart'ın insulation problemi olabilir, kablo olabilir vs. O yüzden referans alınacaksa bu cümle dikkatli olmanızı öneririm, şayet herkeste yaşanacak diye bir şey yok.

İşin güzel kısmı şu ki OL DAC size 2 seçeneği de sunuyor ve seçimi size bırakıyor.

Performans konusuna gelirsek öncelikle alet 139 amerigan dinarıymış gibi çalmıyor. Ben OL DAC'ı Gustard H10'a bağladım. Acayip F/P bir kombo olduğunu söyleyebilirim. Kulaklık ise S-EM6v2. Kabloların hepsi oksitten yosun yeşiline dönmüş saf bakır.

Alt frekanslar toplu ve güçlü. Parçada alt frekans vurgusu fazla olan bir pasaj var ise hemen gelip gerekeni yapıyorlar. Damon Albam'dan "Lonely Press Play" parçasında çok güzel sub bass'lar duydum bu kombo ile. Melody Gardot'dan "Love Me Like A River Does" parçasında da aynı şekilde sahnenin oldukça arkasından gelen Double Bass'ın reprodüksyonunu da oldukça isabetli sunduğunu söyleyebilirim.

Orta ve orta-üst frekanslara gelirsek bu bölüm de oldukça tatmin edici. Sivrilme, gerilim gibi can sıkıcı unsurlar yok. Orta-üst frekansların çok az törpülenmiş olduğunu düşünüyorum fakat bu H10'un eklediği bir nüans da olabilir. Kadın vokaller pürüzsüz, ne inanılmaz detaylı çalıyor ne de detay yutan cinsten. Erkek vokaller de tatmin edici.

Tiz bölgesi kontrollü, parlama sivrilme vs. kesinlikle rastlamadım. Yumuşak ve kendini uzun süre dinletiyor. Detay seviyesi iyi noktada.

Ayrım konusunda fiyatına göre hiç fena olmadığını söylemeliyim, hızlı pasajlarda karışmaya pek rastlamadım. Audioquest dragonfly black v1.5'a oranla OL DAC daha ferah ve rahat çalıyor. Enstrümanlar arası boşluk da daha fazla.

Artılar
    *Fiyatının üstünde çalıyor
    *Küçük ve sağlam
    *Optik çıkışı var
    *Amfi ile imzayı tercihinize göre değiştirmeniz mümkün.

Eksiler
    *Adaptör büyük

Son düzenleme: 2 Kasım 2017
    refuserQ, mavi ve mattiadestro bunu beğendi.
  17. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    743
    black fridayde 79 dolar olacakmış, yerim yurdum olsa tetiği sıkmıştım.

refuserQ ve mavi bunu beğendi.
  18. mavi

mavi MP3

Beğenileri:
    735
    Tura katılan / katılmayan, OL DAC'ı almayı en azından ömr-ü hayatının bir bölümünde düşünmüş arkadaşların hoşuna gidebileceğini düşündüğüm bir çift haber vereyim :

1) JDS Labs, OL DAC'in optik girişi olmayan ve yalnızca USB girişli versiyonunu çıkarıp 99 dolardan piyasaya sunmuş. (Elektriği yine şebekeden alıyor)

2) On bir cumanın sultanı, mübarek Black Friday kapsamında yarın bu aletin fiyatı bir günlüğüne 99'dan 79 dolara inecek!!

İndirim 12 AM ET olarak görünüyor, sanırım bizde yarın akşam saatlerine denk gelmekte. Yalnız stoklarla sınırlı görünüyor, belirteyim : )

Ben aynı anda birden fazla alete bağlamayı düşünmüyorum, USB bağlantı benim için yeterli diyen ve optik çıkışa ihtiyaç duymayanlar için oldukça iyi bir fırsat bence.

Mikrobiyolog, Nazım ve refuserQ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş