Jitter Nedir?

'Rehber Konular' bölümünde 5kurt tarafından 23 Şubat 2012 tarihinde başlatılan konu.

1. 5kurt

5kurt MP3

Beğenileri:
    8
    Eylül 5, 2008

Oldukça komplike teknik bilgi içeren bir konu ama biz gelin yine mühendislerin alanına ve teknik konulara fazla girmeden çok basit olarak açıklamaya çalışalım.

Jitter hergün akşam saat 7′de gelmesi gereken kız arkadaşınızın bir gün saat 9′da, bir gün saat 6:30′da, bir gün de hiç gelmemesidir.

Özel hayatınızda “Jitter”e kız arkadaşınızın geliş saatlerinin bir nevî dalgalanmaya (vibrasyona) uğraması olarak da bakabiliriz. Bu da ilişkinizde kalite kaybı demektir.

Kız arkadaşınızın geliş saatleri arasındaki değişim ne kadar fazlaysa, ilişkinizdeki kalite kaybı da o kadar fazla olur. Bekle bekle nereye kadar değil mi? :)

Yine çok basit olarak bunu audio’ya uyarlarsak, sinyallerin, yani “sample”ların digitalden analoğa çevrilirken birbiri arkasından sıralı olarak gelmesi gerekirken aralarından bazı paketlerin zamanında gelmemesi veya transfer sırasında kaybolması diyebiliriz.

Bu da bize olması gerekenden daha kötü bir audio kalitesi olarak geri döner. Bir DAC için ne kadar düşük jitter, (yani daha az kaybolan sample paketi) o kadar yüksek kalite olarak düşünebiliriz.

Tabii konu çok çok daha komplike ve teknik, ama aşağı yukarı anlatabildim sanıyorum.

Bir DAC’ın kaliteli olması tek başına “jitter”le alâkalandırılamaz tabii, ama çok çok önemli bir faktör olduğu da yadsınamaz.

Peki düşük jitter bize ne kazandırır:

=> yorulmadan daha uzun süre müzik dinleme imkanı
    => daha iyi sahne
    => daha iyi enstrüman ayrımı
    => daha iyi zamanlama
    => daha iyi genel audio performansı.

Daha fazla teknik bilgi isteyenler aşağıda ki linke bakabilirler.

http://www.jitter.de/english/engc_navfr.html

bald63 bunu beğendi.
  2. thehadi

thehadi Guest

Tesekkur ederim, bu aralar ogrenmek guzel boyle seyleri :)

3. Siyah Nur

Siyah Nur WAV

Beğenileri:
    39
    Harika bir örnek, güzel bir anlatım. Teşekkürler.

4. adailton

adailton MP3

Beğenileri:
    8
    Bir DAC için timing-zamanlama herşeydir deniyor genelde. Verinin orjinalini bozmadan ne kadar iyi iletilip işlenebilirse ses o kadar doğal ve rafine oluyor imiş. Örneğin benchmark dac1 "0 jitter" parolasıyla sahaya çıkan bir dac. Sesini herkes sevmiyor ama DAC olarak görevini layığıyla yaptığı tartışılmaz.

I LOVE SONY bunu beğendi.
  5. neo1990

neo1990 FLAC

Beğenileri:
    6
    tesekkurler super aciklamissiniz ornek cok guzel :) :)

6. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Sonunda meşhur jitter'ı da öğrendik, iyi oldu. Elinize sağlık :)

7. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    60
    Arkadaşlar siz jitter'i bilmiyormuydunuz? Forumda o kadar bahsi geçti ki şaşırdım birden. 5kurt'un rehberi isabet olmuş gerçekten de. Jitter mevzusu çok önemli. Sırf bu yüzden kaliteli bir digital coax kablom olmasına rağmen bnc jacklı kablo yapmayı düşünüyorum. Bnc bağlantıda jitter daha düşük oluyormuş. Keza kaliteli usb kablolarının da etkisi bu jitter problemiyle ilgilidir.

8. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss WAV

Beğenileri:
    359
    Herkesin anlayabileceği bir dilde yeniden anlatım için teşekkürler.

Sayfayı Paylaş