Koss - Ruk 30 incelemesi

'Koss' bölümünde cgtyguner tarafından 4 Mart 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    Herkese merhabalar. Yine müthiş bir f/p canavarı ürün incelemesi ile karşınızdayım. Bu sefer elimizdeki kulaklık Koss ruk 30 noise isolating kulakiçi kulaklık. Noise isolation olayı aktif değil. Fit ve kulağa yerleşimi ile mekanik bir izolasyon yapıyor ancak bunu aslına bakarsanız fena da yapmıyor. Şimdi sırayla gidip aşama aşama kulaklığı tanıyalım:
    Teknik özellikler:
    Hassasiyet: 110db
    Direnç: 16 ohm
    Frekans aralığı: 15 – 20000hz
    Ağırlık: 28 gr

Paket içeriği:
    Paket sert plastik yapıda olup koparmadan açmak mümkün değil. Açması da baya zor, sağlam bir paket. İçinden kulaklık, ek iki çift uç ve garanti belgesi çıkıyor. Bu fiyata zaten ne bekliyorsunuz :D
    Görünüm – malzeme :
    Ruk 30 kasa boyutu hafiften büyük bir kulaklık kanalı da keza ortalamadan büyük olabilir ben koca kulaklı olduğumdan içinden çıkan ufak uçları takmadan direk cuk oturdu. Ağırlık olarak ise oldukça hafif bir ürün olduğunu söyleyebilirim. Kulağa yerleşimi iyi ve sağlam. İzolasyonu da bu sayede sağlıyor. Görünüm hifiman kulaklıklara birazcık benziyor arkadaki somunu saymazsak :D (o somun gerçekten çıkıyor olabilir ama şimdi toplayamam elimde kalır diye bulaşmadım iç yapısı nasıl bilemedim.)

Kulağa kolay yerleşen ağırlık hissi yaratmayan malzeme kalitesi de hiç fena düzeyde olmayan bir ürün yapmış koss. Kablosu 1,2 mt uzunluğunda ve ince şerit şekilli bir kabloya sahip bu kablonun yüzey kaplaması sayesinde karışma dolanma olayları neredeyse hiç yaşanmıyor. Siz karıştırsanız da kendisi açılıyor kablo. Bu yönüyle de hoş olmuş. Sağlamlık ortalama düzeyde. Y splitter bu fiyat için yine normal kalitede. Kablolar da sağlamlık izlenimi veriyor belki jack biraz daha buyuk ve sağlam yapılabilirdi.
    İzolasyon – konfor :
    Kulaklığın yerleşimi benim için gayet rahat oldu ancak çok küçük kulaklılar için belki büyük gelebilir. Tipler rahat ve kulaklık kulakta ağırlık hissi yapmıyor. Ses yalıtımı gayet iyi düzeyde ancak dışarı çok az miktarda ses çıkabiliyor. Kulaklığın kasasında üst tarafta bir bass port var onun etkisiyle de ses kaçağı oluyor olabilir.

Ses:
    Karakter olarak bir tık kalın tonda çalan ancak tizleri de çok iyi veren bir kulaklık. Midler çok sönük olmasa da hafiften v shaped bir yapı var denebilir. Koss'un karakteristik ses imzasına yakın durarak biraz koyu çalan kulaklık bu imzanın avantajını bass kalitesiyle birleştirerek çok iyi alt frekans tepkileri oluşturmayı başarıyor. Ancak sunum bir tık koyu olsa da tizler de detaylı ve kendini belli eden bjr yapıya sahip olduğu için ses çok sıcak değil. Daha dengeli bir renk sunumu var kulaklığın. Volüm olarak yüksek, güçlü bir ses veriyor ve frekanslar oldukça sıkı, derli toplu geliyor kulağa.

1- Bass: Kulaklığın vuruş etkisi gayet sağlam. Baslar toplu derine inebiliyor ve çok da yayılıp gevşemiyor. Bu hızlı derin ve toplu baslar sayesinde midbass kamburu ya da türlü çeşit mid – tiz tacizi gibi durumlar belirmiyor. Notalar koss ses imzasına uygun olarak bir tık kalın gelse de detay ve genel temizlik, berraklık açısından iyi iş cıkarıyor. Derinliğin iyi oluşu ve vuruş gücünün gayet yeterli olmasıyla EDM, techno, electronic türlerde oldukça iyi iş yapıyor hız sayesinde de rock – metal – klasik müzikte de oldukça tatmin edici bateri tonlamalarına, kontrbas, basson, çello gibi enstrümanlarda dolgun vuruşlara ulaşabiliyorsunuz. Özellikle bu ses karakterinin bateriye katkısı oldukça farkedilir düzeyde oluyor. Mid-tiz kasmış armatür bir kulaklıkta ince teneke gibi gelen bateriler gerçekten hacme sahip bir enstrümana dönüşüp o vuruşun derinliğini dolgunluğunu çok iyi yansıtıyor. Bas tepkisinin metaldeki yeri ve önemi :D

2- Midler: alt midler de üst midler de benzer kalitede. Kadın vokallerde bir falso durumu söz konusu değil. Erkek vokal ve brutal vokal performansı belki bir tık daha iyi diyebilirim. Ancak genel anlamda bu kulaklığı hafiften v shaped yapan durum midlerin bir adım geride yer almasından kaynaklanıyor. Çözünürlük anlamında çok büyük kayıp yok aslında hatta bu bir adlım geride yerleşim sahne genişliği açısından da olumlu etki yapıyor. Tek sıkıntı vokali önde seven vokal odaklı sunum sevenler için işte tam sizlik cihaz diyemeyecek oluşum. Alt midlerde belirgin bir kambur yer almıyor ses çok sıcak yapıda değil daha keskin toplu bir sunum var. Üst midlerde belirgin bir çöküş yok ama tizlerin önde oluşu görece olarak üst midleri zayıf bırakabiliyor. Asıl sorumlu tizler olduğu için misal melody gardot açtığınızda vokaller bir adım geride mi tam anlamayabiliyorsunuz. Ortada üst midleri gölgeleyecek tiz enstrümanlar varsa ancak bunu farkedebiliyorsunuz. Bu durum koss prodj100de böyle değildi mesela. Ne dinlerseniz dinleyin üst midler biraz zayıf mı ne diyebilirdiniz.

3- Tizler: cihazın baslardan sonra ikinci güçlü noktasını teşkil ediyor. Koyu ve kalın notalı bir sunum için bayağı keskin ve temiz bir ses imzasına sahip olan kulaklıkta tizlerin duyulabilirliği oldukça yüksek. Uzama ve detay açısından çok iyi olmasa da vurgu güzel. Metal müzikte farklı zilleri ayırt etme noktasında fena iş çıkarmıyor. Aha bu chinadır bu ride, bu hi-hat diyebiliyorsunuz. Gerçekten metal müzikte çok başarılı bir kulaklık olmuş bu açıdan. Daha mid-tiz bölgesi odaklı keman, flüt, klarnet gibi enstrümanlarda ise zillerden bir tık daha başarısız. Yani metal performansı 8 ise klasik müziğe 7,5 verirdim.

4- Sahne : derinlik çok fazla değil ama genişlik bir kulakiçi için tatmin edici düzeyde. Sunumun temiz ve ferah olması ile sahnenin dar gelmemesini sağlayan etkenlerden biri de kasa üstündeki minik bassport. Onu kapatırsanız dinamizm, havadarlık, sahne direk gidiyor. Diğer giden önemli şey de alt frekanslardaki vuruş gücü ve dolgunluk oluyor. Üç boyutlu konumlandırma derinliğin çok iyi olmaması dolayısıyla eh meh seviyede ancak tabii fiyat her noktada işin içine girdiğinde performansı kötü diyemiyor insan bu fiyat için gayet iyi aslında.

5- Çözünürlük: genel çözünürlük orta düzeyde. Baslardaki detay uzama ve vuruş etkisi baya iyi, tizlerde kalite bastaki kadar değil. Midlerde de vokal detayı ortalama seviyelerde, vokalin fazla önde olmaması bu noktada o buğulu, yumuşak tonlamalardan kayıp yaratırken genel anlamda sunuma bir keskinlik katıyor diyebilirim.

6- Müzik türlerine göre performansı:
    hard rockta örneğin AC-DC highway to hell dinlerken şarkıya elektro gitarın riffiyle giriyoruz ve ardından davul artı zil geliyor. Burada gitar tonlaması dolgun ve sıcak değil bir tık daha keskin ve soğuk duyuluyor. Ardından davulun vuruşunu dolgun ve güçlü duyarken zilleri de çok temiz ayırt ediyoruz davula eşlik ederken. Sonra bizim oğlan şarkıyı söylemeye başlayınca direk suratımıza vurmuyor üstte dediklerimizi onaylar şekilde bir adım öteden ama temiz bir vokal duyuyoruz. O kıtır ses tonunu ise yansıtmayı iyi başarıyor keskin sunum sayesinde.

Metalde Melechesh, Behemoth, Keep of Kalessin gibi gruplarda brutal vokal ve agresif gitar-zillerin yer aldığı yoğun şarkılarda brutal vokali kotarıyor tepkisi fena değil ama gitarlar ince perdelere indiğinde ve hızlı ataklar sırasında üst midlerin nefesi yetmeyebiliyor parlamalar yaşanabiliyor. Darboğazlarda tizlerin midleri boğması söz konusu olabiliyor.

Daha az agresif olan daha müzikal giden Dream Theater'da misal sunum çok daha iyi ve darboğaz çok yaşanmıyor. This Dying Soul dinlerken misal, şarkının başında Portnoy'un akıttığı davullar ile beraber giden gitar solosunu çok beğendim. Vokal ise yine temiz ve yüzümüze üflemeden giriyor şarkıya. Yine Russian Circles gibi bateri-bas-elektro triosu olan enstrümantel bir grupta kulaklık gerçekten fiyatının çok üzerine çıkıyor. Bana bunlarla gelin diyor.

Prodigy dinlerken bas vuruşları tok ve hızlı olduğundan benim çok hoşuma gitti ancak daha sıcak versin vurduğu zaman yaysın titretsin isterseniz yetmeyebilir. Ben sıkı ve hızlı bas seven birisi olarak bu şekilde değerlendirdim. Yine Massive Attack dinlerken de aynı şekilde seri bıçak darbesi şeklinde baslarla karşılaşıyoruz ancak burda avantajımız daddy g ve 3d nin kullandığı değişik değişik sesleri ve enstrümanları daha temiz duymamızı sağlaması bu çok yayılmayan basların.

Melody Gardot dinlerken mid sentrik kulaklıklardaki gibi ya da sıcak, analogvari ses veren kulaklıklardaki gibi bir buğu, bir yumuşaklık alamıyoruz tabii. Temiz, detay açısından tatmin edici düzeyde ama duyguyu çok vermeyen vokallere sahip.

Özetle hangi türlerde daha iyidir?
    Hard rock, heavy, progressive, post rock, enstrümantel bilimum müzik türü, (amfi desteği ile dubstep, synthwave, EDM, elektronik)

7- Amfiye tepki:
    headstage arrow ile yaptığım dinlemelerde beklediğimden daha iyi oldu. Özellikle baslardaki gövde artışı çok farkedilir oldu. Başka bir kulaklığa dönüştü resmen. Amfideki bas artışına kulaklık çok iyi yanıt veriyor. Bu şekilde amfi desteği ile elektronik türlerde süper performans alınır. Headstage ile tizleri arttırmak ise çok iyi sonuç vermedi haliyle. Kulaklığımızın tizleri zaten öndeydi iyice parlatmaya gerek yok. Sahne genişlemesi ve genel sunumda bir ferahlama ise headstage in trademark özelliği olarak yine yaşandı elbette. Ama o bass artışı gerçekten hızdan çok kaybetmeden vuruşu çok güçlendirdi, açtım yarım saat bu yazıyı yazarken Prodigy dinledim XD

Hepsinin özeti:
    Kolay sürülen, şık, izolasyonu iyi bir kulaklık. Nispeten v şekilli, hafif koyu ama keskin, detaylı bir ses imzasına sahip oldukça iyi bir f/p ürünü olmuş. Fiyatının çok üstünde bir performansa sahip. Bas potansiyeli çok yüksek amfiye tepki baslarda çok iyi. Giriş seviyesi çok uygun fiyatlı ama başarılı kulak içi arayanlar için şiddetle tavsiye edilir.

Elime geçirdiğim f/p ürünlerden modlamasını yapmadığım tek ürün olabilir kendisi çünkü kompakt oldukça stabil bir yapısı vardı ben de riske etmek, harcamak istemedim. Önceki tecrübelerime dayanarak koss kulaklıkların oldukça iyi konumlandırılmış bir ses dengesi olduğunu bozunca toparlamanın zor olduğunu farkettiğimden de girişmemiş olabilirim. Bi de yorgunum hastayım biraz bu aralar onun da etkisi var XD

Bu haliyle de beni çok memnun etti ama. Kesinlikle denenmesi gereken f/p kulaklıklar listesine hızlı bir giriş yaptı kendisi.

Kulaklıkla ilgili bazı linkler:
    https://eksisozluk.com/koss-ruk30--4179414

http://www.head-fi.org/products/koss-ruk-30k-noise-isolating-in-ear-stereophone-black

http://www.elmasepeti.com/Koss-RUK30-Kulakici-Kulaklik-Pembe-_14642.html

http://www.amazon.com/gp/aw/d/B007Z...oss ruk 30&dpPl=1&dpID=31kbyaZePNL&ref=plSrch

Okuduğunuz için teşekkürler :)

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Son düzenleme: 4 Mart 2016
    Squall, SalihArslann, stakanar ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  2. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    Eline saglik Cagatay hocam, guzel ve de faydali bir inceleme olmuş.
    Ruk30'a 50tl'nin f/p kralı diyebiliriz.
    Ben de basslarini epey begendim ruk30'un, bu fiyatta bu berrak tizleri görmek de epey sasirtti ve de memnun etti beni.
    PicsArt_03-02-05.08.57.jpg

stakanar, refuserQ ve cgtyguner bunu beğendi.
  3. sertac

sertac FLAC

Beğenileri:
    217
    Kesinlikle cep telefonlarinin içinden çıkan kulakliklardan çok daha iyi bir kulaklık. htc 'nin one serisindeki kulakliklardan kat kat iyidir.
    çağatay çok güzel bir inceleme olmuş.
    kulağına sağlık :)

refuserQ, cgtyguner ve karanehir35 bunu beğendi.
  4. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    @karanehir35 hocam beğendiğiniz için ve de yorumlar için çok teşekkürler. Ben de çok uygun bir fiyata deneme fırsatı buldum ve forum da faydalansın diye incelemesini yapmak istedim.
    @sertac hocam beğenmenize sevindim cok tesekkurler

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

5. refuserQ

refuserQ WAV

Beğenileri:
    1.004
    Bende buluşma da dinlemiştim :) burn in olmadığı halde sesi çok iyiydi :)

Onur Küçük ve karanehir35 bunu beğendi.
  6. oguzhan

oguzhan FLAC

Beğenileri:
    270
    Fiyatına göre oldukça iyi kulaklık. Kablosunun düğümlenmemeside önemli bir avantaj.

karanehir35 ve refuserQ bunu beğendi.
  7. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    Bir kez daha koss ruk30'u herkese tavsiye ediyorum.
    Koss ruk30 ve xduoo x2 tam bir ögrenci menüsü bana göre.
    Afiyetle dinleyiniz gençler.:D

refuserQ bunu beğendi.
  8. sait.guller

sait.guller Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Bu konuda xduoo x2 mi yoksa fiio m3 mü diye sormak isterim üstadlara

9. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    X2yi de m3u de meraktan alip kullandim ben Sait hocam.
    Sahne havadarlik kisaca alt bass haricinde her konuda xduoo x3; m3'ün önünde yer aldi.M3 fiyati kadar calar, x2 ise fiyatinin ustunde caliyor.
    Fiio, fiyatinin ustunde calan bir cihaz uretmedi hic.Buna benim kullanmakta oldugum x7de dahildir.Bu da istikrar acisindan bir basaridir elbette.

Son düzenleme: 5 Mart 2016
    refuserQ ve cgtyguner bunu beğendi.
  10. sait.guller

sait.guller Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Hızlı cevabınız için teşekkürler :)

11. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    Rica ederim.
    Bu saatler en aktif oldugum saatler.:)

refuserQ bunu beğendi.
  12. stakanar

stakanar MP3

Beğenileri:
    86
    Bu konu fazla rağbet görmemiş ama ben üstlere taşımakta fayda görüyorum. Bu kulaklık gerçekten bir f/p şaheseri. Düşük bütçeli sistem niyetinde olan arkadaşlar kesinlikle atlamasınlar.

refuserQ ve Chaturanga bunu beğendi.
  13. SalihArslann

SalihArslann FLAC

Beğenileri:
    785
    İncelme için hocam çok teşekkürler benim hurdalıkda olan eskiden aldığım büyük umutlar beslediğim hakkında övgüler okuduğum bu kulaklık elma sepeti aracılığı ile alıp sonrasında kendi adıma büyük hayal kırıklığı yaşadığım bir kulaklıktır kendileri şimdi sol taraf pert ama beni üzen bozuk olması değil tamir ederim etmesine de etmeye değer bulamadığım bir ürün. Nedense bass noktasında sizin kadar beni tatmin etmemiş olması belkide cx 200 gibi bass canavarı bir kulaklıkla kıyas yapınca sanırım rakibi ağır gelmişde olabilir. Belki hiç cx 200 dinlememiş olsaydım bass noktasında böylemi derdim onuda bilmiyorum ama bana bass ı cx 200 yaşattı o kulaklığı bir daha almak isterdim ama diğer seslerden çok kötüydü sahneside çok kötü bass haricinde diğer herşeyde koss daha iyi bir performans veriyor cx 200 e göre. Eve gidince bir daha bass tepkisini test etmek istiyorum acaba ben mi yanlış hatırlıyorum diyecem ama kulaklıktan beni soğutan ve tamir etmek istememem tamamen bana göre bass daki yetersizliği gibi geliyor. Bu arada bazı frekanslarda bass iyi ama uzatan her frekans bassını yakalayan bir kulaklık değil diye hatırlıyorum.

Chaturanga bunu beğendi.
  14. stakanar

stakanar MP3

Beğenileri:
    86
    Pişmanlık yaratacak yada basları eksik bir kulaklık değil aslında. Acaba size bozuk bir ürünmü denk geldi yada kullandığınız cihazlamı alakalı diye düşünmeden edemiyorum.

15. SalihArslann

SalihArslann FLAC

Beğenileri:
    785
    Cx 200 den sonra da belki beklentim yüksek olmuş olabilir ama bass severler için bence çok da bi farkı yok diğer kulaklıklar dan bende samsung note 4 kulaklığıda 3 aşağı 5 yukarı aynı ses rengine sahip gibi ama kablo kalitesi note 4 kulaklığın çok çok daha iyi hayla sağlam 6 ayda pert olmadı en azından.

16. stakanar

stakanar MP3

Beğenileri:
    86
    İnanırmısınız bilmem benim senelerdir cebimde geziyor.

17. SalihArslann

SalihArslann FLAC

Beğenileri:
    785
    Doğrudur hocam bende de cx 200 5 sene dayandı ama internetten yorumlara bakıyorum hemen bozulduğu yazıyor. Bende çok şaşırıyordum. Demek biraz şans işi bu iş. Elma sepetinden aldığım koss ruk 30 ve bir tarafi hemen bozuldu. L tipi jak girişi olmadığı için böyle olmuştur diye düşünürken note 4 kulaklığın jak girişide L tipi değil düz ama çok eziyet ve hor kullanmama rağmen hayla teklemeden çalışıyor. Bir örnek vereyim en sıcak ve taze örnek K3 Pro kulaklık furyası var şu an forumda :)) ve aynı satıcıdan alınmasına rağmen bazı arkadaşların kulaklıklarının telkinde ses kesilmesi yada ses gelmeme problemi yaşarken bir diğer arkadaş bendekinde hiçbir şey yok sapasağlam kullanıyorum diyor. Bu iş de buna benziyor sanırım biraz.
    Ama bass konusunda kulaklığı uygun bir an tamir edip deniyecegim tekrardan. Son bir şey daha hatırladım yüksek sesde hafif bir bozulma olabiliyor. Ama hangi ses tam hatırlamıyorum fakat büyük ihtimalle bass vuruşlarında olması gerekiyor.

18. stakanar

stakanar MP3

Beğenileri:
    86
    Kulaklığı hiç amfi ile denemedim daha önce lumia ve s4 ile kullandım enufak bozulma yok herdaim son seste. Bende mx200 kullanmıştım. Toshiba pda ile inanılmaz fark yaratmıştı daha önce kullandığım philipse göre. Bazen cihazlar uyumlu veya uyumsuz olabiliyor ruk30u lehmann sdf ve qls ile denerim bakalım herhangi bir bozulma varmı

Sayfayı Paylaş