Kulaklık incelemesi nasıl yapılır? / Yeni başlayanlar için kulaklık inceleme / Eşsiz bir örnek

'Rehber Konular' bölümünde thehadi tarafından 3 Şubat 2012 tarihinde başlatılan konu.

 1. thehadi
  Çevrimdışı

  thehadi Guest

  Herkese merhaba,

  Son dönemde foruma yeni bir çok insanın katılmasıyla "kulaklık inceleme formatı" şeklinde bir örneğin elimizin altında bulunması iyi olur diye düşünürek.. Yönetimin de böyle bir rehber hazırlama konusunda aciz tavrını görünce.. Sözü uzatmadan..

  Bugün sizlere yaklaşık 2 yıl önce satın aldığım, son 2 aydır başka kulaklığımın olmamasından mütevellit sürekli dinlediğim, Cowon S9'la beraber kit olarak gelen sanırım iAudio markalı kulaklıktan bahsedeceğim. Cowon S9'u alırken yanında gelen bu kulaklık için para ödemedim. Kulaklık ayrı olarak da satılmıyor bildiğim kadarıyla. Cowon bana inceleme için göndermiş sandım ilkin, sonra küçük bir araştırma yapınca bunun asılsız olduğunu gördüm. Zira her player alana yanında player ile beraber gelen kit bir kulaklık oluyormuş.

  [​IMG]

  Kullanılan ekipman:

  Kulaklıkla ilgili hiçbir yerde teknik bir bilgi olmamasından ve Cowon'a attığım mail de ciddiye alınmadığından maalesef kulaklığın teknik özelliklerini belirtemeyeceğim. Fakat sürülmesi kolay bir kulaklık. Ben ekipman olarak Macbook'un kulaklık çıkışını kullandım ve çok kolay bir şekilde sürüldüğünü gördüm. İnceleme yaparken hepsi perfect CD olarak riplenmiş %100 log'lu flac formatında parçalar dinledim. Program olarak 695 dolarlık Amarra'yı kullandım.

  Dinlenen parçalar:

  Ağırlıklı olarak geç romantik dönem klasik müziği, 1950-1965 arası cool ve modal jazz, post-bop, hardbop, orkestral soundtrack ve biraz ekipman test albümleri kullandım inceleme sırasında.

  Konfor ve kullanım:

  Cowon'un bu kulaklıkları yaparken belki de en çok dikkat ettiği şey insan sağlığı. Zira sesine çok alışsanız da kulaklık uzun süre dinlemenize imkan vermiyor kendini, hemen düşüyor kulaklarınızdan. Bunun, uzun süreli müzik dinlemenin kulak sağlığını tehdit etmesinden korunmak için yapıldığı çok belli. Bu anlamda diğer audio firmalarına örnek olmalı diye düşünüyorum.

  Konfor olarak yine aynı durum söz konusu. Bazen kulaklık kulağınızda değil gibi hissediyorsunuz. Bu kadar rahat kulaklık kullanmadığınızı düşünüyorsunuz. Sonra kulaklığın kulağınızdan düştüğünü farketmeniz, suratınızda kocam bir tebessüme neden oluyor.

  İzolasyon:

  Eminönü Sound'un etkisi altında kalan iAudio earbud olmasına rağmen bu anlamda AKG K serisi, Hifiman serisi, Sennheiser HD serisinin açık kulaklıklarıyla eşdeğer. Hayatımda dinlediğim ilk açık earbud kulaklık sanırım bu. Dolayısıyla bir izolasyon söz konusu değil. Dış sesleri de olduğu gibi duyuyorsunuz bu kulaklığı dinlerken.

  Frekans Aralığı:

  Uzun üre dinledikten sonra kulaklığın fr graphic chart'ının aşağıdaki gibi olduğunu düşünüyorum:

  [​IMG]

  Alışılagelen grafiklerden çok başka yerde iAudio.

  Kulaklığın karakteri:

  Kulaklık genel olarak dengeli bir yapıda. Hem basta, hem midde, hem de tizlerde ayrı ayrı kötüler. Biri diğerinden üstün değil. Balanced bir yapıya sahip. Bir basshead bunda hiç bas yok diyebilir. Vokal seven, mid-centrik kulaklıktan gelen biri bunun midleri yok diyebilir. Ya da analitik kulaklıklarla haşır neşir biri nerde bunun tizleri diye şikayet edebilir. iAudio, görüldüğü gibi sadece her türlü frekansta değil, her türlü insanda da eşit bir izlenim bırakıyor. Bunda sanırım Eminönü kulaklık piyasalarının etkisi olabilir. İlerde de bahsedeceğim üzere dünyada Eminönü Sound olarak bilinen sesin çok etkisi altında kalmış bir kulaklık iAudio.

  Bas:

  Bassheadlerin uzak durması gereken bir kulaklık. Fakat enteresan bir şeklide daha önce bir çok kulaklıkta farketmediğim şeyleri iAudio ile farkettim. Mesela Kubelik yönetimindeki Mahler Senfoni No.1'i dinlerken orkestradaki çelloların varlığından adım kadar eminken iAudio aslında bunun yanlış olduğunu gösterdi bana. Yine Fritz Reiner yönetimindeki Strauss - Also Sprach Zarathustra'da timpanilerin olduğunu düşünenlere "acaba?" diyor iAudio. Ya da Bill Evans'ın Waltz for Debby'sinde Lafaro'nun kontrbas solosu olduğuna o kadar emindim ki, yine iAudio ile ne kadar yanıldığımı farkettim. Bu anlamda bir çok yeni şeyi yine bu küçük canavarlarla öğreniyorsunuz.

  Mid:

  Mid-centrik bir kulaklık değil iAudio yazımın başında belirttiğim gibi. Yine enterasn şeylerden birini söyleyeyim. Ella Fitzgerald, Billie Holiday, Frank Sinatra'nın seslerinin aslında ne kadar kötü olduğunu gösteriyor size. Ya da yakın döneme gelirsek Madeline Peyroux, Stacey Kent ya da Melody Gardot'nun pek bir numarasının olmadığını farkediyorsunuz. Dilenildiği kadar ses teknolojileri ya da DAW'larla mix ya da master edilmiş olursa olsun hiç bir vokal iAudio'nun gerçek sesi gösterişinden kaçamıyor. Yine Banu Alkan'ın sesinin aslında ne kadar güzel olduğunu duyduğunuzda çok şaşıracaksınız. iAudio bu anlamda rakipsiz gerçekten.

  Tiz:

  Gelelim müziğin karanlık ya da parlak olarak ifade edilmesini sağlayan tizlerin varlığına. Bu kit kulaklıklarda tizler nasıl? Bu soru çok önemli çünkü sizlere daha önce kimsenin (kendim dahil) farketmediği bir gerçekten bahsedeceğim. Her kulaklıkla ilgili tizleri şöyle, tizleri böyle diye yorumlar okudunuz. AKG K701'in en güçlü olduğu yer, ya da Beyerdynamic DT880'in inanılmaz tizleri var gibi saçma sapan şeyler yazıldı, farkındayım. Saçma sapan diyorum artık çünkü iAudio, aslında bize belki de yüzyıllardır var olduğu söylenen tizlerin aslında var olmadığı gerçeğini yüzümüze vuruyor. Jazz müzikte bir çok davulcunun zillerinin sadece göstermelik ya da piyanonun en sağındaki tuşların işlevsiz olduğu gerçeğini yıllardır bizden saklayan müzik piyasasına cesurca hayır! diyor iAudio. Bu tutumu önce yadırgadım, buna inanmadım, direndim. Fakat hemen her parçada bana bunun ısrarla bir yalandan ibaret olduğunu söyleyen kulaklıklara sonunda teslim oldum. Evet.

  Sahne:

  Şimdiye kadar diğer modellerden üstün şekilde farklı sonic karakterde olduğunu anladığınız iAudio sahnede de elbette diğerlerinden farklı karakterde davranıyor.

  İnanılmaz bir şekilde iAudio koca koca orkestraları küçücük odalara sığdırmayı başarıyor. Öyle ki, Mahler'in Bin Yorumcu Senfonisi diye bilinen ve inanılmaz kalabalık bir orkestra ile icra edilen Senfoni No. 8'i benim yatak odama kadar sığdırıyor. Hani hi-fi ya da head-fi'de şarkıcı önümde söylüyor sanki diye yorumlar duyarsınız ya, iAudio sizin odanızın içine yüzlerce kişilik orkestrayı sığdırmayı başarıyor. Bana göre bu konuda Sennheiser HD800'den bile daha üstün.

  Son Söz:

  İnanılmaz gerçekleriyle beni kendine aşık eden iAudio, piyasada bulunan, şimdiye kadar denediğim onlarca kulaklıktan hatta ses sisteminden çok daha üstün bir yerde. Gördüğünüz gibi yukarda binlerce liralık kulaklıklarla bile karşılaştırılabilecek bir ürün. Bana göre değeri ancak eğer Cowon tarafından fiyatı 3bin lira gibi bir şey yapılırsa anlaşılabilecek. İki yıldır elimde olup sırf bedava diye hiç kullanmamış olmak beni ne kadar üzdü tahmin edemezsiniz.

  Kusurum olduysa inceleme sırasında affola. Şimdi alkol kullanmayan arkadaşlardan özür dileyerek şarabımı açıp kendimi müziğin dünyasına bırakacağım. Sarhoşken daha da keyifli iAudio.

  Sevgiler

  [hr]

  Sonradan gelen edit:

  Ekstra bir örnek inceleme açısından utuman arkadaşımızın yazdığı şu inceleme de alınabilir.
  http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=1871.0
   
  #1
  avsu07 ve djalimarmaris bunu beğendi.
 2. A Dying Wish
  Çevrimdışı

  A Dying Wish WAV

  Katılım:
  7 Mart 2007
  Mesajlar:
  843
  Beğenileri:
  10
  Harika olmus !!
  Ben de bir ara v-moda vibe için buna benzer bir incele yapacaktım ama insanlar sıkılır diye düşünmüştüm.Meğer baya keyifli oluyormus böyle birşey okumak :)
   
  #2
 3. thehadi
  Çevrimdışı

  thehadi Guest

  [quote author=A Dying Wish link=topic=3028.msg37518#msg37518 date=1328293452]
  Harika olmus !!
  Ben de bir ara v-moda vibe için buna benzer bir incele yapacaktım ama insanlar sıkılır diye düşünmüştüm.Meğer baya keyifli oluyormus böyle birşey okumak :)
  [/quote]

  Teşekkür ederim :)
   
  #3
 4. MuttFTS
  Çevrimdışı

  MuttFTS Yönetici

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesajlar:
  6.302
  Beğenileri:
  595
  Tebrik ederim güzel inceleme olmuş ;D

  Bu arada bunu benim yazacağım Nasıl Kulaklık İncelemesi yapılır konusu olarak da gösterebiliriz sanırım.

  Aynı zamanda Konu Dışı/Mizah da olabilir.

  Kulaklık incelemesi de olabilir.

  Valla karar veremedim :cheesy:
   
  #4
 5. thehadi
  Çevrimdışı

  thehadi Guest

  Evet rehber olarak hazırlayayım dedim ;D

  Bu arada hala incelemede +1 görmüyorum

  edit: Teşekkür ederim ;D
   
  #5
 6. MuttFTS
  Çevrimdışı

  MuttFTS Yönetici

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesajlar:
  6.302
  Beğenileri:
  595
  İnceleme yazınca değil, ben inceleme olarak saydığımda inceleme sayınız artıyor sayın abim. Tıkladım +1'e :)
   
  #6
 7. thehadi
  Çevrimdışı

  thehadi Guest

  Çok teşekkür ederim ;D
   
  #7
 8. MuttFTS
  Çevrimdışı

  MuttFTS Yönetici

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesajlar:
  6.302
  Beğenileri:
  595
  Abi bir de uygun bir yere teknik özellikleri sıkıştırır mısın. (Cowon'a sordum diye yazmışsın ama muhtemelen inceleme yapanlar bulabilecektir. :) )

  Bir de kulaklığın karakteri kısmını ses ile ilgili olduğu için bas mid tiz in felan üstüne doğru veya frekansın üstüne doğru koysak akış açısından daha uygun olacak sanki
   
  #8
 9. thehadi
  Çevrimdışı

  thehadi Guest

  Hemen düzeltiyorum Hasancım
   
  #9
 10. MuttFTS
  Çevrimdışı

  MuttFTS Yönetici

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesajlar:
  6.302
  Beğenileri:
  595
  Ayrıca tekrar eline sağlık, okuyup okuyup gülücem ;D
   
  #10
 11. baran88
  Çevrimdışı

  baran88 Yönetici

  Katılım:
  29 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.723
  Beğenileri:
  1.993
  Mükemmel bir inceleme. Yakın zamanda kulaklık incelemesi yapmayı düşünüyordum. Bu incelemeyi referans kabul edeceğim.
  Aciz yönetimde yerinde saysın anca...
   
  #11
 12. thehadi
  Çevrimdışı

  thehadi Guest

  Kesinlikle haklısın Baran'cım. Şahsen Engin'in haber editörü olduğu bir forumda odyofil olarak ayakta kalmaya çalışıyoruz. 1 yıldan uzun bir süredir aktif olarak bu forumda yazdım ama kimse bırak bana editörlük teklif etmeyi, rütbemi AAC'nin üzerine de çıkarmadı. AAC nedir Allah aşkına!!!!!1111!!
   
  #12
 13. MuttFTS
  Çevrimdışı

  MuttFTS Yönetici

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesajlar:
  6.302
  Beğenileri:
  595
  Rütbeler hakkında öneriniz varsa uygun konudan veya mesaj ile önerebilirsiniz.

  Saygılarımla.

  :cheesy:
   
  #13
 14. thehadi
  Çevrimdışı

  thehadi Guest

  Hiç değilse bir 24/192 fena olmazdı bence. Yiğidin eli tutulmaz ;D
   
  #14
 15. compicat
  Çevrimdışı

  compicat DSD Sponsor AudioMinor

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesajlar:
  1.286
  Beğenileri:
  1.075
  10 numara inceleme:))
   
  #15
 16. zodiac_tauruss
  Çevrimdışı

  zodiac_tauruss WAV

  Katılım:
  11 Ekim 2009
  Mesajlar:
  902
  Beğenileri:
  359
  İncelemenin tatlılığının yanı sıra,senin dilin çok uzadı haa bu ara :knuppel2: Ne ara vakit buldun da yazdın bunu anlamadım.Hayır bir de admine hem laf sokuyor hem akıl veriyor.Hadsizlik diz boyu.Kardeş mardeş demicem öpücem yanaklarından.

  Ellerin dert görmesin :-*
   
  #16
 17. Engin
  Çevrimdışı

  Engin Yönetici

  Katılım:
  5 Ekim 2010
  Mesajlar:
  2.207
  Beğenileri:
  842
  Muhteşem olmuş yaa kutluyorum ;D

  Bu arada sizlerin de aslında editörlerden, yöneticilerden eksik olmadığınızı anlamanız, durumdan ibret almanız için seçildim.. Her şey insanlar için.. :laugh:
   
  #17
 18. baran88
  Çevrimdışı

  baran88 Yönetici

  Katılım:
  29 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.723
  Beğenileri:
  1.993
  Abi Hasan'ın yönettiği forumda anca bu kadar adalet oluyor. Sen bu kadar inceleme yapıyorsun, nöbette bile forumla ilgileniyorsun o Engin'e yöneticilik,editörlük veriyor. Bu yönetim zaafiyetine rağmen forum senin gibi abilerimiz sayesinde ayakta duruyor :worship
   
  #18
 19. thehadi
  Çevrimdışı

  thehadi Guest

  Teşekkür ederim Boğaççım :)

  Özgürüm çok sağolasın. Valla kızacaksın biliyorum ama nöbetteyim. Havalardan dolayı pek hastanelere giden insan da yok. Öyle bir fırsat yazayım dedim. ;D
   
  #19
 20. thehadi
  Çevrimdışı

  thehadi Guest

  Kesinlikle!!!!!!!!11111111111!!!
   
  #20

Sayfayı Paylaş