Kulaklık Tavsiyeleri - Ana Başlık

'Kulaklık Genel' bölümünde zodiac_tauruss tarafından 16 Ekim 2009 tarihinde başlatılan konu.

1. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss WAV

Beğenileri:
    305
    merhabalar bütün forumdaşlarıma :)

yaklaşık bir yıldır elektronik müzik we daha çok yoğun olarak onun alt kolu olan trance müzikle ilgileniyorum dinleyici olarak...

gitgide kaliteli sesleri daha iyi ayırt eden bir kulağa sahip olmaya başladım we buna mukabil de kaliteli bir sisteme olan ihtiyacım da arttı...

şu anda creative zen x-fi we sennheiser hd 202 sahibiyim ama özellikle kulaklığımın kalitesini yükseltmek istiyorum...

yaklaşık bir haftadır önerileri incelemeleri okuyorum we karar wermek cidden zor...

sizden ricam bana belli bir fiyat aralığına bağlı kalmaksızın dinlediğim müzikle uyumlu olabilecek bir kulaklık we yine buna uymlu olabilecek bir amfi tawsiye etmeniz...

hatta sizlere de uygunsa bu konuyla ilgili bilgi we tecrübe sahibi arkadaşlarla tanışıp yüzyüze de fikir almak isterim...

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

aranızda olmak cidden bir ayrıcalık...

2. utuman

utuman FLAC

Beğenileri:
    42
    Dediğinize göre makul bir ikili de oluşturulabilir 300 liraya felan,ya da dac,amfi ve çok daha üst seviye bir kulaklık alarak minimum 800 liralık da bir rakam çıkabilir ortaya.
    Tavsiye denince de mesela MuttFTS.in kullandığı hifiman ef2 amfi ve beyerdynamic dt770 pro ikilisini iyi görüyorum sizin için,bass bakımından dt770 size istediğinizi verir ef2 de sesi yumuşatır bence trance için hoş olur.Yine de sınır belirtirseniz daha değişik kombinasyonlar da çıkabilir.

3. yilmaz196

yilmaz196 FLAC

Beğenileri:
    4
    Dt 770 güzeldir. 990 da daha güzeldir, sahneside daha iyidir. İkisininde bassları seni mest eder. Sennheiser hd 25 de hem portatif hem sağlam baslıdır. Klasik örtülü senn sesinden ayrılır. Tizleride belirgindir. Amfi olarak solid state daha iyi olur, baslarda tüplülere göre öndedir. Hepsi candır canandır.

4. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    588
    Ben elektronik ve trance için utuman'ın dediği gibi DT770 ve EF2 ikilisinden gayet memnunum. DT990 da alınabilir fakat bas tepkisi DT770e göre biraz daha azdır muhtemelen. Soracakların olursa yardımcı olabilirim...

5. yilmaz196

yilmaz196 FLAC

Beğenileri:
    4
    Yok az değil, ikiside var bende. Öyle sağlam vuruyor ki titreşimleri hissediyorsunuz.

6. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss WAV

Beğenileri:
    305
    ilginize teşekkürler...

belli bir fiyat aralığım yok aslında...
    tek derdim taşınabilir bir amfi olması pahalı da olsa...
    zira günümün 1.5 saati yürüyerek geçiyor we ben en çok bu sürede müzik dinlemeyi sewiyorum hatta bayılıyorum...
    beyerdynamic ile ilgili biraz araştırma yaptım nacizane...
    distribütör firma çalıştığım yere çok yakın gidip deneme şansım olacak...
    sennheiser ile ilgili de buna benzer bir araştırmam oldu daha ewwel metan şirketinin misafiri olup uzun uzun fikir alma we ürünleri deneme şansım da olmuştu...
    aslında kulaklıklarla ilgili az da olsa fikir sahibiyim ama kulaklık amfisi diye birşeyin warlığından haberdar bile değildim...
    yazdıklarınızdan yola çıkarak edindiğim fikir amfinin kulaklığa gerçek kimliğini kazandırdığı doğrultusunda...
    istanbulda ikamet eden arkadaşlar warsa bana bu konuda yardımcı olabilecek tanışıp konuşmayı da isterim açıkçası...
    wereceğiniz cewaplara şimdiden teşekkürler...

7. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    588
    Bu arada biz direk yazdık DT vs. diye fakat sen bu alacağın kulaklığı da yolda kullanmayı mı düşünüyorsun?

Ayrıyeten konu sahibinden özür dileyerek;

yilmaz196, eğer mümkünse DT770 ile DT990 arasındaki farkları biraz yazabilir misin? 770'in yanına 990 mı yoksa K701 gibi birşey mi gider sence?

8. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss WAV

Beğenileri:
    305
    tekrar merhabalar...

ewet hem kulaklığı hem de amfiyi yolda da kullanmak istiyorum...
    taşımasının zor ya da kolay olması ya da ne kadar ucuz ya da pahalı olduğu umurumda değil...
    bütün bunların yanında şunu da eklemeliyim: genelde alışwerişte zihniyetim aldığım ürünün uzun yıllar kullanabileceğim şeyler olmasıdır...
    sizden ricam öneride bulunurken bunu da göz önünde bulundurursunuz...

tekrar teşekkürrler alakanıza...

9. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Yani taşınabilir amfi ve taşınabilir kulaklığa bakıyorsak, benim aklıma ilk gelen kulaklık Super.fi 5Pro ya da 5EB. Her ikisi de bas ağırlıklı olacaklardır, trance ve techno için gerekli atmosferi sağlayacak yapıya sahipler; ancak 5EB baslar bakımından 5Pro'ya göre daha güçlü söylenene göre. 5Pro ise göreceli olarak daha düz ses verecek büyük ihtimal. Tercihini bu iki model arasında yaparsan ne kadar bas istediğine karar vererek birini seçebilirsin, her ikisi de trance için iyi modeller.

Ayrıca, amfi olarak da pico olabilir sanırım. Biraz tuzlu ama çok iyi olduğu söylenen bir amfidir kendisi, DAC'sız versiyonu yaklaşık 300$dı galiba (kontrol etmedim şimdi, fiyat değişmiş olabilir biraz).

10. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss WAV

Beğenileri:
    305
    burada yazılan birçok teknik terimi anlamakta güçlük çekiyorum maalesef...
    bu konuda daha detaylı nasıl bilgi edinebilirim...
    mümkünse yüzyüze bilgi nasıl alabilirim...
    yardımcı olabilirseniz minnettar olurum...

11. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss WAV

Beğenileri:
    305
    bu konuyla ilgili hala beklenti içindeyim :)

istanbulda ikamet edip bana bu konuda bilgi aktarımında bulunabilecek arkadaşlar yok mu acaba ?

12. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    588
    Anlamadığın terimleri sorarsan anlatmaya çalışabiliriz..

13. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss WAV

Beğenileri:
    305
    aklıma geldikçe soru soruyorum;

bir kafaüstü kulaklığın kapalı yarı açık ya da açık olması tam olarak ne demektir we bunun müziğin dinleme kalitesine ne gibi etkileri wardır acaba ?

teşekkürler :)

14. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    60
    Kapalı kulaklık adı üstünde sürücüsünün arka kısmı kapalı olan kulaklıktır. Yarı açık kulaklıklar dt880 örneğinde olduğu gibi arka kısmı açık ızgaralara sahip olan ama sünger benzeri bir materyalle çıkışı daraltılan modeller. Açık kulaklıklarda sürücünün arkası tamamen dış ortama açık oluyor K701, HD600-650 gibi. Kapalı kulaklıklar daha sert bas vurgusuna sahip ama sahnesi daha dar olan kulaklıklardır. Dış gürültüden koruma, yani izolasyon iyidir. Dışarıya da fazla ses vermez. Ama sesler nisbeten yapışık, sıkışıktır. Açık kulaklıklar daha yumuşak bas vuruşuna sahip ve sahnesi çok geniş kulaklıklardır. Yani müziği konser salonundaymış gibi dinletirler diyebiliriz. Dışarıya çok ses verirler ve izolasyonu yoktur. Yani müzik kısık sesle çalıyorsa dış sesleri duyabilirsin. Yarı açık dt880 bunların arasında bir kulaklık. Kapalı gibi bas vurur, açık gibi sahne verir. Yine de izolasyon ve dışarı ses verme konusunda açık kulaklıklar kadar olmasa da kapalı kulaklıklardan geri kalır.

15. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss WAV

Beğenileri:
    305
    pekala dt 880 için uyumlu olabileceğini deneyerek ya da yurt dışı forumlardan okuduğunuz yorumlara bakarak düşündüğünüz amfi öneriniz olabilir mi ? (gene dinlediğim müzik türüne uygun olması koşuluyla)

bu arada taşınabilir bir amfi düşüncesinden wazgeçtim zira masaüstü olanların daha iyi performansa sahip olduğunu okuyorum sürekli.

aklımda bir de kulak içi kulaklık alma fikri oluştu açıkçası...
    örneğin senn ie8 sanırım bunun için gene dinlediğim tarzla alakalı olarak gayet iyi bir seçenek olabilir diye düşünüyorum.

önerilerinizi bekliyorum :)

16. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    60
    DT880 için masa üstü amfi şart zaten. Lambalı amfilerle iyi gidiyor. Ben mk2 ile uyumundan memnunum. Daha önce de belirttiğim gibi herşey doğru bu setupta ama tarz benim tarzım değil. O yüzden değiştirmeye çalışıyorum. Bir de meier amfilerle çok uyumlu olduğu söylenir dt880'in.

17. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Bende de Octavart var ve uyumundan çok memnunum... İmzamdan ulaşabilirsin ;)

18. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Bundan sonra kulaklık tavsiyeleriyle alakalı soru ve önerileri bu başlıkta paylaşalım arkadaşlar.

19. leylandi

leylandi Guest

siftah benden olsun öyleyse :)benim ihtiyacım olan kulaklık amfi istemeyen ya da çok az isteyen(idare edecek bir amfim var)kaliteli bir kulaklık.300 dolara kadar çıkabilirim.rock-metal ağırlıklı müzik dinliyorum.her ayrıntıyı duymalıyım.bass-tiz-mid hepsini hissetmeliyim.engin bilgilerinizle banada bir kulaklık seçelim...bu arada amfimin markası shar,modelide 107 imiş.bu amfi ne kadar iyi bilgisi olan varmı.hangi kulaklıkları sürebilir.tercihimi ona göre yapmam daha sağlıklı olur.sağolun.amfinin resmini koyuyorum aşağıya.belki bir fikir verir.

20. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    588
    Sanki anlattıklarına göre Grado işini görür gibi...

Sayfayı Paylaş