KZ ZS3 In-Ear Kulaklık İnceleme

'Diğer Markalar' bölümünde Harvest tarafından 22 Aralık 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. Harvest

Harvest MP3

Beğenileri:
    10
    Herkese merhabalar. 2 gün önce edindiğim KZ ZS3 kulaklığı elimden geldiğince sizlere ifade etmeye ve sizlerle ilk izlenimlerimi paylaşmaya çalışacağım. Bu zamana kadar kullanmış olduğum birkaç kulaklık oldu fakat asla kendimi bilir kişi olarak görmüyorum ve sadece bu zamana kadar kullanmış olduğum kulaklıklarla (Shure SE215, Westone UM3X RC, Hifiman RE-400, Audio-Technica Cks77x, Rock Zircon, Sennheiser CX200/IE7, Monster Turbine ve birkaç tane daha hatırlayamadıklarımla beraber) edinmiş olduğum tecrübeler dahilinde, karşılaştırma yapmadan, bu kulaklığı incelemek istedim. Kusurlarım olabilir, katılmadığınız noktalar da olabilir bu sebeplerden ötürü şimdiden özür dilerim.
    Öncelikle, kulaklığın üreticisi tarafından sunulan teknik bilgileri ve fiyatı ekleyerek yavaştan incelemeye başlayayım.

• Renk: Siyah
    • Ağırlık: 16 gr (+/- 5 gr)
    • Jak Girişi: 3.5 mm L şeklinde
    • Kablo Uzunluğu: 1.2 m
    • Pinler: 0.75 mm
    • Frekans Aralığı: 10-20000 Hz
    • Empedans: 16 Ohm
    • Hassasiyet: 98 dB/mW
    • Fiyat: $8-$20 arası (kampanyaya göre) değişmekte
    [​IMG][​IMG][​IMG]

Kutu İçeriği
    Gayet küçük bir kutunun içinde geliyor ZS3. Kutu içeriğinde ise; mikrofonlu ve çift pinli kulaklık kablosu, üzerinde abartı ile "left" ve "right" yazılı ZS3, S, M ve L boyutundaki silikon uçlar ve kullanma kılavuzu bulunmakta. Belki küçük, düşük maliyetli bir taşıma çantası verilebilirdi. Daha iyi olurdu ama fiyat göz önüne alındığında pek eleştirmeye gönlüm el vermedi taşıma çantası konusunda. Kutu içeriğine göre puanım;
    Kutu İçeriği: 6/10

Malzeme Kalitesi

ZS3 driverları parlak ve sert yapıda plastikten oluşuyor ve gerçekten pahallı bir kulaklık izlenimi vermekte. Plastik mikrofonlu kablo ise ortalama kalitede ne çok ince ne de kalın. Genel olarak malzeme kalitesi fiyatına göre tatmin edici ve şık. Beğenmediğim noktalar ise, driverların üzerindeki abartılı "left" ve "right" yazıları, kablonun da çift pinli olması. Driverlar üzerinde ZS3 yazmış olsa ve kablo da tek pinli olsa neredeyse kusursuz olabilirdi benim açımdan. Malzeme kalitesine göre puanım;
    Malzeme Kalitesi: 7/10

Konfor ve Ses İzolasyonu

ZS3, biraz büyük bir yapıya sahip. Doğal olarak küçük kulaklara sahip birisi için problem yaratabilir. Fakat benim kulaklarım büyükçe olduğundan benim kulaklarıma gayet iyi oturdu böylece ilk defa büyük kulaklı olmamın avantajını görmüş oldum. Kulak üstünden dolaşan sert plastik ise biraz zor kıvrılıyor, normal kullanımda bir rahatsızlık vermemekle birlikte özellikle yatarken müzik dinleme durumunu konfor açısıdan baltalıyor çünkü kulak arkanızı, baskıyla beraber hafif acıtmakta. Eğer sırt üstü yatarak dinlerseniz hiçbir sorun yok tabi ki. Ses izolasyonu ise gerçekten fiyatına göre çok çok iyi. Müzik dinlediğinizde dışarıdan ses duymak mümkün değil, müzik dinlemediğinizde bile dibinizde oturan birinin normal sesle konuştuğunu ben duyamadım. Tabi bunları ZS3'ün kulağınıza tam oturduğunu farz ederek dikkate almanız önemli bir husus. Ayrıca son sesle müzik dinlerken, yanınızdaki kişiyi de minimum derecede etkiliyor. Dışarıya ses vermeme konusunda da gerçekten iyi bir performans sergilemekte. Konfor ve ses izolasyonu hakkındaki puanlamam ise;
    Konfor: 7/10 - İzolasyon: 9/10

Ses

Gelelim en çok merak edilen konuya. Ben genelde ya bilgisayarımdan ya da telefonumdan müzik dinliyorum. Bu sebeple ses hakkındaki görüşlerim, ekolayzer kapalı, spotify üzerinden, iPhone 6 ve bilgisayar aracılığıyla, yanıltıcı olmaması sebebiyle canlı performanslar değil, albüm kayıtlarını barındıran müzikler ile bağlantılıdır. Ben genel olarak progressive/psychedelic rock dinlemekteyim fakat güzel olan her türlü müziği tür ayırt etmeden dinlerim. Yazacak olduğum izlenimleri ise, rock, blues, jazz, rap, klasik, pop ve metal türlerine ait 1'er şarkıyla belirteceğim. Türlere göre dinlediğim şarkılar ise şöyle:
    Pink Floyd- Learning To Fly
    Buddy Guy- Mustang Sally
    Ella Fitzgerald, L. Armstrong- Summertime
    Dr. Dre, Snoop Dogg- Still D.R.E
    Beethoven- Symphony No.9 in D Minor
    Sia- The Greatest
    Judas Priest- You've Got Another Thing Comin'

Bas
    ZS3, basları sebebiyle birçok kişinin dikkat çektiği bir kulaklık. Ben de özellikle baslarını merak etmiştim. Dinlemiş olduğum tüm türlerde dikkatimi çeken mid-bassların güzelliği oldu öncelikle. Rahatsız edici uzamalar yok. Gayet yerinde ve tok mid-basslar mevcut. Ayrıca genel anlamda vokalleri de bastırmadan işini yapıp bir kenara çekilmesi gerçekten çok hoş. Sub-basslar ise genel anlamda kulak zarınızı titretecek derecede değil, en azından daha derin sub-basslar duymuştum daha önceden. Çok derine inemese de basshead olmayanlar için tatmin edici, sıcak ve dengeli denebilir. Yalnızca bazı türlerde derine inmeye çalışırken hafif bozulmalar yaşanabiliyor ama rahatsız etmiyor. Ben basları genel olarak beğendim ve başarılı buldum. Özellike yukarıda belirtmiş olduğum türlerden, (yazı devamında şarkı isimleri değil direkt olarak tür ismini yazacağım, hangi şarkıdan bahsettiğime yukardan bakabilirsiniz) rock, blues, rap ve jazz türlerinde baslardan keyif aldım. Metal türünde biraz sönük kaldılar ama bu şarkıdan kaynaklı diye düşünüyorum, popta da biraz fazla öne çıktı(özellikle mid-basslar). Klasik müzikte ise sub-bassların dediğim gibi çok derine inememesi biraz üzse de gayet keyifliydi. Sunduğu bas seslere puanlamam ise;

Bas: 8/10

Mid
    Mid sesler, duruma göre değişken bir yapı sergilemekte. En çok jazz, ardından da klasik türde başarılı buldum midleri. Ayrıca, kadın vokallerde, erkek vokallere göre daha canlı, sıcak ve önde duyuluyor sesler. Rock, blues, rap, metal ve pop türlerinde ise vokaller biraz geride kalmakta. Rock ve popta, bazen sibilans görülebiliyor. Back vokaller gayet güzel geliyor tüm türlerde. Gitarlar ise, yine erkek vokallerin genelinde olduğu gibi biraz geride. Bütün bunları dikkate aldığımda, kesinlikle başarısız denilemez midler konusunda(en azından fiyatına istinaden) ama çok başarılı dersem de yalan söylemiş olurum. Sunduğu mid seslere puanım altı buçuktan;

Mid: 7/10

Tiz
    Tizler de tıpkı midler gibi değişken. Jazz ve klasik türlerde, diğer türlere göre daha başarılı buldum. Tüm türler bazında ise sıkıntının temel sebebi ziller. Genel anlamda ziller yapay, zaman zaman geride(blues,rap), bazen vokalin önüne geçebilen(metal), bazen de çok üst seslerde cızırtıya yatkın(pop) türden. Bu kulaklıktan daha yüksek fiyatlı başka kulaklıkta daha kötü tizler de duydum o da ayrı bir konu. Ama gerek saksofon, trompet vb. üflemeli çalgılarda, gerekse keman gibi yaylı çalgılarda çok tatlı tiz sesler sunabiliyor ZS3. Ziller gibi soğuk ve yer yer geride veya önde değiller. Gitarlarda da hemen hemen bu doğallığa sahip tizler. Fakat çok çok hafif gerideler yaylı ve üflemelilere göre. Jazz, klasik ve blues türünde tizler, bu sebeple kendini affettirebiliyor büyük oranda. Tüm bunları göz önüne aldığımda ise tiz seslere puanım;

Tiz: 7/10

Sahne Genişliği
    Açıkçası sahne genişliği konusunda fiyatına göre gayet başarılı buldum. Hem yatay hem de dikey genişlikte hiç fena değil hatta iyi bile denebilir. Rap ve pop haricindeki diğer türlerde, sahne başarısı daha belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor. Sahne genişliğine puanım;
    Sahne Genişliği: 8/10

Sonuç
    KZ ZS3, genel anlamda sıcak bir yapıya sahip, fiyatı indirimler yakalandığında avantajlı olarak sahip olunabilecek eğlenceli bir kulaklık. V-shaped bir yapıya sahip demek mümkün değil. Belki biraz U-shaped denilebilir ama aşırı derecede değil kesinlikle. Bu kulaklığı almak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken en önemli konu bence kulaklığın her kulağa uymayacak şekildeki tasarımı. Eğer benim gibi ortalama üstünde büyük bir kulağa sahipseniz, bu fiyata denemeniz gerekir diye düşünüyorum.
    Not: Bazı dinleyiciler burn-in sürecine inanırken bazı dinleyiciler ise inanmamakta. Bu fiyattaki kulaklık burn-in olsa ne olur olmasa ne olur diyenler haricindekilere belirtmek istediğim, kulaklık kutudan çıktığı gibi dinlemiş olduğum ses karakterine göre yorumlamış olduğum. Umarım faydalı bir inceleme olmuştur.

Son düzenleme: 23 Aralık 2017
    refuserQ, karanehir35, Dersolmaz ve diğer 3 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş