Lear LCM BD4.2 İnceleme

'Lear' bölümünde Synthyss tarafından 29 Mayıs 2015 tarihinde başlatılan konu.

 1. Synthyss
  Çevrimdışı

  Synthyss WAV

  Katılım:
  30 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.122
  Beğenileri:
  1.842
  Lear LCM-BD4.2

  [​IMG]

  Fiyat: HK$9,998.00
  Tip: Hybrid
  Malzeme: Akrilik - High Profile
  Sürücüler: 4 Dengeli Armatür 2 Dinamik
  Kullanılan Kaynaklar: Lotoo Paw Gold, Fiio E11K, Sony Z3C (Tidal)
  Kullanılan Kablolar: Lear C2 (4 Sarmal - Gümüş Kaplı Bakır) | Estron Linum BaX (Bakır) Audiominor Litz (Bakır - 4 Sarmal) | Audiominor Litz (Altın/Gümüş - 4 Sarmal)
  Not: İnceleme genel itibari ile Lear'ın kendi kablosu olan C2 ile yazılmıştır.

  Önsöz
  Merhaba değerli Techno-fi ailesi, başlamadan önce belirtmek isterim ki Audiominor litz bakır dışında kullandığım tüm ekipmanlar 200 saat burn-in'e tabi tutuldu. İzninizle biraz sohbet biraz muhabbet tadında olan incelememe başlıyorum. Keyifli okumalar.

  Yapım Süreci, işleyiş.

  Öncelikle elinizde kulak kalıplarınız olması gerekiyor. Ben kadıköy'deki MAXTONE'da aldırdım. Forumdan Dünya (@high-fidelity) önermişti, sağ olsunlar epey ilgilendiler ve 2 sağ 2 sol şeklinde aldırdım kulak kalıplarımı. Kalıpları aldığım gibi PTT'ye gittim. Lear HongKong'da yer alan bir firma, dolayısıyla 3 seçeneğim vardı PTT'de, ucuz, orta karar ve pahalı olmak üzere. :evl Ben orta karar olanını seçtim ve kargoyu gönderdim. Lear'a ulaşması 10 gün sürdü kargomun. Ücretini de merak ediyorsanız 21 TL gibi bir tutar ödedim.
  Kulaklıklar LEAR'a ulaştığında maraton başlamış oldu. İtiraf etmeliyim, benim gibi sabırsız biri için oldukça kötü bir süreçti bekleme süreci. Ancak bir şekilde bitti ve yaklaşık 3.5-4 hafta sonra kulaklık kapıma kadar geldi. Tek seferde fit olarak mükemmel olması beni çok mutlu etti çünkü tekrar gönderip tekrar beklemek zorunda kalmayacaktım. Toplam işlem 5.5 hafta sürdü.

  [​IMG]

  İlk İzlenim
  Lear'ı kulağıma taktığımda ilk farkettiğim şey alt frekansların yoğunluğu oldu, kulağımdan çıkarıp kontrol ettiğimde bass ayarının %70'lerde olduğunu gördüm ki StageDiver 2 gibi nispeten az baslı bir kulaklığa alışmışken bana oldukça fazla geldi bu ayar. Dolayısıyla %30'lara %25'lere kadar çektim. Bu şekilde attack/decay'i oldukça iyileşti kulaklığın. Burada farkettim bas ayarını ne kadar açarsam bas'ın vurup kaybolması o kadar yavaşlıyor. Aynı zamanda %60'ı geçtiğinizde basların dokusu ve detayı da azalmaya başlıyor.. Rock-Metal dinleyen biri olarak bas ayarını 1.5-2 saatlik bir dinlemeden sonra %40'da bıraktım. Bütün inceleme %40'da yazılmıştır, bunu da not olarak düşelim.

  [​IMG]

  Yapım Kalitesi
  Kabuğun bazı kısımlarında çok küçük olsada baloncuklar bulabilmek mümkün. Kabuk genel itibari ile oldukça sert ancak yere düşürülürse falan ne olur tahmin etmek zor. Site bazında bütçe kesintisi olduğu için yere atamıyorum malesef. Hazır sırası gelmişken aksesuarlardan da bahsedelim, Lear otterbox'dan su geçirmez, düşmelere dayanıklı bir kutu, bir küçük cebe atmalık kese, 1 adet LEAR C2 kablo , bass açma aleti ve temizleme çubuğu ile karton sert bir kutunun içinde geliyor. Her şey sade, her şey oldukça kaliteli hissettiriyor.

  [​IMG]

  [​IMG]


  İzolasyon
  Bu kısımda ne kadar objektif olabilirim bilmiyorum, bu benim ilk CIEM'im, ancak karşılaştırmak gerekirse şöyle bir tablo sunabilirim size.

  Lear LCM BD4.2: oooooo
  InEar SD2: oooo
  Westone W30: ooo
  SM64: ooo
  Shure SE846: ooo
  IE800: oo
  PFE122: o

  [​IMG]


  Ses
  En baştan başlamak gerekirse kulaklık oldukça açık, doğal bir sunuma sahip. Detay ve çözünürlük kullandığım bütün kulaklıklardan yüksek. (Profilimden bakabilirsiniz kirletmek istemiyorum) BD4.2 oldukça detaycı bir kulaklık, kayıtta ne var ne yok döküyor önünüze. Lotoo ile kullanırken kayıt seçen bir ikili oluyorlar. Kötü Rock&Metal kayıtlarında oldukça yorucu oluyor dinlemek bu yüzden elimden geldiğince iyi kayıt dinliyorum. Şunu da belirtmeliyim ki kulaklık sadece kayıt değil aynı zamanda kaynak da seçiyor. Lear güç isteyen bir kulaklık. Z3 Compact ile tidal dinlerken maksimum ses yeterli gelmiyor çoğu zaman. Aynı şekilde bilgisayar'ın on-board kartı da besleyemiyor Lear'ı. E11K ve Paw Gold'da sorun yaşamadım bu konuda. İlginçtir ki, SD2'yi Lotoo'dan veya E11K'dan dinlerken sesi açtıkça hiss artıyor fakat bu olay Lear'da yok. İsterseniz %80'e getirin yine duymuyorsunuz. W30'da SD2 gibiydi, SM64 de aynı şekilde.
  Enstrüman ayrımına gelirsek, ben bu konuda çok başarılı bulduğum SD2'den çok çok daha iyi olacağını düşünmemiştim fakat bu pasajı yazmak için 2 saatlik bir apocalyptica-muse dinletisinden sonra karar verdim ki Lear'ın enstrüman arası havadarlığı, tane taneliği SD2'den kat kat iyi. Konumlandırma olarak Lear enstrümanları sizden olabildiğince uzağa konumlandırıyor. SD-2 ve sm64'den 3 tık daha uzağa demek yanlış olmaz sanıyorum.
  Sahneden biraz bahsedelim, Lear'ın sahnesi oldukça 3 boyutlu, geniş ve derin. 3D imagining denilen olay oldukça iyi ki ben çok jazz seven bir insan olmama rağmen Steve Strauss - Mr. Bones adlı parçayı dinlerken büyülendim. Aynı hisleri Megadeth - Sweating Bullets'da da yaşadım. Armatürlerde pek hissedemediğim fakat Lear'da çok hoşuma giden bir başka şey ise havadarlığı oldu. Kulaklık havadar çalıyor, bunu nasıl açıklarım inanın bilmiyorum ama enstrümanlar birbiri altında boğulmuyor, herkese yetecek kadar yer varmış gibi hissediyorum dinlerken.
  Üst frekanslar. Lear'ı alırken bir diğer korktuğum şey üstlerinin beni yoracağıydı, umduğum gibi de oldu, kulaklığı ilk taktığımda üstleri gerçekten sivriliyordu, crashler beynime beynime işliyordu ve bu epey canımı sıktı, 150 saatin sonunda tekrar taktığımda ise bu sivrilmenin %80 civarında yok olduğunu gördüm. Yalnız şunu söylemeliyim ki genel olarak Lear'ın üst frekansları yüksek kontrastlı, keskin ve akıcı. Bu olay bana şu şekilde yansıdı, eskiden yorgunken metal dinleyebiliyordum fakat Lear ile yorgunken metal dinlemek pek mümkün değil, size fazla detaylı fazla sivri geliyor, tamam her şeyi duyuyorsunuz ancak şöyle bir olay var, Lear dinlenmek için girdiğiniz yatağı gidip Küçükçiftlikpark'ın ortasına konumlandırıyor ve sizi sonisphere'e taşıyor. Sonuç olarak pek dinlenmiyorsunuz. Yalnız altını çiziyorum, bu konu metal-hard rock için geçerlidir, bu agresif tizler bir Adele, bir Miles Davis, bir Jack Johnson dinlerken YOK. Yanlış izlenim edinmenizi istemem bu konuda. Sadece metal dinlerken bana w30'un sunduğu çok daha az detaylı ancak kadifemsi yumuşak sunumu sunmuyor. Bunun için de Lear'ı suçlayamam tabii ki, hem istirahat ederken metal mi dinlenirmiş :deli
  Bir başka noktaya değinmek istiyorum, Lear'ın müzikalliğini test etmek için Blind Guardian grubunu seçtim, en önemli neden eğer dinlediğiniz kulaklık müzikal yönden kötü ise, Blind Guardian çekilmez bir hal alıyor. Shure SE846'nın metal&rock için pek müzikal olduğunu düşünmüyorum mesela, nispeten sd2'de bu konuda westone'dan geri kalıyor. UM30PRO ve W30 daha iyi METAL dinlerken daha iyi performans veriyor. Konuya dönecek olursak, Lear oldukça müzikal, tereyağından kıl çeker gibi Blind Guardian'ın altından kalkabiliyor. Pek çok kulaklıkta rastlanmayan bir durum bana göre.
  Orta Frekans. Birazda midlerden bahsedelim. Temiz, havadar ve doğal midler söz konusu. Detay seviyesi oldukça yüksek, ancak sıyrılma, keskinlik söz konusu değil. Bana çok sevdiğim earsonics midlerini hatırlatıyorlar. Sahne katmanlarını rahatça belirleyebiliyorsunuz. Çözünürlük de yine ve yeniden, kullandığım tüm kulaklıklardan iyi. Yalnız konumlandırmada şöyle bir nokta var, burada da bir seçicilik söz konusu. Eğer kayıt kötü ise katmanlar ve midlerdeki ayrımı duymanız oldukça zorlaşıyor. Midler genel itibari ile oldukça referans hissettiriyor ve doğru çalıyorlar.
  Alt Frekans. Lear'ın altlarını tek kelimeyle anlatmam istense bu kelime "Havadar" olurdu. Çok rahat, havadar bir bas sunumu var lear'da. Çözünürlük olarak son seviye diyemesemde, miktar olarak ve kuvvet olarak Lear'ın basları oldukça tatminkar. Attack/Decay olayı bas potansiyometresini ne kadar kısarsam o kadar hızlanıyor. Onun dışında baslar gayet derine vuruyor ve katmanlarını rahatça ayırt edebiliyorsunuz. Dokusu ve tınısı da gayet Doğru, rahat ve dinamik. Bas ayarını %60-70'lere aldığınızda kulaklığın bir EDM canavarı olabileceğini farkediyorsunuz. Kulaklarınızı titreten, derine derine vuran gövdeli bir bastan bahsediyorum. Eski havadarlık yok tabii ki ancak bu şekilde belirli türler oldukça zevkli oluyor.

  Kablo Etkisi
  Audiominor Copper Plated Silver: 5-8k Freq. arası törpülenme, tizlerin daha da uzaması.
  Audiominor Copper Litz: Belirgin gövde ve alt frekans artışı.
  Audiominor Silver/Gold Litz: Genel çözünürlük artışı, alt frekanslara ve gövdede hafif bir çoğalma, tizlerde uzama ve rafinelik, temizlik.
  Linum BaX: Alt frekanslarda ve üst frekanslarda belirgin artış, seste çok hafif koyulaşma.

  [​IMG]

  Son satırlar
  Lear Lcm BD4.2 açık sunumlu, oldukça geniş ve derin sahneli, enstrüman ayrımı iyi, tınısı doğal ve rafine, basları armatüre göre çok daha güçlü ve derine inebilen, çözünürlüğü en yukarıda tutulmaya çalışılmış bir kulaklık olarak sitemizde yerini alsın. Bir ciem'de aradığınız noktalar bunlar ise, buyrun sizi Kadıköy Maxtone'a alalım :)

  Not: Maxtone veya Lear ile herhangi bir bağlantım yoktur. Kişisel görüşlerim bazında yazılmış bir incelemedir. İlk çaplı incelememdir, hatam var ise, affola.

  [​IMG]
   
  #1
  Son düzenleme: 29 Mayıs 2015
  Black, fortress34, refuserQ ve diğer 25 kişi bunu beğendi.
 2. java
  Çevrimdışı

  java FLAC

  Katılım:
  24 Mart 2011
  Mesajlar:
  186
  Beğenileri:
  151
  Güzel bir inceleme olmuş teşekkürler... Tekrar hayırlı olsun diyelim... ;)
   
  #2
 3. Tuncay_D
  Çevrimdışı

  Tuncay_D FLAC

  Katılım:
  15 Şubat 2014
  Mesajlar:
  315
  Beğenileri:
  287
  Sıkılmadan keyifle okudum, ellerinize sağlık, kulaklığınızda hayırlı olsun.
   
  #3
 4. Synthyss
  Çevrimdışı

  Synthyss WAV

  Katılım:
  30 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.122
  Beğenileri:
  1.842
  Rica ederim arkadaşlar..
   
  #4
 5. dulty
  Çevrimdışı

  dulty DSD

  Katılım:
  18 Ocak 2014
  Mesajlar:
  1.403
  Beğenileri:
  1.441
  Çok iyi inceleme, fotolar da şahane, kulağına eline sağlık.
  Şimdi sorular: Kulak kalıpları kaç para? 2 set yaptırınca indirim yaptı mı?
  Daha önceki review larda bas potunun üzerinde herhangi bir skala olmadığından iki tarafı tam aynı ayarlamak zor yazılmıştı birkaç yerde, aynen devam mı yoksa üretimde değişim yapmış mı Lear?
  Şu sibilans ve tizlerde sivrilme olayına geri dönersek, kablolardan herhangi biri ile düzelme oldu mu? Favori kablo hangisi?
   
  #5
 6. elektronik müzik
  Çevrimdışı

  elektronik müzik FLAC

  Katılım:
  1 Eylül 2014
  Mesajlar:
  526
  Beğenileri:
  391
  Çok güzel bi inceleme olmuş , teşekkürler ;) Fotoğrafları beğendim , güzel olmuş
   
  #6
 7. moonstar
  Çevrimdışı

  moonstar DSD

  Katılım:
  30 Ocak 2014
  Mesajlar:
  1.721
  Beğenileri:
  2.873
  İnceleme on numara olmuş Yağız, ellerine ve kulaklarına sağlık. Ciem almak için iyi nedenler olduğunu anlamış oldum. Teşekkürler...
   
  #7
 8. Ouroboros
  Çevrimdışı

  Ouroboros MP3

  Katılım:
  17 Nisan 2014
  Mesajlar:
  239
  Beğenileri:
  78
  İncelemede fotoğraflarda on numara beş yıldız 8) Elinize sağlık
   
  #8
 9. Synthyss
  Çevrimdışı

  Synthyss WAV

  Katılım:
  30 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.122
  Beğenileri:
  1.842
  @Ouroboros @moonstar @elektronik müzik

  Guzel sozleriniz icin cok tesekkur ederim beyler :)

  @dulty Öncelikle tesekkur ederim. Elimden geldigince cevaplayayim; Maxtone'da 4 kaliba 30 TL verdim ben.
  BD4.2'nin uzerinde skala var, fakat yinede ayni oran ayarlamak zaman istiyor. Tik tikli potansiyometre olsaydi daha iyi olabilirdi sayardik tik tiklari bu sekilde saga sola precise balance yapabilirdik.
  Tizlerden bahsedecek olursam sadece kotu kayitlarda rahatsiz ediyor. Bu problemi de Audiominor Litz Altin/Gumus cozdu, dolayisiyla favori kablom o
   
  #9
  Submariner2, refuserQ ve Ouroboros bunu beğendi.
 10. MikePortnoy
  Çevrimdışı

  MikePortnoy Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesajlar:
  3.600
  Beğenileri:
  2.075
  Eline sağlık Yağız. :)

  Bass ayar potansiyometresinin tık tıklı olması bence iyi değil, herhangi bir unbalanced/miktar problemi başgösterirse, bas miktarını aynı şekilde ayarlamak imkansız hale gelecektir.
   
  #10
  refuserQ ve tsn141 bunu beğendi.
 11. Synthyss
  Çevrimdışı

  Synthyss WAV

  Katılım:
  30 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.122
  Beğenileri:
  1.842
  Hic boyle dusunmemistim abi evet haklisin :)
   
  #11
 12. weccer123
  Çevrimdışı

  weccer123 MP3

  Katılım:
  10 Mart 2015
  Mesajlar:
  40
  Beğenileri:
  22
  sadece incelee için blind guardianın seçilimesi bile incelemeyi sahane yagpmıs cidden bi çok kulaklık blind guardian haggard vb gruplarda cidden kotu acıkcası kısmet olursa bir gun bende lear alıp dinlemek isterm elinize sağlık
   
  #12
 13. zoso86
  Çevrimdışı

  zoso86 FLAC

  Katılım:
  23 Ekim 2013
  Mesajlar:
  541
  Beğenileri:
  523
  eline sağlık dostum. resimler sanki lear reklam ajansı tarafından çekilmiş gibi. daha iyisi olamazdı :) çok merak ediyorum bu muhteşem kombonun masaüstü seviyesindeki eşdeğer kombosu ne olabilirdi acaba..
   
  #13
 14. Synthyss
  Çevrimdışı

  Synthyss WAV

  Katılım:
  30 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.122
  Beğenileri:
  1.842
  @weccer123 Teşekkür ederim, evet blind guardian olsun, muse olsun, apocalyptica olsun bunlar hep kulaklıklar tarafından seçici davranılan gruplar. Güzel sözleriniz için teşekkür ederim :)

  @zoso86 Çok teşekkürler :) Resimler Z3 Compact kullanılarak çekildi fakat linkteki macro lens ile: http://www.mp4nation.net/3-in-1-photo-lens-silver
  Hiç masaüstü ekipman kullanmadığım için yorum yapamıyorum malesef :(
   
  #14
  zoso86 ve weccer123 bunu beğendi.
 15. Submariner2
  Çevrimdışı

  Submariner2 MP3

  Katılım:
  7 Aralık 2014
  Mesajlar:
  249
  Beğenileri:
  258
  Bu güzel , detaylı , kolay anlaşılır bir üslupla yaptığın mukayeseli incelemen için çok çok teşekkürler sevgili Yağız kardeşim , emeğine eline sağlık dostum


  iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
   
  #15
 16. Synthyss
  Çevrimdışı

  Synthyss WAV

  Katılım:
  30 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.122
  Beğenileri:
  1.842
  Rica ederim ne demek :)
   
  #16
  Submariner2 bunu beğendi.
 17. refuserQ
  Çevrimdışı

  refuserQ WAV

  Katılım:
  13 Ekim 2013
  Mesajlar:
  635
  Beğenileri:
  1.003
  Beklenen inceleme gelmiş :) ellerinize sağlık akıcı ve güzel olmuş :)
   
  #17
 18. elektronik müzik
  Çevrimdışı

  elektronik müzik FLAC

  Katılım:
  1 Eylül 2014
  Mesajlar:
  526
  Beğenileri:
  391
  Yeni alacağım kulaklık olucak gibi, bass ayarı olması beni heyecanlandırıyor, iyi çalıştığınıda forumdaki diğer incelemede netleştirilmiş, joker reis 1 numaraya koymuş bu kulaklığı ne kadar objektif olduğunu bilmiyorum ama hoşumada gitti yani
   
  #18

Sayfayı Paylaş