Leonard Cohen Üzerine

'Albüm incelemeleri / Sanatçı Tanıtımları' bölümünde ludwig bach tarafından 12 Kasım 2016 tarihinde başlatılan konu.

 1. ludwig bach
  Çevrimdışı

  ludwig bach Yeni Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2016
  Mesajlar:
  15
  Beğenileri:
  94
  Cohen; belirsizliği yüzeye çıkaran, bilinçsizliğe doğrudan hitap eden "mantığa aykırı" çizgiyi nihai idrağa dönüştüren gerçeküstümsü ifadelerin efendisi...
  Sesi; aşkın pençelerinden nasibini almış, felsefe taşının gücüyle yoğrulmuş, sizi kendi ölümsüzlüğüne eşlik etmeye zorlayan bir yoldaş adeta.
  Tövbekar, kefaretini ödemeye hazır bir ses onunki. Aşkın kamburundaki bir kaşıntı aslında.
  Başından beri müzisyen emsalleri onun, hayatın içinden az ve öz benzetmeleri ifade yeteneğinin; özlem ve dilin içsel dünyasıyla kemanların ve seslerin dışsal dünyası arasında samimi bir ilişki kurabilme kabiliyetinin farkına varmışlardı.
  Cohen'in şarkılarını ne söylemiş ne de onlardan açık bir şekilde etkilenmiş müzisyenler bile rahmetlinin karanlık, sanatsal havasını takdir etmişlerdir.
  Öyle ki çoğu sanatçının kişisel yorumlarında bile Cohen'in sesinin yankısı, kaleminin karası duyulabilir.
  Budizmin yahudi bir öğrencisi olmasına rağmen şarkılarında bolca biblical öğelere yer verir Cohen. Albümlerinde; küstah ve kutsal resimlerini, kıyametin ve kurtuluşun görüntülerini açığa çıkarmak için harmanlar.
  Şarkılarını; zengin dinsel öğeler, ruhsal çelişkiler, cinsel tutkular üzerine inşa eder. Dişil ve ilahi portreleri, en çarpıcı karakteristiğidir Cohen'in. Subje, sevgilisinin bir tanrıça olduğuna inanabilir de inanmayabilir de fakat ona olan özverisi, inanan birinin tanrısına olanıyla aynı şekildedir Cohen'in şiirlerinde. Öznenin cinsel aşkı, dinsel ve ruhsal bir ayindir aynı zamanda.

  2016'nın aramızdan aldığı efsaneler arasında yaşlı şair, karanlığın hırıltılı sesi Leonard Norman Cohen.

  I don't need a reason
  For what I became
  I've got these excuses
  They're tired and they're lame
  I don't need a pardon, no no, no no, no
  There's no one left to blame
  I'm leaving the table
  I'm out of the game
   
  #1
  ceylansinan, stakanar, Italoman ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 2. zxc
  Çevrimdışı

  zxc DSD

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.749
  Beğenileri:
  2.554
  Çok yüzeysel olacak ama, üretimi fazla lakin kalite sınırlı. Ama ürünün çok muadili de yok, evet.

  Favorim:

  Everybody Knows

  Everybody knows that the dice are loaded
  Everybody rolls with their fingers crossed
  Everybody knows the war is over
  Everybody knows the good guys lost
  Everybody knows the fight was fixed
  The poor stay poor, the rich get rich
  That's how it goes
  Everybody knows

  Everybody knows that the boat is leaking
  Everybody knows that the captain lied
  Everybody got this broken feeling
  Like their father or their dog just died
  Everybody talking to their pockets
  Everybody wants a box of chocolates
  And a long-stem rose
  Everybody knows

  Everybody knows that you love me baby
  Everybody knows that you really do
  Everybody knows that you've been faithful
  Ah, give or take a night or two
  Everybody knows you've been discreet
  But there were so many people you just had to meet
  Without your clothes
  And everybody knows

  Everybody knows, everybody knows
  That's how it goes
  Everybody knows

  And everybody knows that it's now or never
  Everybody knows that it's me or you
  And everybody knows that you live forever
  Ah, when you've done a line or two
  Everybody knows the deal is rotten
  Old Black Joe's still pickin' cotton
  For your ribbons and bows
  And everybody knows

  And everybody knows that the Plague is coming
  Everybody knows that it's moving fast
  Everybody knows that the naked man and woman
  Are just a shining artifact of the past
  Everybody knows the scene is dead
  But there's gonna be a meter on your bed
  That will disclose
  What everybody knows

  And everybody knows that you're in trouble
  Everybody knows what you've been through
  From the bloody cross on top of Calvary
  To the beach of Malibu
  Everybody knows it's coming apart
  Take one last look at this Sacred Heart
  Before it blows
  And everybody knows

  Everybody knows, everybody knows
  That's how it goes
  Everybody knows
   
  #2
 3. karanehir35
  Çevrimdışı

  karanehir35 DSD

  Katılım:
  15 Haziran 2013
  Mesajlar:
  2.158
  Beğenileri:
  6.713
  Hürriyet Gazetesi yazari Kanat Atkaya'dan cok anlamli bir Leonard Cohen yazisi:

  Cohen
  13.11.2016 Pazar

  "KAHRAMANLARIM ölüyor, düşmanlarım kazanıyor..."
  Leonard Cohen’in ölüm haberi, Trump’ın ABD Başkanı seçilmesinin ardından gelince (7 Kasım’da öldü Cohen bu arada; 10 Kasım’da duyuruldu) bir hayranı hislerini işte bu cümleyle özetliyordu...  2016 müzikseverlerin pek de hayırla anmayacağı şekilde gelişti. David Bowie ve Prince’in ardından bir başka “ikon sanatçı”ya daha veda etmiş olduk.  Bütün müzisyenler önemlidir, kıymetlidir; fakat yaşadığı zamanın ötesine geçmeyi garantileyen, insanoğlunun bir bölümüne ses olan, tercüman olan azdır...  Hayatları anlamlı kılan, kitlelerin duygularına, düşünce şekillerine, aşklarına, yıkılmışlıklarına, korkularına, coşkularına, hayallerine sızan ve biçimlendiren kutsanmış ruhlardır onlar.


  BİR KUYU, BİR KULE


  Leonard Cohen’in hayatı ve şarkıları derin bir kuyuyu veya “Tower of Song”da belirttiği üzere “ahiretten gelen 27 melek tarafından bağlandığı masanın” bulunduğu bir şarkı kulesine benzer.  Aşkla, şarapla harmanlayıp bir nikotin bulutu şeklinde üfler şarkılarını.  Cinsellikle, aşkla, dinle, kimi zaman politikayla hayatın anlamı ve anlamsızlığıyla, umutla, umutsuzlukla ilgili şarkılar yazdı.  Ve elbette müzikle ilgilenmesinin temel nedeni olarak gösterdiği “kadınların ilgisini çekmek” için...  İnsan ruhunun labirentlerinde kendini bulmak için gezerken ardından gelenlere şarkılar, şiirler, romanlar bıraktı kılavuz olarak.  Çok iyi bir şair, şarkı sözü yazarıydı. Yazma yeteneğini bahşedilenin ötesine geçmek için çok çalışarak, dirsek çürüterek geliştirmişti.


  DİSİPLİNLİ BOHEM  Hakkında yazılan en iyi biyografi olan Sylvie Simmons’un “I’m Your Man. The Life of Leonard Cohen”de, öğrenciyken dil konusunda vasatı zor tutturan bir öğrenci olduğu yazar.  14-15 yaşındayken yoğunlaşan edebiyat, özellikle şiir merakında daha sonra adını çocuklarından birine vereceği Lorca’yı okuması önemli bir noktadır.  Derslere, seminerlere, atölye çalışmalarına katılarak “mektepli yazar” oldu. Yazarlığını derslerle geliştirmesi, disiplin arayışının belki işaretidir.


  RUHU DELEN MIZRAK  Ruhunun, zırhının aşk ve sarhoşluk mızraklarıyla delik deşik edildiği yılların ardından da görürüz bu disiplin motifini.  Benliğinin, huzurun peşinde çıktığı arayış bir Budist manastırında, yaşamaktan çok mutlu olduğunu söylediği sıkı bir disiplin altında noktalanacaktır.  Bohem bir hayatı sofistike şarkılara çevirdiği dönemde de titiz çalışmayı sürdürdü.  Meşhur şarkısı “Hallelujah”ı yazması tam 2 yıl sürmüştü mesela.


  Bob Dylan’dan Bon Jovi’ye söylemeyen kalmadı “Hallelujah”yı. 300’den fazla bilinen versiyonu var, ki en bilineni Jeff Buckley’in versiyonudur.  Dünyanın en bilinen şarkılarından biri oldu “Hallelujah”... Cenaze törenlerinde en çok çalınan şarkılardan biri haline geldi...  2008 yılında, Büyük Britanya müzik listelerinde 51 yıldır rastlanmayan bir hadise gerçekleştiğinde de başroldedir “Hallelujah”...  Bir “reality show” yıldızı olan Alexandra Burke’nin “Hallelujah”performansı listede bir numaradayken, ikinci sırada da aynı şarkının Jeff Buckley versiyonu bulunuyordu.  Hem 1 numara hem 2 numara olan bir şarkının yazarı olarak Leonard Cohen’in de aynı listede, olanca mütevazılığıyla 36’ncı sırada bulunduğunu da not düşmek gerek tabii...  Şunu da eklemeliyim ki, şarkı, Cohen’e yaraşır bir ironiyle cenazelerin yanı sıra düğünlerin de en çok çalınan şarkılarından birine dönüştü.


  KADINLARIN SEVDİĞİ ADAM  Şarkıcı olması için değil, olmaması için kurgulanmış bir çağda belirdi. 1960’ların New York’una kitapları satmayan bir şair olarak vardığında 33 yaşındaydı.  Ardında en güzel şarkılarından bazılarını yazdığı büyük aşkı Marianne Ihlen’i Yunanistan’ın Hydra Adası’nda bırakarak gelmiştir “er meydanı”na.  Bohem hayatın merkezinde bulur kendisini ama 33 yaşındadır Cohengençliğin yüceltildiği, kutsandığı 60’ların müzik dünyasında (ki bugün de pek farklı değil vaziyet)...  Derinden gelen, boğuk, bas sesinin genişliği fazla değildir ama yazdığı şarkıları söylemek için yeterlidir.  Bu buğulu ve yorgun, bu umutsuz ve bezgin ses, yıllar içinde derinleşecek, “taklit edilemezler” arasına girecektir.


  “Kadınların sevdiği adam” olarak veya olmak için yaşadı ve yazdı şarkılarını.  Kadınlar üzerindeki etkisini tarif etmek için “bizden” bir örnek vereyim, madem yeri geldi...  2009’un ağustos ayında İstanbul Caz Festivali’nde iki konser vermek üzere İstanbul’a gelmişti ve bizler de şanslı faniler olarak Cohen’i canlı olarak dinlemiştik.


  Cohen’in kulisteki kadınların bileklerine bizzat bergamot yağı sürdüğünü ve ardında platonik Cohenaşkı derinleşmiş kalpler bıraktığını fısıldamıştı bir dostum...


  SARHOŞ BİR GECEDİR


  Cohen’in ölüm haberinin duyulmasının ardından yakın bir dostum “15 yaşımı kaybettim” yazan bir mesaj yolladı.  Kimimiz için 15 yaşımızdır Cohen’in şarkıları...  Kimimiz için sevgilinin teninde deniz suyunun tuzlu izlerini seyrettiğimiz bir anın ruha nakşolmuş fotoğrafıdır.  Sarhoş bir gecedir.  Sabah kahvesidir.  Gece yoldaşıdır.  Aşk rehberidir.  Yıkılmak ve sığınmak yeridir.  Ve bütün büyük şarkıcılar ve şarkıları gibi kuşaklar boyu öyle kalacaktır.  Elveda Bay Cohen, teşekkürlerimle..
   
  #3
  Son düzenleme: 13 Kasım 2016
  ceylansinan, moonstar ve refuserQ bunu beğendi.
 4. zxc
  Çevrimdışı

  zxc DSD

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.749
  Beğenileri:
  2.554
  Nasıl ruhsuz bir mesaj yazmışım onu anladım. :) Edit etmeyeyim de baktıkça utanayım bari...
   
  #4
 5. apaksercan
  Çevrimdışı

  apaksercan MP3

  Katılım:
  4 Aralık 2016
  Mesajlar:
  40
  Beğenileri:
  14
  Kendisini çok severim bir plak koleksiyoneri olarak Leonard Cohen Greatest Hits Albümünü kolay ulaşabilecegim ön raflarda tutuyorum. :ok
   
  #5

Sayfayı Paylaş