Masaüstü DAC

'DAC' bölümünde DrWhite tarafından 27 Ocak 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. DrWhite

DrWhite WAV

Beğenileri:
    1.027
    Beyler yavaştan balanced sistem kuruyorum, sizden masaüstü daclar konusunda bilgi rica ediyorum, ikinci elde 3000 TL ye kadar çıkabilirim.
    Xlr çıkış, preamp katı bulunması tercih sebebidir.

Vioelectric v800, hegel hd20, m2tech young dsd, benchmark dac2 hgc, yulong da8, audiolab m-dac

seçenekler arasında elimdeki amfi çok transparan ve renksiz o nedenle sıcak, müzikal dac tercihimdir.

Şimdiden teşekkürler yardımcı olan herkese.

Son düzenleme: 27 Ocak 2017
  2. MehmetB

MehmetB MP3

Beğenileri:
    264
    Benchmark DAC2 Hgc benim hep hayallerimi süslemiş bir DAC'dır. Eğer Antelope Pure2 almasa idim direk alacağım cihazdı. ( Bu arada Benchmark DAC3'ü de çıkarmış . Hepimize hayırlı olsun.:) ) Yalnız DAC2'yi oluşturduğunuz bütçe ile almanız biraz zor görünüyor bana. Çünkü kurların son zıplamasından önce ( 2-3 ay önce) ikinci elleri 4000-4500.-TL civarlarında idi. Şimdi bulunursa ne fiyatlarda olabilir bilmiyorum. Eğer bulur da bütçenizi uydurabilirseniz ; hiç düşünmeyin alın derim. :) Yalnız bu cihaz renklendirme yapmaz. O yüzden hem pro-audio'cular hem de renklendirme sevmeyen hi-fi'cılar tarafından tercih edilir. Dolayısıyla eğer kullanacağınız cihazın ciddi şekilde renklendirme yapmasını bekliyorsanız , sizin için iyi bir alternatif olmayabilir.

Benchmark'a göre biraz daha renkli çaldığı için ; Mytek Stereo 192-DSD DAC sizin için bana göre başka bir alternatif olabilir. Şu anda Thomann'dan 1000-1100 euro'lara mal edebileceğinizi tahmin ediyorum ki bu ikinci el DAC2 parasına tekabül edecektir.

Tabii bütçeniz elverse de keşke SPL Director alabilseniz. Müthiş bir alet. :)

Not : Ben kullandığım ekipmanın renklendirme yapmamasını isteyenler grubunda olan bir insanım. Tabii ; " renklendirmeden ne anladığımız ve sizinle bu konudaki ölçütlerimiz arasında fark var mıdır ? " konusunda bir fikrim olmadan yukarıdaki yorumları yaptım. Belki de aynı şeyi konuşuyoruzdur ve ölçütlerimiz aynı olabilir.

3. DrWhite

DrWhite WAV

Beğenileri:
    1.027
    Teşekkür ederim mehmet hocam, renklendirme meselesi elimdeki amp renksiz ve transparan olduğu için aslında istediğim bir şey, aslında dac ve amp tamamen transparan ve renksiz olsa, kulaklığı zevkime göre alsam diye de düşünmüyor değilim ama ne kadar mantıklı bilmiyorum.

Spl baya tuzlu hocam bütçeyi esnetiriz ama şeyini de çıkarmamak lazım:D

Son düzenleme: 27 Ocak 2017
  4. zoso86

zoso86 FLAC

Beğenileri:
    523
  5. DrWhite

DrWhite WAV

Beğenileri:
    1.027
  6. MehmetB

MehmetB MP3

Beğenileri:
    264
    Elinizdeki ampli ( sanırım kulaklık amplisi ) nedir ?

Benim renklendirme konusundaki şiarım şudur : Kullandığım ekipman ( DAC ve kulaklık amplisi ) tamamen transparan olmalı ki ; dinlediğim müziğin / albümün orijinal sound'unu duyabileyim. Nitekim halen kullanmakta olduğum ; gerek Antelope Pure2 gerekse SPL Phonitor Mini oldukça transparan cihazlar. Dediğiniz gibi ; renklendirme anlamında kulaklıkla oynamak daha makul bir opsiyon. Çünkü doğru düzgün masa üstü sistemlerde DAC ve kulaklık amplisi daha büyük bir yatırım gerektiriyor. Dolayısıyla yatırımın bu bölümünün transparan olması , genelde görece olarak daha küçük yatırımı gerektiren kulaklığın zevke göre çeşitlendirilmesi bana da mantıklı geliyor.

SPL Director dediğiniz gibi biraz tuzlu. Üstelik iş onunla da bitmiyor. Kulaklık çıkışı olmadığı için ; yanına en azından aynı teknolojiye sahip SPL Phonitor Mini gibi bir cihazı da almanız gerekiyor. Yani iş daha da büyüyor. :) Ama bir dinleseniz parasını hak ettiğini düşüneceğinizden eminim.

DrWhite bunu beğendi.
  7. DrWhite

DrWhite WAV

Beğenileri:
    1.027
    hocam dinlemeyeyim dinlersem bi delilik yaparım diye korkuyorum :D, elimde cayin iha-6 var şu an. zaten dac amplardan uzak durmaya çalışıyorum çünkü amfi meselesi cidden önemli ve dac ampların çoğunda bu amfi katı o kadar da yeterli değil, ama bu tabi benim tercihim, bi de şu ara artık sık değişiklikten al sattan sıkılmam da etkili yani alayım uzun süre gitsin istiyorum :)

8. MehmetB

MehmetB MP3

Beğenileri:
    264
    Sevgili dostum , out-board ekipmanların ; bütünleşik cihazlardaki aynı bileşenlerden genellikle daha kaliteli olması gerçeğini ben de bu Forum'da bir başlıkta belirtmiştim. Dolayısıyla bu görüşünüze tamamen katılıyorum. Örneğin Antelope Pure2'nin üzerindeki kulaklık amplisi high-end olarak kabul edilen bir ampli ve gerçekten de çok güzel bir ampli. Ancak bir outboard ekipman olan Phonitor Mini kadar güzel ve detaylı değil.:) Bu yüzden ben kulaklık amplisi olarak sadece Phonitor Mini'yi kullanıyorum.

9. DrWhite

DrWhite WAV

Beğenileri:
    1.027
    şu ara baştan sona balanced sistem dinleme hevesim var bakalım neler olacak :) dac tercihim şu aşamada kurdan dolayı ikinci el olacak bir model belirleyip kovalayacaz artık :D teşekkür ederim hocam tavsiyeler için.

https://benchmarkmedia.com/blogs/application_notes/audio-myth-balanced-headphone-outputs-are-better

burada se çıkışlı amfilerin balancedlardan daha iyi olduğu söylenmiş ilginç geldi ??? ara bağlantılar balanced olsun ama amplifier çıkışı se olsun diyor benchmark mesela.

10. radyo

radyo FLAC

Beğenileri:
    354
    Selamünaleyküm hocam

Şu tarz bir şey bulursan bak, balanced çıkış da var. Ben kullanıyorum. Tabi rca ile , memnunum.

http://stereomecmuasi.com/2013/04/hrt-music-streamer-hd.html
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 27 Ocak 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 27 Ocak 2017 ---

DrWhite bunu beğendi.
  11. DrWhite

DrWhite WAV

Beğenileri:
    1.027
    aleyküm selam, bakayım ona da :ok üretim yok sanırım ikinci ele bakacaz.

12. radyo

radyo FLAC

Beğenileri:
    354
    En son Audioavm satmıştı bir iki sene önce . Amazonda olabilir belki ya da ikinci el .:ok

13. DrWhite

DrWhite WAV

Beğenileri:
    1.027
    Uzun uğraşlar sonucu soğuğa rağmen hegel hd20 almayı başardık :D @karanehir35 in büyük emeği var, kendisine teşekkür ederim buradan da tekrar.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  14. zoso86

zoso86 FLAC

Beğenileri:
    523
    6 yıl önce piyasaya çıkmış bir dac.. Umarım beklentileri karşılar..

15. DrWhite

DrWhite WAV

Beğenileri:
    1.027
    Karşıladı bile hocam:ok:D

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  16. MehmetB

MehmetB MP3

Beğenileri:
    264
    Güle güle kullanın.

17. DrWhite

DrWhite WAV

Beğenileri:
    1.027
    Teşekkür ederim Mehmet hocam, :)

18. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713

Hayirli olsun Mustafa. Iyi gunlerde dinle diyorum Hegel Hd20'yi.
    Gustardla da gayet uyumlu oldu.
    Hafif sicak bir ses, yormayan bir sunumla Hegel seni bekliyor.
    Hegel ozellikle coax1'den usb cikisa oranla daha kaliteli ve parazitsiz-dipsessiz temiz bir ses veriyor.
    Vokaller, enstrumanlardan cok az önde; enstruman ve vokal ayrimi iyi seviyede,
    Metal özelinde ise üst mid gecisleri ve tizlerini detayli ve yumusak buldum Hd20'nin, sert bir tiz yapisi yok Hegel'in.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

coolblue, DrWhite ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  19. DrWhite

DrWhite WAV

Beğenileri:
    1.027
    Teşekkür ederim Ahmet hoca, "old is gold" prensibini iyi yansıtan bir alet anlattığına göre, sorduğum kimse kötü yorum yapmamıştı sen de teyit ettin, keyfini çıkar hegelin :ok ben de merakla bekliyorum, emeğin büyük elimize geçmesinde, sabah sabah deniz havası aldırdık sana :D

20. Rifat SERBEST

Rifat SERBEST MP3

Beğenileri:
    40
    Guzel cihaz iyi secim yapmissin bende uzun zamandir ayni cihazi kullanmaktayim onemli olan cihazin uretim tarihi degil ses karakteri ve sistemle uyumu ayrica :)

Sayfayı Paylaş