Meridian Explorer 2 - Fiio q1 Mark ii - Audioengine D1 Hangi Dac?

'DAC' bölümünde no one tarafından 20 Ekim 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. no one

no one Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Merhaba sayın forum üyeleri,

Aranıza yeni katılan bir üyeyim. Henüz yeni yeni audiophile dünyasının güzelliklerini keşfetmeye başladım.
    Şuan evimde Fiio q1 + sennheiser momentum in ear kullanmaktayım. Bu ikili flac ve tidal hifi de istediğim farkı alamamaktayım. Burada yetersizlik hangsinden kaynaklanmakta ondanda tam emin değilim henüz sistemim zayıf olduğundan. Önce dac ı değiştirip hemen akabinde birkaç kulaklık almak istiyorum, akabinde de 1 adet lambalı ulaklık amfisi. Dac olarak gözüme çarpan 3 tane oldu.
    • Fiio q1 mark ii (teknik özellileri gayet iyi görünüyor, AKM çipvar ve daha yeni bir ürün)
    • Audioengine D1 (yine AKMçip var)
    • Meridian Explorer 2 (yine iyi teknik özellikler, MQA oynatabiliyor)
    Sizce hangisini edinmeliyim. Dac alırken nelere dikkat etmeliyim? Bunların herhangi birini kıyaslama şansı olan oldu mu? Başka tavsiye edebileceğiniz harici ses kartları tavsiyelerine de açığım.
    Şimdiden teşekkürler...

2. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    228
    Merhaba

Lambalı amfi işi güzel oluyor ama iem kulaklıkla ne fark yaratır bilemem.

Q1 i satıp q1 mk2 almak bence iyi bir yükseltme değil.

Audio engine d1 benim de dikkatimi çeken bir ürün.

Amfi ayrı dac ayrı kullanmak esnek oluyor ama arada bir de interconnect masrafı çıkıyor

3. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.845
    Bu cihazları bire bir kıyaslayabilecek birini bulmanız zor olabilir. Ben sadece Meridian Explorer 2 kullandığım için birkaç kelam edeyim.

Öncelikle ME2 aslında PC ile kullanım için üretilmiş bir cihaz. Ancak ben daha çok mobil kullanım için aldım.

ME2 yi ilk dinlediğimde öncelikle sahne genişliği, gövde ve sesteki temizlik dikkatimi çekmişti. Ayrıca dinledikçe detay ve doğallık konusunda da benden fazlasıyla geçer not aldı. Hafif sıcak ve gövdeli bir sunumu var. Cayin N3 (transport görevi için) + ME2 ikilisini DAP olarak kullanıyorum.

Şu ana kadar turlar sebebiyle dinlediğim hiç bir cihazın sesini ME2 ye tercih etmedim. (Aune M1S, Cayin N3, Fiio X5 3.Nesil, AK 70)

ME2 nin upgrade i belki Mojo olabilir benim için (Mojo yu uzun süre dinleyemedim çok kısa süre buluşmada dinledim ME2 den sonra taşınabilir alınabilecek bir cihaz olabilir ama ben gerek duymuyorum şu anda, ilerde belki)

Kısacası ME2 yi ciddi olarak düşünebilirsiniz. Ankaradaysanız dinletebilirim.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  4. is25

is25 Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Fiio Q1 Mark 2 çok şık duruyor bu arada...

5. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    2.463
    Q1 Mk2 ilk versiyon Q1'e göre önemli ölçüde daha rafine, daha kontrollü ve ayrımı daha iyi. Normal çıkış ilk versiyona göre bir nebze daha güçsüz, ama balanced çıkış oldukça güçlü diyebilirim. Ayrıca balanced'da bass daha sıkı ve dokusu daha iyi geldi bana.

Tasarım ve ergonomi olarak da çok daha güzel bence. Diğer amfileri hiç dinlemedim yorum yapamıyorum.

mattiadestro bunu beğendi.
  6. no one

no one Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Evet q1 2.jenerasyonu epey farklı bir cihaz gibi görünüyor. Audioengine tecrübe eden kimse var mı? Bu arada kıyaslamaları daha iyi bir kulaklıkla yapacağım artık, dün audio technica ath m50x satın aldım. Denemek denettirmek isteyen arkadaşlarla kıyaslamalar yapabilirz. Kulaklık zaafiyetim azaldı. Bu yüzden masaüstü dac tavsiyeside alabilirim. 1000 tl civarı olabilir. Yorumlarınız için teşşekkürler.

7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.422
    Audioengine D1 bende var. Severek kullanıyorum. Bilgisayar ses kartından açık ara önde bir ürün. Ama en nihayetinde ikisi bir arada giriş seviyesi bir ürün.

Avantajları:

*Tak çalıştır olması

*USB'nin yanı sıra optik girişi olması -ki optikten 24-192 destekliyor. Optik bağlantı yaptığınızda USB'den gücü çekip ses için optik sinyale öncelik veriyor, seçim tuşu yok.

*Arkada RCA çıkışları olması, bu çıkışlar ses kontrolünden etkileniyor ve aktif hoparlörler için masa üstünden ses ayarı fonksiyonu görüyor. 3.5mm çıkışa kulaklık jakı sokulunca susuyor.

Amfisi HE400i, HD600 gibi sürmesi orta zorluktaki kulaklıklardan gayet güzel ses çıkarmaya yetiyor, ama HD600 gibi amfi geliştikçe sesi sınıf atlayan bir kulaklığı potansiyelinin tepe noktalarına taşıyamıyor. Tabi RCA'dan başka bir amfiye bağlayarak kullanınca durum değişiyor.

Tek başına DAC katı üzerine duracak olursam iyi ama müthiş değil. işini yapıyor, herhangi bir frekansı öne çıkarmadan detaylı, dengeli bir sunum ortaya koyuyor. Baslarda gevşeme, tizlerde sibilans falan gibi bariz bir kusuru yok.

Eksikleri:

*USB den 24-192 desteklememesi

*DSD ve MQA gibi yeni formatları desteklememesi

*Koaksiyel girişi bulunmaması

8. Zenetic

Zenetic MP3

Beğenileri:
    181

D1 i bende kullanıyorum kompakt bir cihaz kolay kullanım açısından.
    Ancak sadece kulaklık ile kullanım için daha iyi modeller aranması lazım.
    Stereo sisteme bağlı kullanıyorum audioengine a5+ lar ile beraber almıştım gayet iyi ikili oldular d1 varken standart onboard ses girişi kullanmaz oldum ama kulaklık çıkışı için ayrıcalıklı bir kalitesi olduğunu söyleyemem.

Sayfayı Paylaş