Meze 99 Neo Techno-Fi Turu (Katılımcı Alımı Tamamlandı)

'Kulaklık Genel' bölümünde Chaturanga tarafından 8 Ocak 2018 tarihinde başlatılan konu.

1. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.850
    Tesekkurler Turan hocam.

Özellikle elinde kapali kafaustu kulakliklar olanlar icin kiyaslama yöntemiyle sonuca varmak daha kisa sürüyor.
    Sende de bir iki tane kapali kafaustu vardi sanirim abi.

PRO 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Chaturanga, refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  2. Submariner2

Submariner2 FLAC

Beğenileri:
    264
    Değerli kardeşim @Karanehir Ahmet Hocam , yine detaylı , yine mukayeseli yine biz Techno-fi üyelerine yararlı ve güzel incelemen ve yorumun için teşekkürler eder gözlerinden öperim aziz kardeşim , iyi ki varsın ⚓️

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Chaturanga ve karanehir35 bunu beğendi.
  3. myloo

myloo FLAC

Beğenileri:
    715
    Süper bir turu daha kaçırdık. Kongo'dan herkese selamlar :)

mavi bunu beğendi.
  4. mfya

mfya MP3

Beğenileri:
    304
    Saygıdeğer forumdaşlar, incelememe @Chaturanga hocama ve yönetime organizasyondan dolayı teşekkürle başlamak istiyorum.

İki ayrı şehirler arası yolculuk ve ansızın çıkan iş yoğunluğu sebebiyle dinlemelerim sonrası sadece notlar alıp yazımı bu kadar geciktirdiğim için kusura bakmayın.

IMG_20180123_092740.jpg

Kısa tutmaya çalışacağım. Genel bilgilerle başlarsak gayet Premium bir havaya sahip. Kaliteli duruşu, değişebilir kablo yapısı ve kutudan iki farklı uzunlukta kablo çıkabilmesi benim için en önemli noktalardı. Kutulama ve aksesuar konusunda zaten fazlasını beklemiyordum, bu konuda da çok iyi diyebilirim. Çıkan kablolardan kısa olanın L tipi jak olmasını tercih ederdim. Cepte dipten katlanması ve özellikle böyle ip örgülü kabloların zamanla yıpranma sonucu kablonun aradan pörtlemesi yüksek ihtimal olduğundan aksesuar konusunda keşke dediğim tek nokta burası.

IMG_20180122_215430.jpg

Malzeme kalitesi açısından asla zarar görmeyecek gibi bir havası var. Bunu metal taç ile üst düzeye taşımış, sert plastik kuplarla da iyice beslemişler diyebilirim.

Ahmet hocamın bahsettiği mikrofonik etkiye ben de dikkat ettim fakat onun kadar etkilendiğimi söyleyemeyeceğim. Bir miktar var elbet ama korktuğum ölçüde değildi. Ayrıca kendisinin, uzun saçlıların saçlarını yolma ihtimali düşüncesini de denedim. Neredeyse omuzlarımdaki saçlarımla tamamen sorunsuz kullandım.

İzolasyon konusunda zaten kapalı oluşu evet büyük artı fakat emin olun çok daha fazlası var. Gerçekten iyi düzeyde bir izolasyon hissettim. Hem dışarıdan ses almaması hem de dışarıya ses vermemesi çok çok iyi düzeyde. Buna, kulak kepçelerinin de dışından yanağa direkt oturması büyük bir etken. Bu yapısı konfor açısından uzun süreli dinlemelerde biraz baş ağrıtabiliyor fakat optimum süre için düşününce rahatsız edici değil.

IMG_20180123_092720.jpg

Besleme konusunda rahat bir kulaklık diyebilirim. Telefon ile çok kısa denememde gerçek karakterini tam anlamıyla yakalayamamış olsa da telefon sürebildi demek mümkün. Bu bakımdan da birçok kişiye hitap edebileceğini düşünüyorum.

Ses konusuna geçmeden kısaca bahsetmem gereken birkaç husus var. Öncelikle dinlemelerimin tamamını Fiio X5iii ile flac kayıtlardan oluşan arşivimden gerçekleştirdim. Caz hariç hemen her türlü spesifik şarkı dinlemeye gayret ettim. Ara sıra sınırları görüp amfi tepkilerini ölçmek için Fiio E17K’nin amfi katından destek aldım. Sony MDR1A ve Sennheiser HD 4.40 ile kıyaslamalı A-B testleri yaptım.

IMG_20180123_092352.jpg

Sahne bakımından fiyatıyla gayet iyi örtüşen bir sunumu var. Özellikle yanlara doğru güzel, yeterli düzeyde sahne yapısı var. Genel enstrüman ayrımı ve çözünürlük konusunda da fiyatına göre iyi bir seviyede olduğunu söylemek lazım. Bilhassa tizlerdeki ayrımı çok yüksek ses şiddetlerine çıkılmadıkça fazlasıyla iyi durumda. Sıcak bir sunum ve hafif V karakterli yorumu sanırım benim için yeterli olur.

Not: Tersten gidip tizlerden başlamak istiyorum çünkü benim için incelemesi en zor bölge bass bölgesiydi.

IMG_20180123_092313.jpg

Üst frekanslarda ayrım çok iyi, biraz çekinik ve hafif dijitalleşme/yapaylık söz konusu. Yapaylığı şahsen ben bu karakterde olumsuz olarak görmüyorum çünkü kulaklığın genel karakterini bozacak bir miktarda değil, aksine kaynağa göre çok zevkli çalabileceğini düşünüyorum. Yüksek seslerde biraz bozulma mevcut lakin kesinlikle fiyatına oranla çok rahat göz ardı edilebilecek düzeyde. Bu bozulmayı zaman zaman sivrilme şeklinde de görmek mümkün. Zillerin duyulması bazen zor ve yavaş kalsa da speed rock dinlemedikçe kusursuz çaldığını düşünüyorum. Sibilansa rastlamadım. Tiz başarımı genel olarak iyi.

V karakterli yapısına rağmen sahnelemede midlerin geride olmadığını hissettim. Bu sebeple sıcak kaynaklarla bass-tiz eserlerde gereksiz sesler duymanızı engellerken vokallerin ve özellikle akustik çalgıların bol olduğu şarkılarda da canlı bir sunum yakalamak mümkün kılınmış. Bu bakımdan tuning konusunda ses yelpazesini en geniş kılan frekansların bu bölgede olduğunu düşünüyorum. Kulaklıkta en çok beğendiğim bölge midbass bölgesi oldu. Dolu dolu çalabilmesi fiyat bazında çok iyi diyebilirim. Kısaca midler de yerli yerinde ve güzel.

Zurnanın zırt dediği yer; basslar. Üst bass frekansları midbassların da etkisiyle biraz karışık çalıyor. Bu sebeple de kulakta gümbür gümbür bir bass etkisi oluşuyor. Güç verdikçe alıyor verdikçe alıyor. Bozulma falan yok. Çok yükses ses seviyelerinde bile bozulma sezmedim. Öyle güzel geliyor ki yanaklar artık gıdıklanmaya başlıyor amaaa araya bir alt frekans girmişse ne yazık ki diyaframda tepki kalmıyor. En alt frekansları ne yazık ki duyamadım. Kulakta sürekli bir surround etkisi. Arabalardaki woofer gibi geniş geniş yayıla yayıla çok güçlü basslar geliyor fakat kick yok, davul yok, hiçbir vuruş yok. Özellikle metal müzik dinlerken bateride her 4 vuruştan sadece 1’i ancak geliyor. Bu kadar yayvan basslar olunca ne yazık ki müziğe yetişemiyor. Eminim bu hissi sevenler vardır. Hatta ben de başlarda biraz pop vs. dinlerken çok zevk aldım ama işin içine davullar girmeye başlayınca felaket soğudum.

IMG_20180123_092426.jpg

Bence bu kulaklık birçok tarz müziğe ve dinleyiciye hitap edebilir lakin seven özellikle bass bölgesi için sever sevmeyen de özellikle bass bölgesi için sevmez kanaatindeyim. Şahsen ben bu kulaklığa sahip olup ara sıra dinlemek isterim. Fiyatı ölçüsünde çok marifetli olduğunu düşünüyorum. Sürekli dinleyemem, 5 kulaklığım varsa 10 saatin en fazla 1 saati bununla geçer ama yokluğunu ararım.

Kıyaslamalarımı sahne, bass, mid ve tiz olarak 4 kategoride sıralama olarak yapıp her kulaklığın sivrildiği bölgeyi belirtmekle yetineceğim. Burada önemli bir noktaya değinmem lazım. Kullandığım Sennheiser HD 4.40 kulaklığı yalnızca kabloyla kullanımdaki performansına göre kıyaslayacağım çünkü APTX de olsa BT haliyle diğerlerinin kablolu halini kıyaslamak doğru olmaz.

IMG_20180122_135902.jpg

Not: Üç kulaklığın da müzik tarzı açısından tamamen aynı kişilere hitap etmediğini, benim gözümde genel manada kıyaslamanın yanlış olup belli hususlarda üstünlükleri olduğu düşüncemi önceden belirtmek isterim.

Sahne: HD 4.40 ˃ 99 NEO ˃ MDR1A

Bu konuda aslında Neo 99 ile HD 4.40 birbirlerine çok yakınlar, fakat HD 4.40 geriye yaslı olmasına rağmen biraz daha genişliği sayesinde enstrüman konumu daha iyi gibi geliyor.

Bass: MDR1A ˃ HD 4.40 ˃ 99 NEO

Neo 99 benim tarzıma aykırı olduğundan en sona attım, yoksa güce tepki/şiddet açısından tabi ki Neo 99 daha üst.

Mid: 99 NEO ˃ HD 4.40 ˃ MDR1A

Burada da birbirlerine hemen hemen denk gibi hissettim fakat Neo 99’un V karakterine yakın olmasına karşın midlerin önde konumlandırılması bana eğlenceli geldi.

Tiz: 99 NEO ˃ HD 4.40 ˃ MDR1A

Tiz konusunda kesinlikle açık ara Neo 99

Genel sunum: MDR1A ˃ 99 NEO ˃ HD 4.40

IMG_20180122_215343.jpg

Hitap ettiği kitleye göre yorum yapmak gerekirse fiyat nezdinde yine birbirlerine yakın olduklarını düşünsem de ben 1A’ yı daha başarılı buldum.

Buraya kadar sabırla okuyanlara teşekkürlerimi sunuyorum. Yazdıklarımın tamamı hissettiklerimden ibaret. Yanlış hissettiğim, algılayamadığım hususlar mutlaka vardır. Bu konuda açık fikirli olup her türlü yorumunuza saygı duyarım.

İyi forumlar iyi dinlemeler…

prostheticwhim, Mikrobiyolog, zaquda ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  5. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.508
    Arkadaşlar işte ve evde biraz yoğunum ama daha da geciktirmeden meze 99 neo izlenimlerimi yazmak istiyorum, yoksa unutmaya başlayacağım. Çok detaylara giremeyeceğim, affola.

Kutu içeriği:

Kutu içinden kulaklık yanında her ikisi de 3.5mm jakla sonlanan biri uzun, biri kısa bir çift kablo ve fermuarlı taşıma çantası çıkıyor. Kısa kablo benim kullanımım için çok kısa, 120 cm gelmiyor bile. Tam metroda dinleme kablosu olmuş. Uzun kablo 2,5-3 metre var. Her iki kablo da kumaş kaplı, fazla kalın ve ağır olmayan, pek dolaşmayan güzel kablolar. Çanta da oldukça güzel. İçinde kablolar için 2. küçük, fermuarlı bir çanta daha içeriyor. Bu çantanın tek sıkıntısı kulaklığı bunun içine koyarken kabloyu sökmeniz gerekmesi. Öbür türlü de sıkıştırabilirsiniz belki ama bu, kablo ile jakların birleşme noktasında stres oluşturup, uzun vadede soruna neden olabilir.

Fiziksel özellikler:

Kulaklığın malzeme kalitesi hakkında olumsuz bir şey söyleyemem. Metal taçtan, deri kaplı, yastıklı kafa bandına ve deri kaplı, memory foam pedlere kullanılan malzeme şık ve kaliteli. Bunun ahşap kupa + sarı metalli ağabeyi 99 classics, herhalde sırf görüntüsü için bile alınır.

İlginç olarak tura gelen ürünün kafa bandında bir üst model olan 99 Classics yazıyor. Aynı şekilde kabloların Y ayırıcılarında da.

Kulaklıklar Meze’nin kendi ürün sayfasına göre kablosuz olarak 260 gram.

https://www.mezeaudio.com/products/99-neo

Yani oldukça hafif. Bununla beraber lastikli kafa bandının tepede ve metal tacın kafa yanlarında oluşturduğu basınç nedeniyle kulaklık, ağırlığından fazla hissediliyor, ya da şöyle diyeyim; 350 gramlık bir kafaüstünden daha hafif gibi hissettirmiyor.

Yalnız tasarım olarak bu kulaklığı dışarıda kafaya takmak biraz medeni cesaret ister gibi geldi bana.

Yapı olarak kulaklık tamamen simetrik. Belirlenmiş ön, arka, sağ ve sol taraf yok. Taktığınız kablonun yönüne göre sağ ve sol taraf ortaya çıkıyor. İlginç bir özellik belki ama benim açımdan sorunlu bir yaklaşım. Aletin adı kulaklık bir kere. Yani belli bir organa göre tasarlanması gerek. Ve bu organın sağı, solu, önü, arkası belli. Açılı sürücüler, öne doğru eğimli çıkan kablolar günümüzde artık hemen hemen standart olduysa bir sebebi var. Ayrıca bu tasarımın kullanımda ne gibi bir avantaj sağladığını da anlayamadım. Neyse gereksiz bir ayrıntıya takıldım yine. Ben sesine bakayım.

Unutmadan belirteyim, kulaklık bir kafa üstüne göre çok çok kolay sürülüyor.

Ses özelliklerine bakarsak; orta boy bir sahne, başarılı konumlandırma, detayları kısmen örten (kulaklığı Hugo’ya bağladığımda bile üst düzey bir detay alamadım) sıcak baslı bir sunum.. Kulaklığı tek kelime ile ansam aklıma gelen kelime “sıcak” olur. Nispeten açık ses seven benim zevkime göre biraz fazla sıcak, benim için neredeyse boğuk çalıyor, sanki ekolayzırdan basları ful kaldırmışsında uğuldamaya başlamış gibi. Tizler ve üst midler geride. Tizler hiç rahatsız etmiyor. Bazı kadın vokaller müziğin kalanına göre cılız gelebiliyor. Alt midler ve mid baslar şişkin. Tok sesli erkek vokaller iyice coşuyor. Baslar şişkin olmakla beraber yavaş, metal gibi hızlı türlere uygun değil. Ancak EDM tarzı yapay baslarda oldukça keyifli oluyor. Baslar diğer frekansları örtebiliyor.

Hobide daha acemiyken böyle bana uymayan bir ses imzası olan kulaklığı gömerdim herhalde, ama artık bu tür sesi seven yoğun bir kitle olduğunu ve bu kulaklığın onlar için üretildiğini biliyorum. Eğer tizleri geride, midleri olabildiğince gövdeli, basları şişkin seven taraftaysanız, pop, hip-hop, EDM dinliyorsanız bu kulaklığı oldukça beğenebilirsiniz.

Ben bile kulaklığın iyi yaptığı türlere odaklanıp kulaklıktan oldukça keyif aldım. Astrix dinledim mesela keyifle. Bir de baktım; çok karışık müziklerin kulaklığı değil ama gövdeli midleri var; Bach’ın solo çello için süitleri var 6 tane, onları dinledim. Çello belki doğru çalmadı; bir ton kalın çaldı ama çok keyifli çaldı gövdeli gövdeli.

Son olarak bu güzel tur için @Chaturanga Hayri hocama ve forum yönetimine teşekkür ederek bitiriyorum.

Bu yazı sonradan güncellendi, fotoğraflar eklendi.

Son düzenleme: 2 Şubat 2018
    refuserQ, AlperÇ, karanehir35 ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  6. mfya

mfya MP3

Beğenileri:
    304
    Sanırım yaşım itibariyle dışarıda kullanım konusunda çok rahatım :)

Belki bir Hifiman Edition S gibi ince değil kabul, hatta konik durusu kaba gibi görünse bile bence dışarıda kullanımda çok da göze batmaz.

Yoksa batıyor mu :D

Chaturanga, refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  7. cemq

cemq Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Çok merak ettiğim bir kulaklıktı yine geç kaldım :( Elimdeki Sennheiser Momentum 2.0 over-ear ile karşılaştırmak istiyordum. Eğer elinde momentumu olan veya deneyen olduysa ufak bir karşılaştırma yapabilir mi? :)

Submariner2 ve Chaturanga bunu beğendi.
  8. theoldman

theoldman MP3

Beğenileri:
    72
    karsilastirmali, detayli incelemelerden sonra basitce kendi deneyimimi yazayim. daha once bahsettigim gibi meze 99 classic istiyorum ilk duyuruldugu zamanlardan beri. gorsel olarak cok begeniyordum.

ambalaj, genel kalite ve kutu icerigi olarak giris yaparsak; dis kutu yeterli kalitede, cok cafcafli degil ama zaten kenara atilan bir sey bu neticede, ekonomik olmasi benim terchim. icindeki tasima cantasi ise cok kullanisli ve guzel geldi gozume. uzerindeki meze logosu, kutuyla uyumu hos detaylar. klasik deri bir cantayla da, sirt cantasiyla da gonul rahatligiyla kullanilabilir. kablonun ayrica bir cantasi olmasi da kullanisliligi olumlu etkiliyor. icinde biri uzun (epeyce uzun) digeri kisa olmak kaydi ile 2 adet kablo ile geliyor. yine kablolarin uzerindeki logo detayi hos. kulaklik yapi itabi ile oldukca saglam. kaplamalari kaliteli. uzun sure dayanacak cinsten. genel olarak baktiginizda klas bir urun. bunun yaninda padler rahat, kafa bandi konforlu, uzun sure dinleseniz bile sizi yormuyor. yapisal olarak elestirecegim tek nokta tactaki yayli sistem. bazen kafanizi hareket ettirdiginizde bu kisimdan rahatsiz edici sesler duyabiliyorsunuz.

ses karakteri kisminda ise, meze 99 classic ile ayni deneyimi sundugunu iddia ediyor ancak onu dinleme imkanim olmadi. kapali tip olmasindan kaynakli (benim zevkime gore ve dinlenen muzik turune gore) yer yer yuksek baslari ile one cikiyor. bastaki detayi duyabiliyorsunuz, ustuste binme olmuyor ancak bazi yerlerde yuksek benim icin. orneklemek gerekirse bir quartet dinlerken karsilarinda degil de, kontrbass in dibinde oturuyor ve sahneyi oyle dinliyor gibisiniz. elektronik ve rock dinlerken ise sert ve dagilmayan bas sesler kulaga cok guzel geliyor. midler sicak tonlara biraz daha yakin ama detay yerinde yine. tizlerde ise az da olsa kisa kesilme ve yumusak baslilik mevcut, bu da yine kapali tip olmasindan kaynakli olabilir. kolay kolay parlamiyor, kontrolu kaybetmiyor ama bazi yerlerde biraz eksikligi hissediliyor. sesler karsinizda gibi degil, arada bir mikrofon oldugu hissini yasiyorsunuz bu kulaklikla.

yalitim olarak bana yeterli geldi. cikip disarida dinlemedim ama evde biri konusnca duymuyorsunuz, ses cok yukselmedikce disari da gelmiyor.

son olarak yine alim karari ile bitireyim. 99 classic modeline cikmadan, 250 dolara bu kulakligi rock dinlemek icin alirim kendi adima.

refuserQ, Submariner2, Mikrobiyolog ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  9. SalihArslann

SalihArslann FLAC

Beğenileri:
    800
    Nasıl bir şans :D Anan seni bala mı batırdı tuz yerine :D

10. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    3.035
    Dut pekmezi Salih hocam bizim köyde revaçtaymış ben doğduğumda :)

11. hanzokenzo

hanzokenzo MP3

Beğenileri:
    49
    Öncelikle herkese selamlar.

Görüşlerim kulaklığı daha önce dinleyen arkadaşlarla paralellik gösterdiği için kısa bir değerlendirme yapacağım.

MALZEME KALİTESİ

Kulaklıkta toplam bir malzeme kalitesi ve işçilik var bence.
    Yani kulaklığa dokunduğu her yerden memnun kalıyor parmaklarınız.
    Ayrıca kulaklık hafif olmasına rağmen, kalite hissini ağırlıkla pekiştiren benim gibi biraz eski kafalı insanları üzmeyecek kadar da ağır olmayı başarmış.
    Eski bir B&W P5 sahibi olarak, ondan bir tık daha fazla beğendim.

FİT MESELESİ

Yumurta kafa diye tabir edilen bir kafaya sahibim.
    Kulaklık padlerinin yumuşak ve etli olması, taç kısmının yapsından dolayı çok rahat bir dinleti sundu bana.

SES

Bir Edition s sahibi olarak net bir şekilde Meze benimkinden çok daha elğlenceli bir kulaklık.
    Bu bence şu demek ;
    Kulaklığın yakın ve bana göre biraz dar sahnesi, yağmasada gürleyen ( çok gövdeli olamamasını şiddeti ile kapatmaya çalışan) basları
    parlamayan tizleri ile görece alışması ve sevmesi zaman almayan bir kulaklık gibi geldi bana.

Kulaklğı dinlememe vesile olan @Chaturanga ya ve tecno-fi ailesine teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım :)

Son düzenleme: 5 Şubat 2018
    refuserQ, mfya ve Chaturanga bunu beğendi.
  12. AlperÇ

AlperÇ MP3

Beğenileri:
    43
    Herkese merhaba arkadaşlar. Öncelikle bu turu düzenleyip ürünü kullanma imkanı veren herkese çok teşekkür ederim. Test etme diyemeyeceğim çünkü açıkçası hem elimde karşılaştırabileceğim dengi bir kulaklık yok hem de test edebilecek yeterli bilgi ve deneyim birikimim yok. O nedenle şu dört gün elimden geldiği kadarıyla ürünün tadını çıkarmaya çalıştım. Biraz kullanım tecrübemden bahsetmek istiyorum.

Ürünü elime ilk aldığımda o kafa bandı ve pedlerdeki kalite çok güzel bir his oluşturdu bende. Vay be dedim, demek ki bu fiyat bandındaki kulaklık ele alınca böyle bir his veriyor insana. Metal taç yapısı da daha bir sağlamlık katmış ürüne, ele alır almaz bana bunu hissettirdi. Müzik dinleme konusunda ise beni gerçekten mutlu etti. Parasının hakkını veriyor mu bilemem ama en az 2-3 saat hiç çıkarmadan rahatlıkla dinleyebildim. Kulaklarıma baskı falan olmadı çünkü benimkini direkt etrafından sardı. Gerçekten çok konforluydu benim açımdan. Taşıma noktasında böyle çantama atayım da götüreyim tarzı değil bence. Kendi çantası mutlaka olmalı, o nedenle yük olarak görünebiliyor insana bazen. Kendi çantasında tutma yeri yoktu galiba, bu da bir eksi bence. Bir de şaşalı yapısı sebebiyle dışarıda kullanımda insanların size bakması çok muhtemel.

Benim ürün hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Herkese tekrardan çok teşekkür ederim. Bu arada neden kafa bandında classics yazıyor da neo yazmıyor acaba?

mfya ve Chaturanga bunu beğendi.
  13. mavi

mavi FLAC

Beğenileri:
    756
    Herkese merhaba arkadaşlar.

Biraz gecikmeli de olsa Meze 99 Neo’ya dair izlenimlerimi paylaşmak istedim.

1.jpg

Öncelikle bu turun düzenlenmesini ve bu kulaklığın müzik soframıza “Meze” olmasını sağlayan (bu şakalı, komikli ifadeyi kimse yazmamış ; illa birinin yazması gerekiyordu, kusura bakmayın) @Chaturanga Hayri Bey’e ve Techno-Fi yönetimine teşekkür ederim.

Kulaklığı, bende kaldığı süre içerisinde 249$’lık Aune M1S ve bir kulaklık-test-cihazı olarak son derece güvendiğim Sony WM1A ile kullandım. Lakin dönemlik yoğunluk sebebiyle fazla zaman ayırabildiğimi söyleyemem, dolayısıyla yargılarıma bir miktar şüpheyle yaklaşılmasını tavsiye ederim.

En baştan filmin sonunu söyleyeyim :

2001’de lise üniformasıyla Doğubank’a gidip aldığım ilk Sony’den bu yana tahminen 60’tan fazla kafaüstü kulaklık kullanmış bünyem Meze 99 Neo’nun sesini oldukça beğendi.

Şimdi ayrıntılara gireyim.

Meze 99 Neo, ses karakteri açısından kısmen nötre yakın, kolorasyonu fazla olmayan ; tam manasıyla parlak veya karanlık diyemeyeceğim, fakat hafif bas vurgusu nedeniyle bir miktar “koyu” olarak nitelendirilebilecek bir ses karakterine sahip.

Kulaklığın kutusu üzerinden bir frekans tepkimesi grafiği görüyorsunuz.

3.jpg

Bu grafiğe göre kulaklık herhangi bir bas / tiz yuvarlamasından muaf, oldukça “flat” diyebileceğimiz bir performansa sahip görünüyor.

Bunu nasıl ölçtüklerini tam bilmiyorum, fakat duyduğum frekans grafiktekinden bir miktar farklıydı. Aune M1S ve Sony WM1A gibi bas karakterleri oldukça farklı olan iki kaynakla yaptığım denemelerde bir miktar bas vurgusuna rastladım.

Bunun iyi tarafı ise, özellikle hafifçe belirgin midbass’ların midlere belirgin bir karışma göstermemesi ve oldukça kontrollü olup, enstrümanlara hoş bir gövde kazandırması oldu.

Özellikle WM1A ile basların oldukça derine indiğini rahatça duyabildim. Hatta biraz daha ileri giderek şunu söyleyebilirim, 200 dolar civarı kulaklıklarda dinlediğim en gerçekçi kros davul tonunu 99 Neo üretti.

Öyle ki, bazı parçalarda bulunan “kick ghost note”lar 99 Neo ile daha belirgin hale geldiler.

(Not : Ghost note, yani müzikte “ölü nota”, farklı enstrümanlarda bazı nota / vuruşların belli belirsiz, sönük biçimde seslendirilmesidir. Bas davula (kros adı da kullanılır) ilki düşük vurguyla olmak üzere seri şekilde yapılan oldukça kısa aralıklı iki vuruştan ilki ölü notadır ve duyması pek kolay değildir. Davulcular bunu belirli parçalarda tercih ederler. – Kros davulda ölü nota bulunan şarkılar için Jace Everett – Bad Things’e ve özellikle daha belirgin bir örnek olarak, davullarını İskender Paydaş’ın üstlendiği, Şebnem Ferah’ın 95 çıkışlı Kadın albümünden Durma adlı parçasına bakabilirsiniz)

Kısacası Meze’nin baslarını beğendim ve dinlemekten oldukça keyif aldım. Tahminen WM1A ile ortaya çıkan uyumları neticesinde diğer arkadaşların bahsettiği yavaşlık unsuruna da rastlamadım.

6.jpg

99 Neo’nun midleri, bas frekanslara göre hafifçe geride olsalar da burada bir kısıtlanma sezmedim. Gayet temiz, berrak, hafifçe sıcak ve başarılı bir kanal ayrımıyla sağ – sol doğrultusunda iyi bir konumlandırmaya sahiptiler.

Lakin 99 Neo’nun sahne derinliğinin bir miktar daha fazla olmasını arzu edebilirdim.

Yüksek frekanslar detay çözebilme becerisi açısından fiyat seviyesine göre iyi. Berrak, herhangi belirgin bir sivrilikten muaf ve son derece kontrollüler.

0’ın fazlaca pürüzsüz, törpülenmiş ; 10’un ise fazlaca saldırgan bir karakteri ifade ettiği bir ölçü olsa, 99 Neo’nun tizlerini tahminen 4 gibi bir değere yerleştirirdim.

Belirli bir dinamizme sahip, ama hemen hiçbir zaman gereğinden fazla saldırgan olmayan bir noktada kulaklığın yüksek frekansları.

Genel ses sunumu açısından 99 Neo, özellikle bir yönüyle hoşuma gitti :

Yüksek seste dinlenebilme.

Eski bir Gradoşinas (Gradophile) olarak bu kulaklıklara dair en sevmediğim noktalardan biri çoğu zaman, frekans tepkimelerinde genel olarak görülen sivrilmeler olmuştur (birkaç model hariç – örn. PS500e).

Bu, özellikle orta tizlerde kendini belli eden sivrilme dolayısıyla Grado’larla müzik dinlerken sesi bir seviyeden fazla açarsanız, beyninizi bu İtalyan ailenin arkeolojik kazı alanı ilan etmiş olursunuz.

Meze 99 Neo bu açıdan müstesna bir kulaklık.

Oldukça dengeli bir frekans tepkimesine sahip WM1A ile bu kulaklıkla, NŞAda diğer kulaklıkların çoğuyla dinlemeye cüret etmeyeceğim ses seviyelerinde müzik dinleyebildim.

Belirli bir ses dinamizmine sahip, lakin yine de yoruculuktan uzak olmasını beğendim.

Kısacası Antonio Meze’nin bu kulaklığı, tuning konusunda takdirimi kazandı diyebilirim.

Şimdi kulaklığın sorunlu olduğunu düşündüğüm noktalarına geleyim.

99 Neo, kutu içeriği ve malzeme kalitesi olarak doyurucu ; sınıfına göre başarılı. Mikrofonlu / mikrofonsuz olmak üzere iki kablosu ve taşıma kutusu iyi düşünülmüş.

5.jpg

Fakat kulaklık büyük ve taşıması, portatif olarak kullanımı pek kolay değil. Özellikle elimdeki, portatiflik konusunda ebadına göre mükemmel diyebileceğim Hifiman Edition S’ten sonra şehir içerisinde beni biraz zorladı.

İkinci olarak tahminen kafa bandından kaynaklı garip bir ses var.

Bunu özellikle kulaklık kafanızda yürürken fark ediyorsunuz. Kulaklık hafifçe aşağı yukarı oynuyor ve özellikle müzik kapalıyken bunu daha belirgin şekilde duyuyorsunuz. Pek çok dinleyici için rahatsız edici olmayabilir, lakin yine de bu kusuru belirtmeliyim.

Bu durum(lar), izolasyonlu kulaklıkları çoğu zaman şehir içindeyken kullanmak üzere edinen benim gibi biri için toplam skoru düşürüyor.

Genele bakacak olursak Meze 99 Neo, 199 dolarlık fiyat etiketiyle sınıfına göre oldukça iyi bir ses performansı ve vasat bir taşınabilirlik sunuyor. (Merak edenler veya merak edebilitesi olanlar için söyleyeyim, 99 Neo, Hifiman Edition S'ten daha üstün ve daha "referans" bir ses tuning'ine sahip)

Etrafta methini duyduğum, fakat Techno-Fi sayesinde kulaklıklarını ilk defa kullanma olanağına eriştiğim bir marka oldu Meze.

Ve bu ilk tecrübe ışığında gelecekte yeni çıkacak kulaklıklarını ilgiyle takip edeceğim bir marka olacak.

Son düzenleme: 17 Şubat 2018 05:01
    SalihArslann, Chaturanga, Zenetic ve diğer 4 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş