MusicMaker Tomahawk IEM Techno-Fi Turu

'Kulaklık Genel' bölümünde Yabguz tarafından 13 Haziran 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    551
    o neden hocam :p

2. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.190
    Bende tomahawk'in earbud versiyoni var Salih hocam. Iem versiyonunu ilk kez dinleyecegim ben de.

Buyuk sairler Nazım Hikmet'le Can Yücel'in adini tasiman bile; sana arti 5milyon kafadan begeni demek hocam.

Atilla, cgtyguner, Tuncay_D ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. SalihArslann

SalihArslann FLAC

Beğenileri:
    575
    O zaman büyük bir merakla bekliyorum Nazım hocam da yakında paylaşır sanırım yazısını onuda ayrı bi merakla bekliyoruz. Ayrıca ondan çok daha detaylı bekliyorum en çok incelme şansı kendisi buldu bence en detaylı incelemede Nazım hocanın incelemesi olur :))

refuserQ, Tuncay_D, karanehir35 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. Özen

Özen FLAC

Beğenileri:
    1.051
    Biz ölelim o zaman :D

Yabguz, refuserQ, cgtyguner ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    551
    Gelelim hayatın gerçeklerine ve tomahawk iem arkadaşımıza bakalım.

Öncelikle söylemek istiyorum ki, dinledikten sonra fiyatını tekrar tekrar kontrol ettim. 100 dolar etiketiyle satılan denediğim çoğu kulaklığı red kit gibi arkasını dönerek vuracak bir kulaklık olmuş tomahawk.

Fit konusunda da şöyle bir şeye değinmek istiyorum, çoğunlukla kulaklığa alışmam biraz zaman alır. Bu kulaklıkta ise kulaklığın ne kadar rahat olduğu dinlediğim son gün aklıma geldi. o güne kadar kulaklık takılı değilmiş kadar rahattı ve farkedemedim bile. Tabi her kulağın ve düşünce yapısının farklı olacağını unutmayalım.

Malzeme yapısı olarak oldukça sağlam bir hissiyat veriyor. Sağa sola vursanız da duvara çarpsanız da 10 dk sonra elinize alıp kullanmaya devam edecekmişsiniz gibi bir hali vardı. Tur koşullarında yazmasa da ne olur ne olmaz diye denemedim.

Tekrar ediyorum, oldukça sağlam bir cihaz sert ve dayanıklı, tasarım olarak da siyah gövde üzerine beyaz yazı tercih edilmiş ve kıvrım vs. olarak göze oldukça hoş geliyor.

Microphonic problemi yaşamadım. Kablosu aşırı kaliteli gibi durmasa da kolayca dolanmıyor ve rahat, jakının l tipi olmasını tercih ederdim ancak.

Yanında gelen taşıma kutusu oldukça kullanışlı, ve diğer bazı rakip kulaklıklarda(bu kulaklığın 100 dolar seviyesindeki son 6 ayda turu yapılmış kulaklıklarla rekabet edeceğini düşünüyorum) olmayan şekilde sağlam gözüktü bana.

Kutu içeriği olarak da daha fazla bir şey yok, şık ufak bir kutu ve içinde taşıma çantası içerisinde kulaklık ve bir kaç tips.

Kablosu da değiştirilebilir olsaydı diyesim geldi de, bu fiyata bu bile fazla bana göre.

Ses konusuna gelirsek,

Bu kulaklıkta çoğu rakip kulaklığında yaşadığım kontrolsüz ve sert(harsh) tiz sorunu yaşamadım. Tizler pek önde olmasa da orada bir yerlerde vardı ve kulak yormuyordu.

Midler tam olarak se215'teki gibiydi yani hafifçe önde ve net ancak durumlarını etkileyen başka bir şey vardı.

Lâkin baslara geldiğimizde, basları şöyle anlatayım, kendini kaybetme eğilimine giriyor bolca. Müziğin ona uygun şekilde gittiği zamanlarda kulaklık da dayanamıyor ve baslar karman çorman bir hal alıyor. Basları dizginlemek pek kolay değil. Ama bu durum kompleks şarkılarda kulaklığı genel olarak etkiliyor.

Dinlenilen müzik ne kadar karışık olduğunda kulaklık da birbirine karışıyor zaten hafifçe dar olan sahne kayboluyor her şey birbirine giriyor. Bu durum yüksek seslerde kendini daha çok gösterse de genel olarak mevcut durumda.

Sahne yukarıda hafifçe bahsettiğim gibi dara yakın bir şekilde çalıyor, ama genel olarak fiio x5iii ile dinlediğimde cihazın sahnesi geniş olma eğilimi gösterdiği için kabul edilebilir düzeyde gitti. Ama fiio x5iii bu kulaklığın karman çorman çalmasına diğer denediğim tüm cihazlardan daha çok izin verdi. Nötr'e yakın ve parlak çalan cihazlarda daha çok karmanlaşma eğilimi gösterdi gibi sanki.

Enstrüman ayrımı oldukça olsa da sahnenin darlığı durumu biraz zorluyor.

Kısaca toparlamak gerekirse,

Daha önceki turlarda denediğim(1more triple, rockjaw resonate, momentum in ear) kulaklıkları yarı fiyatı ya da daha az fiyata zannımca mars eden bir kulaklık olmuş. Bahsettiğim ana iki problem daimi olsa da bana Ostry KC06'yı satma isteği uyandırdı. Kesinlikle Rock, Jazz dinleyenler için gözüm kapalı tavsiye edeceğim bir kulaklık olmuş.

Güzel bu.

doğan özen, Pax, eses ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  6. Dr. Boom

Dr. Boom FLAC

Beğenileri:
    333
    Sepete attım bekliyorum :)

Yabguz, Nazım ve karanehir35 bunu beğendi.
  7. SalihArslann

SalihArslann FLAC

Beğenileri:
    575
    Hocam yazın benim düşüncelerime bir çok yönde paralel olmasına çok sevindim demek azda olsa doğru yorumlamış olduğumu gördüm :)) demek birşeyler olacak sanırım benden :D siz değerli üstatların izinden elimden geldikçe ilerlemeye çalışacağım. İnceleme için çok teşekkür ellerinize yüreğinize ve birde kulağınıza sağlık hocam :))

sserkogss, cgtyguner, refuserQ ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  8. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.190
    TOMAHAWK İN EAR İEM İZLENİMLERİM

Öncelikle tur icin sevgili @Yabguz Yavuz'a ve forum yöneticimiz @baran88'e tesekkur ediyorum.

Bir Meram sövalyesine de bu yakisirdi.

Malzeme Kalitesi

Tomahawk iem; siyah ufak bir kutu icersinde geliyor.
    Kutuda tomahawk iem, siyah tasima cantasi ve uclar yer aliyor.
    Ozellikle kutunun olmasi beni epey duygulandirdi.
    Daha evvel aldigim Musicmaker TK12s'in bir kutusu bile olmadi hic.Ayni sekilde 250usdye satilan tepe model sw3'un de kutusu yoktu. Bu iemler tasima cantasinin icinde, ufak bir karton kutuda gonderilirlerdi satin alanlara. Bu acidan kutu olayi, Musicmaker acisindan devrimsel bir karar.
    Kutudan dolayi malzeme icerigini duble duble zengin buldum.

Tomahawk'in kablosu yassi sekilde, makarnamsi ve dolasmayan bir yapida. Jacki düz, L seklinde degil.
    Nozzle ucu biraz uzun; bu uzunluk fit olarak bana tam oturmasina yetti Tomahawk'in.
    Nozzle uzun olsun, bes kurus fazla olsun yeter ki. Kisa nozzlelarda fiti tam tutturamiyorum cunku.
    Kulakligin arka kasasi düz, ön kasasi hafif bombeli sekilde.
    Bence fiyatina oranla malzeme kalitesi gayet iyi.

Sürücü: 10mm Dinamik
    Empedans: 32ohm
    Hassasiyet: 113dB
    Frekans Yanıtı: 15Hz-28kHz
    Kablo: Kablo

Dinlenilen albumler-Sarkilar listesi

Jehan Barbur-Evim Neresi
    Ceylan Ertem-Amansiz Gücenik
    Ida Landsberg- Acoustik Bossa Nova 2

Kreator-Gods Of Violence
    Metallica-Black Album
    Opeth-Damnation
    Megadeth-Holy Wars-Hangar-Sweating Bullets-
    Slayer-Angel Of Death
    Meshuggah-Nostrum

Armin Van Buuren vs Vini Vici Feat Hilight Tribe
    Massive Attack-Angel
    Badybangers-Bang The House
    Kygo-Stay
    Vera-In And Out Of Love

Cengiz Özkan-Hayalmest
    Hasret Gültekin-Ceke Ceke-Ege zotlamasi( genel baglama hizi icin)
    Aynur Dogan-Seyir
    Sabahat Akkiraz-Turap

Vivaldi-For Seasons
    Chopin-Nocturnes

SES KALİTESİ

Tomahawk iem;Sicaga yakin calan, Midbasslarin hafif bir vurguyla vurdugu, Midlerin az önde oldugu, ust midlerin- tizlerinse az geride ve kırpılmış oldugu fpsi iyi ayarlanmis cinli bir kulaklik.

Elektronik-Trance-Trip hop türlerinde Bass-Mid-Tiz

Armin Van Buuren vs Vini Vici Feat Hilight Tribe

1:10'a kadar parca bass esliginde ilerliyor, burada tomahawk iemin verdigi bass duzeyi normal dinleyici icin yeterli; 1:10'dan 2:02'ye kadar subbas vuruslarinin verdigi uzama ve titremeleler devreye giriyor. Bu bolumde tomahawkin subbas derinligi ortalama bir duzeyde, vurgu ve vuruslari sayabilirsiniz fakat uzama ve titreme hic yok, sesi ne kadar yukseltirsek yukseltelim tomahawk iemde kisa araliklarla en az 30-35 saniye surmesi gereken uzama olayi hic yok, kisaca sifir. Uzama olmayinca bassin, kulak titretme olayi da hic yok.

1:10-2:02 arasinda belli araliklarla calinan davullar cok net geliyor kulaga Tomahawk ile. Bassli bir kulaklikla bu davullar; uzama ve titremelerin arasinda farkedilmez bile ornegin.
    Kisaca bass yogun parcalarda Tomahawkda uzama eksikligi var, vuruslar kisa ve sert(hacimsiz ve alti bos).
    Subbas derinliginde de eksikleri oldugu gozleniyor Tomahawkin.

Yine basslarin sıkı, hizli, kontrollu ve detayli oldugunu da belirtelim.

Vera-In And Out Of Love

Vokal Trance listemde bir numarada yer verdigim bu romantik parcayi tomahawkla dinlemek de ayri bir keyif oldu. Her ne kadar sagdan dominant tarzda ama hafif sekilde vuran subbas titresim ve uzamalarini alamasam da, Vera'nin bugulu sesini net duyabilmek de ayri bir keyif oldu benim icin.
    Tomahawk sicak ve muzikal vokallere sahip bir iem. Begendik.

Massive Attack-Angel

1-17 saniyeleri arasi parcada belirgin bir subbas var. Tomahawk, yeterince derine inip kulakta titresimler yaratamasa da bu bölgeye ortalama bir derinlige kadar inebiliyor.
    17saniyeden sonra kickler-midbasslar geliyor, subbasin bitip basslarin basladigi noktada guclu ve kulak titreten vuruslar olmasi gerekirken, tomahawkda sadece bass vuruslari var, uzama, titresim ve capi buyuk guclu bass vuruslari yok.
    Basslardan sonra gelen vokaller gayet net, basslar tarafindan perdelenme gibi negatif durumlar yok midler ustunde.
    Vokaller kalin tonlu ve keyifli.
    Arada karanligin ustune cakan simsek benzeri zil vuruslarini, belirgin ve hafif de cinlayan bir tarzda veremedi pek Tomahawk iem.

Metalde Basslar, Midler Ve Tizler:

KREATOR ÖZEL BASLIGI

Kreator'ün son albumu Gods Of Violence (Siddetin Tanrilari) 2017'nin Havok'la beraber en basarili albumlerinden su an.
    Ayni zamanda muhalif, anarsist, epik(destansi) bir albüm Gods Of Violence. Albumun kiskirtici ve devrimsel söz yapisini da uzun uzadiya gondermeleriyle beraber yazmak isterdim fakat sanirim forum hassasiyetlerini asan bir durum olusturacak bu. O yuzden buna gerek yok hic. Enstruman yapisindan devam edelim biz.
    Ilk sarki death metalin melodik destansi evrenine bir hazirlik asamasi olan Apocalypticon; 1:06 dakikalik bir intro bu.

Totalitarian Terror ile (ki en gaza getiren ve en sevdigim sarki da bu oldu) vitesi sona takan grup epey bi cosuyor.

Albumun genelinde ziller haric tomahawki kismen basarili buldum. Capi daha büyük olan zillerin yanina vurulan thin-ince zillerde, o inceligi bazen veremedi bana Tomahawk.
    Tomahawk'in zil uzamasi ve keskinligi de kisa suruyor, uzamada yari yariya bir eksiklik var. Vuruslar gitari asip kulaga keskin bir sekilde ulasmiyor; gitarla baterist arasina dusuyor vuruslar ve aninda sönümleniyor.

Davullarda ise tomahawki basarili buldum. Genel hizin altindan kalkabildi. Kickler, trampetler, toomlar gayet iyiydi.
    Davul partisyonlari iyi yazilmis yalniz, tempo dusecegi anlarda direk trash metal tarzi davullari devreye sokan Jürgen Reil gayet iyi bir is cikarmis. Turden ture aninda gecis yaparak, albumun etki alanina ust uste taklalar attirmis. Hep diyorum, is davulcuda be abi. Dream Theather niye Portnoy'dan sonra cuvalladi saniyonuz.

Gitarlarda ise yukselis anlari haricinde tomahawk basarili olsa da; gitarlarin yuksek perdelere ciktigi kisimlarda o sertligi ve tonu eksik verdi. Gitarlarda ust midler civarinda bir kirpma var, cunku bu denli yumusak ve kontrollu degil Kreator gitarlari. Sertlik törpülenerek sunulan bas ve elektrik gitarlarda gaza gelme durumu bu yuzden az oldu Tomahawk özelinde.

Vokallerde ise o yirtici tonu tam veremese de, vokalleri yumusak sekilde de verse tomahawki basarili sayabiliriz kismen. Vokallerin tonu; yükselis anlarinda agresif, yirtici ve yer yer uzayan sekilde. Tomahawk'in üst midleri yormasin diye biraz kirpildigindan uzamayi ve o sert-agresif tonu tam alamadim.

Meshuggah-Nostrum

Cok hizli calinan davullar, yatay sekilde cilginca vurulan ziller,cayir cayir calinan gitarlar, yirtici vokaller..
    Bu parcada tomahawk davulun, zilin,gitarin ve vokalin ust midlerden yükselise gectigi anlarda tam anlamiyla cuvalladi. Bu parca gerek hizi gerekse degisik ritimlerde calinan aksak davullari ile tomahawki saskina cevirdi.

Megadeth- Sweating Bullets

6-14 saniyelerindeki belirgin tek parcali zil vuruslarinda uzama ve keskinlik olarak tomahawki yine yuzde 50 yetersiz buldum. Vuruslar Dave'in arkasinda bi yerde bitiyor hemen.
    Alt ziller epey geride, vuruslarin bazilarini sol taraftan dominant tarzda duyuyorum fakat tam sayamiyorum. Tane tane ve berrak degil vuruslar.
    Ust mid gecisleri yumusak, gecislerle beraber arkada calinan zilleri ve cinlamalarini hic duyamadim. Parcada sivrilen bir durum olmadi hic. Davullar vurgulu ve hizli.
    Parca sonlarina dogru vurulan trampetlerle toom vuruslarini rahat sayabildim.

Sunu da belirmeli ki Tomahawk; vivid-canli ve parlak bir tiz yapisina sahip bir iem degil. Uzamasi, cinlamasi, keskinligi kisa suren bir iemden; Yormayan tizler beklense de canli'parlak tizler pek de beklenmemeli bence.

Jazz'da Bass-Mid-Tiz

Ida Lansberg- Acoustik Bossa Nova

Album soft-yumusak, melodik ve kayit anlaminda epey kaliteli bir album.
    Ida'nin tatli, seffaf ve duygulu sesini Tomahaw guzel verdi. Begendik. Keyifle Ida'yi bir kezde tomahawkin yumusak tonlu penceresinden dinlemis olduk.
    Davullar, kajular, kontrabasslarda da netlik ve detay seviyesi gayet iyiydi.
    Zillerde ise sunu gordum: metalin zilleriyle kiyaslarsak Tomahawk; jazz'in zillerinde daha bir tane tane ve berrak bir yapida veriyor zilleri. Bu acidan yormadan keyifle jazz dinlemek isteyenler icin tomahawk in ear guzel bir secim olabilir.

Jehan Barbur-Evim Neresi

Ozellikle hayrani oldugum, bu dunyadan olamayacak kadar naif bir kisilik olan Jehan Barbur'un daha gecen hafta cikan Evim Neresi albumunu buyuk keyifle dinledim. Yine duragan, kaliteli, duygu yuklu bir Jehan Barbur albumu olmus Evim Neresi. Durgun bir nehir gibi akip gidiyor album ve son sarkida ise epey bir aglatadabiliyor.

Hayde sarkisinin girisindeki vurmali calgilar belirgin, midlere karisma durumu ya da midbass siskinligi gibi negatif durumlar yok. Kontrabasslar ince degil hafif kalin bir tonda, guzel.

Jehan'in sesi tonuna uygun sekilde transparan ve ustmid bolgesinde yer yerde catallasabilen bir ses bu.
    Tomahawk, kadin vokallerde basarili bir kulaklik. Bunu Jehandan da esirgemedi.

Ceylan Ertem-Amansiz Gücenik

Iste mezzasoprano seslerden soprana sesiyle ayrilan jazzin ve bossa nova"nin deli cicegi Ceylan Ertem.
    Bakalim bu sesi, parlatmadan ve sibilansa sokmadan nasil kontrol edecek Tomahawk iem.

Hemen "Sarkicinim'i aciyoruz. Guzel ve soft sekilde calinan akustik gitar karsiliyor bizi. Gayet guzel.
    Tomahawk da Ceylan Ertem sesi sicaga yakin ve melodik bi tarzda. Parlama yok hic.
    1:56-1:59 arasi sesin ust midlere ciktigi
    "Nolur"daki "O" harfinin uzamasi normalde 3-4 saniye arasi iken bu sure tomahawkda daha kisa suruyor: 2 saniye civari. Bu durum sanirim yormasin diye üst midlerin kirpilmasindan kaynakli.

Son düzenleme: 1 Temmuz 2017
    doğan özen, Chaturanga, Pax ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
  9. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.448
    Eline sağlık Ahmet gözümden kaçan bir incelme olmuş:ok Betimlemeler de çok hoş olmuş. Metal müzik bana pek hitap etmese de sayende dinlemiş kadar oldum :)

doğan özen, refuserQ ve karanehir35 bunu beğendi.
  10. Dr. Boom

Dr. Boom FLAC

Beğenileri:
    333
    Kulaklığı az önce teslim aldım. Dinlemedeyim...

refuserQ ve Nazım bunu beğendi.
  11. cgtyguner

cgtyguner FLAC

Beğenileri:
    1.573
    Kulaklığı Ahmet hocam gayet güzel özetlemiş ben de ufak bir iki eklemede bulunayım. Tomahawk iem genel anlamda earbud versiyonunun biraz daha yumuşatılmış ve tizleri törpülenmiş versiyonu gibi çalıyor. Sunum biraz daha geriden ve havadar kulağa ulaşıyor. Genel karakter kulağı yormayan tipte ve agresiten ziyade sakin sıfatına uyuyor. Çözünürlük olarak ise earbud'ın gerisinde bulduğumu belirtmem gerek.

Basslar yumuşak ve yayılımı iyi. Ancak derine inmede çok başarılı değiller. Midler tatlı ve nötrün sıcağında. Çok önden seslenmiyorlar. Dinlemesi yormayan midlere sahip. Tiz bölgesinde ise bir miktar roll off durumu var sanıyorum. Hızlı ve zil kullanımı bol olan parçalarda verdiği hissiyat çok tatmin edici değildi. Sanırsam 10khz ye gelmeden frekansta bir düşüş durumu meydana geliyor.
    Yumuşak ve tatlı sunum ile doğal enstrümanlarda fena bir performans göstermiyor ama çözünürlük çok yüksek değil işte ordan kaybetmekte.

Sub bassların çok derin ve sert olmaması da elektronik türler için bir eksi.

İyi gideceği tarzlar akustik, soul, r&b, pop gibi türler olabilir. Burda da önde vokal isteyenler için çok tatmin edici olmayabilir.

Yine de fiyatı için fena değil bence.

Ama earbud'ını fiyatına göre çok çok başarılı bulmuş birisi olarak aynı başarıyı iemde göremedim ve bir miktar hayal kırıklığına uğradım diyebilirim :)

Etkinlikte emeği geçen herkese de ayrıca teşekkür ediyorum. Bir sonraki turda görüşmek üzere diyelim :)

doğan özen, Pax, Yabguz ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  12. Dr. Boom

Dr. Boom FLAC

Beğenileri:
    333
    Tomahawk IEM hakkında ben de bir kaç bi şey söyleyeyim adettendir :D

Kulaklığı elime alğımda benim de aklıma direk cksler geldi, kasa olarak benzettim. Kulaklıklar gayet sağlam izlenimi yarattı bende. Birbirine vurunca "çıt çıt" ses çıkarıyor.
    (Özellikle vurmadım yanlış anlaşılmasın :D)

Fit konusunda ben sıkıntı yaşamadım gayet güzel oturdu ve düşme durumu olmadı.

Gelelim ses konusuna...

Basslar herkeste olduğu gibi bana da yetersiz geldi. Uzama yok desem yeridir. Altlara yeterince inemiyor. Vuruşlar yumuşak. Keşke biraz daha olsaymış dedirtti. Midler bi tık önde. Yükselen vokallerde sibilansa rastlamadım. Tizler miktar olarak rahatsız etmeyecek seviyede. Biraz daha fazla olmasını isterdim şahsen.

Sahne genişliği fiyatı için yeterli bence. Enstürman ayrımında ve aralarındaki boşluklu hissi vermede başarılı buldum.

Özetle uygun fiyatlı güzel bir kulaklık olmuş.
    Dipnot : Hip hop dinleyicileri bence uzak dursun bu kulaklıktan. K3 Pro'yla beynimde hissettiğim subbasları öldürdü, gömdü, heba etti Tomahawk :D

doğan özen, Yabguz, cgtyguner ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  13. mattiadestro

mattiadestro FLAC

Beğenileri:
    1.261
    MusicMaker Tomahawk IEM İzlenimlerim

Earbud'ını Ahmet abi bolca övdükten sonra merak ettiğim bir marka idi Musicmaker. Bu imkanı sağlayan Serkan beye, turu düzenleyen @Yabguz hocama ve bu yazımı paylaşma imkanını sağlayan güzide forumumuza ve yöneticilerine teşekkür ederim.

Kutu İçeriği, Malzeme Kalitesi vs.

Kutunun ve cihazın fotoğraflarını çekmedim. Zaten mütevazi bir kutu içeriği ile geliyor. İki paket silikon uç vardı ancak tur sonunda cihazın temizliğini sağlamak için kullanmadım. Ostry'nin uçlarına benzer mavi yakalı beyaz renk bir uç ile dinlemelerimi yaptım.

Ürünün kasası güzel ancak dünkü buluşmada dinlediğim earbud'dan daha kalitesiz gibi geldi bana. Earbud üzerine daha fazla çalışılmış izlenimi verdi. Fit konusunda ise sıkıntı yaşamadım. Nozzle uzunluğu gayet iyiydi.

Kablosunu ben sevmedim. Sony MH1'den gelen önyargıdan olsa gerek yassı kablolara oldum olası kılım. Yine de fazla rahatsız etmedi.

Ses

Kısaca tanımlamam gerekirse sıcak çalan, subbas'ın ucundan kendini gösterdiği, midbas'ın sahnede önemli bir yer işgal ettiği, midleri güzel, gövdeli çalan, üst midlerde garip bir çekinikliğin olduğu bir iem olmuş tomahawk.

Baslar genel olarak midbass bölgesinde toplanıyor. KZ ATE'de yaşadığım tek tonlu bas bunda yoktu. KZ ATE hangi nota çalarsa çalsın bası ses olarak değilde basınç (?) olarak veriyordu. Tomahawk'ta aynı durumu görmedim. Midbass bence kulaklığın vitrine koyduğu bölüm olmuş. Davulları beğendim. Elektronik müzikten çok gerçek enstrüman dinlemek daha fazla keyif verdi.

Tizler, LZ-A4'teki üst midlerin önde tizlerin geride olduğu yeşil filtreden bile az geldi bana. Earbud'daki tizler burada yok. Çok daha kolay dinlenebilir, laid back bir sunum yakalanmış böylece.

Fiio X5iii, KZ ZS5 ile üst üste geldiğinden çok fazla zaman ayıramadım maalesef. Ama genel olarak ses karakterini tarif edebildim sanıyorum. Bence bu fiyat aralığında iyi bir alternatif olmuş. Gövde ve midbass isteyen, tiz hassasiyeti olan arkadaşlar rahatlıkla tercih edebilir.

doğan özen, Yabguz, Pax ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  14. doğan özen

doğan özen MP3

Beğenileri:
    79
    Turun düzenlenmesinde emeği geçen @sserkogss @Yabguz a teşekkürlerimi ilettim.

Malzeme kalitesi

Kulaklık özellikle kasa olarak baya sağlam duruyor ama asıl gönlümü kulaklığın kablo yapısı fethetti. Eskiden hep “herhalde çok pahalı kulaklıklarda hep bu tarz yassı kablolar kullanılıyor” diye düşünürdüm, o zamanlar benim için kablonun karışmaması efsane bi yenilikti.

Fit/Yalıtım

Fit konusunda sıkıntısı yok kulağa rahat oturuyor ama yalıtımda çok iyi iş çıkaramıyor dışarı çok ses sızıyor (kulaklıkta takılı olan kırmızı – siyah uçlardan başka uç kullanmadığımı da belirteyim) bunda en büyük pay sahibi sahip olduğu desibel. Başka kulaklıklarda 30 son seste rahat dinlerken Tomahawk 22 den yukarısında korkuttu beni.

Ses

Daha önce denildiği gibi basslar yumuşak, ama baslı parçalarda kendini belli de ediyor, hiç kaçırmıyor. Galiba midbass ı da bu kulaklık turu sayesinde anlamış oldum. Gene de bas aramayan birisini basları tatmin eder diye düşünüyorum.

Midler az biraz önde. Bu vokalin sesini duymaya yardımcı oluyor bu hususta beni tatmin etti biraz.

Tizlerde direk metal şarkılar dinleyince kötü gelmedi ama Barış Manço dinlerken farketim tiz frekanslar biraz geride ama detay konusunda laf atamam sekmentine kıyasla bence gayet yeterli.

En çok düşüş yaşadığım kısmı sahne genişliği, daha doğrusu darlığı. Diğer kulaklıklardan buna geçince direk sahne daralıyor vokalin yayılan sesi bir noktada sabitleniyor.

Sonuç

Ben kulaklığı beğendim aslında uç frekansların çokça barındığı tarzlar dinlenmesi halinde tatmin etmeyecekse de bunların haricinde dinlenebilir.

Nazım, sserkogss, SalihArslann ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  15. Yabguz

Yabguz FLAC

Beğenileri:
    803
    Bu, organize ettiğim ilk turdu, umarım keyif aldığınız bir tur olmuştur. Yanlışım olmuşsa affola :)

Tura katılıp görüşlerini belirten/belirtecek olan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Hakkında pek bilgi bulunmayan bu kulaklıkla ilgili doyurucu bir bilgi birikimi oldu. Emeğinize sağlık :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DrWhite, Chaturanga, sserkogss ve diğer 5 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş