Noble K10 Universal İzlenimleri - Karşılaştırma

'Noble' bölümünde VirtuFortuna tarafından 31 Ocak 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    2.463

Merhabalar. Noble Savant izlenimlerimi aktardıktan sonra, asıl en çok merak ettiğim, ve pek çok hobidaşımızın da aynı şekilde merak ettiğini düşündüğüm Noble K10'un bende bıraktığı izlenimleri elimden geldiğinca aktarmaya çalışacağım.

Savant'ta olduğu gibi K10 için de sadece ses üzerine düşüncelerimi aktaracağım. Kulaklık sevgili abimiz Deniz'e (@dulty) aittir. Kendisinin çektiği resimler ve fikirleri için şu başlığa göz atabilirsiniz: http://www.techno-fi.net/forum/konu/noble-k10-universal-kutu-açımı.10219/

K10, Noble'ın en çok bilinen ve merak uyandıran kulaklığıdır. Uzun süreler boyunca incelemelerini okuduk, custom dizaynlarına hayretle baktık, herkesin nasıl IEM'ler arasında tepeye koyduğunu gördük. Wizard lakaplı John Moulton'un Heir döneminde prototip olarak ilk çalıştığı kulaklıklardan biri olan K10, John Heir'dan ayrıldıktan ve Noble kurulduktan bir süre sonra resmi olarak tanıtılmıştı. Kulaklık sektördeki pek çok ilerlemeye ve yeniliğe rağmen zirvedeki birkaç kulaklıktan biri olma özelliğini koruyor.

K10 yakın zamanda Universal versiyonda bir tazeleme yaşadı. İlginç ve subjektif yorumlara açık olacak şekilde bir renk ve tasarım ile yeniden piyasaya sürüldü. Özellikle Noble'ın Klasik Universal kasalarından alışkın olduğumuz siyah ve sade tasarım artık yerini daha göze çarpan ve heyecan uyandırabilecek bir tasarıma bıraktı. Noble severler bu tarz daha farklı K10 tasarımları da görmek istediklerini belirtiyorlar. Bakalım yeni bir değişiklik olacak mı ilerleyen dönemlerde.

Çok kısaca fitten bahsedecek olursam, kulaklığın fitinden çok memnun kalmadım ben. Alışık olduğum Comply Comfort serisi kullandım genel olarak. Ancak tabi fit işi çok değişkendir. Daha kalın ve büyük kasasına rağmen Angie benim kulaklarım için çok daha rahatken, K10 çoğunlukla çok rahat ettirmedi. K10 Universal'ın nozzle çıkış açısı ve nozzle uzunluğu benim için uygun değil. Fakat Deniz Abi fitten çok memnun ve örneğin benim Angie'ler de onun kulağında hiç rahat olmadı. Hatta işin tuhafı, kendi aldığı ve 2. versiyon üretim olan, ve bendekilerden daha büyük bir kasaya sahip Angie'lerde benim Angie'lere oranla daha rahat etmişti. Dolayısıyla herkesin kulak şekli özel ve fit meselesi de bundan nasibini alıyor. O açıdan genel bir kanıya varmak istemem burada.

SES İZLENİMLERİ

Ses izlenimlerimle alakalı notları Sony ZX2 ve Lotoo Paw Gold ile aldım. EQ kullanılmamıştır.

K10, bugüne kadar dinlediğim en tatlı noktayı yakalamış IEM. Hem müzikalliği, hem de teknik üstünlükleri içerisinde bulunduran bir kulaklık.

Öncelikle hiç yormayan bir IEM olduğunu söyleyerek başlayayım. Açıkçası yüksek olmayan ses seviyelerinde saatlerce dinlenebilecek bir havası var. İnsan kulağından çıkarmak istemiyor diyebilirim.

Verdiği ilk izlenim Sıcak, biraz alt kısımları güçlü ve belirgin, müzikal bir sunum. "Hmm buymuş yani k10" derken, 5-10 dakika sonra kulaklıktaki sıcak ve basslı sunumdan uzaklaşıp midlerin ne kadar inanılmaz bir çözünürlük ve detay ile sunulduğunu algılamaya başlıyorsunuz. Bunun ardından "tamam süper de tizleri nasıl ki" diye düşünüp odaklandığınızda vardığınız sonuç "o kadar da koyu değilmiş" oluyor. İşte bu açıdan bakınca K10 her şeyi son noktada başaran bir kulaklık. Bu konuda tek istisna ise sahnenin yataydaki durumu olarak gösterilebilir.

"Sanatçının amaçladığı ses" veya "sizi stüdyonun içine sokuyor" tarzı bazı firmaların kullandığı klişe satış söylemlerini tam anlamıyla başarıyor aslında K10. Özellikle Paw Gold ile yaptığım dinletilerde arka plan, derinlik, çözünürlük, dinamizm gibi konular tam anlamıyla zirvede geziniyor.

Alt frekansları kuvvetli bir kulaklık Kaiser 10. Zaten ilk dinlenilen andan itibaren ortaya çıkıyor bu durum. Genel derinliğe önemli katkısı var bunun. Derine inebilme, subbass, midbass, kuvvet, toplu yapı ve sıkılık çok çok iyi. Her kayıtta olur olmaz bass veren bir yapısı da yok. Olması gereken sınırlardan öteye geçmiyor ancak diğer balans armatürlü kulaklıklar gibi bass sıkıntısı yaşamıyor. Yani kısacası elektronik, pop, hip hop gibi türler kesinlikle dinlenebilir. Bass anlamında açıkçası bir yerinden tutup eleştirebileceğim tek bir nokta bulamadım. Bunları söylerken, bass miktar açısından kesinlikle bass canavarı olarak gösterilemez. Zaten bu seviyedeki bir kulaklığın basskafalar için olması da pek mümkün değil. Biraz daha fazla olsaydı yorabilirdi ama tam olması gereken limitte duruyor. Kişisel tercihim olarak da miktarın bir tık az olması beni mutlu ederdi. Ama beni dinlediğim süreler boyunca çok rahatsız etmedi ve renkli veya fazla kaçan bir sunum oluşturmadı. Şikayet etmek pek mümkün değil. Bass cidden etkileyici.

Midlere gelirsek, ben daha önce bu kadar çözünürlüklü ve detaylı midler duymadım bir IEM'de. Layla'yı hariç tutuyorum bundan, çünkü ondan da çok etkilenmiştim ama çok fazla hatırlamadığımdan hangisinin daha iyi olduğundan emin değilim. Miktar ve mesafe olarak tam tamına olması gerektiği gibi veriyor her şeyi. Sürekli olarak doğru tonlamaları üretiyor. "Adamlar böyle kaydetmiş" dedirtiyor kulaklık. Evet kayıt sırasında orada değildik fakat K10 sesin yeniden üretilmesi konusunda insana o kadar doğal hissettiriyor ki, "ben ordaydım dinledim böyle çalıyor" diyesiniz geliyor. Bu açıdan bakınca cidden IEM olarak son nokta olmuş. Açıkçası midler açısından yazılacak çok fazla şey yok. Çok ufak veya 1 tık kalın ve sıcak diyebilirim. Kulaklığın referans duruşuna karşın müzikalliğini koruması bu hususta takdire şayan. Bu noktada, açtığınız her parçada etkilemeyi sürdürüyor K10. İnsan "adamlar nasıl bu kadar kayda sadık kalıp aynı zamanda müzikal de yapabilmişler?" diye soruyor kendine. Her türlü vokali dinlemek büyük keyif. Benim gibi bayan vokalciler de kesinlikle bayılacaktır. Midlerde Angie tarzı bir perde yok, her şey yanınızda. Üst mid kontrolünde de şahane, sibilans sıfıra yakın. Enstrumanlarda ve vokalde gereksiz incelmeler ve kontrolsüz tonlamalar yok.

Tizler K10'da çok yüzünüze vurmuyor. Birazcık arkadan gelse de, tahmin ettiğim kadar da arkada değil tizler. Yani Angie kadar geriden seslenmiyorlar. Genel olarak zaten tüm frekanslar K10'da Angie'ye göre daha yakın ve perdesiz. Tizlerin belirgin olmasını tercih edenlerin beğenmeyeceği veya burun kıvıracağı bir kulaklık değil. K10'un bahsedilen sıcaklığı ve dinlenebilir sunumu hiçbir zaman frekansların doğru sunulmasına engel olmuyor. Tizler son derece rafine, eforsuz, rahat ve doğal. Metalik bir sunuma hiçbir durumda denk gelmedim. EQ ile önemli oynamalar yapılmadığı sürece de kesinlikle yormayan tizlere sahip. Tizlerde yuvarlatılma da söz konusu değil, çok iyi bir uzama ve tını mevcut. Açıkçası tüm spektrumda olduğu gibi tizlerde de kayda sadık kalıyor. Bir kayıtta "kulaklık biraz koyuymuş" derken başka bir kayıtta "pek de koyu sayılmaz" diyorsunuz. Bu kadar başarılı bir sunum çok üst IEM'lerde bile zor bulunan bir özellik. K10 bunu öylesine iyi ortaya koymuş ki "insan gerçekten hayret ediyor XD"

Kulaklığın ne çözünürlük, ne dinamizm, ne de tonlama veya arka plan sorunu var. Yani kusur bulmaya çalışmadım değil ama bulamadım bu noktalarda. Sorun bulduğum tek konu sahnenin yataydaki durumu. Az daha geniş olsaydı benim için "mükemmel" kelimesini bile kullanabileceğim bir kulaklık olurdu. Ama bu yorumu yaparken, hem ZX2 hem de Angie'den dolayı geniş sahneye fazlasıyla alıştığımı belirteyim. O yüzden biraz daha dar bir ekipman dinletisi yapınca yadırgıyorum hafiften. O yüzden "aman sahne çok dar boğuldum" anlamı çıkmasın. Genişlik ideal. Derinlik çok iyi. Bence ZX2 ile daha iyi oluyor bu mesele açısından. Tabi Paw Gold'da da acayip bir tonlama, dinamizm ve çözünürlük var K10 ile. Yine de benim subjektif tercihim ZX2 ile dinlemek olur.

Biraz kısa oldu ama gerçekten daha fazla da yazacağım bir şey yok ses hakkında. Muazzam başarılı buldum Kaiser 10'u. Custom versiyonunun daha iyi kulağa oturup bir tık daha iyi çalacağını düşünmek bile insanı heyecanlandırıyor. Benim için yazmak cidden zor oldu çünkü bir baktım övgüden başka bir şey yazmıyorum K10 için. Okurken "amma da yaptın he" diyebilirsiniz ama dinlemeden hafife almayın derim. Bu kulaklık bir reklam ve satış başarısı değil. Gerçekten üzerinde emek harcanmış, bulunduğu konumu da sonuna kadar hak eden bir kulaklık. Ben Universal kategoride pek çok IEM deneme şansı buldum ve bu yüzden kendimi şanslı sayıyorum, ama K10 dinlediğim için ayrı bir şanslıyım. Custom'ları hiç denemedim onlar hakkında bir şey söyleyemem ama şu güne kadar dinlediğim JH Layla ile birlikte en iyi IEM Noble K10. Elimdeki çok sevdiğim Angie'yi rahat şekilde mağlup etti sahne hariç her departmanda.

K10, ANGIE VE SAVANT KARŞILAŞTIRMALARI

Savant vs K10: K10 daha kalın notalı, daha gövdeli ve subbasslar çok daha derin. Savant'ın genel tonlaması 1 tık daha yüksek notalı. K10 ayrım ve konumlamada hemen farkını ortaya koyuyor. Savant'a göre genel olarak daha koyu denilebilecek olmasına karşın tizler daha detaylı ve havadar aslında K10'da. Nota üretimi çok daha gerçekçi geliyor. Çözünürlük ve arka plan hususlarında da K10 büyük üstünlüğe sahip. Açıkçası K10 dinlerken o kadar doğal ve gerçek bir sunum var ki Savant'ın biraz renkli ve yapay olduğunu hissediyorsunuz. Sahne performansı da K10'un özellikle derinlik olarak çok daha iyi. Sürülme konusunda da ilginç ama K10 birazcık daha rahat sürülüyor.

Angie vs K10: Angie genel olarak daha uzaktan sesleniyor. Sahne yatayda daha geniş ve ferahken, K10 derinlikte biraz daha iyi. Angie'de midler daha çekinik ve perdeli kalıyor. K10'a göre enstruman aralarındaki boşlukları bırakabilme noktasında yarışsa da, o boşluklar Angie'de biraz daha kirli gibi. K10'da ayrım çok keskin ve net, arka plan başarısını daha iyi ortaya koyuyor. Angie'nin genel çözünürlüğü K10 kadar üst düzey değil fakat K10'dan geçiş yapınca öyle rahatsız edecek kadar sırıtmıyor, oldukça iyi. K10'a göre biraz daha perdeli ve tizlerde de biraz daha sıcak ve koyu çalan bir kulaklık Angie. K10'da bass daha derine inebilirken, bass genel anlamda Angie'ye göre kayda bağlı olarak zaman zaman sahneyi daraltıyor gibi hissettiriyor. Muhtemelen midbass farkından kaynaklı bir durum. Ek olarak zaten sahne genişliği konusunda Angie'ye yetişebilecek Universal kulaklık neredeyse yok gibi bir şey.

Tizlerde miktar olarak benziyorlar, ikisinde de arkadan gelen tizler var fakat Angie'de bir tık daha arkada gibi. Biraz da Angie'nin sahne başarısından kaynaklı uzaktan seslenmesi buna yol açıyor olabilir. Fakat K10 sahne haricinde hem mid hem tizlerde daha çözünürlüklü bir kulaklık. Tonlama olarak ikisini de çok gerçekçi buluyorum. Belki Angie yarım tık alt bir notadan sesleniyor gibi.

Bu iki IEM'in bana verdiği histen bahsedecek olursam; K10'da büyük bir odadasınız. Her şey çok net gözünüzün önünde, kim hangi enstrumanda ne yapıyor hangi notaya basıyor hepsi ortada. Angie'de ise bir konferans salonunda konser veriliyormuş gibi dinliyorsunuz. Tüm enstrumanlar ve müzik biraz uzağınızda. Her şey K10 kadar kusursuz net değil, ama çalan parçanın bir bütün halinde keyfini çıkarıyorsunuz. Öğeler biraz daha birbirinden uzak ve perdeli, ama çok keyifli sesleniyor. K10'da parçayı siz üretmiş gibi içindesiniz, her şey elinizin altında. Sahne konusunda K10 Angie'nin biraz müziğin içine doğru zumlanmış hali gibi.

Yani aslında Angie'de konserde ortalarda bir yerlerde bir dinleyiciyken, K10'da çalan orkestranın şefi sizsiniz.

K10'un üst midlerdeki kontrolü 1 tık daha iyi Angie'den. Detaylar çok daha rahat seçilebiliyor K10'da. Özellikle mid ve vokal detayı inanılmaz boyutta. K10 biraz daha rahat sürülüyor Angie'ye kıyasla.

Açıkçası genel olarak yüzeysel bakınca benzer çalan kulaklıklar ikisi de. Ama K10 sahneyi istisna tutarsam kalan her şeyi bir tık üst seviyede başarıyor. Yani Kaiser 10 üzerinden 10 dersek örneğin, Angie 8,5 diyebilirim.

SON SÖZ
    Noble Kaiser 10, bana bu seviyedeki kulaklıkların etrafında oluşan yorumların haklı olduğunu gösterdi biraz. Bazen "bu kadar da olmaz sanki biraz pohpohlama var" dediğimiz yorumların aslında büyük ölçüde doğru olduğu ortada. K10, taşınabilir meselesini herkes için bitirebilecek seviyede bir IEM.

Kulaklığı forumda izlenim bulunması için bana emanet eden Deniz Abi'ye, ve izlenimleri okuyan sizlere teşekkür ederim. Birdahaki izlenim/inceleme ne zaman olur bilinmez, ama o zamana dek şimdilik bu kadar :)

Son düzenleme: 18 Temmuz 2016
    doğan özen, Black, fosther ve diğer 27 kişi bunu beğendi.
  2. dulty

dulty DSD

Beğenileri:
    1.441
    Muazzam inceleme!

refuserQ, VirtuFortuna ve SE_GuRu bunu beğendi.
  3. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    2.463
    Baran hocamızın büyük katkılarıyla konuyu oluşturmayı başarabildik :)

Sonunda ben de rahatlayabilirim artık. Herkese keyifli okumalar :ok

Submariner2, bakieryigit, refuserQ ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  4. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    İnceleme için teşekkürler Oğulcan hocam,elinize sağlık.
    K10u epey merak edilen bir iemdi.
    Forumda incelemesinin bulunması da gayet iyi oldu.
    Anladığım kadarı ile K10u müzikal çalarken aynı zamanda teknik ve detaylardan fazla taviz vermemiş.Kısaca müzikal ve teknik sunum bir arada verilmiş.
    Bass ve Tizler bir yana, müziğin yüzde 70'i orta frekanslardan(Midlerden) oluştuğu için bu bölgede yaptığı işler benim de takdirimi kazandı.
    K10'a iemlerin nirvanası diyebiliriz o zaman.

Submariner2, DefinitioN, cgtyguner ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  5. refuserQ

refuserQ WAV

Beğenileri:
    1.003
    Gece gece inceleme okumakta ayrı bir zevk elinize sağlık :)

DefinitioN, BatmaN19, cgtyguner ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  6. bakieryigit

bakieryigit FLAC

Beğenileri:
    1.299
    Eline sağlık Oğulcan. Güzel inceleme olmuş , aşırı teknik yazılmayan her türden kulaklık işine yeni giren arkadaşların da anlayabileceği bir anlatım şekli o yüzden bu tarz yazıların başlangıcı olsun diyorum , aşırı kasarak yazılan yazıları emek olarak değerli bilgi paylaşımı açısından değersiz bulan biri olarak bu tarz incelemelerin artması dileğiyle..

s4vaş, dulty ve VirtuFortuna bunu beğendi.
  7. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    2.463
    @karanehir35 Rica ederim Ahmet hocam. Evet işi özetlemişsiniz aslında yorumunuzda.

@refuserQ Teşekkürler :) Forumda değişik bir sorun oldu o yüzden çok uğraştık ama sonunda oldu.

@bakieryigit Teşekkürler Baki. İşleri çok karıştırmamaya özen göstermeye gayret ediyorum yazdığım şeylerde. Önemli olan açıkçası teknik verilerden çok ne duyduğumuz. "Ses dinleme" noktasına da gelmemeye çalışıyorum kişisel olarak, müziğin keyfini unutmamak lazım.

8. dulty

dulty DSD

Beğenileri:
    1.441
    Eline kulağına sağlık, her zamanki gibi güzel bir inceleme olmuş. Artısı eksisi güzel anlatmışsın, objektif/subjektif çok iyi ayrım yapmışsın, ellerine sağlık :ok. İşin sonu her zamanki gibi tercih meselesi, beğenmeyen çıkar mı, mutlaka çıkar. Mesela PG konusuna birisi 'muazzam kötü resmen 2000 doları çöpe attım' yazmış yeni, şok oldum ne diyeceğimi şaşırdım, cevap yazamadım resmen. Oluyor demek ki öyle şeyler :D.

Bu arada bu kadar çok custom muhabbeti beni kıl etmeye başladı, sonumuz fena olacak galiba :evl.

Submariner2, baran88, refuserQ ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  9. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    2.463
    Teşekkür ederim abi. İşin mimarı sensin aslında ben dinledim yazdım işte. Herkes böyle değerli ekipmanını bırakmaz birine.

Onu hiç sorma geçen gün arkadaşın SE-5 Ref'i dinledim kulağıma tıktım biraz parmağımla da basılı tutunca seal oldu. Gerçi tam se5 değil custom artta bir tiz driver'ı eklettik ama o da gerçekten harika bir alet. Tam benlik yapmışlar senin de bayılacağına eminim.

Submariner2 ve refuserQ bunu beğendi.
  10. dulty

dulty DSD

Beğenileri:
    1.441
    Olum gelmeyin lan üstüme hatun boşayacak yemin ediyorum :evl.

okty_k, cgtyguner, karanehir35 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  11. refuserQ

refuserQ WAV

Beğenileri:
    1.003
    Beni de bu gidişle evden atacaklar herhalde :D

cgtyguner ve karanehir35 bunu beğendi.
  12. leylines

leylines FLAC

Beğenileri:
    535
    Elinize sağlık keyifle okunan bir inceleme olmuş.
    S-EM9 dinlemiş miydiniz bir karşılaştırma yapabilmeniz mümkün müdür?

Submariner2, refuserQ ve karanehir35 bunu beğendi.
  13. high-fidelity

high-fidelity DSD

Beğenileri:
    863
    Kulaklarına sağlık hacı.Resimler şahane gene.:ok

VirtuFortuna bunu beğendi.
  14. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    2.463
  15. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.993
    @VirtuFortuna Elinize sağlık, oldukça beğenmişsiniz kulaklığı. İnsan merak ediyor ama pahalı bir oyuncak:)

VirtuFortuna bunu beğendi.
  16. high-fidelity

high-fidelity DSD

Beğenileri:
    863
    Öğrenci versiyonu çıkarsa bende alacağım.:D

tsn141, cgtyguner, Aras ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  17. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    2.463
    He anladım Prestige

18. high-fidelity

high-fidelity DSD

Beğenileri:
    863
    :D

19. refuserQ

refuserQ WAV

Beğenileri:
    1.003
    Bana da bi öğrenci :D :D :D

okty_k, cgtyguner, VirtuFortuna ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  20. Shagrath

Shagrath MP3

Beğenileri:
    139
    Elinize kulağınıza sağlık. Oldukça güzel bir inceleme yazısı olmuş. Anladığım kadarıyla vokal performansı K3003 gibi perdesiz. Metal müzikte performansı nasıl acaba ?

zafer çoban ve VirtuFortuna bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş