Ostry KC06A/Brainwavz M3/Havi B3 Pro I/ VSonic VSD3s Karşılaştırması

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' bölümünde baran88 tarafından 27 Temmuz 2015 tarihinde başlatılan konu.

1. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.999
    Merhaba arkadaşlar. Forumda sürekli ve sadece yüksek fiyatlı ürünlerin konuşulmasında rahatsız olduğumuz için bir kaç üye toplanıp(hepsinden zorla aldım) ortak kulaklık aldık. Bu kulaklıkları aldığımız dönemde aslında Vsonic VSD3S çıkalı çok olmamıştı ama anca yazma fırsatı buldum. Bu kulaklıklardan sonra benzer fiyatlı ürünler de elimize geçti fakat bunları yazmamışken onları eklemeye kalkmak zorlayacağı için vazgeçtim:) Bu incelemenin asıl amacı aktif kullanıcılarımızın yüzde 90'ı nispeten düşük bütçeli(yanlış anlaşılmasın) ürünler kullanıyorken yüksek fiyatlı ürünlerin konuşulmasından kaynaklı olduğunu düşündüğümüz yazma çekingenliklerini kırabilmek. Umarım başarırız. Gelelim incelemeye,

Ostry KC06A - Brainwavz M3 Karşılaştırması:

İlk karşılaştırmamıza geçecek olursak Brainwavz M3, Ostry KC06A'ya göre daha doğal çalan bir kulaklık. Ostry zaten normalde fazla renkli bir kulaklık iken, bir miktar kuru olan M3 karşısında net şekilde dijital çalıyor. Bu dijitallik her kategoride kendini gösteriyor. Bas alanında KC06A miktar olarak daha fazla olmanın yanında çok daha iyi derinlere inebiliyor. M3'ün bas vuruşu çok derine inemiyor ve vurgusu kimisine az gelebilecek bir miktarda. Ton olarak M3 her alanda olduğu gibi bas alanında da daha başarılı bana göre. Orta frekanslara gelince KC06A konum olarak biraz daha önde ve çözünürlüğü daha yüksek fakat tonu fazla renkli ve sibilansa kayabiliyor. Tizlerine gelince KC06A'nın tizleri hem konum hem miktar olarak daha fazla ancak biraz kontrolsüz çalıyorlar. M3 daha sakin daha rafine bir şekilde veriyor bu frekans aralığını fakat canlılık konusunda insanlar beğenmeyebilir. Sahnede Ostry net olarak üstün, bunun avantajı enstrümanlar arası mesafe, bir miktar daha iyi olan çözünürlüğü, derine inen basları.

Genel olarak M3 Ostry'e doğallıkta, doğrulukta fark atarken; Ostry sahne genişliği, genel olarak güçlü sesinin yanında derine inebilen baslarıyla ön plana çıkıyor. Derin basları seven ve canlı çalan bir kulaklıkla sıkıntısı olmayanlara Ostry KC06A, doğal yormayan ses arayanlara M3 önerebilirim.

Ostry KC06A - Vsonic VSD3S:

Öncelikle her ikisinde de dip ses mevcut. Bu konuda KC06A incelemedeki hiçbir kulaklığa kaptırmadığı fazla dip sesiyle yerini sağlamlaştırıyor:)KC06A daha rahat sürülebilen bir yapıda ancak her ikisi de telefonla rahatlıkla dinlenilebilir.

Ses olayına gelirsek arada ki fiyat farkı olduğu gibi kalite farkı da var. İlk olarak Ostry KC06A'nin çözünürlüğü net olarak daha iyi, sahnesi geniş, enstrüman ayrımı daha iyi bir yapıda. KC06A'nın basları daha iyi derine inebilen bir yapıda ve içi dolu bir şekilde çalıyor. VSD3S daha koyu bir ton ile basları vururken midbas tarafından vuruyor daha çok. İşin açıkçası KC06A'dan sonra kendi sahneleri içerisinde daha geniş bir alan kaplayabiliyor VSD3S. Bunun da sebebi miktar olarak değil çözünürlük olarak düşük ve dağınık çalmasından kaynaklı. Mid tarafında KC06A normale göre açık, VSD3S koyu çalıyor. Her ikisi de özellikle üst midlerde fazlaca renkli ve çirkin olabiliyor:) Her ikisi de kayıta da bağlı olarak sibilansa yatkınlar. KC06A vokal ve enstrümanları daha rahat ve çözünürlüklü şekilde veriyor. KC06A'dan VSD3'e geçince banyoda çalıyormuş hissine kapılıyor. Hem dar alandan hemde ekolu bir biçimde geliyor midler. KC06A özellikle kadın vokaller yükseldikçe tonlamayı inceltip sivrileştiriyor. Düşük-normal seste çok sıkıntı olmasa da sesi biraz açınca rahatsız edebilir. Tiz kısmında ise KC06A miktar olarak daha fazla, keskin bir yapıda. VSD3S daha kapalı bir sunumla veriyor. Detay artırmak için bir miktar parlatma ve sertleştirme yapmışlar ki hata olmuş bana göre. Tizlerin yoğun olduğu yerlerde çözünürlük kaldırmadığı için rahatsız edebiliyor.

Sonuç olarak KC06A daha iyi bir kulaklık. Kimisi daha koyu tonundan dolayı VSD3S'i tercih edebilir ancak sahne,çözünürlük, enstrüman ayrımı konusunda ikisinin arasındaki fiyat farkının gerekçeleri açığa çıkıyor. Kulaklıklara eleştirilerim fazla gözükebilir kusura bakmayın. İncelemenin altında hepsini teker teker yorumlayacağım kısaca zaten. O arada fiyatlarına göre de yazacağım.

Ostry KC06A

Ostry KC06A - Havi B3 Pro 1 Karşılaştırması:

Ostry KC06A'da dip ses varken Havi B3 Pro 1'de yok. KC06A gayet rahat sürülebiliyorken B3 oldukça zor sürülüyor. Notlarıma göre KC06A'yı QLS QA360 ile 45 ses seviyesinde dinlerken B3'ü 90-95 aralığında dinlemişim. Her iki kulaklık da çok iyi olmayan yalıtıma sahipler ve kulakta çok rahat durmuyorlar.

KC06A oldukça fazla basa sahip B3'e göre. Bu bas hem daha B3'e göre daha iyi derinlere inme sağlarken sahnenin de oturaklı olmasını, konumlandırmanın, 3 boyutlu sahnenin ve enstrüman ayrımının daha belirgin olmasını sağlıyor. Aynı zamanda bateri tarzı ekipmanları dinlerken KC06A daha belirgin ve dinlenilebilir çalıyor. B3'e geçince bir bas eksikliği hissediliyor ve tonlamasının açıklığı ile beraber rahatsız edici olabiliyor. Yabancıların imaging dediği olayı daha zor anlaşılır hale getiriyor. Dinlerken bir çok sefer biraz daha bas eklense gibi bir düşünceye kapılabiliyorsunuz. Ostry'de olan basın dezavantajı da var tabii ki. Enstrüman aralarındaki boşluk dijital bir bas tınısıyla doluyor. Havi B3 çok daha az bas verse de alt taraflarda kalan enstrümanların aralarını bu dijital havayla doldurmuyor. Mid bölgesinde her ikisi de açık yapıda. KC06A'nin midbas bölgesinden gelen bir dolgunlukla daha önde ve altını doldurur şekilde veriyor fakat rengi yine de açık. Bu açıklık dijital bir tonda. Havi B3 ise daha geride ve açık bir tonda verirken dijitallikten daha uzak. Eğer ki Havi B3'ü koyu ve güçlü midleri olan bir müzik çalar ile dinlerseniz daha da iyi olacaktır. Yoksa kadın vokaller KC06A'ya göre daha kulak tırmalar şekilde. Tiz bölümünde her iki kulaklıkta renkli olmakla beraber KC06A daha dijital aynı zamanda. Karışık ve hızlı olmayan pasajlarda Havi ön plana çıkarken hız girdi mi Ostry biraz daha başarılı.

Brainwavz M3 - VSonic VSD3S Karşılaştırması:

Her iki kulaklık da kulağa oturma yönünden başarılılar. Ben Brainwavz M3'ü daha başarılı buluyorum bu konuda. Her ikisi de oturduktan sonra yalıtımları KC06A ve B3 Pro ya göre net olarak başarılı. M3 VSD3S'e göre mikrofonik yapıda. Her ikisinin de sürülme zorluğu gibi bir durumu yok.

Ses olarak M3 daha başarılı bir kulaklık. Bas olarak M3 VSD3S'e göre daha az vuruyor. Derine inme olarak da çok başarılı bir kulaklık değil. VSD3S miktar olarak fazla olmasının yanında derine de daha iyi inebiliyor fakat hem çözünürlüğü düşük kalıyor hem de dağıtıyor vuruşları. M3'ün basları daha çabuk topluyor kendini. VSD3S'in baslarındaki şişkinlik ve dağınıklık kulaklığın enstrüman ayrımı ve ferahlık konularında Brainwavz M3'ün net olarak gerisinde kalmasına sebebiyet veriyor. Enstrüman aralarındaki boşluk miktarlarında M3 aslında geniş olmayan sahnesinde çok daha iyi iş çıkartıyor. Mid bölgesinde M3 kuru bir sunuma sahipken VSD3S renkli bir sunuma sahip. Vokal konumu olarak VSD3S daha önde ancak çözünürlüğü düşük. M3'ü dinlerken vokalleri dar alandan çalıyor hissiyatı verse de VSD3S'in yanında doğallığı ve çözünürlüğüyle her türlü üstte kalır. Tiz bölümünde ise VSD3S tizleri sahne konumunun içinde öne getirebiliyor. Bu öndelik de çözünürlüğünün M3'e yetişememesi ve detaylı göstermek için aydınlatılmasıyla beraber dezavantaja dönüşüyor.

Sonuç olarak totalde M3'ün VSD3S'den daha iyi bir kulaklık olduğunu düşünüyorum. Ancak M3'ün de dar sahne, kuru sunum zaman zaman sıkışık vokal konularında eksiklik hissettirdiğini belirteyim.

Brainwavz M3

Brainwavz M3-Havi B3 Pro 1 Karşılaştırması:

Brainwavz kulağa daha iyi oturuyor ve yalıtımı daha iyi. M3 kablosunun mikrofonik etkisi HAvi B3 Pro 1'e göre daha fazla. M3'ün dip sesi bir miktar varken Havi B3'de böyle bir sıkıntı yok. M3 çok daha rahat sürülebilen bir kulaklık.

Baslardan başlayacak olursak her ikisinin de bası az miktarda:) Derine inme konusunda her ikisi de eksiklik hissettiriyor. Hangisi daha dinlenebilir derseniz ben M3 derim. Miktar olarak daha fazla ve koyu bir tonda vurduğu için daha hissedilebilir bir yapıda. Sahnenin net olarak dar olmasına rağmen daha oturaklı olmasını sağlıyor. Yalnız M3'te de basların kuru soğuk bir yapıda vurduğunu bunun can sıkabildiğini not etmek lazım. Burada birazda kişi tercihi önemli ben M3'ü tercih ediyorum. Mid bölümünde sahne uzaklığı olarak benzerler ve her ikisinin de midleri uzak bir yapıda. M3 çok daha doğal çalarken HAvi B3 Pro daha çözünürlüklü çalıyor. M3'ten Havi'ye geçince ses oldukça renkleniyor, sibilansa yatkın hale geliyor ve sivrileşebiliyor. Havi'den M3'e geçince ise M3'ün bir miktar perdeli olduğunu görüyorsunuz. Tercih burada kullanıcıya bağlı. Ben tınısından dolayı M3'ü seçerim. Havi rahatsız edebiliyor:) Tizlerde M3 soğuk bir yapıda iken Havi fazla canlı/enerjik bir yapıda. Havi miktar olarak net olarak fazla ancak metalik bir tonda. M3 tizleri rafine bir biçimde çalıyor. Yavaş ve az enstrümanlı parçalarda Havi'nin tizleri daha memnun ederken parça hızlandığında ve enstrüman bollaştığında tizleri birbirine yapıştırabiliyor. Sahne olarak Havi M3'e göre oldukça üstün özellikle de yatay sahnede ancak bas eksikliğinden kaynaklı ve konumlandırma biraz zayıf bana göre.

Sonuç olarak ben M3'ü daha başarılı buluyorum. Bununda başlıca sebebi kuru soğuk bir tonu olmasına rağmen Haviye göre daha doğal rahatsız etmeden çalması. Canlılığı seven biri çözünürlüğünü de düşününce HAvi B3 Pro 1'i tercih edecektir.

VSonic VSD3S

Havi B3 Pro 1- VSonic VSD3S Karşılaştırması:

VSD3S kulağa daha iyi oturuyor ve yalıtımı daha iyi. Mikrofonik etki var bir miktar VSD3S de, Havi de bu hissedilmiyor. VSD3S ile 50 ses seviyesinde dinlerken Havi B3'ü 85-90 civarında dinlemişim.

Havi B3'ü diğer iki kulaklık karşısında daha az beğenmişken VSD3S'e göre daha çok beğendim. Bas miktarı olarak oldukça az VSD3S'e göre. Miktar azlığının yanında derine inme konusunda da daha geride kalıyor ancak çözünürlük olarak da net olarak üstün bas yapısında. VSD3S daha koyu bir tonda vururken Havi açık bir tonla vuruyor ama VSD3S bas kısmını fazla dağıtarak ayrımın düşmesine sebebiyet veriyor. Burada kullanıcının ne istediği belirleyici olacaktır ki çoğunluğun VSD3S'i tercih edeceğini düşünüyorum. Mid bölümünde VSD3S konum olarak önde kalite olarak geride. Malum B3 midleri biraz geriye atıp özellikle üst midleri parlatan bir yapıya sahip. Bu yapıya tonlama yanlışlığı da girince bazen yorucu olabiliyor ancak VSD3S de renkli, sibilansa kayabilen bir yapıda. Sadece daha koyu ve dolu çalıyor. Bu alanda detay ve çözünürlük B3'ten yana. Haviden sonra VSD3S'in vokalleri oldukça sıkışık bir alandan ve perdeli bir şekilde geliyor. Havi'deyse özellikle kadın vokaller cılız gelebiliyor. Tiz bölümünde Havi çok net biçimde çözünürlüklü kalıyor. Her ikisi de sert bir yapıda çalarken detay Havi'den yana. Sahne de gerek genişlik gerek derinlik olarak Havi üstün. VSD3S'in basları daha ön plandan çalıyor. Genel olarak sahnesi zaten öne kurulu Havi B3'e göre.

Sonuç olarak Havi B3 Pro 1'i çok beğenmesem de VSD3S'e göre daha çözünürlüklü, daha sahneli ve ferah çalıyor. Ancak bir çok kullanıcının VSD3S'i tercih edeceğini düşünüyorum. Hatalarına bir süre sonra alışılabiliyor ve genel kullanıcı tercihine daha uygun bir karakterde çalıyor.

Kısaca kulaklıklar hakkına düşüncelerimi yazayım:

Ostry KC06A:

Kablo yapısı ve şekli oldukça hoş bir kulaklık. Yalıtımı çok iyi değil, paket içeriği fiyatına göre güzel.

Karakter olarak basları güçlü ve bu basların kulaklığın diğer taraflarını bozmaması için mid ve tizlerin canlandırıldığını düşünüyorum. Enstrüman ayrımı başarılı fakat enstrüman boşluklarına dijital bir bas giriyor. Genel olarak dijital çalan bir kulaklık zaten. Sahnesi başarılı. Benim çok seveceğim bir tonlama ile çalmıyor özellikle kadın vokallerde. Fiyatı 89$. Hakediyor mu? Evet gerek çözünürlüğü, gerek enstrüman ayrımı gerek sahnesiyle fiyatının hakkını veren bir kulaklık.

Brainwavz M3:

Bu kulaklık aralarında en sevdiğim kulaklık olmayı başardı. İncelemede daha iyisi var ama geçmişten gelen sempatimle birlikte en dinlenilebilir yormayan kulaklığın bu olduğunu düşünüyorum. Basları miktar olarak az gelecektir birçok kişiye, derine inme konusunda çok başarılı değil, sahnesi KC06A ve Havi B3'ün net gerisinde kalır, çözünürlüğü en iyisi değil, enstrüman ayrımı yine en iyisi değil ama en yormadan keyifle müzik dinleteni diye düşünüyorum. Herşeyi orta kararınca başarmasından kaynaklı olsa gerek. Özel bir sempatimin olduğunu belirterek bu kulaklığında fiyatını hakettiğini düşünüyorum. Teknik olarak bu fiyatlara daha başarılı kulaklıklar olabilir. Ostry KC06A buna bir örnek.

Havi B3 Pro I

Havi B3 Pro 1:

Açıkçası forumda kullanan arkadaşlar oldukça beğendiklerini söylüyorlar fakat ben çok beğendiğimi söyleyemem. Basları gerçekten az ve açık bir tonlamayla vuruyor, vokalleri sibilansa yatkın ve ses fazla canlı, renkli. Bu renkliliğin içerisinde yeterince bas olmayınca beni mutlu etmedi. Tizleri miktar olarak fazla, belirgin ve canlı. Üzerine hızlı pasajlarda kontrolü dağıtabiliyor ama fiyatını düşündüğümde uygun diyebilirim. Çözünürlüğü özellikle yavaş parçalarda oldukça iyi, ayrım yine öyle ancak bu karakterde kulaklık arayana KC06(A olmayan) öneririm. Biraz kötü yorumladım berbat şeklinde düşünmeyin. Sahnesi çözünürlüğü filan bu fiyat seviyelerinde bulamayacağınız kadar iyi, ferah çalıyor:) Bu kulaklığı çok beğenmesem de 53$ fiyatının karşısında özellikle yavaş parçalarda sunduğu çözünürlük ve sahne ile hakediyor. Aynı sesi Sony verip 125$ dese f/p olarak çatır çatır satar.

VSonic VSD3S:

Listede son sırada yer vereceğim kulaklık. Kullanıcıların büyük çoğunluğu ilk sıraya yerleştirebilir:) Bu kulaklığı takıp bir süre dinledikten sonra alışıyor insan. Alışınca yaptığı tüm kötü işlerden ortaya dinlenilebilir bir seviye de ses çıkıyor. Çözünürlüğü diğer 3 kulaklıktan da düşük, enstrüman ayrımı zayıf, baslar miktar olarak fazla ama kalitesi iyi değil, tizleri kulaklığı detaylı gösterebilmek adına parlatılmış ama çözünürlük yetmiyor vs vs. Yukarıdaki kulaklıklarla karşılaştırınca diyebileceklerim bunlar. Ancak fiyatını göz önüne alıp sadece kendisini dinleyeceksiniz Sennheiser olsun, Philips olsun, Sony olsun bu kulaklıkların alt modellerinden geliyorsanız oldukça beğeneceksinizdir. Örneğin Havi B3 ile VSD3S'i karşılaştırınca birçok kişi evet bu birçok şeyi daha kötü yapıyor ama daha dinlenilebilir bir yapıda çalıyor diyecektir. Aynısını KC06A ile kıyaslamada da diyebilirsiniz. Umarım anlatabilmişimdir. Bu kulaklık da fiyatını hak eden cihazlardan. Yalnız aynı firmanın benzer fiyatlara daha başarılı kulaklıkları da mevcut(vsd1) Ha gerek kasası olsun gerek işçiliği gerekse değişebilir kablosu fiyatının çok üstünde olan kulaklıklar da mevcut değil.

Son olarak hep olumsuz gibi yazmışım, bunun için özür dilerim ancak biliniz ki bu kulaklıklar Fiyat/Performans olarak başarılı ürünlerdir. Bilindik markaların alt seviye ürünlerinden de daha başarılı kulaklıklardır. Bak burada kötü demiş Sony'nin 50 liralık kulaklığı daha iyidir gibi bir düşünceniz olmasın.Hepsi fiyatını hak ediyor.

high-fidelity, leylines, oguzhan ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  2. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.884
    Elinize sağlık Hocam. Güzel bir karşılaştırmalı inceleme olmuş. Bu arada ben de Havi B3 severlerdenim:D

3. Italoman

Italoman WAV

Beğenileri:
    951
    Ben de :)
    Bu arada vsd3s'in Havi'den her yönden üstün tutulması, headfi'deki topici trolleme sebebiydi :)

4. djalimarmaris

djalimarmaris FLAC

Beğenileri:
    340
    Super bir yazı ve gerçekten .
    Fp cihazları gerçekten güzel.
    Umarım yazı daha genişler fp kulaklıklar diye.
    Nispeten forumdaki arkadaşlar ucuz ürünlerin incelemesini yapmakta çekingen.
    Ama bir öğrenci veya asgari ücretli için (benim gibi :D ) önemli bir para.
    Ve bu gibi incelemeler önemli bence.
    Bu arada yaşasın havi b3 kahrolsun vsd3s :D

5. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.999
    Teşekkür ederim:)

Valla çözünürlük, sahne, ayrım vs her noktada VSD3s, Havi'nin gerisinde kalıyor. Karakter sevme kısmı kişisel çünkü her ikisi de doğal çalan kulaklıklar değil, hangisini beğenirseniz:)

Teşekkür ederim. Umarım incelemeler bizim dışımızda da artar.

6. oguzhan

oguzhan FLAC

Beğenileri:
    270
    Emeğiniz için teşekkürler. Bilgilendirici bir yazı olmuş.

M3 modelini yazınızı okuduktan sonra epey merak ettim doğrusu :)

Havi B3 modelini besleme sıkıntısı olduğu için beğenmemiştim. Telefon ile kullanmayı düşünenler kesinlikle uzak durmalı.

baran88 bunu beğendi.
  7. Ercan

Ercan Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    KC06a nın sahnesi havi b3 pro dan daha iyi demişsiniz ama genel yorumun sahne konusunda havi nin bu kıyaslamada en iyi olduğu yönünde.

8. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
  9. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    Elinize sağlık Baran hocam.Havi bende de var.Rock metal için almıştım.Genelde Amfiyle kullanıyorum,tizlerini ve dengesizliğini kontrol etmek için.Amfisiz kullanımda pek iyi değil havi,şarkıdan şarkıya bazen iyi sonuç vermekte bazen de dengesizlikler yapmakta.Havi için geniş sahneli ve dengesiz bir kulaklık diyebiliriz.Freni patlamış bir kamyon gibi Havi...

baran88 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş