Panasonic HTF600-RP HT7XA-Takstar Hi2050 İncelemesi

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' bölümünde karanehir35 tarafından 26 Eylül 2015 tarihinde başlatılan konu.

1. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    image.jpg

Merhabalar,
    Panasonic HTF600-panasonic RP HT7XA ve Takstar hi2050 karşılaştırmalı incelemeleri için karşınızdayım.Panasonicler 30 dolara, takstar ise 50 dolara satılmakta Amazon ve diğer sitelerde.Üçü de f/p odaklı kafaüstüler.Uygun fiyatlı Kafaüstü almak isteyenler için iyi bir alternatif sayılabilir.

TEKNİK VERİLER

Panasonic HTF600
    .......................................

...........
    Sürücü Birim (mm):50mm
    Empedans: 56ohm
    Hassasiyet (dB / mW): 100db
    . Maksimum Girişi (mW):1500
    Frekans tepkisi (Hz-kHz):10-27
    Kordon uzunluğu (ft):9.8
    Ağırlık s / y kablosu (oz):7.8
    In-kordon Hacım:Hayır
    Miniplug (3.5mm):Evet
    Hava Fiş Adaptörü:Evet
    Mıknatıs Türü:Nd: Neodimyum
    Jack. :Altın rengi
    .......................................
    .........
    Panasonic rp-ht7xa

• Birimi (diam. Mm) Sürücü 40
    • Empedans (ohm / 1kHz) 40
    • Hassasiyet (dB / mW) 99
    • Max. Giriş (mW) 1000
    • Frekans Tepkisi (Hz-kHz) 7-22
    • Kablo uzunluğu (ft. / M.) 3.9 / 1.2
    • Fiş Adaptörü (çap 6.3mm.) Evet
    • Fiş Tipi Altın
    • Mıknatıs Tipi Neodimyum
    • Geniş Kafa bantlı Evet
    • ................................................
    Takstar Hi2050

Stil. : bandana
    Konnektörler: 3.5mm
    Tip. : Açık Dinamik Stereo Kulaklık
    Sürücü Çapı : 53mm
    Frekans Yanıtı: 15Hz-25kHz
    Anma Gücü : 250mW
    Maks. Giriş Gücü: 500mW
    Menşe Yeri. : Çin (Anakara)

Malzeme Kalitesi Fit/Konfor

Panasonic HTF600, sade bir kutu içeriğine sahip.Kutudan 6,3mm çevirici Jack ve HTF600 kafaüstünden başka bir şey çıkmıyor.Kablosu ince ama sağlam bir yapıda.Kablo 3 metre yani epey uzun.Kafabandı gayet rahat,öyle kafaya fazla bir baskı yapmıyor.Açık yapısından dolayı yalıtım orta düzeyde, yani öyle fazla iyi değil yalıtım.Dışarıya takstar kadar olmasa da ses verebiliyor. Kulaklık pedleri,suni deri ve terleten bir yapıda.Malzeme kalitesi rp-ht7xa'nın ve hi2050'nin gerisinde.Kışın kulakları sıcak tutsa da yazın epey terletiyor.Hele de benim gibi kiloluysanız.

Panasonic rp-ht7xa, Retro tasarıma sahip ve diğer iki kafaüstüne göre daha taşınabilir bir yapıda.Kutu içinden sadece rp-ht7xa çıkıyor.Herhangi bir bez ya da Çanta çıkmıyor.Yalıtımı takstar ve htf600'den daha iyi.Dışarıya çok fazla ses sızdırmıyor.Kulağın içini tam saran bir yapısı var.Kafada takstar ve htf600 den daha iyi duruyor ve onlardan daha hafif.Kablosu sağlam ve takstarla HTF600'e göre daha kısa.
    144322766119849707646.jpg
    (en uzun kablo htf600'de)

Takstar Hi2050,sade bir kutu içinde 6,3mm çevirici jackıyla beraber geliyor.Dış kısmı alüminyum ve güzel bir görüntüye sahip.Diğer kısımlar plastik.Kulaklık pedleri yumuşak kadifeden.Pedleri diğer iki Panasonic'den daha kaliteli.Kafabandı konforlu ve kafayı pek fazla sıkmıyor.Açık bir Kafaüstü olduğu için yalıtımı sıfır diyebiliriz.Diğer iki Panasonic'e göre yalıtım epey zayıf.Yalıtımı gradolarla aynı seviyede.Hem içeriye hem dışarıya ses veriyor.Kablosu uzun ve sağlam sayılır.

SES KALİTESİ

Panasonic HTF600, basslarıyla ve eğlenceli ses yapısıyla öne çıkan bir ürün.Bassları Panasonic rp-ht7xa'dan ve Takstar hi2050'den daha iyi.

Panasonic rp-ht7xa, ince midleri/kaliteli tizleri ve dengeli ses yapısıyla öne çıkan bir ürün.Metal müzik Performansı diğer iki kafaüstünden daha iyi.

Takstar Hi2050, doğal midleri ve açık ses yapısıyla öne çıkan bir ürün.Özellikle vokale dayanan müzik türlerinde diğer iki Panasonic'den daha iyi.

BASS-MİDD-TİZ

Basslar

Panasonic htf600, sağlam, sıkı ve sert basslara sahip. Bassları, kulak memesini titreten cinsten olduğu için bassseverleri memnun edecektir bu konuda. Bass şiddeti,vurgusu ve miktarı olarak rp-ht7xa ve Takstar hi2050'den önde htf600.Dinlemesi keyifli,sıcak ve fiyatına göre yeterli seviyede eğlenceli bassları var htf600'ün.Elektronik ve pop performansı tatmin edici bu noktada.Bu fiyata bu kadar kaliteli bassları verdiği için panasonic'i tebrik ediyorum.

Panasonic rp-ht7xa, dengeli ve temiz basslara sahip. Parçaya göre basslar kulak memesini titretebiliyor.Bassları,miktar olarak takstar hi2050 den fazla ve htf600'den az diyebiliriz.HTF600'e göre çoğu müzik türü ile uyumlu rp-ht7xa. Yine bassları, htf600 kadar olmasa da ortalama sertlik ve şiddette.

Takstar Hi2050'de basslar, mid ve tizlere oranla daha geride.Hi2050'nin bassları için zayıf sıfatını kullanabiliriz.Bassları,miktar, vurgu ve sertlik olarak diğer Panasoniclerden epey geride. Yalnız hi2050'nin bassları için burada bir parantez açmak lazım.Eğer hi2050'yi Schitt Vali gibi bassları güçlü bir lambalı Amfiyle dinlerseniz,durum bambaşka oluyor burada.Schitt Vali amfisi ile hi2050'nin o zayıf bassları aniden öne gelip bayağı güçleniyor.Böylece önemli bir eksiğini kapatıp diğer Panasoniclerin önüne geçiyor hi2050.Schittle basslar gayet hızlı sıcak ve atak bir hale bürünüyor.Dinlemesi daha keyifli oluyor.Tavsiyem hi2050'yi mutlaka lambalı bir amfi ile kullanmanız.

Yüksek ses dinlemelerinde üç kafaüstünün basslarında da bozulma ve bütün frekansları örtme durumu var.Kalitenin öne çıktığı yer burası işte.Diğer pahalı kafaüstüler, yüksek sesde bozulma yapmazken bu üç kafaüstünde bozulmalar,raydan çıkmalar meydana geliyor. Onun haricinde herhangi bir bozulma durumu mevcut değil.Ve dinlemesi de gayet keyifli.

Midler

Panasonic htf600, canlı,eğlenceli ve sıcak midlere sahip. Basslar önde,midler az geride bir sunuma sahip.Yüksek ses dinlemeleri hariç basslar ve midler birbirini örtmüyor.Yine yüksek ses dinlemelerinde midlerde parlama ve bozulma durumları yaşanabiliyor.Vokal ve enstrümanlar net duyulsa da midler detay ve ayrıntıdan yoksun diyebiliriz.Bunda önceliğin analitiklikten ziyade eğlenceli sese verilmesinden anlayabiliriz.Htf600'ün Midleri,rp-ht7xa ile aynı seviyede ama takstar hi2050'den, detay-doğallık ve güç olarak epey geride. Hi2050,fiyatının iki-üç katı fazla kaliteli,doğal ve Ayrıntılı midlere sahip.

Htf600 midleri için söylediklerimizi rp-ht7xa midleri için de söyleyebiliriz.Bir-iki ekleme yapacak olursak:rp-ht7xa htf600'e göre daha dengeli ve ince midlere sahip.Özellikle kadın vokallerde htf600'den daha başarılı bir sunuma sahip. Yine midleri, takstar hi2050'nin o doğallığının ve detaylılığının gerisinde kalmakta.

Takstar Hi2050'nin açık, doğal ve detaylı midleri var. Midlerde diğer iki Panasonic'den epey önde.Üstelik midleri, yüksek ses dinlemelerinde bile kolay kolay parlamayan/bozulmayan bir yapıya sahip.Özellikle slow ve Akustik parçalardaki performansı çok şaşırtıcı gerçekten.Doğal ve yormayan bir Mid sunumu var.Sahnenin de geniş olması,dinlenilen parçadaki ayrıntıları duymak için bir avantaj hi2050 için.Kadın ve erkek vokaller doğal ve açık, herhangi bir yapaylık/inceltme ve sorun yok.Bu konuda takstar iyi iş çıkarmış.Tebrik ediyorum.

Tizler

Panasonic HTF600,bass ve midlere eşlik edecek ama onların kalitesinde olmayan bir Tiz sunumuna sahip.Tizleri çok zayıf ya da kalitesiz değil kesinlikle.Ortalama bir kaliteye ve uzamaya sahip tizler.Özellikle zil ve davul seslerinde başarılı.Biraz daha uzayabilseler daha güzel olabilirdi bu tizler.Rock müzik için yeterli bir uzama ve performansa sahip olsalarda, çok hızlı Metal müzik parçalarında roll-offa erken Tiz kesilmesine ve tizlerin geriye düşmesine engel olamıyor htf600.Tizlerde rp-ht7xa'dan ve Takstar hi2050'den geride.

Rp-ht7xa, kendini tizlere saklamış diyebiliriz.Tizleri,htf600 ve Takstar hi2050'den daha dengeli ve kaliteli.Özellikle Metal müzik Performansı şaşırtıcı. Tizler, uzama-vurgu ve hız olarak fiyatının üstünde ve htf600 ile hi2050'den önde. Bu fiyata, bu kaliteli tizleri verdiği için panasonic'i tebrik ediyorum.Grado'yu bir kenarda tutarsam,100 TL altı en iyi rock/metal Kafaüstü kulaklığı diyebilirim Panasonic rp-ht7xa için.Gerçekten de bu konuda fiyatının üstünde bir performansa sahip.

Takstar Hi2050,midler gibi önde olan ama midler kadar bol ve kaliteli olmayan tizlere sahip.Tizleri sert ve kontrolden çıkabiliyor.Özellikle Metal müzikde,yüksek seslere çıkıldıkça kontrolden çıkıp bütün frekansları dağıtabiliyorlar.Yine burda Schitt lambalı amfi imdadımıza yetişiyor.Schittle tizler yumuşuyor ve daha dengeli bir yapıya kavuşuyor.Bu haliyle tizleri htf600'den önde ve rp-ht7xa ile başabaş gidiyor diyebiliriz.Yine Schitt le beraber tiz uzaması-hızı ve vurgusu iyi seviyede.Schittsiz dinlemelerde tizler,parça çok hızlıysa eğer boğuk ve kulak tırmalayıcı şekilde çıkabiliyor.

Sonuç olarak üç Kafaüstü de f/p odaklı ürünler. Alacak ve kullanacak kişiyi pişman etmez öyle.

Bana takstar hi2050'yi almam için öneren, sevgili @moonstar Gökhan'a teşekkür ediyorum.

Okuyan bütün hobidaş arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme: 26 Eylül 2015
    sserkogss, KaraSinek, SE_GuRu ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  2. djalimarmaris

djalimarmaris FLAC

Beğenileri:
    340
    Elinize sağlık. Fp kafaustuler için iyi bir karşılaştırma olmuş.
    Özellikle takstar bolca bahsi geçen bir kulaklık.

3. DefinitioN

DefinitioN Analog Yetkili üye

Beğenileri:
    2.959
    Tartısıyla,kilimiyle ilgi çekici bi inceleme olmuş.İçerik olarak ta faydalı. :))

Elinize sağlık.

karanehir35 bunu beğendi.
  4. fortress34

fortress34 WAV

Beğenileri:
    469
    İncelemeye Takstar pro80'i de ekleme imkanınız olursa tam tekmil olur.. Emeğinize sağlık..

Son düzenleme: 26 Eylül 2015
  5. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum arkadaşlar..

djalimarmaris bunu beğendi.
  6. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.873
    Ellerinize sağlık Ahmet Bey. Güzel bir karşılaştırmalı inceleme yapmışsınız. Takstar ile yazdıklarınıza katılıyorum. Mid bölgesi vokaller ve özellikle de sahnesi ile çok başarılı bir kulaklık. Beni de andığınız için de ayrıca teşekkür ederim:)

karanehir35 bunu beğendi.
  7. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    Takstar hi2050'yi sayenizde keşfedip aldım Gökhan hocam.Bayağı da memnun oldum.Özellikle lambalı amfi ile uyumu çok iyi.Normal amfilerle uyumu o kadar iyi değil ama.

djalimarmaris bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş