Philips uptown ve Senheiser Momentum karşılaştırma

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' bölümünde altan tarafından 30 Ekim 2013 tarihinde başlatılan konu.

1. altan

altan MP3

Beğenileri:
    6
    Özetle Philips uptown modeli şu an 79 tl.ye satılıyor. Bu fiyata kalitesi çok iyi, alın diyorum. Detaylı yazı aşağıda.

Tekno marketlerde kulaklık bölümünü düzenli ziyaret edenlerdenim. Eminim siz de bakmadan geçemiyorsunuzdur. Philips Uptown modelini görünce kendi cep telefonum üzerinden denemiş ve sonucuna şaşırmıştım. (Philips genellikle görünüşte iyice olan, ama ses kalitesi çok vasat ve vasatın altında kulaklıklar yapar. Her aldığım philips kulaklıkta bir daha philips almayacağım demişimdir. Fakat adamlar piyasada çok yaygın bulunuyor.) Sanırım o zaman fiyatı 200 küsür idi. Başka bir ziyaretimde fiyatın 175 tl. ye düşmüş olduğunu gördüm. (Saturn) Bir kere daha deneyip kulaklığı beğendim ve almaya karar verdim. Hatta bir de yanına downtown modelini aldım. (downtown kulak üstü bir model. Yapım kalitesi iyi. Ses karakterleri benziyor, ama baslar düşük.) 140 tl. Evde dinledikçe Uptown'ı gayet başarılı buldum. Elimdeki Senheiser hd 435'ten daha iyi sonuç verdiğini gördüm. Böylece hd 435'in yerini aldı. (senheiser hd 435 derin baslara inemiyor. Tizler biraz az, yumuşak. Genel senheiser yatkınlığı.) Youtube incelemelerine baktım, orada da genel olarak philips uptown modeli beğenilmiş. Bu kulaklığı foruma tavsiye etmeyi düşünmüş ama vazgeçmiştim. Yakın bir tarihte Media Markt'da 99 tl. ye satıldığını gördüm. Bu fiyata iyi kulaklık yazmalıyım dedim. Bir hafta sonrasında ise Saturn'de fiyat 79 tl.ye düşmüştü. Bugün hala öyleydi. Ben 175'e aldım. Kızıyorum tabi. Hepsi burada sitesinde 269 tl. görünüyordu en son baktığımda.

M-audio fasttrack pro üzerinden cıs-tak müzik (audiophile), türkçe müzikler (vokal ve enstruman önde.), audiophile referans için bir albüm (caz, vokal, enstruman tarzı) ayrıca çeşitli pop müzik (yeni dönem, iyi kayıt).

Monsters kulaklık ayırıcı. Üzerinde volume ayarı var. Böylece kulaklık seviyelerini birbirine mümkün olduğunca eşitleyip anlık karşılaştırma yapabildim.

Gelelim kulaklığa (uptown)
    Yapım kalitesi gayet iyi. Kablo jack bağlantı tarafı biraz zayıf, en kötü tarafı üzerindeki ses seviye kontrol sürgüsü çok kalitesiz. Ses ayarlarken balans bozulabiliyor. Biraz oynayıp dengeliyorsunuz, şimdilik...

Konfor çok iyi. 6-7 saat kesintisiz dinleme ve hiç sıkıntı yaratmadı. (Ben sıkıntılıyımdır bir de.)
    Kulaklık pedleri çok konforlu. Yumuşak bellek süngerlerden (visco mu deniyor?) Üzerindeki deri çok yumuşak. Taç kısmı da iyi.

Ses kalitesi: 12-23.500 hz. arasını veriyormuş. Bu kulaklığı test ederken farkettim ki ben 13 hz.'i duyabiliyormuşum. Daha önce testlerimde 11.500 hz.den sonrasını duyamadığımı görmüştüm. Ses kalitesi genel olarak iyi. Tatminkar. Baslar biraz düşük, orta ses - orta tiz biraz yüksek. (tipik philips yatkınlığı)

Philips'in şu ana kadar çıkardığı en iyi fiyat performans ürünü diyebilirim.
    Muhtemelen elinizde iyi kulaklıklar vardır ve bunu almayı düşünmeyebilirsiniz. Fakat çevreden soranlara tavsiye edilebilecek bir ürün.

KARŞILAŞTIRMA:
    Senheiser Momentum ile karşılaştırmaya gelince elbette momentum daha iyi. Fakat philips çok iyi kapışıyor. Hele bu fiyata.
    Ses kalitesi: Momentum daha bas bir kulaklık. Philips'te genel olarak görülen orta-orta tiz taraflardaki yükseklik sorunu bunda da var. Ama diğer kulaklıklar gibi değil.
    Orta seste Philips sunileşiyor. Biraz plastik kutu sesi alıyorsunuz. Ama normal dinlerken bu farklar pek anlaşılmıyor. Senheiser ile tam bir karşılaştırma yapınca bu farkları anlıyorsunuz.
    Philips'in sahnesi daha iyi. Momentum biraz kapalı. Tersini beklerdim. Çünkü Philips ses yalıtımı mükemmel. Dışarı hiç ses vermiyor. İçeri de ses almıyor. Momentum dışarıdan çok ses alıyor. Yalıtımı iyi değil.

Tizler bana aynı gibi geldi. Ama benim kulaklarım 11.500 hz. sonrasını duyamadığı için orasına pek karışmıyorum. İsteyenler tekno marketlerde denesinler.

Philips, Senheiser'den daha konforlu. Momentum kulak çevresi olmasına karşın çapı dar. Kulakları rahatça içine almıyor. Benim kulaklarım tam sığmadı doğrusu. Uzun dinleme şansı yok benim için. Philips ise çok iyi. Philips biraz daha iri.

Kulaklık taç ayarı momentum'da gayet iyi. Kaydırma kademesiz. İnce ayar yapabiliyorsunuz. Philips uptown ise tık tık seviyeli. Ama sorun olmuyor.

Karşılaştırmamın bir sebebi de kulaklıkların aşağı yukarı aynı görsele sahip olmaları. Kesin emin değilim ama galiba philips daha sonra üretilmiş. Piyasada bu modeli kullanan başka kulaklıklar da görebilirsiniz. Her iki kulaklık da çok şık görünüyor.

Sonuç olarak piyasada şu an alabileceğiniz en iyi fiyat performans ürünü olarak 79 tl. için Philips Uptown en iyi ürün diyebilirim. Bugüne kadar üretilen diğer philips kulaklıklardan çok daha iyi.

Senheiser Momentum. Çok dengeli bir kulaklık. Ses kalitesi iyi. Senheiser'den beklenen kalitede bir ürün. Senheiser'de genellikle tiz seslerin fazla yumuşak, biraz kısık kalması bu kulaklıkta fazla hissedilmiyor.

Momentum ile farklı müzikler dinleyip biraz daha kulaklığa alışınca daha detay şeyler duyarsam buraya eklerim.

Ekleme: Dinledikçe Momentumun kalitesi daha iyi anlaşılıyor. Fakat çok heyecan verici bir kulaklık sayılmaz. Çok dengeli bir ses. Orta sesler çok düzgün. Orta - bas aralığı çok iyi gelmedi. Tizler yeterli ve temiz görünüyor şimdilik. Baslar yeterli. Özetle ses olarak stüdyo monitör kulaklığı denebilir. Flat ses dinlemek için çok ideal.

Kulağım kulaklık içine tam oturmuyor. Kulaklarım biraz büyük. Kulaklığı oynatarak kulak kepçesinin kulaklık içine yerleşimini sağlıyorum. Bir saat sonunda sıkıntı başlıyor. Philips ise çok konforlu. Kulaklarınız biraz büyükse denemeden momentumu almayın sakın.

Karşılaştırma için dinledikçe uptown orta sesi belirgin olarak yüksek geliyor, baslar momentuma göre düşük seviyede. Ama bu fiyata uptown hala çok iyi bana kalırsa.

Senheiser momentumu arkadaşımdan ödünç aldım. İyi ki satın almamışım diyorum. Benim kulaklara oturmadı. İadesi sorun olurdu. Ses kalitesi açısından sorarsanız satın almak için daha iyi kulaklık var mı bakın derim. Stüdyo monitör kulaklığı arıyorum diyorsanız doğru kulaklık.

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2014
    DefinitioN bunu beğendi.
  2. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Elinize sağlık :ok

Uptown bi ara fiyatı yüksekken benim de elimden geçti. 79 liraya kadar düştüyse önerilebilir gerçekten.

Onun dışında bu rakamlara alınabilecek - bence - en şık ve malzeme kalitesi olarak en premium hissettiren ürün. Bu konuda ben çok başarılı buldum. Tek sıkıntısı dediğiniz gibi kablodaki ses ayarının temassızlık yapması.

Ses olarak o fiyata fena değil. Bas severler genel olarak basını az bulacaklardır. (Giriş seviyesinde bas sevenlerin çok olduğu malum) Mediamarktlerde felan olduğu için, alacakların deneme imkanı zaten var.

3. digitalcrimes

digitalcrimes FLAC

Beğenileri:
    10
    Ankara Optimum'da 69 TL'den buldum :yourock [size=14pt]Son 16 ADET[/size]

4. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Optimum zaten buraya 20 km, git gel aynı paraya gelir :evl

Edit: 25miş :evl

5. altan

altan MP3

Beğenileri:
    6
    Fotoğraf ve foto sonrası bir kaç satır daha ekledim.

6. MTRMSK

MTRMSK FLAC

Beğenileri:
    361
    Elinize sağlık. Fotolarda momentum beklediğimden bayağı küçük duruyor. Sizdeki on-ear modeli midir?

7. altan

altan MP3

Beğenileri:
    6
    Hayır tam boy olanı. Yukarıda da yazdığım gibi, kulaklarınız biraz büyükse kepçeler kulaklık içine girmiyor. Denemeden almayın.

8. sensable

sensable WAV Moderatör

Beğenileri:
    475
    Elinize sağlık. 2 kulaklık ne kadar da benziyormuş birbirine.

9. ı like sennhesier

ı like sennhesier Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Güzel ve farklı ve özet bir inceleme degerlendirme olmuş.Fotograflarlada taçlanmış ,ben merak ettim o taşıma çantası hangisinin acaba belirtirseniz sevinirim. bu arada keşke diger markalarda phılıps kadar indirimler yapsa 200 lira dan nerdeyse 50 inicek

10. gronyar

gronyar MP3

Beğenileri:
    2
    Çanta momentuma ait philips uptown sade transparan plastik bir kutu içerisinde geliyor ve taşıma çantası yok.

11. ı like sennhesier

ı like sennhesier Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Hızlı cevap içın teşşekürler

12. Thehelsing

Thehelsing MP3

Beğenileri:
    1
    Uptown'u bugün deneme imkanı buldum ve fotoğraflarda göründüğü gibi değil bence. Çok büyük durdu, özellikle arkadaşım takınca yüzü sadece kulaklık ve yanaktan ibaretmiş gibi oldu. Bu kulaklığı da denemeden almamak lazım. Estetik olarak beğenmedim ben.

13. altan

altan MP3

Beğenileri:
    6
    Haklısınız, kafada duruş önemli, onu atlamışım. İşin komik tarafı ben nasıl görünüyorum diye kafama takıp aynada hiç bakmamıştım. Sizin bu yazınız üzerine hemen denedim. Gerçekten philips iri duruyor. Senheiser ise kafada çok iyi duruyor. Sokağa çıkmak söz konusu olsa momentum ile çıkılır, uptown biraz abartılı duruyor. Ben sadece evde kullandığım için önemsemiyorum. Bu kulaklığın (uptown) benim için en büyük artısı konforu sayesinde uzun süre kulaklık ile dinleme yapabilmem, ayrıca çok iyi ses yalıtımı sayesinde yatak odasında eşim uyurken rahatça bir şeyler dinleyebilmem oldu.

Şunu da ekleyeyim, amatörce müzik yapıyorum. Uzun süre kafamda kulaklık ile çalışmam gerekiyor. Uptown iyi geldi.

14. Thehelsing

Thehelsing MP3

Beğenileri:
    1
    Biz de şans eseri farkettik mekanda ayna olduğu için. Arkadaşım denerken ben başka bir taraftaydım; beni çağırdı aynadan görüntüsünü gördükten sonra ve açıkcası çok komik bir görüntüyle karşılaştım :) Konfor açısından dediğiniz gibi rahat bir kulaklık. Evde kullanımlara daha uygun sanırım.

radyo bunu beğendi.
  15. altan

altan MP3

Beğenileri:
    6
    Momentumu dinledikçe daha iyi tanıyorum kulaklığı. Vokaller çok iyi, orta sesler çok başarılı. Bas konusunda bazı parçalarda iyice keyif aldım. Bu kulaklık oldukça iyi bir kulaklık. Sahnesi de geniş olsaymış iyi olacakmış.

16. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    İnceleme için elinize sağlık. :) Kulaklıklar ne kadar burn-in oldu acaba?

17. DefinitioN

DefinitioN Analog Yetkili üye

Beğenileri:
    2.960
    İncelemeden bağımsız olarak şunu söylemeliyim:Bu tür ayrı sınıftaki kulaklıklarla ilgili kıyas ve karşılaştırma bilgileri verilirken başta dinlenen müziğin kalitesi olmak üzere,kaynak(player v.s.) çok önemli.

Bazı müzikçalarlar nispeten ucuz ve kalitesiz kulaklıklara avantaj sağlayarak,kaliteli ve ya pahalı kulaklığın kendini gösterebilmesine imkan tanımazlar.Hatta kaliteli kulaklığın çok daha kötü çalıyormuş gibi duyulmasına yol açarlar.(Bunun sebebini çoğumuz biliyoruz)

Sonuçsa son derece yanıltıcı olabilir.Basit ama önemli bir ayrıntı bu.Genel bir düşünceydi,yeri gelmişken tekrar paylaşmak istedim.

Son olarak elinize sağlık.Yeni katılımcılardan böyle paylaşımlar görmek güzel. :ok

18. altan

altan MP3

Beğenileri:
    6
    Mike Portnoy:
    Arkadaşımdan ödünç aldım. Kendisi burn in yapmıyor. Ama bir süre kullandığı için çok yeni sayılmaz. Biraz açılmıştır.

DifinitioN:
    Sonradan test için kullandığım sistemi ve müzik örneklerini eklemiştim yazıma. İlk versiyonu okuduysanız tekrar bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Zaten bu iki kulaklık da karşılaştırılabilecek modeller değil aslında. Yani kusuruma bakmayın. Bir görüş olarak sunuyorum.

19. DefinitioN

DefinitioN Analog Yetkili üye

Beğenileri:
    2.960

Merak etmeyin.Gördüm.(Genelde incelemeleri 2-3 kez okurum.)

Bu sebeple "incelemeden bağımsız" diyerek başladım söze.Sizinle ilgili değil rahat olun.Genel bir düşünceydi. :wink

20. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Anlıyorum, burn in olmadan inceleme yapmak pek sağlıklı olmuyor da o sebeple sormuştum. :) tekrar elinize saglık.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sayfayı Paylaş