Philips uptown ve Senheiser Momentum karşılaştırma

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' bölümünde altan tarafından 30 Ekim 2013 tarihinde başlatılan konu.

1. altan

altan MP3

Beğenileri:
    6
    Ben de heyecanla biraz çabuk yazdım yazıyı. Kulaklığı hakkıyla belli bir süre dinleyip tanımadan yazmak iyi değil. Pek çok müzik türü ile mümkün olduğunca çok dinleyerek değerlendirmek gerek. Senheiser'in kadın ya da erkek olsun vokallerdeki sunumuna bayıldım. Giderek dinledikçe Senheiser momentum'un puanı artıyor.

2. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Biraz daha zaman ayirinca, tekrar bir güncelleme yaparsınız yazınızda. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. altan

altan MP3

Beğenileri:
    6
    Senheiser momentum on ear dinleme şansım oldu. Merak edenler Media Markete uğrayabilir. 212 alışveriş merkezinde gördüm. Momentum ile oldukça benzer bir karakteristiği var. Karşılaştırma şansım olmadı, ama youtube incelemelerinde v şekilli frekansa sahip olduğu söyleniyor. Yani momentum on ear biraz daha bas ve tiz arttırılmış durumda.

Aynı yerde akg 460 idi yanlış hatırlamıyorsam, onu test ettim ve momentum on ear'dan açık ara önde olduğuna karar verdim. Akg'nin bas ve tizleri yerli yerinde şıkır şıkır, temiz bir sesi var. Ortalar gayet iyi. Enstrumanlar çok iyi ayrılıyor. Konfor daha iyi. Görünüm olarak momentum on ear daha iyi tabi. Ama 600 küsür lira momentum on ear'a vermek yerine 340 tl. ye kesinlikle akg 460 alınır.

Youtube incelemelerinde momentum çok tutuluyor. Ben nedense pek sevemedim.

4. altan

altan MP3

Beğenileri:
    6
    Youtube da güzel bir inceleme var. Audio technica ath m50 ile karşılaştırılır bir kulaklık olduğu söyleniyor.

[youtube]xWJ8Xeve5_o[/youtube]

5. altan

altan MP3

Beğenileri:
    6
    [youtube]yX38uQ4ROJ4[/youtube]

bir inceleme daha.

6. pastnova

pastnova FLAC

Beğenileri:
    0
    Ya arkadaşlar buda fx 700-m650c furyası gibi oldu.Media marktta 79 lira etiketi görünce alıyım dedim.Açıkta momentumda vardı.

Bu kadar balon bir ürün olur.Detay namına hiç bir şey yok uptownda.Momentumun daha kötü olduğu hiç bir alan yok.Bas ,mid ,tiz ,sahne ,gövde ,sap herşeyi daha iyi.Kulaklıkla hiç bir alakası olmayan kız arkadaşım bile aradaki farkı anladı.Bu çok kaliteli çalıyor dedi.Bana sorarsanız 79 da etmez ama almış bulunduk evde bulunsun belki uçakta filan dinlerim.Kesinlikle f/p ürünü filan değil.Sadece f ürünü.

7. Özkan

Özkan Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Bende aynı fikirdeyim. Uptown kesinlikle fiyatını bile haketmiyor bana göre. Aynı fiyata Creative Hq-1600 alın çok daha iyi yaparsınız :ok

8. high-fidelity

high-fidelity DSD

Beğenileri:
    863
    Size katılıyorum.Bende dinlemiştim bir gün MediaMarkt'ta.Beş para etmez.Ayrıca da tasarımını,Momentum'dan çalmaları biraz ayıp olmuş.

9. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Uptown bize uymuyor veya fiyat/performanslı bulunmuyor olabilir ama yolda yürürken, uçakta vs. güzel tipli birşeyler dinlemek isteyen çok insan var. O fiyata onlar için güzel seçenek.

10. pastnova

pastnova FLAC

Beğenileri:
    0
    Hasancım kesinlinlikle katılıyorum.Ama şişirilmesinin ,son kullanıcıyı yanlış etkilemeninde bir anlamı yok.Ben 80e aldım.Bence 81 liralık bile ses vermiyor.Sadece abartılmasın diyorum.Hele ki Momentumla karşılaştırmak kulaklığa hakaret resmen.

11. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Bende Cem'e katılıyorum. O fiyatları göz önüne aldığımızda f/p ürünü diyebilirim. Beğenmeyen 400-500Tl'lik beats'leri taksın öyle karşılaştırsın. Bence tek ve ciddi eksiği kablosunun kalitesiz olması.

12. altan

altan MP3

Beğenileri:
    6
    Bu iki kulaklığı birbirine rakip ya da eş olarak karşılaştırmamıştım. Sadece benzerlikleri ve aynı anda elimde olmaları ile karşılaştırma gereği duydum.

Son yazdığınız eleştrilerin bazılarını oldukça abartılı buldum. Örneğin momentumun sahnesi hiç geniş değil. Philips'in sahnesi çok daha iyi. İnsanların fiyattan çok etkilendiğini ya da bir ürün çoğunluk tarafından beğenildiğinde beğenilerin etki altında kaldığını düşünüyorum.

Fiyatlar arasındaki aşırı fark düşünüldüğünde bu karşılaştırmada birinin diğerine denk olmadığını zaten söylemeye gerek yok.

Philips'in fiyat performans ürünü olmadığını söylemek ise mümkün değil. Bu ürün bu fiyata gerçekten çok iyi. 100 tl. ye kadar bu kulaklıktan daha iyi bir ürün bulamazsınız.

Bu arada philips'ten daha önce aldığım her üründe nefret etmiş biri olarak bu ürünü bu kadar da savunuyor olduğuma kızıyorum, ama ürüne haksızlık etmeyin.

13. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Tipi de sizin icin onemliyse 140 lira verilebilir.

Ama 80-100e bulun bence.

14. ceylansinan

ceylansinan MP3

Beğenileri:
    35
  15. altan

altan MP3

Beğenileri:
    6
    Kampanya dahilinde fiyatları indirilmişti. Ben 170 tl. ye almıştım. :angry

16. Doctor3D

Doctor3D MP3

Beğenileri:
    0
    Hocam ben şahsen tıpta dahil her sektörde üretim yapan Philips ile 70 yıldır kendini kulaklık ve ses ürünleri geliştirmeye adamış Sennheiser'ı karşılaştırmanın Fiat ile Mercedes'i karşılaştırmak gibi olduğunu düşünüyorum. İlk aldığınız zaman daha burn-in olmayan kulaklıkları (okuduğumdan öyle anladım) karşılaştırmak çok doğru olmayabilir. Şimdi sizinde dediğiniz gibi Momentum yavaş yavaş daha ağır basmakta. En basitinden Philips 80 TL lik, Sennheiser momentum ise 800 TL lik bir kulaklık. Tabi fiyatın yüksek olması iyi oldugu anlamına gelmez ama Sennheiser'ı bilen bilir. Farkındayım çok Sennheiser taraftarı bir yorum oldu ama gerçekten bu iki kulaklığı karşılaştırıldığını görünce güldüm. ama tabi emeğinize ellerinize sağlık inceleme için gayet güzeldi.

17. altan

altan MP3

Beğenileri:
    6
    Arkadaşlar bu iki kulaklığı birbirine denktir diye karşılaştırmadım. Karşılaştırdığım için bunları denk tuttuğumu zannetmeniz çok üzücü. Bunu yazının içinde de belirtiyorum, sonraki mesajlarımda da. Evet; dediğiniz gibi mercedes ile fiat'ı karşılaştırdım.

Geri dönüp yazdıklarımı tekrar okuyabilirsiniz.

gibi.

Elimde başka senheiser kulaklıklar da var. Onlarla da bunları karşılaştırmadım bakın. Senheiser' de 80'lerin başından beri bilirim ve kullanırım. Referans olsun diye söylüyorum.

Ek: Media Markt'ta bugün itibarıyle 97 tl.ye gördüm.

18. brendan

brendan MP3

Beğenileri:
    92
    ben çoğu görüşe katılmıyorum. bir kere philips kulaklık alanında giriş-orta-üst segmentlerde her zaman kaliteli ürünler yapmıştır.

uptown için yapılan olumsuz yorumların hiçbirine katılmıyorum. sürücüler gayet kaliteli. konfor mükemmel. fakat kablo sorunu nedeniyle ederinin yarısına hatta 3te 1 fiyatına satılmış. bendekinde bakır kablo var. ve 200 dolarlık srh840 ile karşılaştırıyorum. sadece %10luk bir fark hissediyorum. o da midlerdeki netlik açısından.

19. gronyar

gronyar MP3

Beğenileri:
    2
    Uptown kulaklığı uzun süredir kullanıyorum. Hatta öyle ki kulaklığın padleri koptu. Ses konusunda sennheiser momentumu hiç dinlemediğim için bir kıyaslama yapabilmem mümkün değil ancak şunu belirtmek gerekiyor ki bu kulaklık kesinlikle fiyatı kapsamında uygun bir seçenektir. Fiyatını haketmiyor gibi yapılan yorumlarnı tamamen anlık hissi yaklaşımlar olduğunu düşünüyorum.

Kişisel fikir olarak acayip konforlu bir kulaklık estetik belki büyük olabilir ancak uzun süreli dinlemelerde kesinlikle terleme yapmıyor ve en ufak bir ağrı yok. Uzun süreli dinleme sonunda insanı yoran bir sese de sahip değil.

Kulaklığı audioquest ile birlikte kullandım bir süre sese çok etki etmiyor veya benim kulaklarım fark etmiyor. Bass seslerini biraz daha sıkı hale getiriyor tizlerde ben pek etkisi olduğunu düşünmüyorum belki biraz törpülüyor denilebilir ancak çok az hissedilir bir etkisi var en azından benim için öyle.

Eğer sokakta müzik dinleyenlerdenseniz zaten ben farkı farkedecek birisinin olduğunu pek düşünmüyorum hareket halinde olmak ve çevre seslerin etkisi aynı zamanda normale göre daha yüksek sesle dinleme ihtiyacından ötürü zilyon dolarlık kulaklık dahi olsa tat vermiyor. Cep telefonu ile dinliyorsanız zaten diyecek birşey yok parmaklarımızı yormaya dahi değmez.

Olumsuz olarak fiziki yapısı uzun süreli kullanıma uygun değil çok çabuk yıpranıyor. Özellikle kulaklık padleri çabuk aşınıyor. Kendi kulaklığımın resmini çekip koymuyorum savaştan çıkmış gibi resmen bir defada düşürdüm ama bunu da söylemekte yarar var.Kablosu zaten tam bir felaket oldukça narin yapıda ses kontrol kısmı bazen temassızlık ediyor ki hemen herkes bunu yorumunda belirtmiş

Amfi dac gibi bleşenlere de pek tepki veren bir kulaklık değil.
    (bende pek ekipman olduğu da söylenemez ama en azından birlikte kullandığım audioquest ile birlikte bu şekilde)

20. CapoNx

CapoNx MP3

Beğenileri:
    116
    Dediğinize örnek verirsem Fatih hocam;

Bakınız Fiio x1 ve dx50 veya 90. X1 ile momentum oluyor ama ibasso takınca x1 olmamış diyorsun. Ayrıca bende de şu an momentum var ve sahne problemini sadece x1 de yaşadım. Bence inceleme yapan arkadaşın dap problemi var.

Sayfayı Paylaş