Phonak Audeo PFE 112 & Rock It Sounds R-50 Karşılaştırması

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' bölümünde Hanamichi tarafından 4 Nisan 2013 tarihinde başlatılan konu.

1. Hanamichi

Hanamichi DSD

Beğenileri:
    1.586
    Kullanılan Dap : Hifiman Hm-602 (Fat)

Merhaba sürekli olarak kullandığım iki kulaklığı karşılaştırmak istedim .Okumak için zaman ayıran herkese şimdiden teşekkürler :)
    Konfor:
    Pfe:
    Pfe bu konuda kulağa oturması açısından daha üstün .Kulaklığı taktığınızda tam olarak kulak kanalı kapatıp başarılı bir izolasyon sağlıyor .Kabloda temas olduğunda herhangi bir ses duyulmuyor.Kabloyu cebinize nasıl koyduysanız öyle çıkıyor karışmadan :) Kablonun malzeme kalitesi oldukça güven veriyor zor bozulacak bir kulaklık gibi .Sürücüleri kulağınıza taktığınızda bu kulaklıkla uyuyabilirsiniz bile o kadar rahat :)
    R-50:
    Konfor konusunda pfe e kadar başarılı değil .Kulaklığı satın aldığınızda kanca şeklinde içinde tel olan bir kısımla geliyor ve bu kısım oldukça rahatsız edici .Kulaklığı kulağınıza oturttuğunuzda sert bir malzeme olduğu için sürücüyü dışarıya doğru çekiyor bu teller.Çok kolay çıkarılabiliyor ve bu şekilde daha rahat kullanılıyor .Kablo konusunda pfe yine daha üstün ,kablo karışmaya çok müsait ve çok güven veren bir yapıda değil ince bir kablo.

Rock :
    Dinlenen parça :Ac Dc _Thunderstruck
    [cloudset]https://soundcloud.com/mattbern/ac-dc-thunderstruck[/cloudset]
    Pfe
    Parça başlarken gitar tam ortada çalıyor ve zillerde ona eşlik ediyor .Gitarın sesinde sıkıntı yok oldukça doğal geliyor ama zillerde biraz yapaylık var sanki .Daha sonra biraz solumuzda tok bateri ritimleri parçaya eşlik ediyor .Ses oldukça doğal herhangi bir yapaylık ve şişirme yok baterinin sesinde .Şimdi vokalimiz biraz sola yakın parçaya eşlik ediyor yine ses perdesiz ve vurgu oldukça hissedilir seviyede .Pfe nin sahnesi geniş ve sesler üst üste binmiyor bu bize rahat bir dinleme imkanı sunuyor :)
    R-50
    Gitar biraz daha yakından ve daha canlı çalıyor ve ziller oldukça doğal pfe ye göre daha başarılı buldum açıkçası. Davul ritimleri pfe ye göre uzuyor daha güçlü olmasına rağmen tam anlamıyla aynı doğallığı duyamıyorum .Vokalin sesi biraz parlıyor sibilans olmuyor ama pfeye göre biraz daha keskin bir ses.Kulağı rahatsız etmiyor ama alışmak için kulaklığa biraz zaman vermeniz lazım .Sahne konusunda Pfe kadar başarılı değil ama zilleri bu doğallıkta duymak oldukça güzel .Gitar tonları da yine aynı şekilde başarılı .
    Caz:
    Dinlenen Parça : Melody Gardot-İmpossible Love
    [cloudset]https://soundcloud.com/deccarecords/impossible-love-1[/cloudset]

Pfe :
    Cazda bence en önemli unsur vokalin sesini tam anlamıyla hissetmek ve pfe de bunu çok iyi başarıyor .Parçayı dinlerken bu doğallık ve detay sizi parçanın içine sürüklüyor .Pfe yine enstrüman ayrımı bakımından geniş bir sahne sunuyor .Enstrümanlar uyum içerisinde ve sesler çok doğal .Vokalin sesindeki detayı tam anlamıyla duyuyorsunuz perdesiz ve doğal bir ses .
    R-50
    Vokal de yine pfe kadar başarılı ses oldukça doğal ve tizlerde şu an rahatsız edici bir parlama yok .Arka plandaki zil sesleri şimdi daha duyulabilir şekilde ve yine oldukça doğal .Kısaca yorumlamak gerekirse sahne biraz daraldı ve tizler daha ön plana çıktı .ama dinlediğim Ac dc parçasındaki gibi bir parlama söz konusu değil .İki kulaklıkta da detay ve doğallık iyi seviyede .Sahnesi pfe kadar geniş olmasad a detay ve tonlama konusunda oldukça başarılı bir kulaklık .
    Dans:
    Dinlenen Parça : Dj Tiesto -İn My Memory
    [cloudset]https://soundcloud.com/djkodo/tiesto-in-my-memory[/cloudset]
    Pfe :
    Ses oldukça detaylı ve rahatsız edici bir çözünürlükte değil . Bazı kulaklıkları taktığınızda bu türe hiç uygun değil dersiniz ya pfe öyle bir kulaklık değil .Elektronik müzikte dinlenebiliyor ama dinamik sürücülü kulaklıklardaki baslar yok maalesef bas konusunda belki doğallık olmasa bile miktar olarak zayıf .Sanırım bu tür için hm602’le ikisi yeterli sıcaklığı sağlayamıyorlar ama dinlenmeyecek kadar da kötü değil .
    R-50
    Bu kulaklıkta daha gövdeli ve tok bir ses bizi karşılıyor .Detay yine üst seviyede bas vurgu ve miktar olarak pfe den daha iyi .Yine bir dinamik sürücülü kulaklık kadar kulağı doldurmuyor ama pfe ile kıyaslandığında elektronik müzikten daha çok keyif alıyorsunuz.Armatür sürücülü bir kulaklık olmasına rağmen müzikteki ayrıntı rahatsız edecek düzeyde değil bas konusunda da dinlemek için yeterli yoğunluğu sağlıyor .

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2014
    seiim, Dude, djalimarmaris ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. Kuzey

Kuzey WAV

Beğenileri:
    30
    Ellerine sağlık Barış güzel bir karşılaştırma olmuş. R-50 yeni bir kulaklık sayılır ve biraz daha insanların kafasında fikir oluşması açısından çok bilinen PFE ile karşılaştırman güzel olmuş :)

3. kaanosphere

kaanosphere MP3

Beğenileri:
    1
    Bir çırpıda okudum. Şarkılar da -her e kadar dizüstü hoparlöründen dinlediysem de- konuyu okurken durumu kavramayı kolaylaştırmış.
    Kulağınıza, elinize sağlık. :love:

4. Hanamichi

Hanamichi DSD

Beğenileri:
    1.586
    Tesekkurler Saffet :) evet cok bilinmeyen bir kulaklik ama rock muzik icin cok tavsiye ediyoruz elimden geldigince yazayim dedim :)

5. Hanamichi

Hanamichi DSD

Beğenileri:
    1.586
    Tesekkurler :)

6. Typhoon

Typhoon FLAC

Beğenileri:
    6
    Tebrikler Barış. :ok Çok güzel bir inceleme olmuş. Şarkılar üzerinden anlatman güzel fikir. Eline, kulaklarına sağlık.

İkiside kendi uçları ile mi test edildi? Özkan abi r-50 için "kendi uçları sibilance yapabiliyor" demişti. Sıcak walkman ile test edilselerdi, durum ne olurdu acaba. :)

Teşekkürler. :worship

7. Hanamichi

Hanamichi DSD

Beğenileri:
    1.586
    Teşekkürler Tayfun :) R50 nin uçları gerçekten parlamaya çok müsait ve konforlu değil kutu içeriğine neden böylr bir uç koymuşlar anlamadım .Ben ona da pfe nin uçlarını taktım daha iyi oldu .Triple Flange uçlarla da güzel oluyor ama bu seferde detay azalıyor ve ben pek rahat bulmadım :) Vallahi sıcak olarak elimde şu an sony var oda sıkıntılı bazen çalışmıyor bilgisayara bağlayınca onda da hep elektronik parçalar var o yüzden yazmadım.Aslında Nexusta sıcak onunda sesi oldukça iyi onunla da yazarım bir şeyler .
    :)

8. fosther

fosther Analog Moderatör

Beğenileri:
    1.712
    Eline sağlık Barış. :)

Pfe012 perfect bass modeli hakkında bilgin var mı acaba?

Elektronik müziğe gider mi sence?

Aslında almayı düsündüm bi ara vazgeçtim sonra.

Bass'ları pıt pıt diye vuruyor düşündüm.

9. Hanamichi

Hanamichi DSD

Beğenileri:
    1.586
    Teşekkürler Oğulcan :) elektronik müzik için bu kulaklıklar pek uygun değil basları dinamik sürücülü kulaklıklar gibi değil .Ben sadece dinlenebilirliği açısından yazdım :) Senin dinlediğin türlere biraz yavan kalırlar .Bas var ama miktar olarak tatmin etmeyebilir .Pfe 012 yi dinleme fırsatım olmadı ama kutu içeriğinden çıkan filtrelerdeki gibi bir etki yaratıyorsa çokta iyi değil ;D Bence Pfe 112 ve R-50 rock ve jazz için uygun seçim olur . :ok
    [quote author=George Szell link=topic=6504.msg90930#msg90930 date=1365180003]
    Eline sağlık Barışçım. Hoş, anlaşılır bir inceleme olmuş.
    [/quote]
    Teşekkürler Hadi bey :)
    Elinize sağlık,değişik bir çalışma olmuş gerçekten.
    Teşekkürler Umut bey elimden geldiğince yazmaya çalıştım :)

10. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Elinize sağlık,değişik bir çalışma olmuş gerçekten.

11. Hanamichi

Hanamichi DSD

Beğenileri:
    1.586
    Teşekkürler Umut bey elimden geldiğince yazmaya çalıştım :)

12. puskuruk

puskuruk FLAC

Beğenileri:
    27
    Acaba uç kullanarak r-50nin tizlerini yumuşatıp iyi bir kulaklık elde edebilir miyiz? :)

13. Typhoon

Typhoon FLAC

Beğenileri:
    6
    Arkadaş bunla ilgili yazmış zaten. :)

14. puskuruk

puskuruk FLAC

Beğenileri:
    27
    Daha iyi olduğu yazılmış sadece bende sibilance sorunuda çözüldüğüne göre rahat dinlenebilir mi kayıp çok mu diye sormak istemiştim :) Ve sizede teşekkür ederim :)

15. Hanamichi

Hanamichi DSD

Beğenileri:
    1.586
    Pfenin uçlarıyla daha rahat ama tam anlamıyla sorunu çözdüm diyemem sesi yükselttiğim de yine parlamalar oluyordu .Fiyatına göre güzel bir kulaklık ama uzun dinlemelerde pfe daha rahattı.Tiz konusunda oldukça başarılıydı R-50 özellikle keman sesini de çok güzel veriyordu doğallık bakımından bazen özlüyorum :)

16. puskuruk

puskuruk FLAC

Beğenileri:
    27
    Teşekkür ederim benim için önemliydi.

17. Hanamichi

Hanamichi DSD

Beğenileri:
    1.586
    Rica ederim kaynakta önemli tabi ben hm-602 yle kullanmıştım farklı daplarla değişik sonuçlar verecektir.Çok fazla kulaklık denemediğim için tavsiye edemiyorum sadece iki ürün arasında fikrimi yazdım :)

18. puskuruk

puskuruk FLAC

Beğenileri:
    27
    Bende x3'üm gelene kadar clip plusla sonra beğenirsem x3'le devam etmeyi düşünüyorum. :)

19. berk39

berk39 MP3

Beğenileri:
    63
    fiio x3 kullanıyorumda rockit r50 mi tavsiye edersiniz yoksa hifiman re400 mü

20. Hanamichi

Hanamichi DSD

Beğenileri:
    1.586
    R50 hatirladigim kadariyla re400 e gore daha acik karakterliydi. Ikisininde iyi yaptigi seyler var . Re400 vokallerde iyiydi, r50 de ise telli ve yayli calgilari begenmistim . R50 sibilansa daha yatkin bir kulaklik re400 e gore . Zit karakterler daha iyi sonuc verebilir diye dusunuyorum ama r50 ile birlikte hic x3 dinlemedim .

Sayfayı Paylaş