Phonak Audeo PFE 112 & Rock It Sounds R-50 Karşılaştırması

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' bölümünde Hanamichi tarafından 4 Nisan 2013 tarihinde başlatılan konu.

1. berk39

berk39 MP3

Beğenileri:
    63
    Benim hep karar vermekte zorlanan bir yapım olmuştur. Genelde kulaklığın vokallere tepkisi hep önemli olmuştu benim için ama re400 de bass hiç tatmin etmez gibi yorumlar gördüm dedikleri gibi dayanılmaz derecede mi?
    Bide armatür sesini merak ediyorum daha deneme fırsatı bulamadım

2. chemist

chemist FLAC

Beğenileri:
    119
    Barış eline sağlık. Yalnız benim pfe ile ilgili katılmadığım bişey var oda midlerin doğallığı. Bu kulaklık bana hep yapay geldi nedense. Özellikle orta seslerde hep bi gariplik hep bi yapaylık vardı. Hani uzun sürelerde kullandım aslında 2 kere aldım sattım falan. Tınısını hiç beğenemedim nedense. Ama onun dışında hala fiyat performansı yüksek bi ürün, heleki amfi ile deneyince kulaklık seviye atlıyodu resmen. Sahnesindende hatırladığım midlerin epey önde olduğu ve eğlenceli bi kulaklıktı :)

3. dulty

dulty DSD

Beğenileri:
    1.441
    Daha öncede söyledim, yine söylüyorum, PFE1xx istediği kadar iyi kaliteye tizlere midlere sahip olsun, hiç bas veremiyor bence. Birçok insan az da olsa yeterli olarak tabir etse de, bence müziğin temel yapı taşlarından birisi bas frekanslar. Fiio X3 ile EQ yapılınca bile üst baslara kadar birşeyşer yapabilen ama orta basdan aşağıya doğru hiç bir çıkış veremeyen bir kulaklık bence. Bir kontrbas, çello, davul sesini hatta bence bazı erkek vokallerini bile doğru vermekten aciz.
    Denemeden alınmaması gereken bir kulaklık diye düşünüyorum.
    Evet kalkanımı kaldırdım hazırım, saldırın! :p

berk39 bunu beğendi.
  4. berk39

berk39 MP3

Beğenileri:
    63
    x3 de custom mı kullanıyorsun equalizer ı

5. Hanamichi

Hanamichi DSD

Beğenileri:
    1.586
    Fatih o zamandan bu zamana kavram anlayisim degisti biraz ama kullanilan kaynakta onemli. Mesela simdi triple fi 10 u hm602 ye takip dinleyemiyorum en guzel sesi galaxy s3 te aliyorum sadece onunla kullaniyorum tf10 u :) . Pfe bi ara 130 a bile dustu bence o fiyatlara malzeme kalitesi icin bile alinir .

6. dulty

dulty DSD

Beğenileri:
    1.441
    X3 de bas ve tiz olarak ayar vardı, volume control chip üzerinden hardware olarak ayarlıyordu. Normalde EQ kullanmam ama X3 ünkü ses kalitesini nerdeyse hiç bozmadığı için kullanıyordum ara sıra. Bas +10 iken bile PFE ancak tık tık diyordu valla.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 12 Ocak 2015 otomatik olarak birleştirildi ---
    Bu arada katılıyorum, malzeme kalitesi, uçlar, çanta filan süper.

7. chemist

chemist FLAC

Beğenileri:
    119
    Pfe yi biçok kaynakla denemiştim ama durum hep aynıydı diye hatırlıyorum. Sana doğal geliyosa ve sesinden memnunsan sorun yok tabi dostum :) hepimiz aynı şeyleri duymuyoruz sonuçta ama genede pfe nin ses tonu yapay bence :evl Bu arada benim kulağıma en iyi oturan kulaklıkta pfe idi

8. Hanamichi

Hanamichi DSD

Beğenileri:
    1.586
    O degilde ne inceleme yazmisim be . Oscar alacak incelemeyi harcamislar :)

prostheticwhim ve Ouroboros bunu beğendi.
  9. Daywalker

Daywalker MP3

Beğenileri:
    63
    Bence biraz da neyle kiyasladiginiza bagli. PFE bas konusunda bence eksik degil. Basları nicelikten ziyade nitelikli diyebilirim. Dağıtmadan, sıkı ve kıvamında veriyor bence. Re-400 ile kiyaslaninca daha gövdeli diyebilirim.

Mid konusunda ise ben beğeniyorum sahsen. Ne çok uzak ne çok yakın.

Bence en büyük artıları fit ve konforu. Kulağıma en kolay taktigim kulaklık. Ben şahsen dışarıda genellikle Pfe yi kullanıyorum rahatligindan ve izolasyonundan dolayı.

10. postgres

postgres MP3

Beğenileri:
    79
    Herkese merhabalar,

Bu kulaklığı merak eden arkadaşlara fikir sağlaması için bende bişeyler yazmak istedim umarım faydalı olur :)

Rock it maceram çok sevdiğim AKG K324P' min jack kısmının parçalanması ile başladı diyebilirim, dengeli bir kulaklık arıyodum çok fazlada bütçem yoktu arkadaşla biraz araştırdık ve direk bu kulaklık üzerinde yoğunlaştık, açıkcası tek çekincem kulaklığın empedansının 32 ohm olması idi çünkü elimdeki dandik sony mp3 player' ımın süremeyeceğinden korkuyordum (aslında biliyordum ama kulaklığa sahip olmayıda çok istiyordum:gulme) onun dışında güzel bir kulaklık olacağını az çok tahmin edebiliyordum, Kulaklığın siparişini Selçuk Bey' den verdim ertesi gün elime geldi ve beklenen tabikide gerçekleşti ses baya bi boğuk ve derinden geliyordu :) buda akabininde sansa + sahibi olmamı sağladı :ok

Malzeme kalitesi' ne değinecek olursam ben sadece K324P ile kıyas yapabilirim, AKG' de öyle çok ahım şahım bir malzeme kalitesi yoktu hatta olsa şuan onu kullanıyor olurdum büyük ihtimalle (hakkını yemiyeyim ama 4 sene boyunca beni çok mutlu etti:angel:) kablosuda ince sayılabilirdi, R50 ye gelecek olursak evet kablosu biraz ince arkadaşlar ve güven vermiyor bana hatta artık taşıma kılıfını kullanmayı bıraktım çünkü sarıp koyduğumda bazen jack kısmı kıvrılabiliyor ve tekrar çıkardığımda malzeme çok kaliteli olmadığından 7-8 saniye eğik vaziyetten çıkmayıp beni tedirgin ediyor bu yüzden çantamın ön gözünü komple R50' ye tahsis ettim diyebilirim.

Konfor olarak K324P daha konforluydu diyebilirim, hanamichininde bahsettiği gibi kulaklığın üzerindeki o sert zımbırtıları kulak üstünden geçirmediğiniz sürece sürekli kulaklığı çıkarma eğilimi gösteriyor, kulak üstünden geçirdiğiniz zamanda bu sefer silikon uçlardan kaynaklandığını düşünüyorum belli bir süre sonra gene kulağınızdan çıkma eğilimi gösteriyor yani rahat bir kulaklık değil malesef.

İzolasyon konusuna değinmek istiyorum ayrı olarak, ben kulaklığın izolasyonunuda beğenmiyorum yani en azından K324P daha iyiydi bu konuda onu arıyorum diyebilirim. Serviste veya çalışırken biraz sesli dinlemek istediğimde insanları rahatsız ederim diye açamıyorum maalesef, hani bu bahsettiğimde çok yüksek sesler değil orta üst civarı denilebilir.

Ses konusuna değinecek olursam R50' de iki şeye aşığım, ziller ve yaylı çalgılar... Bu kadar etkileneceğimi hiç düşünmemiştim çok ciddi söylüyorum K324P' de çok araştırıp aldığım çok dengeli bir kulaklıktı fakat şu konuda efsaneydi diyemem (çok dengeli olması dışında:)) ama R50' nin zillerine ve yaylı çalgılarına gerçekten bayılıyorum inanılmaz keyif veriyor bana. Midleri ve tizleri tam olarak hatırlamıyorum ama K324P' den daha iyi olduğuna adım gibi eminim. Tizlerde sibilansa yatkınlığı olduğu doğrudur kulaklığın bende bu sorunun üstüne daha eğilemedim çeşitli uçlarla denemeler yapıcam ama. Sahnesi çok geniş değil ama bence yeterli, basslarda biraz daha hacim olsa çok daha güzel olacaktı diye düşünüyorum çünkü hiçbir zaman kaçırmıyor tane tane hepsini vuruyor biraz uzatıyor ama hiçbir sorun teşkil etmiyor tek eksiği bence biraz hacim o zaman işte tam aradığım kulaklık olacaktı diyebilrim :) Rock, Jazz, Blues çok güzel dinleniyor kulaklıkla özellikle bu tür müzikleri dinliyorsanız bir deneyin derim ben ek olarak film müzikleride dinliyorum o taraftada beni gayet mutlu ediyor ama dediğim gibi basslar hacimsiz olduğundan elektronik müzikleri pop, funk dinlemek için çok doğru seçim olmayacaktır. Umarım faydalı bir yazı olmuştur elimden ve bilgimden geldiğince bişeyler yazmaya çalıştım

Halitkin, netknight ve Hanamichi bunu beğendi.
  11. koraygundogdu

koraygundogdu MP3

Beğenileri:
    28
    arkadaşlar selam pfe 132 mi rock sound r50 mi çok kararsızım. bu arada pfe 132 yi hiç bi yerde bulamıyorum ya yardımcı olanlar varsa çok sevinirim

12. Halitkin

Halitkin Yeni Üye

Beğenileri:
    18
    bir kaç gündür Rockit R50 modelinin yurt dışı incelemelerini okuyorum, gerçekten de çok övgü almış. 120 dolara çift armatür sunması ve ses kalitesi kendisini tam bir fiyat/performans kulaklığı yapmış.

bas sevdiğim için bugüne kadar hep dinamik kulaklıklar kullandım ancak bir gün armatür kulaklık da almak istiyorum. o gün geldiğimde ilk tercihim Rockit R50 olacaktır.

13. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    Head fi den Çeviri:

Artılar:Tiz detayı, ayrıntılı ve net bir ses, geniş bir sahne
    İnanılmaz detay, büyük yapı, süper konfor
    eksileri:zayıf ve bazen yetersiz gelen Bass.EQ ayarında parlama ve kötü tepki.

Halitkin bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş