Photek- Modus Operandi

'Albüm incelemeleri / Sanatçı Tanıtımları' bölümünde karanehir35 tarafından 8 Ekim 2017 tarihinde başlatılan konu.

 1. karanehir35
  Çevrimdışı

  karanehir35 DSD

  Katılım:
  15 Haziran 2013
  Mesajlar:
  2.158
  Beğenileri:
  6.713
  Bu öncü albume dair Mehmet Tez guzel bir yazi kaleme aldi. Paylasalim:


  Klasik bir albüm: “Modus Operandi” 20 yaşında

  Geçen hafta, drum’n bass üstadı, bu türün yaratıcıları arasında yer alan Photek’in “Modus Operandi” adlı ilk albümünü dinlememin iki nedeni vardı. Bir, ben her zaman drum’n bass dinlerim ve bunu yaparken klasik albümleri hiç ihmal etmem. İki “Modus Operandi” geçenlerde 20 yaşına bastı. Tam olarak 9 Eylül 1997’de yayınlanmış bu öncü albüm. Ve bugün hâlâ bu türde bunun kadar iyi malzeme çok az.
  [​IMG]

  X
  kuşağına mensup


  Kesin olan şu, bu albüm artık klasik mertebesinde ve müzik zevki ne olursa olsun bir müziksever için dinlenmesi gerekenler listesindedir. Los Angeles’ta yaşayan İngiliz prodüktör ve DJ Rupert Parkes, 1971 doğumlu. Kendisi geçen yüzyılın belki de en “iki arada bir derede kalmış” kuşağına, yani X kuşağına mensup. Televizyonla plakla kasetle büyüyen, bilgisayarla 20’lerinde, web’le, müzikteki dijital dönüşümle 30’larında tanışan, sosyal medyanın şekillendirdiği dünyayı 40’larında gören bir nesil. Bütün bu dönüşümün, hızın, yertsiz yurtsuzluğun, iki arada bir derede kalmışlığın, analog ve dijital çağın etkilerini görebileceğiniz bir albüm “Modus Operandi”. Hem caz bulabilirsiniz içinde, hem funk, hem de en iyisinden davul ve bas. Müziği notalardan ziyade temel olarak bir zaman ve mekan meselesi (tam olarak zaman ve mekana dair tercihler) olarak ele alan Photek’in bu albümü, hayli karmaşık ritim yapıları yanında bunlarla içiçe geçmiş bas partisyonları ve endüstriyel efektler sunar. Bunu öyle yapmıştır ki mesela “Hidden Camera”yı canlı olarak bir caz triosuna sahnede çaldırabilirsiniz.

  Bu albümün yeri başka

  Tam olarak hiçbir yere ait olmayan, bunu da zaten müzikal diliyle ifade eden bir albüm “Modus Operandi”. Photek’in yıllar içindeki kariyeri dans müziğine doğru evrildi, film ve dizi müzikleri dahil farklı perspektiflere doğru savruldu. Ancak bu albüm Photek’ten büyüktür. Michelangelo’nun Davud heykelini tamamladıktan sonra eserinin kusursuzluğundan büyülenip “konuş” diyerek çekicini fırlatması gibi Parkes de yıllar sonra albümü bitirdiğinde “hayat boyu yapabileceğim en mükemmel şeyi şu anda yaptım” diye düşündüğünü ve benzer bir sarhoşluk yaşadığını itiraf etmişti.

  20 yılı devirmiş bu güzel albüme bir selam çakmadan geçilmezdi.

  “Modus Operandi” Photek (Astralwerks, 1997)
  Check out this album in TIDAL: "Modus Operandi" by Photek http://tidal.com/album/1477824
   
  #1
  Son düzenleme: 8 Ekim 2017
  Pax, refuserQ, mattiadestro ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 2. Özen
  Çevrimdışı

  Özen WAV

  Katılım:
  12 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  771
  Beğenileri:
  1.457
  Elin sağlık öncelikle.
  Ee indirmişken bunu da indirelim bari bakalım nasılmış :D
   
  #2
  karanehir35 bunu beğendi.
 3. karanehir35
  Çevrimdışı

  karanehir35 DSD

  Katılım:
  15 Haziran 2013
  Mesajlar:
  2.158
  Beğenileri:
  6.713
  Hizli sert ve aksak ritimli bir album bu Özen. Davullar, kickler, snareler alisilagelen 4/4luk geleneksek ölcülerin disinda caliniyor. Ilk basta abandone edebilir fakat biraz alisinca davullar gayet iyi geliyor kulaga; kisaca davullar fena.

  LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  #3
 4. Özen
  Çevrimdışı

  Özen WAV

  Katılım:
  12 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  771
  Beğenileri:
  1.457
  Davul dedin beni canımdan vurdun. Davul varsa 100aap yi takalim
  :rolleyes: :cool:
   
  #4
  karanehir35 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş