PSB SPEAKERS M4U 4 & FLC 8S KIYASI

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' bölümünde karanehir35 tarafından 29 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    Psb speakers şirketi Kanada kökenli höparlör üreticisi bir firma; M4U 4 adını verdikleri yeni kulakiçi kulaklıklarını tanıttılar geçen yıl.
    PicsArt_03-16-10.59.23.jpg

M4U 4; 1 dinamik ve 1 armatürden oluşan 16 ohm değerinde bir kulaklık.

Flc şirketi Çin merkezli bir şirket. Flc 8si geçen yıl piyasaya sürdüler. Flc 8s, 2 armatür ve 1 dinamikten oluşan 11 ohm değerinde bir kulaklık. Filtrelerle ses üstünde oynanmasına izin vermesi bir avantaj bu noktada.

SES KALİTESİ VE KARŞILAŞTIRMA

Flc 8s açık çalan analitik bir iem;

Psb ise hafif sicak ve yumusak çalan bir iem.

Psb m4 u4 yumusak ve de gövdeli çalıp da detaydan da taviz vermeyen bir kulaklık.

Psbnin bass/altbassları sıcak ve gövdeliyken, Flcnin bass/altbassları gövdesiz ve ince bir yapıda da olsa derinlere psb m4u 4′den daha iyi uzanıyor.
    Psb M4U 4, elektronik gibi bassların yoğun olduğu müzik türlerinde derinlere indikçe, basslarında hafif bozulmalar ve çamurlaşmalar meydana gelirken, Flc 8s’de bu durum oluşmadığı gibi basslar kontrollü, net ve temiz. Metal, Klasik, Akustik ve Jazz türlerinde diğer türlere göre Psb M4U 4′ü daha başarılı buldum ben. Flc 8s ise her müzik türünde başarılı olabilen ender kulaklıklardan.

Vokal sunumunda ise Psb gövdeli/yumuşak çalarken, Flc açık çalıyor. İki kulaklığın da vokalleri güzel olsa da, Psb’nin gövdeli ve az koyu vokalleri, Flc’nin zaman zaman incelen ve cılızlaşan vokallerinden daha keyifli. Yine iki kulaklığında midleri fiyatına yakışan bir özellikte. Enstrüman gerçekçiliğinde ve doğallığında Psb M4U 4′ü Flc’nin çok açık enstrüman sunumundan daha başarılı buldum.

Tizlerde ise Flc, üst mid parlamasına yakalanırken, Psb yakalanmıyor. Flc 8s’de sibilans/parlama varken Psb M4U 4′de bu olay yok. Flc de ziller önde, davullar ortalama bass şiddetinde iken; Psbde davullar gövdeli/basslı, zillerse hafif sert. Tiz detayı ve uzamasında Flc 8s, açık ara Psb M4u 4′ü mağlup ediyor. Ben bu seviyedeki hiçbir kulaklıkta Flc 8s’deki zirve tizlere denk gelmedim.

Sahne genişliginde ise Psb M4U 4 açık ara Flc 8s’in önünde yer aldı. Flc 8s’in sahnesi Klasik müziğin senfonilerinde zorlansa da, Psb M4U 4 ise bu konuda gayet başarılı bir iş çıkartıyor.

Sonuç olarak 300 dolar gibi orta seviye sınıfında satılan Flc 8s ve Psb M4U 4 farklı ses karakterleri ve başarılarıyla adından sıkça söz ettiren iki melez/hybrid kulakiçi kulaklık olmuş.

İncelemeyi okuyan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Son düzenleme: 29 Ağustos 2016
    netknight, myloo, complete ve diğer 18 kişi bunu beğendi.
  2. erenn

erenn MP3

Beğenileri:
    173
    Psb m4u4 almamın arifesinde bu inceleme çok faydalı oldu Ahmet hocam. Ürün geldiğinde bende bir iki kelam ederim. Hatta ayrıntılı bir inceleme hazırlamak istiyorum amatör kafam ile

s4vaş, karanehir35 ve refuserQ bunu beğendi.
  3. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    Tesekkurler Eren.
    Aldigin Psb m4u 4 hayirli olsun bu arada.
    Senden de izlenimlerini bekleriz.

s4vaş bunu beğendi.
  4. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    PSB, ürettiği dürüst hoparlörlerle saygı duyduğum bir marka. IEM'i olduğundan habersizdim. Olsa Z5'e karar kılmadan önce mutlaka denedim. Frekans tepkisi nasıldır acaba Z5'e göre, bilen var mı? @karanehir35 ?

refuserQ ve karanehir35 bunu beğendi.
  5. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    Bi tane grafik buldum. Halihazırda kullandığım bir iem o yuzden azicik yorumlayabilirim. Bas miktar ve uzaması fena değil. Sub bass olarak gümbürdemiyor ama üzmüyor da. Mid bass ağırlığı ve etli sunum çok yok. Özellikle hoparlör üreticisi bir firma olarak "room feeling" yahut "airy sound" diyebileceğim tarzda havadar bir sunum olușturmaya çalışmışlar. Midler çok önde değil ama çözünürlük olarak iyi düzeyde. Tizlerde roll off durumu yok ama grafikte de görülen bir erken düșüș ve geri yükseliş kısmı var. Bu tizlerde çözünürlük anlamında biraz zayiflama yaratıyor. Kristal berrakliginda temiz ses vermiyor yine airy tanimina uygun uzaktan uzaktan biraz detayını yitirerek geliyor sanki. Bu da analogvari tatlı bi atmosfer yaratıyor. Hoș bi tarz ama ben sevdim. Iem'in klostrofobik havası yok. [​IMG]

s4vaş, refuserQ ve zxc bunu beğendi.
  6. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Sanki alt tizlerde bi cekiniklik var gibi degil mi? Bana acaip itici gelen ve malesef yaygin olan 4-6KHz cekinikligi bunda az ileriye kaymis gibi, ama etkisini hissettiriyordur muhtemelen.

refuserQ, cgtyguner ve Black bunu beğendi.
  7. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    hocam insan kulağının ișitme frekans grafisine bakinca da 4-6 arasina denk gelen bir çukurlasma göze çarpıyor. Bu aslında fizyolojik bir durumun teknolojide taklidi diyebiliriz. Bu durumun nedeni olarak da kulak dıș yapıları ve kanalı icindeki olușan rezonanslarla en çok üst üste binen frekansların daha fazla algılnmasını engelleyip dengelemek deniyor. Bu birikme de tabii ki 4-6 civarı oluyor. Çok kızmayın çocuklara öyle yapıyorlar diye cihazları :D

refuserQ, Black, zxc ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Dogru da, bir cok laboratuar insan kulaginin algilamasina gore normalize edip yayinliyorlar ya frekans tepkisini. Bu oyle degil miydi yoksa? Mesela:

Gerci IEM, earbud ve kulakustu arasinda da ciddi fark var galiba; ama o da hesaba katiliyor muhtemelen, yoksa CX880 acaip parlak bu IEM , PK1 de acaip parlak bir earbud olurdu sanki.

Benim bahsettigim cukurun sebebinin farkli nedenleri oldugunu dusunuyorum:
    - Gordugum kadariyla Amerikan halkinin ses rengi tercihi daha cok bu yonde, Asya'ya gore
    - Sibilans tehlikesi
    - Planarlar bayagi zorlaniyorlar sert bas ve duzgun ve kuvvetli tizleri bir arada sunmakta
    - Dinamik IEM'ler de temiz ve kuvvetli tiz sunmakta zorlaniyorlar. Hibritler onun icin var anladigim kadariyla.

9. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    Hybridler de evet tiz kuvveti yakalanabilse de; bu seferde basslar yavas kaliyor. Iki ayri tuning halinde caliyorlar bu kez de. En iysi Mr.Z'nin yaptigi hybridler gibi dinamigin yanina bass hizi icin bir armatur eklemek.

Tizi de bass kadar seviyorsunuz anladigim kadari ile: soyledikleriniz: kuvvetli bass-kuvvetli tiz(butun akrabalariyla beraber) Shockwave sw3'de fazlasiyla mevcut.

zxc ve mattiadestro bunu beğendi.
  10. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    yani hocam bu 880 ve pk1 deki 4-6 k civarındaki pikten insanın fizyolojik duyma egrisine göre karșılaștırıp çıkarma yaparsak aslında normal bir tiz sunumu var mı diyorsun? bu șekilde biraz fazla tizli görünüyor.

karanehir35 bunu beğendi.
  11. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Her ikisinde de tiz biraz fazla görünüyor. Zevk aldığım ses rengi HD600. Ama onda da 5KHz sonrası hafif bir dip var gördüğüm kadarıyla.

Black bunu beğendi.
  12. Black

Black Yeni Üye

Beğenileri:
    42
    @karanehir35 sanırım hayatını üst midlere adayan sadece siz değilsiniz :D

zxc bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş