Radius Hp-TWF11r (DDM) Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Radius' bölümünde utuman tarafından 18 Temmuz 2010 tarihinde başlatılan konu.

1. utuman

utuman FLAC

Beğenileri:
    42
    [size=16pt]Önsöz [/size]: [size=11pt]Biraz uzun bir inceleme ama uzun zamandır yazmadığım için biraz hınç çıkarma oldu.Neyse,tipine aldanarak yaklaşık 2 ay önce siparişini verdiğim Radius Hp-Twf11r,aldığım fiyatı,bir iem için sıradan sayılmayacak ilginç ses karakteristiği ve Sansa Clip + ile uyumu ile beni arada düşündürse de , genel olarak memnun etmekte.Bu cins kulaklığın bir inceleme hak ettiği kanısındayım.Ve de iem olduğu için genelde kendi sınırlarında değerlendirmeye çalıştım,tutup da kafaüstülerle aşık attırmanın malumu yok.[/size]

[size=16pt]Alınış,Varış Süreci[/size] : [size=11pt]Ebay’den bir Japon satıcıdan aldım kulaklığı.Niyetim sıfır almaktı ve piyasada en uygun online sitelerde 160 dolara mevcut shipping dahil,ben de ebay’deki elemanla irtibata geçtim.Bu sırada kendisi elinde oem olarak bulunduğunu da belirtti,140 dolar artı fee sıfırına vereceğine oem olarak alayım dedim ben de .Dolayısıyla sadece kulaklık oem olarak resimdeki gibi elime ulaştı.Paypal ile hesabına fee dahil 109 dolar yatırdım,kulaklığı ems shipping ile yolladı.Parayı yolladıktan sonra 5 gün içinde elimdeydi.Gayet güzel bir şekilde paketlenmiş ve sorunsuz olarak elime ulaştı.1 yıl garantili ayrıca oem olmasına rağmen.[/size]

[size=16pt]Kutu İçeriği[/size] : [size=11pt]Taşıma kılıfı,kullanım kılavuzu,2şer çift küçük normal ve orta boy tek katmanlı kulak tıkacı.Oem kulaklık içeriği resimde gördüğünüz o küçük poşetteki gibi,sadece kulaklık.[/size]

[size=16pt]Driver : [size=11pt]Çift dinamik driver kullanan piyasadaki tek kulaklık şu anda(Buna Dual Diaphragm Matrix demişler yani DDM) .15 mmlik ilk driver alt frekansları,7mmlik ikinci driver ise üst frekansları komuta altına almaya çalışmakta.Bu çift driver’ın hissettiğim avantajları detay ve enstrüman ayrımı konusunda.Gerçekten mid detaylarını ve enstrüman karışıklığını(kastettiğim genişlik değil,çalgıların üst üste binmesi yapışık olması birbirine)ciddi biçimde önlüyor,fakat büyük dezavantajı da seste precision diye tabir edebileceğimiz, keskinlik kaybı(Türkçe tam karşılayan bir kelime yok bu durumu).Bir kademe yayvan ve dağınık ses,maalesef özellikle sololarda ve telli çalgıların kulağı yırtmasını istediğimizde gerçekleşmemekte.Ayrıca artı mı eksi mi bilmem bana çok koyu geliyor Radius Ddm’in sesi.Biraz daha detaya gireceğim bu koyulukta özellikle tizlerde.[/size]

[size=16pt]Dizayn ve Oturuş[/size] : [size=11pt]Ekşi itiraf resmen kör atış yaptım bu kulaklığı alırken,radius ddm ile ilgili görüşleri arka tarafımla okudum diyebilirim.Acil ieme ihtiyacım vardı,yeni bir şeylere bakıyordum ve kaybettiğim re0’ımın yerini pfe ya da er4s ile dolduracaktım.Ancak bu kulaklığın tipine hasta oldum ,almamdaki en büyük etkendir.Dizaynı bence hoş ama çoğu kişi beğenmiyor,hafif retro ama kulağa takınca da dışarıdan bir earbud gibi göründüğünden tatlı bence.Kulağa oturuşu da maalesef biraz dertli.Kulak yolunun daha içerisine girdiğinden sadece küçük boyla rahat edebiliyorum ben.Ve de dış kasası biraz büyük,küçük kulaklıların kulağına girmeme ihtimali çok fazla.Ve de küçük bir kablo takılması,diğer iemlerin aksine kulağınızdan düşmesini sağlıyor kulaklığın.[/size]

[size=16pt]Konfor ve İzolasyon[/size] : [size=11pt]Konforlu diyebilirim özellikle küçük uçlarla,uzun süreli kullanımlar için klasik iemlerden bence daha rahat.İzolasyonu da yine küçük uçlarla orta seviye,bir ie8 ya da ex082 kadar kötü değil izolasyonu,ama en basitinden bir cx300 kadar iyi de değil.[/size]

[size=16pt] Kablo Kalitesi & Jak[/size] : [size=11pt]Naylon kumaş örtülü kablo kullanılmış.Her ne kadar firmalar bu kabloyu yok şıklık katıyor dese de bence ucuz bir görünüm katıyor.Nerede o kalın,esnek ve kalite kokan kablolar.Yok arkadaş küçük firmalar kablo işinde toy.Ama iyi bir özelliği karıştıktan sonra toplaması kolay,öyle.Bu jackları da bir ilginç bence,çok dandik bir görünümü var ama ucundan kulaklığın bükülerek bozulmasını baya bir önlüyor sanırım.[/size]

[size=16pt]Bas [/size] : [size=11pt]Bassları derinlik ve kısmen genişlik olarak dağınık,keskinlik yok baslarda.Böyle vurgulu değil,karakteristiği yok,sanki boşlukları dolduran bir hali var şarkılardaki.Ama mesela frekanslar arası tepkisi hep sabit,hem midbassları hem de normal basları yerli yerinde.Kontrol üzerine yoğunlaşmış basları,kulaklığın genel karakteristiğini yansıtıyor sanki.Baskınlık,frekansların birbirini ezmesi yok.Ama şimdi şöyle bir şey de var,basları daha çok detay üzerine yoğunlaşmış ama detayı da abartmadan verdiği için öyle ahım şahım bir bass kalitesiden söz etmek mümkün değil.Ve ne bass eksikliği de fazlalığı da mevcut değil,tam ortada bence bass dominantlığı olarak.Kişisel kanım Ortofon Eq-7 ve Monster Turbine Pro Gold’dan daha kaliteli ve kulağa hoş gelen bas tepkisine sahip olduğu. Sanırım bu bas tepkisine ait dümdüz grafik böyle bir sonuç ortaya çıkarıyor.[/size]

[size=16pt]Mid [/size] : [size=11pt]Çok yerinde,çok doğru,çok güzel ayarlanmış,istediğin detayı veren,iddialı olacak ama BeyerDynamic dt770 pro kulaklığımdan daha derin ve kaliteli midler.Hiçbir enstrüman kaybolmuyor,müziği dolu dolu veriyor.Şöyle bir düşünürsek zaten çoğu enstrüman mid range ‘de tepki vermekte,ve bu kulaklığın en sevdiğim yanı.En durgun ,en az enstrümanın eşlik ettiği kayıtlarda bile kontrollü dolu bir ses alabilmem.İşte çift dinamik driver biraz doğallık ve keskinlikten kaybetmese iddialıyım daha iyi mid kalitesi olamaz,şu anda da denediğim kulaklıklarda en hoşuma giden mid kalitesi Radius Ddm’de. [/size]

[size=16pt]Tiz[/size] : [size=11pt]Az biraz renk biraz koyuluk karışık bi şeyler olmuş.Acayip bir roll off var tizlerde,Tiz başlıyor burada bir sorun yok ama uzun olması tizler bir anda duruyor.Kısacık tizler zillerle moda girmek isteyen bünyeyi memnun etmiyor,mesela Hayko Cepkin –Bertaraf Et en basitinden bir bateri şovudur bence,kickler güzel (çok çok güzel) ancak sonunda brutal sırasında tizler çok renkli ve kısa kaçıyor.Ama grafikte böyle bir düşüş varken üst frekanslarda tizleri de monitörlemede sorun yaşadığını düşünmüyorum.Sonuçta başlangıcı mevcut tizlerin.Bu tarz tizler de en çok rock müzikte memnun ediyor bünyeyi,gitara kaptırıp gidiyorsun,kulak yırtan ziller falan hikaye oluyor.Zaten çift dinamik driverda ne arar la tiz kalitesi![/size]

[size=16pt]Vokal Başarımı[/size] : [size=11pt]Şaşırtan ikinci nokta beni vokal başarımı.Hiç bir zaman iemlerde vokal kalitesi beni tatmin etmedi,çoğunlukla uzak ve 3d olmuyor nedense iemlerde vokaller.Eh firmalar bas kalitesine o kadar odaklı ki vokal arada kaynamakta.Vokaller önde radiusta,geride değil.Ve haykırışlar serzenişler iyi kayıtlarda kendini fark ettirmekte baya kalite olarak.Ve de çözünürlük olarak diğer alt seviye iemlerden fersah fersah iyi,öyle ki ben İngilizce şarkı sözlerini rahat anlayamam,rap hiphop şarkılarında bir şekilde sözleri daha iyi anlıyorum.Ceza ‘ cılara,2pac hastalarına birebir.[/size]

[size=16pt] Detay[/size] : [size=11pt]İyi.Mikro detaylarda çift driver normal tek driverla duyulmyacak ayrıntıları kılmayı mümkün kılmakta,aralarda derelerde keşfetmediğimiz enstrümanlar var böyle minik minik serpiştirilmiş bazı şarkılarda,Radius onu çıkartıyor buluyor.Ama makro detaylarda performansı orta seviye,bir Vsonic R02 proII (40 dolar yurtdışı fiyatı) bu konuda daha iyi.[/size]

[size=16pt]Çözünürlük ve Gerçeklik[/size] : [size=11pt]Ses çözünürlüğü daha çok kafaüstülerde baya fark ediliyor,ancak iemde de şöyle fark etmeye çalıştığımızda yok çıkmıyor.Radius Ddm,sadece vokallerde çözünürlük olarak çok farklı,enstrüman çözünürlüğünde fark göremedim.Mesela bir Edition 8’de-sanırım piyasadaki en iyi çözünürlüğe sahip kulaklıktır-- az gelişmiş bir kulak çözünürlüğün alasını duyarken,hissetmek imkansız bunu Ddm’de.Ses gerçekliği de biraz sorunlu,çok koyu,doğallık olarak eksikleri mevcut.Armatürün sağladığı enstrüman gerçekliği yok arkadaş,sıcak bir tereyağı az pilav gibi.Ama sıcak bir kuru fasulye gibi değil işte,keşke mümkün olsa da armatür ve dinamik driver birleşebilse iemde.Kuru fasulye pilav birlikteliği gibi eminim tadından yenmezdi.[/size]

[size=16pt]Enstrüman ayrımı[/size] : [size=11pt]Güzel,yapışık bir ses yok.Ama enstrüman ayrımı ile sahne genişliği de beraber düşünülmesi gereken şeyler sonuçta.Ayırım iyi olsa da genişlikten kaybediyor bir şekilde.Sıkışık değil ama işte o dulu ses küçük kulak kanallarımızda pek dağılamıyor.[/size]

[size=16pt]Sahne derinlik ve Genişlik[/size] : [size=11pt]Üst seviye bir iem için iyi denilebilir,önden arkadan gelen sesler güzel ayırt edilebiliyor.Bir de bass biraz derinlik doldurma konusunda başarılı,o yüzden hissedilir bir şekilde derinliği iyi.Genişlik ise tabi başa bela,eğer kafayı takarsanız bu kadar zengin ses veren bir kulaklık yatay olarak doldurmuyor bir türlü.Bir Westone 3, bir sennheiser İe8 sahne konusunda yabana atılmayacak kadar başarılı.Ama denediğim diğer iemler,buna Radius da dahil sahnesi dar,baya dar özellikle kafa üstünden direk geçiş yapınca.[/size]

[size=16pt]Ses rengi[/size] : [size=11pt]Biraz bahsettim ama yine de üstünden geçeceğim yine.Koyu ve biraz renkli,kulağa hoş geliyor mu bence değişir.Herkes beğenmez,bazı şarkılarda garipsiyorum ben.Mesela eski kayıtlarda ve klasiklerde hafif renk biraz farklılaştırıyor müzik tecrübesini.Özellikle belirtirim ki Head Direct Re0 gibi doğallığın diyarından gelmiş bir kulaklıkla 8 ay geçirdim,o yüzden bu koyuluk ve renk konusunda görüşlerim çok keskin ve güvenli değil.Ama 3 yıllık iem tecrübem şunu ortaya çıkarıyor,ses rengi bas mid ve tiz kalitesi kadar önemli bir kıstas iemde.Çünkü her markanın,her modelin,kendine özel bir ses rengi var.Ben Radius Ddm’in ses rengine farklı diyebilirim,bu açıdan iyi.[/size]

[size=16pt]Taşınabilir Aletlerdeki Tepkisi [/size]: [size=11pt]Ses yüksekliği fazla,sürülme sorunu hiç yok.Sansa clip + mp3 çalarımın Ortofon Eq-7 ve biraz Pro Gold ile beraber sevdiği nadir kulaklıklardan.Vibez ve Ddm çok tatlı oldu.Zune Hd sevmedi Radius’u,ipod touch da sevmedi Radius’u,kim bilir belki asıl Radius onları sevmedi.Benim teorim aletin ses yazılımına ve amfisine göre tepki verdiği Radius’un.[/size]

[size=16pt]Amfili Kullanımda Tepkisi[/size] : [size=11pt]Karakterini çok değiştiriyor amfili kullanımda Ddm.Ie8 tarzı dominant baslı,sahne derinliğinin arttığı bir kulaklık oluveriyor.Dacın verdiği katkı minimum bu tarz bir kulaklığa.Amfileyince tizler iyice geriye kaçıyor,baslar öne çıkınca dolayısıyla amfi ile eşleştirmek bence bir hata.Çift dinamik driver kontrolü kaybetmese de karakterini kaybediyor,sapıtıyor.Biraz sibilance bile geliyor,ilginç.[/size]

[size=16pt]Fiyat performans[/size] : [size=11pt]Bunu siz kararlaştırın bence . Olabildiğince anlatmaya çalıştım tepkisini ve karakterini,ama head-fi de karşılaştırıldığı kulaklıklar ie8,turbine pro gold,turbine pro copper,earsonics sm3 vesaire.Yani en üst ligin kulaklığı .160 dolar da edecek bir kulaklık kanımca.[/size]

[size=16pt]Tavsiye Edilen Müzik Tarzları[/size] : [size=11pt]Radius Ddm tam bir rock ve hip hop kulaklığı.Pop ta başaraılı baya,enstrümental müzikte de iyi,metale pek uymuyor.Trance sert ve dağınık havalı olmayan bass tepkisi yüzünden farklı bir deneyim,beğenen olacaktır.Gibi gibi…[/size]

[size=16pt]Telli çalgılar perf.[/size] : [size=11pt]Telli çalgıların çoğu ince bir tonlar karşımıza çıkıyor.Naif,sakin,agresiflikten uzak.Biraz güçsüzler ama vuruşlar sade ve net.Gitarlar mesela gerçekten ince ve kısa vuruşlarla.Ama bu şekilde hızlı gitar ritmlerinde kayıp azalıyor kesinlikle.Belirtlemliyim ki head-fi dekiler gitar vuruşlarına bitmekte Ddm’in ama öyle ahım şahım abartılacak kadar iyi olduğunu düşünmüyorum.Re 0 ve turbine pro gold daha iyiydi benim zevkime göre.Bağlama ve ud performansı da gitar performansına çok benziyor.[/size]

[size=16pt]Vurmalı çalgılar perf.[/size] : [size=11pt]Sahne ister vurmalı çalgılar,bir tefin vuruşu,bir darbukanın yankısının dağılması.İşte gitarlar o kadar özel değil dedim ama vurmalı çalgılarda gerçeklik,vuruş gücü,detay şahane.Ah sahne daha geniş olsa,darbuka vuruşları sahne çok istiyor çok.Gel gelelim kickler 10 üzerinden 10 mükemmel,işte Radius Ddm bu yüzden ilginç.Diğer iemlerin zayıf noktalarını kendi en iyi noktası yapıyor.Baterist ne ediyorsa seti üzerinde duymak mümkün,vuruşlar hem uzaktan hoş geliyor.Punk sevdirir adama dikkat. [/size]

[size=16pt]Yaylı ve Üflemeli Çalgılar perf.[/size] : [size=11pt]Keman ve çelloyu yakıştıramıyorum dinamik driverlı kulaklıklara.Kemanın o iç yakan geçişleri,ve doğallık ve baskınlık.Bunu dinamik driverın yakaladığını görmedim,ben isterim ki keman çalınca tüm enstrümanlar bir adım geri atsın.Olmuyor bu maalesef,ama üflemeli çalgılarda bir baskınlık bir hoşluk var.Yani o üfleme hissi,nefesin titremesi gibi şeyler yok ancak iniş ve çıkışlar güzel.Hüsnü’nün klarneti yine etkiliyor bir seviye,aynı şekilde saksafon soloları da güzel.[/size]

[size=16pt]Sonuç[/size] : [size=11pt]Öyle veya böyle bu Radius kendini dinlettiriyor bir şekilde.Aslında çok kişinin tutacağı bir kulaklık olmadığını düşünüyorum,neden dersek baslar çok mu sıkı diye sorsanız hayır derim,ya tizler deseniz eh işte,ama zaten bu soruları genelde bu işe yeni girenler sorar.Yani dediğim şudur ki Radius Ddm ilk kulaklığı olacak birinin çok memnun kalacağı bir kulaklık olmaz.Neyi iyi yapar peki?Midleri çok iyi,iyi bir mp3 çalar ile çok güzel sonuç verir,detayı çok iyi,vokalleri sağlam.Ve en önemlisi iem kelimesinin açılımı olan in ear monitoring’deki monitoring kısmını karşılıyor.Radius Ddm ,Iem sıfatını hak edecek,farklı bir kulaklık.İyi ve kötü olduğu yönleri detaylıca anlatmaya çalıştım,müzik zevkine uyan biri çıkarsa ne ala.Mutlu olacaktır kesinlikle.Ha bir de bu Radius’un siyah rengi de bu aralar çıkmak üzere,bir bakın derim.Onun da bence tipi güzel,tavsiye edilir.[/size]

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2014
  2. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Güzel hamle, yeni incelemeler lazım foruma :wink

3. utuman

utuman FLAC

Beğenileri:
    42
    İnceleme eklenmiştir...

4. thehadi

thehadi Guest

Detaylı ve güzel bir inceleme
    Eline sağlık

5. witness

witness DSD Bilirkişi

Beğenileri:
    52
    harika bir inceleme daha :)
    ellerine sağlık utuman çok ayrıntılı yazmışsın herhalde sorulacak hiçbirşey kalmamış. forum baya canlandı bu aralar

6. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Eline sağlık Ahmet :ok

7. thetrooper00

thetrooper00 MP3

Beğenileri:
    0
    Eline sağlık Ahmet. İnceleme tam anlamıyla şahane olmuş. :wink

Radius'u bende sevdim. Kulaklığın belkide dediğin gibi en büyük özelliği çok keskin bir karakteristiği olmaması. Bazı parçalarda "bu ney yaa!" dedirtirken, bazı parçalarda kabuğundan sıyrılıp birden bir coşturma moduna girme eğilimi var. DDM yapının bir etkisi midir bilmiyorum ama bu özelliği ile bana çok keşfe açık bir kulaklık gelmişti. Benim genelde kullanmayı sevdiğim kulaklıklara göre ses rengi hafif koyu tarafta ve bir miktarda tiz olarak parlaklığı az. Ama rahatlıkla dinlenebilen bir iem. Belki en büyük sorun olarak tarif edilecek yanı oturma problemi. (Kişisel anlamda da bu sorun olabilir, keza ortofon'da da aynı sorunum vardı.) Oturma problemini Comply gibi bir uçla aşmak mümkün oluyor ama bu seferde renk olarak zaten koyu olan Radius, daha bir karaklığa bürünüyor ve detaydan kaybediyor. Ama ben en uygun uç olarak head-direct/hifiman bi-flange uçları olarak belirlemiştim kullanırken. Sahne ve detay konusunda katkıları olurken, bass yoğunluğununda bir miktar gerilemesine yol açarak güzel bir noktaya gelmişti.

8. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    60
    Eline sağlık Utuman. Gerçekten detaylı ve okuması keyifli bir inceleme olmuş.

9. wakinyan

wakinyan Guest

emeğine sağlık, çok bilgi verici bir inceleme olmuş :ok

10. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss WAV

Beğenileri:
    365
    Müthişsin Ahmet :ok

11. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Çok güzel inceleme olmuş Ahmet, eline sağlık :wink Geçen de dediğim gibi bana çok orjinal (iyi anlamda) geliyor görüntüsü, şimdi baktım da kutusu da orjinalmiş. Herhangi bir yerde görsem kesinlikle çikolata-şeker falan zannederim ilk anda, adamlar acıktıran renkler kullanmış :p.

Tarif ettiğin ses genel olarak Westone um1/um2 sesine çok benziyor bu arada: Yarıda kesilen tizler, kısmen dağınık baslar ve vokalin çok iyi olduğu canlı midler.

12. utuman

utuman FLAC

Beğenileri:
    42
    zodiac_tauruss , Be Creative , wakinyan , ulyses , thetrooper00 , MuttFTS , witness , thehadi teşekkürler övgüleriniz için.Bundan sonra daha çok zaman ayırmaya çalışacağım incelemeler için.

evet zaten Hasan da ilk taktığında demişti direk westone sesine çok benzediğini,benim de aklımda kaldığıyla um2 ve w3e benziyor baya bas mid tiz şekli,ama tabi ayrıldığı noktalar mevcut .Bu arada belirtmek de isterim frekans tepki grafiği resminin üstüne çift tıklarsanız,daha detaylı bakınca sol ve sağ kanalın aynı sesi vermediği ortaya çıkıyor.Normal bir durum mu bilmiyorum br iem için,ama garip...

13. yilmaz196

yilmaz196 FLAC

Beğenileri:
    4
    Eline sağlık. Farklı kişilerden de incelemeler arttı bu aralar. Şenlensin ortam biraz.

14. toytoy

toytoy Guest

enfes... ellerinize sağlık...

15. sserkogss

sserkogss FLAC

Beğenileri:
    417
    ahmet ellerine saglik gayet doyurucu olmus. iyi gunlerde kullan.

16. selim

selim FLAC

Beğenileri:
    5
    Eline sağlık, güzel inceleme. :ok

Sayfayı Paylaş