RedGiant Malleus A00 İncelemesi

'RedGiant' bölümünde Mair tarafından 13 Kasım 2013 tarihinde başlatılan konu.

1. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Red Giant Malleus* A00

Bu kulaklığı görüğüm ilk andan itibaren dizaynına aşık olmuştum :love: Akabinde araştırmaya başladım ve hakkında söylenen f/p mealli şeyleri okudum. Ve şimdi de bu kulaklık için 50 saat burn-in'den sonra sesin artık nihai haline geldiğini düşündüğümden, incelemesi forumumuzda :)

Kullanılanlar
    Çeşitli dubstep parçalar, 24 bit vinyl rip flaclar (Michael Jackson, The Beatles, Frank Sinatra) ve Arcade Fire ile The Decemberists
    dac/amp: Musiland us 01
    dap: Sansa Clip+, HTC One

Teknik Özellikler
    Tip: Kapalı, Çift Dinamik Sürücü
    Sürücü Boyutu: 12mm
    Impedans: 16Ω
    Hassaslık: 98 dB/mW
    Frekans Tepkisi: 5 Hz - 20 kHz
    Kablo: 1.2M
    Jak: 3.5mm L şekilli
    Ağırlık: 11.8g

Malzeme Kalitesi, Kutu, Kablo
    Malzeme kalitesi olarak oldukça iyi. Sürücüleri metal ve kirli beyaz metal görünümlü kutunun üstündeki "dökme metal" görseli ve sloganını haksız çıkarmıyor. İlk eksi noktası da burada. Olanca sağlamlık sunsa da, parmak izlerine karşı çok duyarlı ve çabucak parmak izlenebiliyor bu sürücüler :) Neyse ki lekendiği kadar çabucak da temizlenebiliniyorlar da affettiriyorlar.
    Kutuya gelince..tek kelimeyle hoş. İki kelimeyle çok hoş :evl Origami misali açılan içteki kırmızı kutunun altındaki bir bölümde uçlar ve izolasyonu arttıran ses mühür halkaları var. Kartonun kenarlarında da gırgır cümleler eklemişler firmanın adından esinlenerek :)
    RedGiant evrenine hoşgeldiniz **
    Işıktan hızlı seyahat için tavsiye edilmez
    Patlayıcı basınç azalmasından önce çıkarınız

Kabloya gelince, resimlerden de görebileceğiniz gibi kalın denebilir. Yarı sert silikondan imal bu kablolar ağır da değil. Y ayrıcı ise biraz kalitesiz geldi bana. Jak'ı da keza. Ve ikinci eksisi olarak; gariptir ki kaynak cihaza takılıyken hafif sağa yada sola döndürmeniz seste dalgalanmalara yol açıyor. O yüzden doğru sesi bulduğunuzda bir daha sakın ellemeyin jaka :pol (daha da gariptir ki sonraki gün böyle bir sorun yapmadı. Bu dalgalanmalar artık ancak jakı çok bastırınca oluşuyor)

Fit konusuna gelince, o hafif problemli. Ama kablosu hem aşağı sarkabiliyor, hem de kulak üstünden dolaşabiliyor. Kulağına tam oturtanın nadir bulunduğu A03 modelini saymazsak (headfi'deki şikayet), bu markanın modelleri biraz büyük. Ve ufak bir kulak kepçesi çukurunuz (konka) olmasa iyi olur :) Ancak uzun dinlemelerde kulağı da kafayı da yormaması güzel.

Ses
    Karanlık, bas ağırlıklı, detaylı ve sakin (gavurların laidback dedikleri) çalıyor. Çok geniş bir sahne.

Bas
    Çift dinamik sürücüden midir, yoksa ben dinamikten çok uzaklaşmış olduğumdan mıdır bilmem ama hem genel olarak bas hakimiyeti var, hem de kimi parçalarda bas vuruşları çok yoğun. Fakat bu bas gitarı seçmenize engel değil. Bunu sevdim. Ve klasik müzikte veya Il Divo gibi vokal ağırlıklı gruplarda da gereksiz bir bas duymuyorsunuz. Bunlar bize basının çok ama kontrollü olduğunu anlatıyor. Gönül isterdi ki bir iki tık daha hızlı olsun ;) Her şeye rağmen f/p hanesine bir artı.

Mid
    Kulaklık V tipli bir ses profiline sahip olduğu için, midler yani özellikle vokaller çok önde değil (tabii kayıt önde olsun dememişse) ve genel çözünürlük çok olmadığı için de bir armatür gibi tek tek seçilemiyor. Diğer enstrümanlar için de aynı şeyi söylemek mümkün. Ancak mesela Haggard'da duyabileceğiniz enstrümanlar çözünürlük çok yüksek olmasa da başarılı. Ve ucuz bir kulaklıkta görülebilecek saçma bir bas hakimiyeti yok. Tabi bu fiyatta görülebilecek olan alt katmanları duyurma sorusu bunda da var. Hani hele şarkıyı biliyorsanız orada şu var bu girecek altta diyorsunuz ve hafif de olsa algılanabiliyor. ama ötesi yok. Hepsi çözünürlüksüzlükten :-\

Tiz
    Tizinde özel birşey yok. Ancak, tellilerin sesindeki tize yaklaşmış taraflarındaki değişimi algılatıyor. Dubstepteyse basın hacimli vuruşları arasına sıkışıyor ve işi görüyor.

Amp Performansı
    Amfiye takmaya tenezzül eder misiniz bilmem. Zaten etmeseniz de olur :) Yaptığı herşeyi daha yüksek bir güçle yapmak dışında başka birşey yapmıyor. Ama yiğidi öldür hakkını yeme, bu güç artışı bozulmaya sapıtmaya yol açmıyor. Kulaklık oldukça kontrollü.

Sibilans
    Az var.

Sahne, Enstrüman Ayrımı, Detaylar
    Sahne çok geniş. Evet bu cidden şaşırttı. Detaylar ve ayrıma gelince de bas vuruşları çok yoğun değilse / dış ses az veya yokken ayırdına varılabiliniyor. Aksi halde hem yumuşak sunumu, hem de alt sesler (mesela otobüs motoru) yüzünden kaybolup gidiyorlar.

Sonuç
    Fiyatı ve şekli ve sahnesi vede bu fiyattaki ses kalitesiyle tam bir f/p kulaklığı. Bak git! Der gibi, dinle git!

* Malleus: a. Kulağın iç parçalarından "çekiç" b. Malleus Maleficarum (Cadı Çekici) adındaki onbinlerin canına mal olmuş best seller(Engizisyon içinde tabi. Halk okuma bilmez) rehber kitap (1486)
    ** RedGiant, bir yıldız sınıfından (kırmızı dev) esinlenilmiş bir isimdir

Kıyas Olarak Ckm500 düşünülebilir.

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2014
  2. necrophites

necrophites MP3

Beğenileri:
    1
    Ellerin dert görmesin Mahir :ok Fiyatı gayet uygun, buradan onu da belirtelim de f/p durumu kafalarda daha rahat otursun. Şu anda mp4nation'da kargo hariç fiyatı $39,50. Fiyat makul ve dediğin gibi tasarımı da gayet şık.

3. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Ne çabuk satılığa çıkardın yahu, beğenmedin galiba Mahir :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Dinamik kulaklik bana gitmiyor artık onu anladım. Fx700'u de o yüzden satmistim gelir gelmez.

HTC One cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi

5. refuserQ

refuserQ WAV

Beğenileri:
    1.004
    Armatüre alışması zor bırakması daha da zor :)

6. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Victor'u dinleseydin en azından :)

Neyse sağlık olsun :)

7. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Korhan sağolsun bende 1 hafta kalmıştı öncesinde. Ancak siparis vermem onun bana deneme için yollamasindan önceydi. O yüzdendir ki siparisim geldiğinde, hakkında zaten yeterince fikrim vardı.

8. AxiAziz

AxiAziz WAV

Beğenileri:
    381
    İlacımız hybrid, diyorum bakın hepinize :)
    Ellerine sağlık bu arada...

9. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Teşekkürler Aziz ustad :) Hibird hele sana gelsin, sonra da sat burdan biri alsin dinleyelim de

10. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Kesinlikle katılıyorum :evl

Teşekkürler teşekkürler :) Satıyorum diye övmüyorum ama, katılıyorum f/p durumu hakkında söylediklerine :)

11. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Eline sağlık, teşekkür ederiz inceleme için :)

Tek aklıma takılan, önceki gün hangisini açmayayım, satayım diye soru sorarken, sonraki gün nasıl 50 saat burn-in olmuş olabiliyor, onu hesap edemedim.

12. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Sağol başkan :)

Ben o sorudan sonra yatmadan evel acmistim ve 50 saate varmıştır, en azından yakındır diye düşünmüştüm. Saatte hatam olmuş olabilir o yüzden.

13. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Anladım, öyle diyorsan öyledir.

Sayfayı Paylaş