rha ma750i incelemesi

'RHA' bölümünde karanehir35 tarafından 27 Ağustos 2015 tarihinde başlatılan konu.

1. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    DSC_0651.JPG

Merhabalar,İngiltere çıkışlı Rha ma750i kulakiçi kulaklık incelemesi için karşınızdayım tekrar.Türkiye'de de bulunan bu ürün,öncelikle bassları ve temiz midleriyle öne çıkmakta diyebilirim.Tasarım ve malzeme kalitesini ben beğendim açıkcası.El Yapımı dinamik sürücülerin kullanıldığı bu kulaklık,güçlü sesiyle de öne çıkmakta.Benim kulaklığı alma sebebim,etymotic ve phonaklardan geldiğim için buraya,elimde rock/metal harici bir de Bass ağırlıklı bir kulaklığın olmasını isteyişimdir.
    DSC_2960.jpg

Son söyleyeceğimizi en baştan söyleyelim,evet Rha ma750i bir metal müzik kulaklığı değil kesinlikle.Bunun haricinde rock/Soft rock ve türevlerinde Performansı bu karakterdeki bir kulaklığa göre iyi diyebilirim.Metalde,vokallerin kayıt esnasında bilerek geride tutulduğu,özellikle enstrüman seslerine odaklanılan Metallica'da beş şarkının üçünde/5de3 oranla başarılı sonuçlar alabildim.Metallica harici big four gruplarından Megadeth/Slayer/Anthrax 'da ensrüman bozulmaları ve iç içe giren ve kontrolden çıkan gitar ve vokal cızırtılarının önüne geçilemediği için ortaya tam bir ezogelin çorbası çıkıyor.Ama bu hazır bir çorba,ben el yapımı olanını tercih ederim her zaman.

Yapı Kalitesi ve Fit/Konfor
    DSC_2949.jpg
    Sağlam ve kalın bir kablosu var 750i'nin.Kolay kopacak gibi durmuyor.Kulaklık kasası,jackı ve y ayrımı paslanmaz çelikten imal edilmiş.Ses tuşları öncelikle Apple ürünlerinde çalışıyor,mikrofon diğer Marka telefonlarda çalışsa da ses tuşları aktif olmuyor.Kulaklık, yapısı nedeniyle biraz ağır diyebilirim.Küçük kulaklı dinleyicilerde Fit/Konfor sorunu yaşatabilir.Çünkü kasa biraz büyük ve ağır.Spor yaparken ve yürürken, kulağın arkasından çıkma/düşme durumları yaşanabiliyor.O yüzden spor yapmaya uygun bir yapıda değil.Ama kulağa tam oturduğu zaman da o ağırlığından eser kalmıyor.Çok hafifmiş,kulağımda sanki yok diyebilirsiniz de.

Kutunun içinde büyük bir taşıma çantası,epey uç ve kullanma kılavuzları var.Çantanın büyük olması, kalın kablolu 750i nin dolaşmadan,Çanta içine sığması için.Malzeme kalitesi olarak çok başarılı bulduğumu belirtmek isterim 750i'yi.
    DSC_2952.jpg

DSC_2955.jpg
    Ses Kalitesi

Öncelikle kulaklık kayıt seçmekte.Kötü kayıtlara tahammül gösteremiyor.Kayıtlar Flac ya da i-tunesdeki gibi kaliteli 16bitlerden olacak.Güçlü bir sesi var 750i'nin.Yüksek seslerde bozulma yapmıyor.Bassların kalitesinden, fazla taviz vermiyor.Sadece yüksek seslerde zaman zaman Mid/vokal parlaması var,o kadar. özellikle kadın vokallerde, kadın vokalin sesi şarkılarda yüksek çıkmaya ve çığlık atmaya başlayınca, parlamalar daha fazla olabiliyor.Birisi Size ıslıkla sesleniyor hissiyatına kapılabilirsiniz.

Basslar:750i'yi kutudan çıkan ilk haliyle ve burn in yapmadan dinlemeye kalkarsanız,bu kulaklığın neresinde Bass var deyip şaşırırsınız.Burn in olmamış haliyle, nerdeyse çok sönük ve güçsüz bassları var diyebilirim.Pink Noise programı ile veya programsız 12 saat burn in yaptınız mı,bütün frekanslar yerli yerine oturuyor.

Burn in sonrası

Sıcak,hızlı ve vurgulu bassları var 750i'nin.Fiyatı dahilinde altlara uzanabiliyor.Bassheadler memnun kalabilir performansından. basslar,kaliteli ve kontrollü,yüksek seslerde bozulma yapmıyor.Basslar, midlerle işbirliği halinde.Basslı müziklerde hem basslar hem vokaller iyi ve net.Bassheadleri de kendimce ikiye ayırıyorum.JVC dinleyenler ve dinlemeyenler.JVC dinleyenlere-her ne kadar bassları yeterli olsa da-bu basslar yeterli gelmeyecektir sanırım.Ben de dahil jvc'ciler,her yerde hakimin o tokmağı gibi tok ve derin bassları eminim arayacaklardır.O hakim tokmağı basslar, insanı savunma yapmaya çağıran bir karakterde JVC'nin..Ama JVC dinlemeyenlere bu basslar yeterli ve kaliteli gelecektir.

Midleri,önde/ net sıcak ve yumuşak 750i'nin.Basslarla uyum içinde.Bass ağırlıklı bir kulaklık olmasına rağmen Mid/vokal başarısını takdir ettiğimi belirtmek isterim öncelikle.Enstrüman ayrımı ve sahne Akustik müzik de ve fiyatına göre iyi diyebilirim.Özellikle klasik müzik de piyano sesini vermede başarılı.
    favorim olan Beethoven piyano ve senfonilerinde başarılı sonuçlar aldım.Daha başarılı sonuçlar için flüt gibi üflemeli çalgıların baskın olarak kullanılmadığı senfoni parçaları tercih edilebilir.Ama Beethoven'ın Ay Sonatı gibi sırf piyanoya dayalı parçalarda kesinkes başarılı.Rha 750i'nin arası piyano ile iyi ama flütle kötü bunu keşfettim ben.Flüt de ıslıklı/parlamaların önüne geçilemiyor.

üst midler,fiyatının uygun olması için,ingiliz anahtarıyla gevşetilip yine ninemin koyun makasıyla kırpılmış diyebilirim. Dinlediğim pop ve elektronik müziklerde bassların ve Mid/vokallerin birbirini örttüğüne, mid/vokallerin bassların altında ezildiğine rastlamadım pek.Midler de basslar kadar iyi ve güçlü diyebilirim.Yukarda değindiğim gibi sadece yüksek ses dinlemelerinde hafif bir Mid/vokal parlaması var.

Tizleri ,Bass ve midler kadar iyi ve kaliteli değil.Tizleri hafif sert 750i'nin.Tiz gerektiren rock/metal de zaman zaman güçten düşme, ensrümanların boğuk çıkma-cızırtılı çalma/kontrolden çıkma problemlerine rastlanabiliyor.Tizleri,o kadar kötü de değil,o kadar iyi de değil.

Ben bunu yine de almak,metalde dinlemek istiyorum diyen arkadaşlara dört tane tavsiyem olacak :

1-sesi ve arka planı karanlık/sıcak/koyu bir dap bulunacak.Örnek:Fiio ve Hifiman.
    2-silikon uç değil de köpük uçlardan kullanılacak.Çünkü köpük uçlar,sesi derinden ve tizleri de yumuşatarak/kaliteli bir biçimde verdikleri için en iyi tercih köpük uçlar.
    3-Metal için kayıt kesinlikle Flac olacak,16bit kurtarmaz.Metallica/Megadeth gibi eşzamanlı stüdyo kaydı yapan, yani stüdyo kayıtlı şarkı ve gruplar tercih edilecek.
    Yeni metal gruplarının eşzamanlı stüdyo kaydı yapacak güçleri olmadıkları için o gruplarda sonuç başarısız olacaktır.
    4-Araya Nötr ve analitik bir amfi konursa,daha başarılı sonuçlar alınabilir.

Okuyan Arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.Sevgiler saygılar.

Edit:Fotoğraf yükleme sürekli hata verdiği için,ilk fotoğraf kendi çekimim,diğerleri alıntıdır.

Sıt

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 27 Ağustos 2015
    M3m0ry42, Joolo, Dude ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  2. Elano68

Elano68 FLAC

Beğenileri:
    474
    Guzel bir inceleme olmus hocam.Merak ettigim bir kulaklikti.

Sent from my iPhone using Tapatalk

karanehir35 bunu beğendi.
  3. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    Fiyatına ve Bass/Mid başarısına göre iyi bir kulaklık gerçekten.Beğenmenize sevindim.

Elano68 bunu beğendi.
  4. Elano68

Elano68 FLAC

Beğenileri:
    474
    Hocam fiyati da yurtdisi fiyatina gore cok iyi gercekten .
    Amazonda 130 dolar,app store Tr"de ise havale ile 270tllik bir etikete sahip

Sent from my iPhone using Tapatalk

karanehir35 bunu beğendi.
  5. CapoNx

CapoNx MP3

Beğenileri:
    116
    Güzel olmuş elinize sağlık.

6. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    Teşekkür ederim Hocam.

7. DefinitioN

DefinitioN Analog Yetkili üye

Beğenileri:
    2.960
    Eline sağlık.Fit bir kulaklığa benziyor.

8. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    Teşekkür ederim. Evet , DefinitioN hocam,yalnız kasası büyük olduğu için,küçük kulağa sahip insanlarda tam oturmayabiliyor.Kulağa tam oturduğu zaman da kulakta unutacak kadar hafif gelebiliyor Size.Ben de Fit Problemi olmadı/tam oturdu yani.

9. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.873
    Elinize sağlık Ahmet Bey. Benim de bir ara kullandığım bir kulaklıktı. Şanssızlığı aynı dönemde ie800 kullanmam oldu. Geldiği gibi gönderdim:)

10. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    Teşekkürler Gökhan hocam.

11. Sechtdamon

Sechtdamon FLAC

Beğenileri:
    1.041
    Giriş seviyesine, popüler müzik dinleyicilerinin telefonlarıyla rahatça kullanabileceği bir kulaklıkmış incelemenizden anladığım kadarıyla. Metal müzik dinleyicilerine verdiğiniz tavsiyeler de ancak deneme/yanılma yoluyla bulunacak cinsten. Teşekkürler ve tebrikler.

Anladığım kadarıyla ekstrem vokalli metal müzik türlerine pek gidecek bir kulaklık değil. Rob Halford, Hansi Kurch gibi yükseklere çıkabilen vokalistler, parlarsa oldukça can sıkıcı olabiliyor. Grip olunca anladım ben bunu :)

12. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    Yalnız özgür hocam,Apple/iphone dışındaki telefon markalarında Performansı pek iyi değil.Az da güç ve yüksek ses çıkış şiddeti istiyor biraz.Ekstrem vokalli metal müziklerde parlamanın önüne geçmek çok zor 750i'de.En uyumlu olduğu vokalin bilerek geride tutulduğu/ensrümanların önde olduğu Metallica.En çok şaşırdığım da klasik müzik ve piyano sesi başarısı oldu.Günde bir Beethoven ve Chopen iyi gidiyor.inşallah Staxı alırsak,klasik müziğe staxla devam ederim.Metal den sonra klasik müzik gelir benim için.Viva la vida/yaşasın hayat...

refuserQ ve Sechtdamon bunu beğendi.
  13. Sechtdamon

Sechtdamon FLAC

Beğenileri:
    1.041
    Bende de Rock/Metal'den sonra Klasik müzik var. Birçok metal müzik grubunun klasik müzikten beslendiğini öğrenince, biraz da müzik teorisi araştırması yapınca amatörce klasik müzik dinlemeye de başladım.

Yalnız kulak içi kulaklıkta metal, özellikle de ağır metal (kimyasal olarak değil ağır çekerlik olarak) kullanılması garip geliyor bana. Kulakta tutması zor olmuyor mu?

14. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    Evet hocam,klasik müzik Sevmeniz iyi olmuş, buna çok sevindim.Klasik müzik metal dahil bir çok Türe esin kaynağı olmuş devasa bir kaynak bence.Megadeth'in de metal senfonili parçaları da vardır bu doğrultuda.

Kulağa tam oturdu mu fazla ağırlık yapmıyor,yine de 3 saatin üstünde kulakta tutmamak lazım tabii.

Son düzenleme: 28 Ağustos 2015
  15. oguzhan

oguzhan FLAC

Beğenileri:
    270
    Ahmet Bey,
    Elinize sağlık. Gerek akıcılık gerek görsellik olarak önce ki incelemelerinizden daha iyi olmuş.
    MA750İ hakkında pek olumlu yorum duymamıştım. Siz daha pozitif bir tablo çizdiniz.

16. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    Teşekkürler Oğuzhan hocam.Ben Bass/Mid başarımı açısından ele aldım daha çok.Olumsuz yorumların sebebi tahminimce,Pink Noise programı ile burn in yapılmamasından kaynaklanmakta.Ben o Program üstünde yüzde 70 ses seviyesinde burn in yaptığım için frekanslar yerli yerine oturdu.Bu Program bizzat Rha şirketi tarafından önerilen bir Program ve burn in yöntemidir.

refuserQ, djalimarmaris, Elano68 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  17. djalimarmaris

djalimarmaris FLAC

Beğenileri:
    340
    Elinize sağlık. Yine ayrıntılı bir inceleme :)
    Verdiği tipler güzel gercekten

18. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    teşekkürler ali hocam.evet Kutu içeriği, bu fiyat için,zengin sayılır.

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

19. DexterAD

DexterAD Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Hocam ben gr07 ve rha ma750i arasında kaldım .Özellikle rock ve elektronik müzik dinliyorum .Enstrüman ayrımı önemli benim için sağlam olması da iyi olur sizce hangisini seçmeliyim ?

20. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    Eğer enstrüman ayrımına ayrı bir Önem veriyorsanız,tercihiniz sahnesi daha geniş olan gr07 Olmalı diye düşünüyorum.Rock Müzikde gr07 ,rha dan daha başarılı ama elektronik müzikte de rha daha başarılı.Gr07 yapay bassları sevmeyen,doğal bassları seven bir kulaklık.Elektronik Müzikde Çokca yapay Bass barındırdığı için gr07nin Performansı sizi tatmin etmeyebilir .

djalimarmaris bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş