Rhapsodio RDB+ 2V1 Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Rhapsodio' bölümünde baran88 tarafından 8 Nisan 2014 tarihinde başlatılan konu.

1. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.999
    Bu yazıda Rhapsodio RDB 2V1 kulaklık izlenimlerimi okuyacaksınız. Uzun zaman önce yazılmış olsada nedenini benimde bilmediğim sebeplerden dolayı şuanda yayınlıyorum.

Firma Çin orijinli olup kulakiçi kulaklık ve taşınabilir amfi üretiyorlar. Kulaklık konusunda gerek armatür, gerek dinamik, gerekse ikisini birleştiren (hybrid) tasarımlı modellere sahipler. Ben head-fi’da bir konuda denk geldim ve araştırmaya başladım. O sıralarda RDB+ 2v1(2V1 olarak anılacaktır) yeni yeni çıkıyordu. Biraz araştırmadan sonra almaya karar verdim.

2v1 hakkında biraz bilgi vermek gerekirse 2 armatür ve 1 dinamik sürücülü hibrid denilen yapıda. İlk versiyonunda yaşanan birkaç sorundan sonra bu modeli üretmişler. Esas sorun, bas deliğinin kulağın içerisinde kapanabiliyor oluşuymuş ve bu da performansı etkiliyormuş tabi. Bu sorunu çözerken seste de biraz değişikliğe gitmişler söylediklerine göre.

Kulaklığı www.rhapsodio.com sitesinden sipariş verebiliyorsunuz. Ben alırken 530$’a satılıyordu fakat alınan olumlu geri dönüşlerden sonra fiyatını 650$’a yükselttiler.

Alım süreci bugün alayım yarın kargoya verilsin şeklinde olmuyor. Kulaklığı alırken firmanın size sunduğu renkler arasından tercihte bulunuyorsunuz ve kulaklığı sizin tercihinize göre üretiyorlar. Ben alırken yaklaşık iki haftalık bir süre istediler ve istedikleri süre içerisinde kulaklığı yapıp gönderdiler. Belirttikleri sürede bitirmeleri oldukça güzel bir durumdu benim açımdan. Kulaklığın dış yüzeyine “faceplate” denilen sizin seçeceğiniz yüzeyle kaplıyorlar. Sonuçta bu kulaklıklar bizim hobimiz ve hobimizde istediğimiz ürünü yaptırabilmek insanı daha özel hissettiriyor diye düşünüyorum. Kulaklığı sizin istediğiniz kargo ve beyan ile yolluyorlar. Biz sipariş verirken firmada olan kişi şirketten ayrıldı fakat politikalarının değiştiğini zannetmiyorum.

Kutu İçeriği, Malzeme Kalitesi ve Yalıtım:

Kulaklık elinize güzel bir kutu içerisinde ulaşıyor. Kutu dışarıdan bakıldığında sanki içinde önemli şeyler taşındığı izlenimi yaratıyor. Elinize aldığınızda kutunun hafifliğinden dolayı hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz çünkü daha ağırmış izlenimi yaratıyor. Kutuyu açınca kulaklık, süngerlerin arasında karşılıyor bizleri. Kutunun metal yapısı ve içindeki süngerlerden dolayı kulaklığın başına kargoda bir iş gelmesi imkansız gibi.

Kutudan kulaklığın yanında birkaç uç ve bol miktarda amfi lastiği çıktı. Uç çeşidi olarak maalesef fazla seçenek yok ve olan birkaç seçenekte de hata vardı. Yanlışlıkla 3 adet küçük boy, 1 adet büyük boy uç koymuşlardı. Kulaklığın üzerine ise bir çift orta boy uç takılıydı. Silikon uçlardaki hatanın birçoğumuz için sorun olacağını sanmıyorum fakat kulaklığı koyacak bir taşıma çantasının olmaması önemli bir eksik bence.

Malzeme kalitesi olarak kulaklık göz dolduruyor. Piyasadaki birçok kulaklığa göre çok daha iyi bir kasaya sahip. Genellikle hibrid kulaklıklar normalden büyük tasarıma sahip oluyorlar fakat Rhapsodio RDB+2v1 oldukça normal boyutlara sahip bir kulaklık. Kulaklığın dışındaki faceplate dediğimiz kısım da özenle yapıştırılmış ve kesimi hatasıza yakın.

Sağlamlık konusunda sorun çıkartmayacak hissiyatını başarıyla veriyor. Sonuçta her kulaklık düştüğünde kırılacak diye bir durum yok fakat 2v1 bu konuda da güven veriyor. Kablosu çıkan birçok kulaklığın (özellikle Westone tarzı soketler olarak bilinen) bir süre sonra soketlerinde gevşeme sorunu baş gösterir. Bunu özellikle Heir Audio firmasının ürünlerinde yaşamıştım. Rhapsodio bu konuda gerçekten başarılı. Kabloyu çıkartmak oldukça zor ve hemen gevşemeye başlayan bir yapısı yok. Bu konuda övgüyü gerçekten hak ediyor. Ben aldıktan bir süre sonra ürünleri isteğe bağlı olarak, Shure soketleri olarak bilinen yapıda da üretmeye de başladılar. Bu konuda da kullanıcıya seçenek sunmaları oldukça güzel.

Kablo için ayrı bir parantez açmak lazım çünkü ses üzerinde oldukça etkiye sahip. Ben alırken ne, ne değildir çok bilmediğim için direkt sipariş verdim fakat ilerleyen zamanlarda head-fi ve çeşitli sitelerde farklı çeşit kablolarla da gönderildiğini gördüm. Bu konuya sonuç kısmında ayrıca değineceğim.

Malzeme kalitesi konusunu özetleyecek olursam büyük olmayan bir tasarımı, iyi bir işçilikle birleştirmeyi başarmış Rhapsodio çalışanları.
    Yalıtım konusunda üst düzey bir başarısı yok. Westone, Shure vb yapıdaki kulaklıklara göre geride kalıyor. Yolda yürürken çıkma gibi bir sıkıntı yaşatmıyor fakat dışarıdan sesleri tam kesemiyor ve yürürken rüzgar sesini içeri alıyor. Tabi müziği açtığınız zaman dışarının sesini pek duymuyorsunuz parça geçişleri dışında. Dediğim gibi başarısız değil fakat çok başarılı da değil.

Ses Yapısı:

Kulaklığı genel olarak dengeli bir yapıda olarak tanımlayabilirim. İlla bir tarafa kayacaksa bu üstlere doğrudur. Gümbür gümbür bas bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacaklardır diye düşünüyorum.

Tiz Yapısı:

Kayda ve kablo yapısına bağlı olarak oldukça değişkenlik gösteriyor. Eğer kaydınız iyiyse tizler oldukça akıcı ve havadar bir yapıda kulağınıza geliyor.

Kulaklığın istediği kaydı ve kabloyu verirseniz kulaklık size gerçekten istediğinizi veriyor. Tizlerden rahatsız olanları bile mutlu edebilir sunumuyla beraber. Ancak kaydınız kötüyse bu durumu affetmeyen bir yapısı var. Kablonuz gümüşse veya tizleri sert bir yapıda ise kulaklık üst frekansları “harsh” denilen bir yapıda sunmaya başlıyor. Kısacası kulaklığın hassas noktası üst frekansları ve bu konuda istediğini vermezseniz o da sizin istediğinizi vermiyor. İstediğini aldığı zaman tiz detayı gerçekten oldukça başarılı ve doğal. Herhangi bir karıştırma yaşatmıyor ve zorlanmıyor.

Mid Yapısı:

Vokalleri oldukça güzel, pürüzsüz ve yormayan bir yapıda sunmayı başarıyor. Özellikle de erkek vokallerde daha başarılı buluyorum. Detayları oldukça iyi ve sunumu müzikal. Alt midler biraz eksik kalıyor fakat diğer alanlardaki başarısı ile bu eksikliğini çok fazla hissettirmiyor bana göre. Midbass’ı fazlaca seven/önem veren kişiler kulaklığı beğenmeyeceklerdir tahminimce. Tizlerde belirttiğim kablo yapısı ve kayıt kalitesi mid frekanslarda özellikle kadın vokallerin yükseldiği yerde kendini belli ediyor. Kablonuzun yapısına göre özellikle de yüksek seste kadın vokaller parlayabiliyor ve sibilans yapabiliyor. Kaliteli kayıtlarda ise bu durum söz konusu değil. Ben genellikle halk müziği dinleyen biriyim. Özellikle Karadeniz yöresi türkülerinde flac olarak dinlerken pek rahatsızlık vermezken kayıt kalitesini düşürdüğümde sibilans sorunu baş gösteriyor. Flac şarkılarda pek rahatsızlık vermiyor dememin sebebi ise kayıtların ve sanatçıların söyleyiş tarzından dolayı 10000 liralık masaüstü sistemde de aynı şekilde kendini gösteren bir durum. Kısacası kulaklık olanı gösteriyor

Alt midler konusunda ise kalite anlamında başarılı ancak miktar olarak eksik. Bu durum kendisine sahnede havadarlık olarak geri dönüyor. Aşağılarda değineceğim bu konuya.

Genel olarak toplayacak olursam oldukça kaliteli bir sunuma sahip. Miktar olarak orta ve üst midler daha baskın. Kulaklığa doğru bir kablo takarsanız, bu frekansların, kullananları gerek detay gerek çözünürlük olarak mutlu edeceğini düşünüyorum.

Bass Yapısı:

Hibrid kulaklık alanların en büyük beklentisi armatür bass’ına göre daha sıcak, daha içten gelen vurgularla birlikte armatürün detayına ve hızına aynı anda sahip olabilmek diye düşünüyorum. Ben bu şekilde düşünüp almadım fakat kullanmak için alanların birçoğu bunun peşindedir diye düşünüyorum.

Rhapsodio RDB+ 2v1 bu bass beklentisini belli oranda karşılıyor fakat miktar olarak genel kullanıcı kitlesine biraz az gelebilir. Gerektiği yerde gerektiği kadar vuruyor fakat sahne konumlandırmasında da biraz daha geride yer aldığı için kimisine eksik gelebilir. Amacınız miktar olarak değil kalite olarak bass ise oldukça memnun edecektir. Burada eksik olarak diyebileceğim nokta ise midlere doğru kayan basslarda bir eksiklik mevcut. Bu eksikliğin dışında detay, kalite, sıkılık ve çözünürlük olarak oldukça iyi işler çıkartıyor kulaklık. Dinamik sürücü tat olarak ben buradayım diyor bass frekanslarında. Benim basslarda ayrı bir nokta dikkatimi çekti. Dinamik sürücülerin sıkıntısı basslarda biraz yavaşlık olarak görüyorum. Bu kulaklıkta böyle bir sıkıntıya rastlamadım. Kulaklık hızlı bass noktalarından başarı ile geçiyor. Bunun biraz midbass’taki eksikliğin sağladığı avantaj olarak görüyorum.

Genel olarak bassları dinamik yapıda, hızlı ve sıkı. Alanda diğer frekansların biraz gerisinden takip ediyor. Basslı bir yapı bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilirler

Sahne ve Amfiye Tepki:

Havadar ve stressiz bir sunuma sahip kulaklık. Enstrümanların konumlandırması, yabancıların imaging dedikleri olayı oldukça başarılı bir şekilde yerine getiriyor. Enstrümanlar arası boşluğu gayet iyi koyuyor. Bu başarılarının en büyük sebebi midbass kamburuna sahip olmaması. Bu duruma birçok üründe şahit olabiliyoruz. Midbass eklendiği zaman kulaklığın gerçekten iyi olması gerekiyor ve bunu başardığı zaman kulaklığın/ekipmanın fiyatı çok daha fazla artıyor. Bu konuda denilecek eleştirilebilecek çok bir şey yok aslında arka plan dışında. Fiyatının hakkını veriyor bana göre. Sonuçta 650$’a satılan bir kulaklığın bu konuları başarılı ile yapması lazım. Hele de Rhapsodio gibi bu pazarda kendine yer etmeye çalışan bir firma ise.

Arka plana gelince son derece temiz ve karıştırma yapmıyor. Ancak daha karanlık bir arka plana sahip olabilirmiş bana göre.
    Amfiye tepki veren bir kulaklık Rhapsodio 2V1. Amfiye en çok tepkiyi bass departmanı veriyor ve miktar olarak daha güçlü bir sunuma ulaşıyor. Basları eksik gelenlere amfiyle kullanmalarını tavsiye ederim. Bununla birlikte enstrüman ayrımı daha iyi bir noktaya geliyor.
    Bunun dışında kulaklığın her hangi bir sürülme sıkıntısı bulunmuyor. Gönül rahatlığıyla müzik çalarlarınızla veya telefonlarınızla kullanabilirsiniz.

Sonuç:

İncelemede bolca kablo konusuna değindim. Şimdi bunu biraz açmak istiyorum. Kulaklığın yapısı itibari ile iyi olmayan gümüş kablolarla bazı sorunlar ortaya çıkıyor. Ben yukarıda da belirttim bu konuda çok bilgili olmadığım için direkt sipariş verdim. Standart olarak el yapımı tarzında bir gümüş kablo ile yolluyorlar. Bu kablo ellerindeki seçeneklerden ucuz olanı. Görünüş ve yapı olarak kaliteli olsa da ses konusunda bize göre sıkıntıları vardı. Bunu firma ile de konuştuk ve düşündüğümüz gibi cevap aldık. Kendileri de bakır kablo önerdi. Kaliteli, yumuşak sunumu olan bir bakır kablo ile kulaklığın kullanılmasını tavsiye ederim. Gümüş kabloda pekala olabilir ama istenileni sağlayan bir gümüş kablonun çok ucuz olacağını düşünmüyorum. Firma kaliteli bir kabloyu uygun fiyata satacaklarını belirtti. Dolayısı ile alacak kişiler kablo konusunu firma ile konuşup görece uygun bir fiyata da halledebilirler.

Kulaklık hakkında çok karşılaştırmaya girmedim çünkü fiyatı sınıfının biraz üzerinde, tabi performansı da. Sonuçta 650$’a satılan ve piyasada yer edinmeye çalışan bir Çinli firma isen rakiplerinden daha iyi olmak zorundasın

Kulaklığı enstrüman ayrımı iyi olsun diyenlere, temiz ses olsun aynı zamanda basları dinamiğimsi olup hızlı olsun diyenlere tavsiye edebilirim.

*Resimler alıntıdır.

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2014
  2. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Elinize sağlık Baran bey :) İyi oldu camiamiz orta-üst segment bir kulaklik daha kazandı.

HTC One cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi

3. high-fidelity

high-fidelity DSD

Beğenileri:
    863
    İnceleme için teşekkürler hocam.Hangi kaynağı kullandınız acaba ?

4. AxiAziz

AxiAziz WAV

Beğenileri:
    381
    Hatırlıyor mu bakalım ;D

Eline sağlık kardeşim.

5. Hanamichi

Hanamichi DSD

Beğenileri:
    1.586
    Elinize sağlık güzel inceleme olmuş okurken kulaklığın karakteri net bir şekilde kafada canlanıyor . Forumda bazı kişiler üst segmentin yükünü tek başlarına çekiyor ve bence gerçekten takdiri hakediyorlar . İleride umarım bana da bu tarz kulaklıkları almak nasip olur iyi günlerde kullanın :ok
    Bakır /gümüş kablo olayını bu tarz firmalar sipariş alırken soruyorlar mı ? Nasıl bir kaynakla kullanılacağını ? çünkü kulaklığın fiyatı buradaki yaşam şartlarında çoğu insanın maaşından fazla :)

6. Riffraff

Riffraff MP3

Beğenileri:
    4
    Şu ana kadar dinlemiş olduğum en güzel kulaklıktı. ben DX100 ile kullandım çok da başarılı bir ikili olmuştu

7. DarkTemplar

DarkTemplar WAV

Beğenileri:
    42
    Amerikada ucakta unuttugum kulakligim. Kablosu hala duruyor isteyen olursa...

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

8. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.999
    Teşekkürler Mahir abi :)

Teşekkürler Dünya. Aziz abi altta gerekli cevabı vermiş aslında. Uzuuun bir zaman oldu ama o dönem elimde fuze+ vardı heralde :)

Teşekkürler abi.

9. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.999
    Teşekkürler ederim güzel sözleriniz için. Daha iyisi sizlerin olur inşallah :) Sormuyorlar genelde fakat head-fi turlarına bakılınca firmanın neye dikkat ettiği gözüküyor aslında. Oralarda düzgün ve istedikleri sesi veren kabloyu tercih ediyorlar. Önceden araştırıyorsan farkediyorsun zaten ve soruyorsun. Sorunca farklarını ve tavsiyelerini söyleyip fiyat farkını belirtiyorlar. Biraz araştırmalı yani, ben ilk başta araştırmamıştım kablo meselesini. Kulaklığın fiyatı konusunda haklısınız. Özellikle ülkemiz şartlarında gerçekten pahalı ve dediğiniz gibi birçok insanın maaşından fazla

10. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Daha yeni okuyabildim, eline sağlık Baran. Ben bu kulaklığı 2 kere dinledim, ilkinde bildiğin küçük tralucent'di ikincisinde ise çok daha açık karakterli heir4 havasındaydı. :evl Kafasına göre sesi değişen bir alet sanırım.

11. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Eline sağlık Barancım.

12. SE_GuRu

SE_GuRu FLAC

Beğenileri:
    593
    Elinize sağlık, teşekkürler.

13. Serhat

Serhat FLAC

Beğenileri:
    311
    Eline, kulağına sağlık.

Anlaşılan, gelecek ürünlerinede dikkat etmekte fayda var.

Hibrit kulaklık denince benimde beklentim kaliteli ama gümbür gümbür baslar oldu ama maalesef bundada o hava yok anlaşılan.

Firmalar, çok farklı düşünüyor demekki ...

Tapatalk

14. Solanahtarı

Solanahtarı WAV

Beğenileri:
    858
    Kulağına sağlık Baran88,

Rhapsodio'dan sonra melody gelecek mi, bir sene daha mı bekleyeceğiz ?

15. bLind

bLind FLAC

Beğenileri:
    113
    İnceleme için teşekkürler.Tasarımıda çok güzel olmuş, son resimdeki duruşu çok hoşuma gitti.

16. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.999
    Teşekkürler abi. Sesinin değişme meselesinde Emre Niyazi'ye verdi ise normaldir. İçini açmaya çalışmıştır :)

Teşekkürler Ateş abi

Teşekkür ederim.

Evet abi insanlardaki düşünce genelde bu yönde oluyor. Kulaklığın basları sizleri mutlu edecek kadar güçlü değildir ancak kalite anlamında oldukça başarılıydı.

Teşekkür ederim. Melody gelir mi gelmez mi onu bile bilmiyorum :)

Teşekkür ederim. Tasarım olarak oldukça başarılı iş çıkartıyorlar ve kasada oldukça küçüktü.

17. DefinitioN

DefinitioN Analog Yetkili üye

Beğenileri:
    2.960
    Baran eline sağlık.Anladığım kadarıyla hedef haline getirilmeyi hakeden bir kulaklık.

18. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.999
    Teşekkür ederim Fatih abi. Kulakliık başarılı gerçekten, yeni modeli cıkıyordu bu aralar.

Sayfayı Paylaş