S:Flo² İzlenimleri

'S:Flo 2 / Teclast' bölümünde DefinitioN tarafından 22 Mayıs 2012 tarihinde başlatılan konu.

1. DefinitioN

DefinitioN Analog Yetkili üye

Beğenileri:
    2.958
    Ben de bu müzikçalarla ilgili düşüncelerimi paylaşmak isterim.

Öncelikle elimdeki 16 gb versiyon.Cihazı 1.5 ay kadar önce Cihan'dan aldım.İyiki de almışım.

Ses kalitesini iki kısma ayırmak gerek.Birincisi kulaklık çıkışı performansı,diğeri ise line out kalitesi.Zira bu iki çıkış arasında dağlar kadar fark var desek abartmış olmayız.

Kulaklık çıkışından başlayalım:
    Ses gövdesiz,kısmen sönük,bassız ve soft.Son söylediğim olumlu evet.Zira line out çıkışının öne çıkardığı midler kulaklık çıkışında daha alttan ve yumuşak geliyor kulağa.Yumuşaklıktan kastım kulak okşamasından çok derinde oluşu.Ama ben kulaklık çıkışının ses karakterini ve midlerini daha doğal buluyorum.
    Kulaklık çıkışı monster turbine,Sennheiser CX-500,Shure SE 215 gibi İemleri ve Ultrasone HFI 780 kafaüstü kulaklığı oldukça dinlenebilir ve tatminkar bir ses seviyesinde sürebiliyor.Özellikle HFI 780 ses yüksekliği oldukça yeterli(garip ama).Tabii en yüksek seviyelerde bas çatlaması ve ses bozulması oluyor biraz.Bu da kulaklık çıkışının yeterli gücü verememesinden kaynaklanıyor.

Kulaklık çıkışı+ Sennheiser HD 600 uyumunu ise uzatmadan şöyle anlatabiliriz:Müziği duyuyorsunuz.Hepsi bu.

Gelelim line out çıkışına:

İşte burada çoğu mp3 çaları ezen,en iyilerine ise kafa tutan bir performanstan sözetmek mümkün.S:FLO 2 line out ses kalitesi çoğu kullanıcı arasında efsane olmuş durumda.

Peki nedir farklı kılan?

Öncelikle sese kattığı inanılmaz gövde ve sahne.Bunu flac parçalarda çok bariz bir şekilde hissedebiliyorsunuz.Line outu araya amfi katmadan doğrudan kulaklığa bağladığınızda duyacağınız ses sizi hayalkırıklığına uğratacaktır.Zira ses bozuk,çamurlu ve zorlanıyormuş gibi geliyor.Yapmanız gereken müziği line outtan dinleyecekseniz araya bir amfi atmak.Bunun sonucunda neler mi kazanacaksınız?

1-Öncelikle s:flo 2den kaynaklı bas yetersiziliği gidecek.Daha derin,güçlü ve detaylı baslar elde edeceksiniz.
    2-Sese harika bir gövde,hacim ve dolgunluk katmış olacaksınız.
    3-Sahne oldukça iyi bir hal alacak.Ses sağa-sola ve hatta ileri ve çaprazlama uzayacak.Daha ferah ve karışmadan kulağınıza gelecek.
    4-Midler belirginleşecek.

Line out çıkışından aldığınız ses kalitesini yaşadıktan sonra bu cihazı kolay kolay elinizden çıkarmak istemeyeceksiniz.Canınızı sıkacak tek şey pil ömrü olacaktır.Ve belki de tek satma sebebiniz.

Gelelim line out çıkışı+amfi ile farklı kulaklıklardan aldığım sese

1-S:FLO 2+İbasso d12 anaconda+Ultrasone HFI 780

Ses ayrıntılı(ibasso farkı),midler dengeli,tizler belirgin.Ses yüksekliği ancak amfinin ses ayarını yarıya kadar açmanıza izin veriyor.Pop parçalarda dinlemesi oldukça eğlenceli,rock parçalarda gitarlar kulağınızın dibinde davullar hızlı ve vurgulu.Klasik parçalarda derinlik ve sahne kulaklıktan dolayı üst düzeyde değil ama fena da değil.
    Bas şiddeti çok fazla değil.Bunda amfinin bas ayarının olmaması ve karakteri etkili.

2-S:FLO 2+İbasso d12 anaconda+Sennheiser HD 600

Sahne geniş,ses ferah,basıklık yok.Baslar derinlik olarak daha iyiyken,şiddet olarak daha geride.(780'e göre).Enstrüman ayrımı oldukça iyi seviyede.Sesler ayırt edilebilir ve takip edilebilir.Ben bas tepkisinden çok mid ve tizlerdeki detaylanmayı ve çözünürlüğü sevdim bu kombinasyonda.
    Son seslerde amfi yeterince besleyemiyor.Bu sebeple seste bozulma ve çatlama meydana geliyor.Ama beslediği ses seviyeleri çoğuna yeterli gelecektir dinlenebilirlik açısından.

3-S:FLO 2+FiiO E11+Ultrasone HFI 780
    Yukarıda yazdıklarıma ek olarak sesin daha gövdeli,basların daha sıkı ve vurgulu olduğunu söyleyebilirim.Çözünürlük ve detayda çok az miktarda kayıp oluşurken mid seslerdeki hacim bu eksikliği farklı bir şekilde telafi ediyor.

3-S:FLO 2+FiiO E11+Sennheiser HD 600

İşte benim favorim.Bas derinliği,şiddeti,hacim,gövde,midlerdeki ayrıntı,tizlerdeki belirginlik(high konumda),ferahlık,doğallık kısaca herşeyden çok üst seviyede olmasa da yeterli ölçüde var.Çok uzatmadan bu kombinasyonu oluşturun ve bir süre taşınabilir başka ekipmanlara para harcamayın diyorum.(HD 600 taşınabilir değil kabul.Ama ben evde taşıyorum. ;D )

Son söz:Bir yerlerde makul fiyatlı temiz bir S:FLO 2 bulursanız kaçırmayın. :wink

2. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    594
    İnceleme puanı verilmiştir :ok

3. DefinitioN

Beğenileri:
    2.958
    Teşekkür ederim. :)

4. pea

pea WAV

Beğenileri:
    312
    Sflo2'nin kulaklık çıkışı tu kaka , line out'u harika yorumları sürekli line out'a amfi bağlanarak yapılıyor.Bu da çok adil bir durum değil.Kulaklık çıkışını da amfi ile denediniz mi acaba?

Bir de izlenimler için teşekkürler , kulağınıza sağlık :)

5. sensable

sensable WAV Moderatör

Beğenileri:
    474
    S:Flo 2 + FiiO E11 sattıran inceleme demek lazım buna :) Cidden özendim alete okurken.

6. DefinitioN

Beğenileri:
    2.958
    Denedim tabiki.Ama inanın bana kulaklık çıkışına amfi bağlanarak dinlemenin hiçbir esprisi yok sesi yükseltmek dışında.Vaktim olsa da ayrıntılı yazsam şimdi.Bahsettiğim gövde,sahne vs. amfi de taksanız kulaklık çıkışında yok.Haa kulaklık çıkışı çok mu kötü.Hayır tabiki.Birçoğuna yeterli gelecektir..Ama bas yok,can yok,yok.Bu sebeple amfinin kattığı fazla bir artı da yok.

Çok önemli bir ayrıntı var tekrar söylemem gereken.Line outa doğrudan kulaklık bağlayınca ses sanki winamptaki db ayarını sona getirmişcesine kötü duyuluyor.Ama amfi ile beraber bu durum tersine dönüyor.Benim en çok şaşırdığım nokta bu oldu.Sebebini tam bilemiyorum.

Eğer birgün S:FLO'yu satmaya karar verirsem bunun tek sebebi pil ömrü olacaktır.Bazen can sıkıcı olabiliyor.

7. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    884
    Birkaç gün önce arkadaşımın yeni ama 70-80 saat çalışmış Teclast T51'ini line out'dan dinledim. Eğer eq. seçenekleri user'da ve eq. ayarları flat olursa; ses seviyesi ampli çıkışının son seviyelerine yakın, daha transparan, detaylı, üç boyutlu ve daha temiz bir ses alınıyor.

Eq. ayarları normal yada herhangi biri seçilirse, ses aşırı artıp frekans karmaşasına, zaman zaman çatlamalara sebep oluyor.

Normal ampli çıkışı ile de ses bir tık daha yumuşak gibi ama aslında hafif bir bulanıklık hissi verdi bana. Ama alet fiyatına göre kötü değil asla. Genel ton bir tık daha gövdeli olsa çok güzel olurdu ama yanmamış olmasından kaynaklı da olabilir. (Shure SRH940 ile denemiştim).

İlave: Bu arada sürekli line out'dan dinleyemedim ses seviyesi yüksek geliyor bir müddet sonra...

8. pea

pea WAV

Beğenileri:
    312
    Aletin equalizer ayarlarının garip olduğunu , en doğru-güzel sesi User seçili iken Flat olunca verdiğini birkaç yerde daha yazmıştım.Sonunda doğrulanmış oldu sayenizde :)

Line out çıkışı , direkt yük sürmek için değil , amfiye bağlamak için dizayn edilir.Line out katındaki opamp 12-300 gibi düşük empedanslı kulaklıkları sürmek için değil , giriş empedansı 1000-10000 ve daha yüksek seviyelerde olan amfileri sürmeye uygundur.Kulaklıkla direkt kullanılmaz.
    Mesela Sflo2'deki Line out'ta kullanılan opamp , Opa2604'tür.Bu opamp en az 600 ohm yükleri sürebilir ve doğru düzgün sürebilmesi için de Sflo2'deki 3-5V seviyelerindeki besleme gerilimi yerine 10-15V civarında besleme gerilimlerine ihtiyaç duyar.Ayrıca bu opampın Sflo2'deki kompanzasyonu da kulaklık yüküne uygun değildir.

9. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    884
    Line out'dan çıkan ses daha güzel diye birkaç parça sürekli dinledim, bahsettiğim kulaklığı gayet güzel sürdü, ses seviyesi yüksekliği dışında bir sıkıntı yoktu...

Benim bahsettiklerim eq. ayarları devreye girdiğinde line out çıkışı bozuluyor, bunu anlatmak istemiştim. Kendi ampli çıkışıyla eq. ayarlarını denemedim. Aslında bu denememe sebep olan şey, arkadaşımın "line out'dan ses bozuk geliyor, sen de dener misin?" demesiydi :)... User flat ayarlarında ampliye bağlayınca sorun olmuyor...

10. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    884
    Bu arada her ne kadar benzer deniyorsa da belirteyim, Teclast T51 denediğim.

11. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    594
    Line out cikisi amfisiz kullaninca anlamsiz oluyor.

Dac'in veya cd calar'in rca sina hoparlor baglamak gibi...

12. hifi

hifi FLAC

Beğenileri:
    16
    Oktay abi,
    senin kulaklık sisteminin güncel hali ne oldu
    son durum ?

13. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    884
    Elbette. Ben arkadaşımın isteği üzerine line out çıkışı kontrol ettim, sorunun eq. user flat olduğunda kalmadığını söyleyerek sahibinde teslim ettim :).

14. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    884
    Altuğ Abi,

Sistem hep güncel :upss bişiler gidip geliyor ama küçük şeyler. Galiba öbür sistemin yüzünden... ;D

15. audiocu

audiocu MP3

Beğenileri:
    3
    incelemeye katılıyorum s:flo'nun tek kusuru basları bence tok ve derin değil punchları daha iyi. sırf bunun için hm-602 düşündüm ama fiyatına göre eksik yönlerinden dem vurulduğu için vazgeçtim hiç olmazsa bunda fiyatına göre bir değerlendirme yapıp çinliler iyi kıvırmış bu sq işini diyip bazı eksilerini görmezden gelebiliyorum. Lo çok övüldüğünden amp ile deneyeceğim. Daha tecrübeli kullanıcıları tatmin ettiğine göre benide tatmin eder heralde.

16. cique

cique WAV

Beğenileri:
    48
    Beğendiğine sevindim :)

Ben de şöyle bir sıralama yapayım almayı düşünenler için.
    1- Vokal ağırlıklı, akustik temelli müzikler dinliyorsanız kesinlikle alın. Hatta çok daha pahalı bir taşınabiliriniz varsa da alın. Orta bantın detayını ben bir çok DAP ta bulamadım.
    2- Caz müzik dinliyorsanız da alın, bu alet cazda harikalar yaratır. Ancak bando tarzını ve elektrik ağırlıklıları bu katagoriye almıyorum.
    3- Enstruman ağırlıklı müzik dinliyorsanız da tavsiye edebilirim, ama vokal ağırlıklı kadar başarılı değildir. Özellikle piyanoda işiniz zor.
    4- Klasik için şöyle derim: yaylı dörlüsü gibilerini tercih ederseniz en az caz kadar iyidir. Yok ben senfoni dinleyeceğim derseniz sizi şöyle kenara alayım.
    5- Klasik rock, Metallica gibi türüne özel gruplarda harikalar yaratmıyor ancak ben bu türleri de çok sevdim. Sanırım vokali iyi verdiğinden, özellikle Lars'ı daha iyi dinleyebildiğimden. Burası fazla kişisel ama durum böyle.
    6- R&B, hiphop, pop dinlemek için cep telefonunuzu kullanmanızı tavsiye ederim. Buralarda 10 dolarlık cihazlara bile ezilir.
    Cihazın ses rengi single ended lambalılar gibidir, örnek vermek gerekirse. Trio'yu quartet'i çok başarılı çalar.
    Yukardaki yorumlarımın geçerli olabilmesi için PFE, CK10 gibi armatür sürücülü kulaklıklar kullanmak gerekir. Bir ie8 takarsanız yukardakilerin hiç biri geçerli olmaz, bambaşka bir ses rengine ulaşırsınız. Orası da benim yorum yapabileceğim yer değildir.

17. DefinitioN

Beğenileri:
    2.958
    Ben Ultrasone HFI 780 (ve kısa bir süre monster turbine) ile araya amfi atıp gümbür gümbür pop ve techno dinliyorum S:FLO'da Cihan.Uygun koşul ve ekipmanlarla bunu da veriyor cihaz.

18. cique

cique WAV

Beğenileri:
    48
    O tarz bir kulaklıkla denemedim pek. Armatürlülerde özellikle mid bas ağırlıklı R&B felaket oluyordu. LO dan daha iyi sonuç alınıyor tabi, ama HO da hiç tahammül edememiştim.

19. DefinitioN

Beğenileri:
    2.958
    Arkadaşlar S:FLO 2'nin EQ ayarlarında yeralan normal modu çözebilen var mı?Ses birden hayli artıyor,gövdeleniyor anlatılmaz birşey oluyor.Sesi bozuyor zaman zaman ama EX-1000 ve HFI 780'le kulaklık çıkışı+EQ normal çok keyifli.Line out'tan dinliyor gibiyim.

EQ ayarlarıyla o kadar oynadım ama normal mod sesini bulamadım.Çözemedim kısaca...Farklı bir sır mı var acep? ???

20. cique

cique WAV

Beğenileri:
    48
    normal mod +6 gain veriyor HO çıkışa. Bazı kayıtlarda LO 'dan , EQ'yu bypass ettiğinden bunu alamıyorsun. Garip ama her kayıtta bunu yapmıyor.

Sayfayı Paylaş