Sennheiser Amperior

'Sennheiser' bölümünde okty_k tarafından 9 Temmuz 2012 tarihinde başlatılan konu.

1. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    814
    Sennheiser Amperior;

[youtube]

[youtube]

[youtube]

[youtube]

İlk bakışta akla HD25-1 II’ye göre bu fiyata değer mi, sorusu geliyor haliyle :). Peki neden Amperior? İlk olarak denediğim kulaklıklar içinde, tonal olarak nötre en yakın sesi HD25-1 II’de bulmam (bu arada en beğendiğim nötr tariflerinden biri, Cardas Golden Reference XLR kablomun Sound Stage dergisindeki yorumu "... high level of neutrality, real neutrality, not the thin, washed-out sound that audiophiles often think represents neutrality."). İkinci sebep ise kulağı içine alan büyük kulaklıklarla sıkıldığımı, rahat edemediğimi görmem. Bunun sonucu yorumlarından ve HD25-1 II deneyimimden, Amperior'u elden çıkartmayacağımı düşünmem ekstra masraflara katlanıp almama sebep oldu.

HD25-1 II’ye göre farklara bakarsak, gösterişli bir kutu (bu arada tamamen sünger içine gömüldüğü için çok iyi muhafaza ediyor), alüminyum işleme cup’lar ve bakır değişebilir 2 kablo. Sabit kablo kısmı kalın, yaklaşık 30 cm kadar, o da sabit değil aslında, diğer HD25-1 II gibi cup’lara Sennheiser soketlerle giriyor, diğer ucu ise 3,5 mm erkek uç. Birlikte gelen ilk uzatma kablosu 1,20 m kadar IEM kablosu. İkincisi firmanın tabiriyle iPhone ile kullanmak için :). Sürücülerin direnci 70 ohm’dan 18 ohm’a düşürülmüş, fakat bunun dışında sürücüde ne gibi değişiklikler yapılmış bir bilgi gözüme çarpmadı...

Kutuyu açtığımda değişebilir kabloları görünce önce hayal kırıklığına uğradım. IEM kablolarıydı resmen :)... Aslında bu kulaklık daha önce piyasaya çıkmıştı, hatta amazon.com’da da vardı ama kablosu farklıydı, şu anda 30 cm kadar olan sabit kısmı baştan sona kesintisiz ve uç soketi de biraz büyükçeydi. CES vb. fuar resimlerinde görülen ilk kabloydu bu. Bu kablo kalın ve çok esnek olduğu söylenemez. Zaten bununla ve kalın 3,5 mm ucun Apple ürünleriyle anlaşamadığıyla ilgili birkaç eleştiri geldiğinden olacak ki, uzun bir süre piyasadan çekilmişti Amperior ve geri geldiğinde birden iPod, iPhone, iPad uymlu oldu :). Gerçi istenirse şu anda uzatma kısmını farklı bir kabloyla değiştirmesi daha da kolay olmuş. Bence kesintisiz ilk kablo kalıp daha esnek bir hale getirilip, küçük de bir 3,5 mm soket kullanılsaymış daha iyi olurmuş. Ama işin pazar, ticari yönü ağır gelmiş görünüyor. Son haliyle bir IEM kullanır gibi rahat bir kabloya sahip.

Amperior, HD25-1 II kadar kulaklara baskı uygulamıyor, çok daha rahat. Kulaklarım HD25-1 II’de 3 saat civarı baskıdan rahatsız oluyordu. Bunda öyle bir sorun yok. Pad’ler sanırım fiber yada benzeri bir malzeme, kadife değil. Fakat çok rahat, genel rahatlık çok hoşuma gitti... İzolasyon sanki HD25-1 II'de daha iyiydi. Teknik olarak alüminyum işleme cup'lar daha iyi olmalı ama şimdilik pad'lerin değişikliğinden kaynaklı bir durum gibi geliyor...

Şu anda 250 saat civarı radyoya bağlı çalıştı. Radyo frekansları yeterince üstlere ve altlara ulaşamadığı için iyileşme devam edecektir ama kabası alınmış oldu :). Ses HD25-1 II kadar önde değil, yüzünüze çalmıyor, tamamen geride de değil. HD25-1 II’de zaman zaman sertleşip sıkışabilen üstler ve uzayabilen baslar düzelmiş, ilave çözünürlük ve sahne bilgisi, derinlik gelmiş. İki kabloyla geliyor demiştim, iPhone için olan kablonun ucunda ses/kumanda aparatı olduğundan onu kullanmamış diğer direkt uzatma kablosuyla kullanmıştım. İlk bakışta çok rahat sürülebiliyor, iPod ile %85 seviyeyi geçemedim, notebook ile de %50-60 civarı gayet taminkar bir volume sağladı. Fakat orta üstlerde hoşuma gitmeyen tonal bir incelik kaybolmuyordu, diğer iPhone kablosunu denemeye karar verdim ve evet, ince uzatma kablosuna göre çok az daha kalın olan bu kablo sorunu halletmiş, ayrıca sahneyi de genişletmişti... Ucunda ses/kumanda aparatı olduğu için performansı düşürür diye düşündüğüm bu kabloyla sesin daha iyi olması şaşırttı beni. Boğaç Bey'e Mogami kablo ve Neutrik uçlarla 1 metre uzatma kablosu siparişi verdim. Dişi uç elinde yoktu siparişini verdik, önümüzdeki hafta içi gelmesini bekliyoruz... Shure SRH-940'ta da önce sarmal kabloyla çalıştırmış, sonra düz kabloyu deneyip daha çok beğenmiştim. iPhone kablosuyla memnunum sesten. Sonra ampli ile denemek istedim, ampliyi de sevdi diyebilirim ama gerek yok sürülmesi çok kolay. Amplisiz tama yakın performans alabiliyorsunuz diyebilirim. Caz, rock, klasik, ne verseniz bu boyutta kapalı tip kulaklığın yapabileceğinden yetenekli çalabiliyor, şu türü çalamadı gibi bir durum olmadı bende. Mogami kabloyla herşeyin daha iyi olacağını tahmin ediyorum :).

Güncelleme:

Mogami'nin bu kablosu nötr ve müzikal bir yumuşaklığa, gövdeye sahip. Bas doğru büyüklükte gayet derin, kontrollü, sahne Kondo'nun kablosu kadar geniş değil ama yüksek, diğer denediklerim içinde en iyisi oldu. Tercih meselesi ama sıcak ses seven Kondo'yu, nötr doğru ses seven Mogami'yi tercih etmeli bence...

Güncelleme:

Mogami çalıştıkça ortalarda biraz kuruluk hissettim, şimdi orj. kabloya döndüm. Sürücüler önceden diğer kablolarla yandığı için orj. kablonun uyumunu şimdi daha net alabiliyorum. Diğer HD25-1 II'yi ref. alırsam ses; tonal karakter nötr, çok hoşuma gitti, müzikal. Baslarda hiç uzama yok, tane tane, derin ve net. Ses daha geride, üstlerde air var, yuvarlama, sertlik yok, bence olduğu gibi müdahalesiz. Genel çözünürlük memnuniyet verici, ortalarda gövde, müzikalite var. Sahne yüksekliği boyutuna göre oldukça iyi. Sahne genişliği olarak çok geniş diyemesemde çözünürlükten gelen derinlik ve üç boyut Ipod'la bile çok keyif verici. Pad'ler oturduğu için izolasyon ilk haline göre daha iyi. Fakat HD25-1 II kulaklara daha kuvvetli bastığı için onun izolasyonu daha iyi diyebilirim. Ama bence bu çok daha rahat. Her tür müziği zevkle dinleyebiliyorum :)...

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2014
  2. DefinitioN

DefinitioN Analog Yetkili üye

Beğenileri:
    2.836
    Buymuş demek.

Hayırlı olsun Oktay bey...(Yalnız satarsanızda benim haberim olmasın.Dayanamıyorum. ;D)

3. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    814
    ;D Teşekkürler...

4. E2

E2 MP3

Beğenileri:
    7
    Hayırlı olsun .

Tyll abimizden Hd25-1 II ile kabin ve ses farkları ;

5. hifi

hifi FLAC

Beğenileri:
    16
    hayırlı olsun
    ama artık bir dur :)))

6. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    814
  7. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    814
    Sağol :)

Resimler eklendi...

8. compicat

compicat DSD Sponsor AudioMinor

Beğenileri:
    1.075
    Gule gule kullanin:)

9. hifi

hifi FLAC

Beğenileri:
    16
    mavi mavi masmavi olsaydı keşke :))))

10. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    814
    Teşekkürler Boğaç Bey :)

Sevgili hifibaba, aslında mavi ilk başta benim de ilgimi çekmişti, ama nedense inceledikçe bu rengi daha çok sevdim :).

11. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    814
    Güncellendi...

12. WildKaos

WildKaos MP3

Beğenileri:
    10
    Güle güle kullanın.

Sennheiser HD 25 1-II ile arasındaki 100 dolar fark için değermi ? Bu konuda görüşünüz?

13. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    814
    Teşekkürler.

HD25-1 II sesini, yapısını beğeniyorsanız, yukarıda tarif ettiğim sebepler sizin için de geçerli ve başka alternatif düşünmüyorsanız, değer. Kapsül, kablo ve sürücü (şekil olarak benzer ama direncinin 70 ohm’dan 18 ohm’a düşürüldüğü dışında bir bilgi bulamadım) değişmiş, yani bir kulaklık için önemli değişiklikler. Ağaç kapsül, kablo, malzeme iyileştirmesiyle özel seriler vs. çıkartmak diğer markaların da yaptığı birşey.

Zaten yorumda güzel özetlemiş;

"Is it worth nearly twice the price of the HD 25-1 II for the Amperior? Yes! Sure there's always a diminishing returns curve for all things audio, but hogging out (machining), finishing, and anodizing aluminum capsules ain't cheap. The improvement isn't just cosmetic either; the increase in capsule stiffness nets a very real improved listening experience."

14. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    814
  15. fosther

fosther Analog Moderatör

Beğenileri:
    1.685
    Uzatma kablosunun sese etki ettiğini bilmıyordum :)

16. fortress34

fortress34 WAV

Beğenileri:
    468
    Sese etki etmeyen bir şey varmı ki.. :)
    Wireworld starlight kablo almıştım ucuz bulunca ama bir ucu mini B idi..
    Şimdi mecburen araya çevirici adaptör takarak kullanıyorum, kullandıkça da kendime sinir oluyorum acaba sesi bozuyor mu diye.. ;D

17. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    814

Son durum Amperior, AudioMinor uzatma kablosuyla; Neutrik 3,5 mm erkek ve dişi uç, Mogami 2893 kablo.

18. fosther

fosther Analog Moderatör

Beğenileri:
    1.685
  19. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    814
    Teşekkürler :)

Son duruma göre güncelleştirmeler yaptım...

20. chemist

chemist FLAC

Beğenileri:
    121
    Oktay beye güncelleme yapabilirmisiniz diye ben rica etmiştim. Çok teşekkür ederim

Sayfayı Paylaş